Čtvrtek 30. dubna 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Gazdík)
86.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Úmluva Rady Evropy o ochraně dětí proti sexuálnímu
vykořisťování a pohlavnímu zneužívání (Lanzarote, 25. října 2007)
/sněmovní tisk 457/ - prvé čtení
Poprosím pana ministra spravedlnosti Roberta Pelikána o úvodní slovo. Prosím, pane ministře.
Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán Děkuji, pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, omlouvám se, že vám vstupuji do debaty, pokusím se být co nejstručnější, jak jsem byl žádán. To, co vám předkládáme ke schválení, je totiž sice velmi důležité, ale asi méně živé a méně mediálně zajímavé. Jedná se o souhlas s ratifikací Úmluvy Rady Evropy o ochraně dětí proti sexuálnímu vykořisťování a pohlavnímu zneužívání.
Mám-li být velmi stručný, řeknu jen, že všechny závazky, které by České republice vyplývaly z této úmluvy, jsme již splnili, tzn. k ničemu novému nás to nezavazuje. Zároveň ovšem vzhledem k tomu, že prodléváme s ratifikací, tak je velice důležité z hlediska naší mezinárodní image, abychom co nejdříve konečně tuto úmluvu ratifikovali. Proto vás chci požádat o příznivé posouzení vládního návrhu a zároveň i si troufnu požádat o jeho projednání v co nejkratší době. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministru spravedlnosti. Nyní se měl ujmout slova pan zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Jiří Mihola, který ovšem není přítomen, a proto požádám Sněmovnu o změnu zpravodaje na paní poslankyni Janu Fischerovou. O této změně zpravodaje dám hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro změnu zpravodaje, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 75, přihlášeno je 136 poslankyň a poslanců, pro 99, proti žádný. Děkuji, schválili jsme změnu poslankyně.
Prosím tedy zpravodajku pro prvé čtení paní poslankyni Janu Fischerovou, aby nám návrh představila. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Fischerová: Pane předsedající, také vám děkuji za slovo a budu podobně jako pan ministr stručná. Doplním to, že podepsal tuto úmluvu ve Štrasburku pan Mgr. Boček, který vlastně zastupuje vedení mise Rady Evropy, a mluvila jsem také s kolegyněmi a kolegy, kteří jsou v Parlamentním shromáždění Rady Evropy, a považuji to za velice účelné a nutné. Takže doporučuji postoupit do druhého čtení a současně přikázání zahraničnímu výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní zpravodajce. Otevírám obecnou rozpravu, do které se přihlásila paní poslankyně Gabriela Pecková.
Poslankyně Gabriela Pecková: Dámy a pánové, už jsem hovořila mnohokrát k tomuto, takže si vás dovolím jenom požádat - samozřejmě po předběžném souhlasu pana ministra - o zkrácení doby na projednávání ve výborech na 20 dní. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. Ptám se, kdo další se hlásí do obecné rozpravy. Jestliže nikdo takový není, končím obecnou rozpravu a budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání.
Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo nějaký jiný návrh? Není tomu tak. Budeme tedy hlasovat.
Zahajuji hlasování o přikázání tohoto návrhu zahraničnímu výboru. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 76, přihlášeno je 137 poslankyň a poslanců, pro 114, proti žádný. Návrh byl přijat.
Ptám se, jestli má někdo jiný návrh na přikázání výboru. Není tomu tak... Pardon, paní poslankyně. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Radka Maxová: Děkuji, pane předsedající. Já bych požádala o přiřazení tohoto tisku stálé komisi pro rodinu a rovné příležitosti a menšiny. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Je tady návrh tedy na přikázání tohoto tisku stálé komisi pro rodinu a rovné příležitosti.
O tomto návrhu zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 77, přihlášeno je 138 (dle tabule 139) poslankyň a poslanců, pro 105, proti 4. Návrh byl přijat. Konstatuji tedy, že jsme přikázali tento návrh i komisi pro rodinu a rovné příležitosti.
Dále tady zazněl návrh na zkrácení lhůty k projednání na 20 dnů.
O tomto návrhu zahajuji hlasování. Kdo je pro zkrácení lhůty na 20 dnů, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 78, přihlášeno je 140 poslankyň a poslanců, pro 113, proti 3. Návrh na zkrácení lhůty byl přijat.
Konstatuji, že jsme návrh přikázali výboru zahraničnímu a komisi pro rodinu a rovné příležitosti, zkrátili jsme lhůtu na 20 dnů. Děkuji panu ministrovi i paní zpravodajce.
Nyní se vrátíme k přerušenému bodu číslo
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.