(11.50 hodin)
(pokračuje Gazdík)

Následuje bod

 

112.
2. doplněk plánu vojenských cvičení jednotek a štábů Armády České republiky
se zahraničními partnery na území České republiky i mimo ně v roce 2014
/sněmovní tisk 354/

I tento tisk uvede pan ministr obrany Martin Stropnický.

 

Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte, abych tento materiál uvedl. Je to 2. doplněk plánu vojenských cvičení jednotek a štábů Armády České republiky se zahraničními partnery, jak bylo řečeno, na území ČR i mimo ně. Informuje o plánovaných cvičeních se zahraničními partnery v roce 2014, která nebyla zařazena do Informace o vojenských cvičeních jednotek a štábů AČR se zahraničními partnery na území ČR i mimo ně v roce 2014, jak byly schváleny usnesením vlády ze dne 8. ledna 2014 č. 32, ani do 1. doplňku tohoto materiálu schváleného usnesením vlády ze dne 28. května 2014 č. 399.

Cvičení, uvedená ve 2. doplňku, byla financována v rámci schváleného rozpočtu kapitoly Ministerstva obrany na rok 2014 ve smyslu § 22 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů. Proto nevznikly dodatečné požadavky na finanční prostředky v oblasti zabezpečení zahraničních cvičení.

Součástí této části materiálů je příloha obsahující doplněná cvičení v roce 2014. Jedná se o čtyři cvičení mimo území České republiky a tři cvičení na našem území, přičemž jedno z těchto cvičení bylo již schváleno a v doplňku je pouze blíže upřesněno. Cvičení GROUND PEPPER na území Slovenska a cvičení IRON SWORD na území Litvy byla doplánována dodatečně v rámci opatření na ujištění spojenců o alianční bezpečnosti a o platnosti závazků kolektivní obrany NATO v souvislosti s krizí na Ukrajině.

Vážený pane předsedající, dámy a pánové, dovolím si požádat, abyste vzali tuto informaci na vědomí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Tento sněmovní tisk projednal výbor pro obranu, jehož usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 354/1. I tady prosím, aby se slova ujal zpravodaj tohoto výboru, jímž je pan poslanec Alexander Černý. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Alexander Černý: Děkuji, pane místopředsedo. Usnesení výboru pro obranu ze 14. schůze uskutečněné 12. listopadu 2014 k 2. doplňku plánu vojenských cvičení jednotek a štábů Armády České republiky se zahraničními partnery na území České republiky i mimo ně v roce 2014, sněmovní tisk 354. Po odůvodnění předneseném prvním náměstkem ministra obrany Ing. Jiřím Borovcem, zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálmajorem Ing. Františkem Malenovským (správně Malenínským), zpravodajské zprávě poslance Ivana Gabala a po obecné a podrobné rozpravě výbor pro obranu doporučuje Poslanecké sněmovně, aby 2. doplněk plánu vojenských cvičení vzala na vědomí. Pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu, a ukládá předsedovi výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Černému. Zahajuji všeobecnou rozpravu, do které se nikdo nehlásí. Končím tedy všeobecnou rozpravu. Pakliže není zájem o závěrečná slova, přistoupíme k rozpravě podrobné, ve které se hlásí pan zpravodaj. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Alexander Černý: Návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky bere na vědomí 2. doplněk plánu vojenských cvičení jednotek a štábů Armády České republiky se zahraničními partnery na území České republiky i mimo ně v roce 2014."

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji za tento návrh usnesení. Pakliže se nikdo nehlásí, končím podrobnou rozpravu. Není zájem o závěrečná slova.

 

Budeme hlasovat o usnesení, jak jej navrhl pan poslanec Černý, že Poslanecká sněmovna bere na vědomí 2. doplněk plánu vojenských cvičení jednotek a štábů Armády České republiky.

Zahajuji hlasování o tomto usnesení. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 94. Přihlášeno je 142 poslankyň a poslanců, pro 120, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

Já už dnes definitivně děkuji panu ministrovi i panu zpravodaji.

 

Nyní se přesuneme do oblasti zemědělství. Bodem, kterým se budeme zabývat, je

 

104.
Informace o realizaci protipovodňových opatření v České republice
za rok 2013 v gesci Ministerstva zemědělství
/sněmovní tisk 192/

Tento návrh uvede pan ministr zemědělství Marian Jurečka. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, materiál je předkládán na základě usnesení vlády č. 496 ze dne 10. května 2006, které ukládá ministru zemědělství předkládat každoročně Poslanecké sněmovně Informaci o realizaci protipovodňových opatření v České republice za předchozí kalendářní rok v gesci Ministerstva zemědělství. Zemědělský výbor projednal předkládaný materiál na své 9. schůze dne 22. května 2014 a doporučil ho Poslanecké sněmovně vzít na vědomí.

Předkládaný materiál obsahuje informace o čerpání financí a dosažených parametrech u stavebních akcí u dvou nejdůležitějších programů Ministerstva zemědělství v oblasti prevence před povodněmi, a to programů 129 120 - Podpora prevence před povodněmi II a 129 130 - Podpora obnovy, odbahnění a rekonstrukce rybníků a výstavby vodních nádrží. Dále přináší informaci o realizaci pozemkových úprav zaměřených na protipovodňová opatření.

Hlavním cílem druhé etapy programu 129 120 - Podpora prevence před povodněmi II je další snižování ohrožení a povodňových rizik v záplavových oblastech, posílení akumulace v údolních nivách a zvýšení kapacit v intravilánech. Program byl poslední úpravou dokumentace programu a usnesení vlády ze dne 4. září 2013 v důsledku červnové povodně 2013 prodloužen o jeden rok, to jest do roku 2014. Program do konce roku 2014 počítá s celkovými dotačními prostředky v celkové výši 11,17 mld. korun včetně vlastních zdrojů investorů.

Hlavním cílem programu 129 130, tedy Podpora obnovy, odbahnění a rekonstrukce rybníků a výstavby vodních nádrží, je zlepšení technického stavu rybničního fondu České republiky a obnova vodohospodářských funkcí rybníků a vodních nádrží s ohledem na jejich význam při omezování extrémních hydrologických situací, povodní a sucha. Program byl druhou změnou dokumentace programu prodloužen do roku 2015 a rozšířen o nový podprogram určený k odstraňování havarijních stavů a jejich následků na rybnících a vodních nádržích.

Zmíněné programy jsou vhodně doplňovány o realizaci pozemkových úprav, které částečně napomáhají s přípravou staveb, a o investiční opatření podle schválených plánů společných zařízení pozemkových úprav. Výběr akcí je prováděn v návaznosti na akce jednotlivých správců vodních toků. Čerpání programu je v gesci Ministerstva zemědělství, probíhá uspokojivě a do ukončení programu se předpokládá dofinancování akcí v rámci jednotlivých programů. Protipovodňová opatření většího rozsahu realizovaná v posledních deseti letech především v rámci první a druhé etapy programu Prevence před povodněmi splnila při povodních 2013 až na několik výjimek svůj účel a významně přispěla k eliminaci povodňových škod v chráněném území.

V současné době je zahájena třetí etapa pro období 2014 až 2020, realizace technických protipovodňových opatření, ve které bude upřednostňována podpora retence, opatření k řízeným rozlivům povodí, poldry, vodní nádrže s retenčními prostorami a podpora zejména chybějících opatření v oblastech s potenciálně významným povodňovým rizikem vymezeným podle takzvané povodňové směrnice.

Děkuji za vaši pozornost a dovoluji si vás požádat o akceptování tohoto materiálu.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Tento sněmovní tisk projednal zemědělský výbor, jehož usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 199/1. Nyní prosím zpravodaje zemědělského výboru pana poslance Josefa Kotta, aby vás informoval o jednání výboru a přednesl návrh usnesení. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Josef Kott: Dobrý den, pane předsedající. Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych vás seznámil s informací, že zemědělský výbor se s předloženým sněmovním tiskem č. 192 zabýval na své 9. schůzi dne 22. května 2014 a přijal k tomuto návrhu usnesení, ve kterém doporučuje Poslanecké sněmovně Informaci o realizaci protipovodňových opatření v České republice za rok 2013 v gesci Ministerstva zemědělství, sněmovní tisk 192, vzít na vědomí. Děkuji. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP