(17.40 hodin)
(pokračuje Kalousek)
V roce 2007 jsem si dovolil zásadní personální i technickou obměnu tohoto útvaru a ten útvar začal fungovat. V okamžiku, kdy začal fungovat, tak všechny vyděsil. Jenom tím, že začal fungovat, ničím jiným. Fungovat by měl dál. A protože všechny vyděsil a protože po jedenácti letech nicnedělání pod kuratelou sociální demokracie je dnes ten útvar personálně připraven, jakkoli ho opustil jeho šéf, který to celé postavil, tak ta personální kompetence, která tam je, i ta technická výbava, do které jsem rozhodl investovat, a zdůrazňuji, že se tisíckrát vrátila, tak tam existuje, tak vedle objektivních společenských přínosů vyvolává děs. Děs, který nemá jiné zdůvodnění než neinformovanost. A to vadilo v jednu chvíli jak těm analytikům, tak tomu útvaru, tak mně. A proto jsme řekli: Máte-li pocit, vážené dámy a pánové, že tam děláme něco, co tam dělat nemáme, tak nechť toho šéfa nejmenuje ministr financí, ať nemá někdo pocit, že to je zpravodajská služba toho jednoho člověka. Ať ho jmenuje vláda. A zřiďme pro kontrolu tohoto útvaru stejnou dohledovou komisi, jakou máme pro BIS nebo Vojenské obranné zpravodajství. Pod čarou tady podotýkám, že nemáme ještě takovou komisi pro úzinu, ale to je stranou.
A já se k tomu dnes hlásím, stejně tak jako jsem se k tomu hlásil, když jsem tento návrh předkládal do vlády. Ten útvar je kompetentní, ten útvar je nestranný. Ten útvar nikdy nesloužil těm či oněm zájmům. Ten útvar jenom všechny vyděsil tím, že začal být akceschopný. Ale akceschopný útvar zpravodajského charakteru vyžaduje svoji politickou kontrolu. O tom žádná. V dobách, kdy pod sociálními demokraty byl neakceschopný, ho nikdo nemusel kontrolovat, protože když je něco neakceschopné, není to nebezpečné a nemusíme to podřizovat kontrole. Dneska je to akceschopné.
Akceschopný útvar tohoto typu si vždy vyžaduje svoji společenskou a politickou kontrolu, a proto já velmi doporučuji, to není nic proti ničemu, aby Sněmovna... A já vás ujišťuji, že lidé v tom Finančním analytickém útvaru si to přejí. Oni si to přejí, oni nechtějí být démony. Oni chtějí být služebníky svého státu. A není nic proti ničemu a bude to správně, když Poslanecká sněmovna nad nimi zřídí svoji kontrolní komisi, která bude kontrolovat jejich činnost, a když toho šéfa nebude jmenovat jeden, možná v tu chvíli paronoiou postižený - netvrdím, že to tak musí být, ale to riziko nelze vyloučit - jeden ministr, člen vlády, ale vláda celá. To je celý smysl tohoto návrhu.
Ten návrh je správně, je ve prospěch demokracie. Můžeme ve druhém čtení diskutovat o jeho možných modifikacích, ale ta základní myšlenka je správná. Kompetentní, akceschopný, analytický zpravodajský útvar podřídit politické kontrole, aby sloužil České republice a ničemu jinému. Ten návrh je dobře a já prosím, abychom se jím zabývali ve druhém čtení.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové. Pardon, nejprve s faktickou poznámkou se přihlásil z místa pan poslanec Zlatuška, po něm s přednostním právem pan předseda poslaneckého klubu ODS a po něm pan zpravodaj.
Poslanec Jiří Zlatuška: Vážený pane předsedající, jak jsem tady poslouchal pana bývalého ministra Kalouska, tak bych chtěl připomenout, že v okamžiku, kdy zmínil, že to chtěl podřizovat třeba rozhodování vlády, tak aby si vzpomněl, že vládě, ve které seděl, nedělalo potíže při nejrůznějších jmenováních překračovat zákon. Vzpomeňme třeba na to, jak byla protizákonně jmenována Rada pro výzkum, vývoj a inovace. A nejspíš protizákonně právě proto, že se tam jednalo o ty miliardy.
A taky bych chtěl připomenout, že ta paní, co to tam všechno řídila, jestli se nepletu, už je obžalovaná, že? A zrovna tyhle ty mechanismy že tam nefungovaly. Kdyby se to dneska podřídilo vládě, tak to pravděpodobně bude vypadat lépe, tyhle defekty tam nebudou.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Zlatuškovi. S faktickou poznámkou pan poslanec Kalousek, po něm s faktickou poznámkou pan poslanec Ondráček. (Zpravodaj poslanec Votava připomíná předsedajícímu, že se taky hlásí.) Pane zpravodaji, klidně dejte faktickou, budete mít přednost. Dodržuji pořadí stanovené jednacím řádem. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Jenom stručnou reakci na pana poslance Zlatušku. Opravdu jenom hlupák, který podceňuje naši inteligenci, použije termín "ta paní, co tam všechno řídila", protože má strach a je politický zbabělec říct, jak to tady bylo doopravdy, a jak si myslí, že to bylo. On udělá takovou tu okliku, abychom si domysleli v rámci jeho inteligence a zbabělosti, jak velký je to sprosťák. To za prvé.
Za druhé. Opravdu jenom říkám, že tento návrh nedělá nic jiného, než že podřizuje tento kompetentní analytický útvar politické kontrole. Vy jste ta politická kontrola. Vy to nechcete kontrolovat? Já jsem tenkrát vyhověl přání těch zpravodajců, kteří mi říkali: Prosím tě, jestli nám nevěří, tak ať si nad námi zřídí kontrolní komisi. My budeme rádi, když nás budou kontrolovat. Nic jiného není smyslem tohoto návrhu - důvěra demokratické instituce Poslanecké sněmovny v jinou demokratickou instituci zřízenou ze zákona o praní špinavých peněz, že máme právo je kontrolovat. Oni si to přejí. Vy si to nepřejete? Vy je nechcete kontrolovat? Vy fakt chcete, aby je kontroloval jenom Babiš?
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kalouskovi. S další faktickou poznámkou pan poslanec Ondráček, pak, jestli chce faktickou poznámku, pan zpravodaj. (Chce.) Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Přesně to, co bylo řečeno: 28 analytiků, kteří pracovali, bezzubě pracovali, pod vedením bývalého ministra financí začali pracovat, stali se analytiky se zuby a začali nám ukazovat, že taky umějí pracovat. A následně je potřeba jim dát politickou svěrací kazajku, aby náhodou nemohli něco dělat. Tak to asi tak je. Protože já třeba je kontrolovat nechci, aspoň touto formou. Pro mě je důležitý výsledek jejich práce. A myslím si, že jsou i jiné formy, jak je můžeme kontrolovat, než zřizovat další komisi pro kontrolu Finančního analytického útvaru. Rozhodněme si sami hlasováním.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Ondráčkovi. S faktickou poznámkou pan zpravodaj, po něm s faktickou poznámkou pan poslanec Kalousek. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, ano, budou mi stačit zřejmě dvě minuty. Chtěl bych zareagovat na pana kolegu Kalouska.
Jakkoli si dokážu představit určitou kontrolu parlamentního orgánu - a koneckonců jsem k tomu takto přistupoval i v roce 2004, když tady byl podvýbor při rozpočtovém výboru. Tehdy jsem v tom rozpočtovém výboru také byl a také jsem zvedl ruku pro to, aby tento podvýbor byl ustaven, a bylo to za vlády sociální demokracie, jestli se nemýlím a určitě se nemýlím. Přišlo další volební období - a ejhle. A to byl pan kolega Kalousek potom ministrem financí. A už tento podvýbor se nikdy neustavil. A byla tady reprezentace, jaká tu byla, reprezentace sestavená z ODS atd. ***