Čtvrtek 21. května 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
71.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Manilské změny Mezinárodní úmluvy o normách výcviku,
kvalifikace a strážní služby námořníků, 1978, z roku 2010 a Mezinárodní úmluva
o normách výcviku, kvalifikace a strážní služby, 1978
/sněmovní tisk 280/ - druhé čtení
Jsme ve druhém čtení a z pověření vlády prosím, aby se slova ujal ministr dopravy Dan Ťok, a požádám zpravodaje Jiřího Miholu, aby se připravil ke své zpravodajské zprávě. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr dopravy ČR Dan Ťok Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Výcvik členů posádek námořních lodí hraje v oblasti námořní bezpečnosti důležitou roli. Z tohoto důvodu přijaly členské státy Mezinárodní námořní organizace /IMO/ v roce 1978 Mezinárodní úmluvu o normách výcviku, kvalifikace a strážní služby námořníků. Úmluva vstoupila v platnost 28. dubna 1984 a tímto dnem vstoupila v platnost i pro tehdejší Československou socialistickou republiku. Úmluva je nyní tvořena vlastním textem, přílohou, předpisem a STCW.
Vzhledem k vývoji zejména v oblasti technologií bylo rozhodnuto o komplexní revizi této úmluvy. Konference smluvních stran přijala ve filipínské Manile rozsáhlé změny přílohy a předpisu, tzv. Manilské změny, bylo to 25. června 2010. Přijetí Manilských změn je nezbytné z důvodu posílení bezpečnosti, života a majetku na moři, ochrany mořského prostředí a z důvodu zajištění možnosti 1200 českých námořníků, členů posádek námořních lodí uplatnit se na trhu práce. V zájmu formálněprávního sladění procesu sjednání úmluvy se současnými ústavněprávními požadavky předkládám společně s Manilskými změnami k ratifikaci rovněž původní text úmluvy.
Manilské změny jsou v souladu s ústavním pořádkem a ostatními součástmi právního řádu České republiky, se závazky vyplývajícími z členství České republiky v Evropské unii a se závazky vyplývajícími z mezinárodního práva. Provádění Manilských změn nebude mít dopad na výdaje státního rozpočtu.
Dovolil bych si vás touto cestou požádat o vyslovení souhlasu s ratifikací této dohody. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru dopravy Danu Ťokovi a prosím zpravodaje zahraničního výboru poslance Jiřího Miholu, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 280/1. Pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Jiří Mihola: Děkuji, vážený pane předsedající. Dámy a pánové, já jenom krátce shrnu to, co pan ministr tady obšírněji o úmluvě o normách výcviku, kvalifikace a strážní služby námořníků již sdělil. Především to, že přijetí této smlouvy je v zájmu České republiky. Je to také nezbytné z důvodu naplnění závazků České republiky, které jí plynou z členství v Evropské unii. Dále přijetí Manilských změn bude mít významný dopad na zhruba 1 200 českých námořníků na mezinárodním trhu práce. Přijetí Manilských změn bude mít pozitivní dopad na subjekty, které se zabývají poskytováním nových druhů výcviku a které zavádějí tyto Manilské změny.
Chtěl bych konstatovat, že zahraniční výbor se na svém zasedání touto úmluvou zabýval a doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci (Mezinárodní) úmluvy o normách výcviku, kvalifikace a strážní služby námořníků; pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky; zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.
Takže doporučuji dát souhlas k ratifikaci. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji za jeho zpravodajskou zprávu a otevírám rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, jestli se někdo hlásí z místa. Není tomu tak. Než rozpravu skončím, prosím, aby pan zpravodaj alespoň konstatoval v rozpravě obsah bodu 1 usnesení výboru. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Jiří Mihola: Ještě jednou, omlouvám se za technickou nedokonalost. Já jsem úmluvu shrnul jako jednu záležitost, ale v usnesení - byl jsem na to upozorněn - máme explicitně, že dáváme souhlas - a jsou tam dva body:
a) k ratifikaci Manilských změn Mezinárodní úmluvy o normách výcviku, kvalifikace a strážní služby námořníků, 1978, z roku 2010,
b) k ratifikaci Mezinárodní úmluvy o normách výcviku, kvalifikace a strážní služby námořníků, 1978.
Pokračování usnesení už zůstává stejné. Děkuji za pochopení.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za upřesnění, protože to je důležité vzhledem k tomu, že musí být souhlas obou komor k ratifikaci ve zcela shodném textu, aby byl závazný pro Českou republiku. O návrhu na usnesení nikdo nepochybuje, všichni ho vnímají. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Není tomu tak.
Protože máme jasno v textu, o kterém budeme hlasovat, zahájím hlasování pořadové číslo 161 a ptám se, kdo je pro ratifikaci Manilských změn úmluvy o službě námořníků. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 161, z přítomných 149 pro 126, proti nikdo. Návrh byl přijat. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas a je tedy dán souhlas k ratifikaci.
Končím bod 71. Děkuji zpravodaji, děkuji panu ministrovi.
Ještě ale pana ministra nepustím, protože následujícím bodem je bod
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.