(17.20 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní požádám pana zpravodaje, aby ještě přednesl usnesení, které bylo ve výboru pro obranu. Já jsem tolerance sama vůči zpravodajům.
Poslanec Václav Klučka: Děkuji, pane předsedající, za všechno, i za to, že jste mi dal ještě výbor pro bezpečnost. Já bych prosil o ten výbor pro obranu, já jsem to opravdu nechal na stole. (Předsedající podává zpravodaji listiny.) Tak, velmi se omlouvám za toto krátké zdržení.
Usnesení výboru pro obranu z 6. schůze uskutečněné dne 9. dubna 2014 k vládnímu návrhu zákona o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů (zákon o kybernetické bezpečnosti), sněmovní tisk 81:
Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po úvodním vystoupení ředitele Národního bezpečnostního úřadu Ing. Dušana Navrátila, po zpravodajské zprávě poslance Ing. Václava Klučky a po obecné a podrobné rozpravě
I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby vládní návrh zákona o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů (zákon o kybernetické bezpečnosti) schválila ve znění těchto pozměňovacích návrhů:
K části první hlavě druhé
1. v § 17 odst. 2 písm. d) se slova "metodickou podporu a pomoc" nahrazují slovy "metodickou podporu, pomoc a součinnost při výskytu kybernetického bezpečnostního incidentu".
2. V § 17 odst. 2 písm. e) se slova "a poskytuje těmto orgánům a osobám součinnost při výskytu kybernetického bezpečnostního incidentu" zrušují.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane zpravodaji, já vás přeruším a požádám Sněmovnu o klid. Já vím, že jsme tady komunikací mezi sebou a usneseními výboru pro obranu a pro bezpečnost trochu zrušili náladu, ale rád bych, aby ti, kteří nediskutují o tomto tématu, přenesli své diskuse do předsálí. Děkuji, můžete pokračovat.
Poslanec Václav Klučka: 3. V § 17 odst. 3 se za slova "CERT může" vkládají slova "vlastním jménem a na vlastní odpovědnost".
4. V § 17 odst. 3 se za slova "i další" vkládá slovo "hospodářskou".
5. V § 17 se doplňuje odst. 5, který zní: "(5) Provozovatel národního CERT musí při plnění povinností podle odst. 2 postupovat nestranně."
6. V § 18 odst. 2 se na konci písm. e) spojka "a" nahrazuje čárkou a na konci písm. f) se tečka nahrazuje čárkou a doplňují se písmena g) a h), která znějí: g) není zahraniční osobou podle jiného právního předpisu a h) nebyla založena nebo zřízena výlučně za účelem dosažení zisku; tím není dotčena možnost provozovatele národního CERT postupovat podle § 17 odst. 3.
7. V § 18 odst. 3 písm. a) se za slova "a až d" vkládají slova "g a h".
8. V § 18 odst. 4 větě druhé se slova "nebo obdobných peněžních plnění u příslušných orgánů státu, ve kterém má uchazeč sídlo, místo podnikání či bydliště," zrušují.
9. V § 18 odst. 5 zní: "(5) Provozovatel národního CERT vykonává činnosti podle § 17 odst. 2 písm. a), b), c), e), g) a h) bezúplatně."
10. V § 19 odst. 2 písm. h) zní: "h) vymezení podmínek pro výkon činnosti národního CERT podle § 17 odst. 3 a)".
II. Pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky.
III. Ukládá předsedovi výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane zpravodaji. A nyní bych požádal pana zpravodaje Adolfa Beznosku za výbor rozpočtový, aby přednesl zprávu o jednání rozpočtového výboru. Prosím.
Poslanec Adolf Beznoska: Hezké odpoledne. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, já bych přece jenom, protože debata byla poměrně obšírná v tom prvním čtení, připomenul jednu věc, která se odehrála mezi prvním a druhým čtením, a to je, že slavnostně bylo otevřeno Národní centrum kybernetické bezpečnosti v Brně v hodnotě asi 80 milionů. Máme tedy konečně orgán, který koordinuje nejenom tu národní část, ale i nadnárodní složku kybersvěta, protože ten kybernetický svět samozřejmě nezná hranice. Takže já si myslím, že z tohoto pohledu je to dobré.
A jak jsem tady zaznamenal celou řadu změn, které ocitoval zpravodaj výboru pro obranu, tak v rámci rozpočtového výboru byla debata poměrně intenzivní, nicméně žádné změny z hlediska toho zákona jsme nenavrhli. Z našeho pohledu bylo důležité, aby byla zpřesněna nebo aby byla vypracována velmi dobře prováděcí vyhláška, která na tento zákon bude reagovat, aby byly jasně vymezeny kompetence, aby bylo jasně definováno, co vlastně je kybernetický incident, jak tento kybernetický incident, jakými cestami hlásit, a to důležité bylo, aby ty standardy, které Národní centrum kybernetické bezpečnosti bude pro jednotlivé i soukromé společnosti definovat, tak aby ony je mohly realizovat podle svých vlastních uvážení, podle svých vlastních zdrojů, protože jinak by musely platit tu drahou a jednotnou implementaci. To znamená taková ta metoda - my vám vysvětlíme, jak to děláme, a vaše standardy budeme plně respektovat a plně je splníme.
Takže tohle asi byla debata v rozpočtovém výboru. Uspořádali jsme v rámci rozpočtového výboru, resp. v rámci podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy speciální seminář, kde jsme měli pozvané zástupce NBÚ, byl tam pan ředitel Navrátil, měli jsme tam zástupce České bankovní asociace, zástupce velkých bankovních domů, měli jsme tam zástupce velkých operátorů, zástupce veřejné správy. To znamená, debata byla poměrně obšírná a já si myslím, že někde v zákulisí ještě nad tou vyhláškou pokračuje.
Tak a nyní mi dovolte, abych vás seznámil s usnesením rozpočtového výboru z jeho 9. schůze ze dne 21. května 2014 k vládnímu návrhu zákona o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů. Je to sněmovní tisk 81:
Po úvodním slově ředitele Národního bezpečnostního úřadu pana Navrátila, zpravodajské zprávě poslance Beznosky a po rozpravě rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh zákona o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů schválila bez připomínek, za druhé zmocňuje zpravodaje, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky.
Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji a nyní bych požádal zpravodaje výboru ústavněprávního pana poslance Bronislava Schwarze, aby nás seznámil se stanoviskem výboru. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo. ***