(11.20 hodin)
(pokračuje Brabec)

Česká republika jako člen Evropské unie dlouhodobě podporuje samozřejmě zachování moratoria na komerční lov velryb a v této věci je dlouhodobě konzistentní, samozřejmě s hlasem celé Evropské unie. Mimo jiné členy Mezinárodní velrybářské komise je 25 z 28 států Evropské unie.

Bod, který vám předkládám, je souhlas s ratifikací změny harmonogramu Mezinárodní úmluvy o regulaci velrybářství. Úmluva, jak jsem říkal, byla sjednána už v roce 1946 a Česká republika se k ní připojila a stala se tedy smluvní stranou úmluvy v roce 2005. V současné době má úmluva celkem 88 smluvních stran a z toho, jak jsem říkal, 25 členských států Evropské unie. Komise se na svém 63., 64. a 65. zasedání v letech 2011 až 2014 rozhodla přijmout určité změny harmonogramu úmluvy spočívající v posunu dat vymezujících období lovných sezón a pro tyto lovné sezóny je v návaznosti na moratorium na komerční lov velryb stanovena takzvaná nulová kvóta, kterou samozřejmě Česká republika také podporuje. Týká se to jednotlivých druhů velryb a ty tady pro úsporu času nebudu vyjmenovávat.

Dovolte mi tedy jenom říct, že právě s vědomím toho, že Česká republika se nezabývá lovem velryb a ani se k tomu v nejbližší době nechystá, a s ohledem na malý rozsah změn přijatých na těchto zasedáních bylo jejich schválení odloženo tak, aby mohly být ratifikovány společně s úpravami harmonogramu přijatými komisí na jejím 65. zasedání. Tento postup je rovněž veden snahou omezit administrativní zatěžování jak vlády, tak samozřejmě následně i Parlamentu, s tím, že o všech těchto změnách za uplynulá léta bude rozhodnuto najednou.

Změny harmonogramu jsou v souladu s právem Evropské unie a České republiky a jejich přijetí nebude mít žádný dopad na právo, veřejnou správu, podnikatelský sektor, ani státní rozpočet.

Teď už mi dovolte jenom poděkovat za vaši pozornost a náklonnost k velrybám. Děkuji. (Pobavení a hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi životního prostředí nejen za jeho příspěvek, ale i za radost, kterou vyvolal v poslaneckých lavicích, a prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Leo Luzar.

Ještě oznamuji, že paní poslankyně Kailová má náhradní kartu číslo 12. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Leo Luzar: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, bylo zde již k tomuto zákonu řečeno snad vše. Jedná se o završení tří zpráv velrybářské komise, která připravila kvóty na nové období dalších pěti let. Tady doporučím pouze postoupit k jednání, předpokládám, zahraničnímu výboru, jelikož se jedná o mezinárodní smlouvu.

Dovolte mi tedy, abych svoje krátké vystoupení zakončil pozdravem sbohem a dík za všechny ryby.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Luzarovi. Otevírám obecnou rozpravu, do které v tuto chvíli neeviduji žádnou přihlášku. Jestliže se nikdo nehlásí, končím obecnou rozpravu. Ptám se na závěrečné slovo pana ministra, případně pana zpravodaje. Není zájem. Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání.

Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Ptám se, jestli má někdo nějaký jiný návrh. Není tomu tak. Budeme tedy hlasovat o přikázání zahraničnímu výboru. Já vás ještě před tím všechny odhlásím. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, abychom předložený návrh přikázali k projednání zahraničnímu výboru, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 89, přihlášeno je 123 poslankyň a poslanců, pro je 119, proti žádný. Konstatuji, že vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.

 

Děkuji panu ministrovi i panu zpravodajovi.

 

Dalším bodem našeho jednání je

 

78.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Rakouskou republikou,
kterou se mění a doplňuje Smlouva mezi Českou republikou a Rakouskou
republikou o policejní spolupráci a o druhém dodatku k Evropské úmluvě
o vzájemné pomoci ve věcech trestních z 20. dubna 1959,
podepsaná dne 5. prosince 2014 v Bruselu
/sněmovní tisk 396/ - prvé čtení

Předložený návrh uvede ministr vnitra Milan Chovanec. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, předkládaná smlouva novelizuje platnou smlouvu o policejní spolupráci, která vstoupila v platnost od 1. července 2006. Důvodem pro změnu a doplnění platné smlouvy jsou především vyšší nároky kladené na spolupráci v oblasti bezpečnosti a v oblasti všech bezpečnostních sborů, které se na této spolupráci podílejí.

Nově zaváděna je například možnost nasazení policistů na území druhého státu pod velením policisty územního státu v rámci přeshraničních zásahů na území druhého státu v případě, a to chci podotknout, kdy jde o ohrožení života či zdraví osob, předávání osob mezi smluvními státy nebo převozu osob ve vazbě nebo osob ve výkonu trestu přes území druhého státu. Spolupráce podle smlouvy je nově rozšířena i na oblast přestupků fyzických osob. Rovněž aplikace smlouvy v praxi s sebou přinese nové požadavky na upřesnění či změnu zejména tam, kde se stávající text rozchází s aktuálními požadavky praxe, kterou sdílejí oba státy. Potřebu dílčích změn vyvolala i reorganizace policejních sborů na obou stranách, tedy na území České republiky a Rakouska.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministru vnitra za jeho úvod a nyní prosím zpravodaje pro prvé čtení, jímž je pan poslanec Pavel Plzák, aby se ujal slova. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji, pane předsedající. Vážení členové vlády, vážené kolegyně, kolegové, celý sněmovní tisk se jmenuje Smlouva mezi Českou republikou a Rakouskou republikou, kterou se mění a doplňuje Smlouva mezi Českou republikou a Rakouskou republikou o policejní spolupráci a o druhém dodatku k Evropské úmluvě o vzájemné pomoci ve věcech trestních z 20. dubna 1959, podepsaná dne 5. prosince 2014 v Bruselu. Jak vidíte, je to poměrně rozsáhlý název. (Hluk v sále.)

Původní smlouva, která upravovala spolupráci České republiky s Rakouskem byla podepsána, jak tady již zmínil pan ministr, tedy byla účinná od 1. července 2006. Od té doby uplynulo poměrně asi pětileté období, kdy se začala vyhodnocovat spolupráce v této oblasti. K důležitému faktu přispělo to, že jsme vstoupili do schengenského prostoru, což, jak říkal pan ministr, zvýšilo nároky na spolupráci. Proto bylo s iniciativou z rakouské strany přivedeno jednání, které trvalo asi tři roky a vedlo v podstatě k updatování této původní smlouvy. Byly tam samozřejmě i další vlivy. Výsledkem je tato nová smlouva, kterou zde pan ministr předkládá.

Jednotlivé oblasti, kterých se to týká -

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se velmi omlouvám, pane kolego.

Prosím, nenuťte mě, abych se při projednávání policejní smlouvy choval jako policajt. Prosím o klid ve sněmovně. Pan kolega bude pokračovat, až se sněmovna ztiší.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji, já se budu snažit vzít to během. Smlouva je dělena, abych tady nebyl nějak příliš konkrétní, do dvou částí. V první části jsou všechny novelizační body, ve druhé části jsou v podstatě závěrečná ustanovení. Jak říkal pan ministr, oblasti, kterých se to týká, je to hlavně spolupráce v odhalování přestupků. V dalších novelizačních bodech jsou nově definovány příhraniční oblasti v souvislosti se vstupem České republiky do schengenského prostoru. Další novelizační body se týkají předávání informací, a to jak spontánního předávání, tak pravidelného předávání informací. Další články se týkají úpravy některých orgánů, prodloužení lhůty pro zajištění osob a tak dále a tak dále. Nebudu vás zatěžovat.

Smlouva je poměrně rozsáhlá. Pracovalo se na ní v podstatě tři roky. Je to smlouva prezidentské kategorie, tudíž po souhlasu obou komor Parlamentu České republiky bude nutná ratifikace prezidentem republiky.

Z mého hlediska doporučuji přikázat smlouvu k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji vám za pozornost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP