(11.20 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já samozřejmě nechám vystoupit pana předsedu Stanjuru, protože má přednostní právo, ale jenom upozorňuji, že z tohoto se asi nedostaneme jinak než hlasováním. Pokud se nedohodnete, tak já vezmu za základ návrh pana zpravodaje a k tomu bych nechal hlasovat o protinávrhu pana poslance Stanjury.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Opakuje se ta dnešní ranní debata. Pan poslanec Zahradník přednesl... Kdyby mě pan zpravodaj mohl poslouchat.

Pan poslanec Zahradník přednesl svůj pozměňovací návrh, šest vzájemně provázaných bodů. Vám legislativec šeptá do ucha, že jeden z těch šesti se má hlasovat zvlášť. My pro to nevidíme žádný důvod, proč by se C5 měl hlasovat jinak v balíku, než C1, C2, C3, C4 a C6. Vůbec tomu nerozumím, žádný argument tady nezazněl. A dělíte návrh konkrétního poslance, který ho podal v balíku. A my nevíme proč. Je to velmi nezvyklé, takhle vytáhnout jeden bod a prosazovat na sílu zvlášť. Vůbec tomu nerozumím. Můžeme se přít, jestli A1.1 nebo C1. Já jsem jenom říkal, že jsou stejné, a pan poslanec Zahradník ještě provedl legislativně technickou úpravu, tak jde o to, aby to bylo dobře. Nevím, jestli tu legislativně technickou úpravu nepotřebuje i bod A1.1, A1.3, A1.4, A1.8 nebo A2. To nevím, to jsem nestačil zkontrolovat. Ale nechápu, proč z návrhu našeho poslance vytahujete jeden bod na hlasování zvlášť. Vůbec tomu nerozumím. Zkuste nám to tedy vysvětlit, proč to vůbec děláte. Když to někdo navrhne v kuse, logicky provázané, proč ten jeden bod tam nejde? My nevíme. Možná pro to existuje závažný důvod, ale nevíme jaký.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Zeptám se pana zpravodaje, zda si přeje ještě vystoupit a odpovědět na argumenty pana poslance Stanjury. Prosím.

 

Poslanec Václav Zemek: Pan kolega Stanjura patrně myslí ten návrh C5, který souvisí s tím bodem A1.9, který je také vyčleněn zvlášť. Takže tam i ta návaznost, proto je to vyndané jako zvlášť k hlasování. Samozřejmě pokud projde ten návrh A1.9, tak potom C5 už je nehlasovatelný. Nevím, co tam je za zádrhel. A pak samozřejmě ty technické se hlasují jako první.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Tak ještě jednou pan poslanec Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Možná máte pocit, že zdržuji, ale já mám pocit, že to nejsem já. Já jsem se ptal, proč se hlasuje zvlášť návrh mého poslance, a vy mi odpovíte: Protože ve výboru pro životní prostředí se to taky hlasuje zvlášť. Posuďte sám, na co jsem se ptal, a co jste mi odpověděl. Já jsem se neptal, proč se A1.9 má hlasovat zvlášť. Já jsem se ptal, proč z našeho návrhu C1 až C6 vytahujete bod C5, a váš argument je, vaše odpověď zní: Protože to samé děláme s bodem A1.9 v usnesení výboru pro životní prostředí. Ale já jsem chtěl vědět obsahově nebo věcně, proč je to zvlášť. To já vím, že ty body jsou totožné, a že když projde jeden, druhý není hlasovatelný. To my nic proti tomu nenamítáme. Ve svém prvním vystoupení jsem řekl, který bod odpovídá kterému. Jenom jsem chtěl, ať postupujeme logicky. A teď nevím, proč jste z šesti bodů jeden vytáhli. Vy jste to udělali ve výboru pro životní prostředí, prosím, ten já nehájím, to ať si hájí někdo jiný.

Takže bych poprosil pokud možno odpovědět na to, proč ten bod C5 se nemůže hlasovat s body C1 až C6. A neříkejte mi prosím, protože v jiném bodě se hlasuje také tak.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan zpravodaj si přeje vystoupit?

 

Poslanec Václav Zemek: Ten bod, který je tam vytažený zvlášť, ten je pro životní prostředí, a který je podobný jako ten bod pana kolegy Zahradníka, se týká té původní senátní verze, kterou doporučuji já, aby byla schválena. To znamená, že je nelogické, aby to bylo hlasováno s těmi body, ke kterým je negativní stanovisko. Jinak by se mohlo stát... Nevím, jestli vám stačí toto vysvětlení, tak nevím, co jako k tomu víc ještě dodat.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Tak já samozřejmě dám slovo s přednostním právem, prosím. Ale znovu upozorňuji, že z tohoto se dostaneme pouze hlasováním.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tomu já rozumím. Ale chci pro všechny, do všech příštích třetích čtení, abyste věděli, jak se dělá procedura. Zpravodaj si vybere, co chce podpořit z návrhu opozice, jeden bodík, on ho chce podpořit, jak sám řekl. A protože u jiných chce hlasovat jinak, tak on navrhne, aby se (nesrozumitelné). Ale takhle se pracovat nedá. To si musíte podat svoje návrhy, ty si kouskujte, jak chcete, a nekouskujte náš návrh. Když nám ho rozkouskujete, máte na to samozřejmě právo, máte většinu. Jenom upozorňuji, že to je úplně nesystémové. Pan zpravodaj řekl: Protože ten C5 chci podpořit a ty ostatní podpořit nechci. Pochopil jsem to dobře, proto se to hlasuje zvlášť. Ale takhle jste to říkal. Jinak všechny body pana poslance Zahradníka se týkají původního senátního návrhu. Není tam nic, co se týče skládkování, tepláren apod. Všechny se týkají provozoven sběren a týkají se toho, aby obce měly větší pravomoc ve svém rozhodování na svém vlastním území, protože ony obce moc dobře vědí, jaké problémy a kde tyto provozy, které se nejsou schopny přizpůsobit normálnímu životu ve městě, způsobují.

Děkuji. A už k tomu vystupovat nebudu. Myslím si, že moje procedura je lepší. Prosím kolegyně a kolegy, aby mě podpořili. Pokud ne, budeme hlasovat podle procedury pana zpravodaje, která sice není tak logická, ale řádného vysvětlení jsme se bohužel nedočkali. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Tak ještě pan zpravodaj.

 

Poslanec Václav Zemek: Já musím odmítnout to, že tady dělám nějakou manipulaci s hlasováním, co se mi líbí a co se mi nelíbí. Ta procedura byla domluvena nebo projednána s legislativou tak, jak je to logické. A jestli se to prostě nezdá, tak je to názor, můžeme tady o tom hlasovat. Prosím.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Jsme v situaci, kterou opravdu můžeme rozhodnout pouze hlasováním. Já jenom upozorňuji na § 72. Ten říká: Po ukončení rozpravy oznámí zpravodaj, v jakém pořadí se bude hlasovat. To zpravodaj učinil a pan poslanec Stanjura podává protinávrh. To znamená... Já tady ještě přivolám kolegy z předsálí.

 

Budeme hlasovat o protinávrhu pana poslance Stanjury k proceduře navržené panem zpravodajem.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s postupem, který navrhl pan poslanec Stanjura, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 53, přihlášeno je 174, pro 44, proti 85. Návrh nebyl přijat.

 

Jakkoli z logiky věci by asi vyplývalo, že tedy budeme postupovat podle návrhu pana zpravodaje, já přesto nechám hlasovat i o jeho návrhu, že tedy Sněmovna bude postupovat podle návrhu zpravodaje tohoto tisku.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s postupem, který navrhl pan zpravodaj, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 54, přihlášeno je 174, pro 129, proti 16. Tento návrh byl přijat.

 

Tak, a já tedy prosím pana zpravodaje, aby se ujal slova a provedl nás hlasováním.

 

Poslanec Václav Zemek: Takže podle schválené procedury bychom nejprve hlasovali o návrhu pana kolegy Kučery na vrácení návrhu změny zákona do druhého čtení.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Ještě vás tedy poprosím o stanoviska, jak pan senátor, tak pan zpravodaj, k tomuto návrhu. Pan senátor: (Zamítnout. - Pobavení v sále.) Pan zpravodaj? (Negativní.) Takže obě negativní stanoviska.

 

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s návrhem na vrácení do druhého čtení, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 55, přihlášeno je 174, pro 35, proti 95. Tento návrh nebyl přijat. Dále?

 

Poslanec Václav Zemek: Tak, teď by se hlasovaly ty legislativně technické poznámky pana kolegy Zahradníka.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Stanovisko pana senátora, předpokládám... (Podpořit.) Kladné. Pan zpravodaj... (Neutrální.) neutrální.

 

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 56. Přihlášeno je 174, pro 58, proti 62. Tento návrh nebyl přijat. Další návrh prosím.

 

Poslanec Václav Zemek: Dále by se hlasoval návrh pana kolegy Kudely. To se týká vlastně té spolupráce, kde se navrhuje spolupráce Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství na těch materiálech, co se týkají odpadů.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Stanovisko pana senátora? (Neutrální.) Neutrální. Pan zpravodaj? (Neutrální až mírně kladné.) Dobrá.

 

Zahajuji hlasování, ptám se, kdo souhlasí s tímto návrhem, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 57. Přihlášeno je 174, pro 124, proti 12. Tento návrh byl přijat. Další návrh prosím. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP