Čtvrtek 9. července 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jan Bartošek)

169.
Zpráva o činnosti komise PS pro kontrolu použití odposlechů,
záznamů telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí
a rušení provozu elektronických komunikací za rok 2014
/sněmovní dokument 2210/

Prosím předsedu této komise pana poslance Daniela Korteho, aby předložený sněmovní dokument uvedl a přednesl také návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, ujměte se slova.

 

Poslanec Daniel Korte: Pane předsedající, děkuji za slovo. Musím říci, že jsem nadšen, že Zpráva o činnosti komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu použití odposlechů, záznamů telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací za rok 2014 přišla na pořad jednání Poslanecké sněmovny již 9. července v 20.39. A to je prosím bez ironie. Protože poslední zpráva o činnosti této komise byla projednávána, byla to zpráva za rok 2011, na jaře roku 2012. Takže já jsem rád, že Poslanecká sněmovna má zájem o činnost této komise.

Pozorný pamětník, a jsou zde tací, a pozorní jste nepochybně všichni, zaregistroval, že mezi tím rokem 2011 a 2014 došlo k podstatné změně, velmi zásadní, a to jest to, že název této dlouhé komise se výrazně zkrátil, a to o celých pět slov, a byla to "a kontrola činnosti inspekce policie", neboť k 1. 1. roku 2012 vznikla Generální inspekce bezpečnostních sborů -

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, pane poslanče, nerad vám vstupuji do řeči, ale požádám kolegyně a kolegy o zklidnění. Byť se jedná o poslední bod, Sněmovna stále ještě jedná. Věnujte pozornost tomu, co se přednáší, je to důležitý bod. Děkuji za to, že to budete respektovat.

Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Daniel Korte: Děkuji, pane předsedající. K 1. 1. roku 2012 vznikla Generální inspekce bezpečnostních sborů a Poslanecká sněmovně se rozhodla zřídit si zvláštní stálou komisi na kontrolu tohoto sboru, takže teoreticky vzato tato stálá komise by měla mít méně práce, ale fakticky se ukazuje, že to tak není, jak dokazuje předložená zpráva.

Já přesto, protože vidím, že vás to zajímá, tak si dovolím říci několik obecných slov. (V sále je silně rušno, poslanci se baví a řečníka příliš nesledují.)

Odposlech a záznam telekomunikačního provozu je závažným zásahem do základních lidských práv odposlouchávaného občana. Je to zásah do práva na soukromí podle článku 7 Listiny základních práv a svobod - pane předsedo Hamáčku - nedotknutelnosti obydlí podle článku 12 - pane předsedo Hamáčku - a práva na tajemství zpráv podávaných telefonem podle článku 13 - pane předsedo Hamáčku, vaším prostřednictvím (k předsedajícímu.). Děkuji.

Prolomení těchto práv je striktně reglementováno zákonem. K takovému zásahu může dojít pouze za podmínek paragrafu 88 trestního řádu, avšak vždy, to zdůrazňuji, při tom musí být šetřena podstata a smysl práv odposlouchávaného občana.

Pane předsedající, já chápu, že levou část našeho spektra lidská práva příliš nezajímají. Je to tradice.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane kolego Korte, opakovaně jsem vyzýval kolegyně a kolegy ke ztišení. Předpokládám, že moji výzvu slyšeli a zachovají se podle toho. (Hluk v sále se příliš nesnížil.)

 

Poslanec Daniel Korte: Děkuji, pane předsedající. A nyní já velice lituji, že tady není pan ministr spravedlnosti k tomu, co vám chci říci, ale je zde pan místopředseda vlády. Já předpokládám, že mu to vyřídí.

Kromě splnění podmínek uvedených v paragrafu 88 trestního řádu je třeba posuzovat i zvláštní okolnosti případu z hlediska přiměřenosti odposlechu k sledovanému účelu, stejně tak jako i to, že by měl každý, do jehož práv bylo odposlechem zasaženo, mít právo na soudní přezkoumání zákonnosti nařízeného odposlechu, nestanoví-li zákon závažné důvody, proč by mu to právo mělo být odepřeno.

S tím souvisí informační povinnost orgánu, který pravomocně ukončil řízení, to jest Policie České republiky, příslušný státní zástupce, příslušný soud, sdělit odposlouchávané osobě, že byla odposlouchávána, aby mohla podat eventuálně stížnost na nezákonnost tohoto odposlechu. Tato povinnost je plněna, jak jsme zjistili, značně voluntaristicky, respektive je zcela ignorována, neboť nikdo tuto povinnost nekontroluje, tudíž ji nikdo nevymáhá, a v důsledku toho se dotyčný o odposlechu vůbec nedozví a nemůže si stěžovat. A kde není žalobce, není soudce. Je zde i nejasný výklad - prosím, abyste tato slova pečlivě vyřídil panu ministru spravedlnosti - paragrafu 88 odst. 9, který stanoví výjimky z této informační povinnosti.

Dámy a pánové, komise nekontroluje meritorně prolomení oněch práv, jak jsem o tom mluvil v úvodu, ale pouze procedury, to jest zákonnosti postupu Policie České republiky. A já jsem velmi potěšen, že mohu konstatovat, že komise při všech svých kontrolních úkonech, ve všech jednotlivých případech mohla konstatovat, že zákon porušen nebyl, což znamená že příslušný útvar Policie České republiky, to jest Útvar zvláštních činností, pracuje tak, jak pracovat má.

Já vám děkuji za pozornost a prosím ctěnou Poslaneckou sněmovnu, aby vzala tuto zprávu na vědomí.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane zpravodaji, a požádám vás, abyste zaujal místo u stolku zpravodajů. Zahajuji všeobecnou rozpravu. Eviduji zde faktickou poznámku pana vicepremiéra Bělobrádka. Máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já bych chtěl poprosit vaším prostřednictvím pana poslance Korteho. Já už jsem starší pán, mám sklerózu, dokonce i roztroušenou, tak jestli byste mi ty připomínky mohl předat v písemné formě a já je panu ministrovi rád předám. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další přihlášku do rozpravy... Pan předseda Stanjura. Máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Nedá mi to malé edukační okénko, ale kvůli tomu jsem se nehlásil. Existuje stenozáznam. Bezesporu parlamentní tajemníci, asistenti a mnoho dalších lidí jsou schopni si to z toho stenozáznamu vytáhnout a sdělit to v písemné podobě panu vicepremiérovi.

Ale kvůli tomu jsem se nehlásil. Já bych chtěl požádat předsedu této komise pana kolegu Korteho, aby na září, pokud možno, připravil podklady pro řádný bod jednání Poslanecké sněmovny, protože přestože už je relativně pozdě, ta informace, která se opakuje, není úplně nová. Že stát neplní své informační povinnosti v tak závažném prolomení osobnostních práv, jako jsou odposlechy, je mimořádně alarmující. Nemyslím si, že dneska bez podkladů bychom měli o tom jednat, ale myslím, že bychom měli dostat statistiky. Myslím, že statistická čísla nám postačí k tomu, abychom věděli, zda je potřeba úpravy zákona. A pokud to nikdo nevymáhá, tak stanovit, kdo má vymáhat plnění této povinnosti, protože to je neslýchané, aby stát odposlouchával občana, měl povinnost ho informovat o tom, že odposlech proběhl, aby se občan mohl případně bránit, a stát tak nečiní. To je jasné bezpráví a měli bychom pokud možno tomu zabránit.

Takže mám prosbu, bez nějakého usnesení, aby pan předseda této komise na září na příští jednání Poslanecké sněmovny připravil tento bod, ať o tom můžeme podrobně debatovat. Myslím, že u toho by měl být ministr spravedlnosti, případně ministr vnitra. A pokud vyplyne nějaká potřeba změny legislativy k tomu, abychom lépe ochránili soukromí občanů, pokud vyplyne, já na to nejsem odborník, tak jsme připraveni jako náš klub se na tom intenzivně podílet, abychom tu nápravu prostě zjednali. Není možné, aby stát neplnil své povinnosti v tak citlivé otázce. Děkuji. (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. S faktickou poznámkou se hlásí pan poslanec Novotný. Máte slovo.

 

Poslanec Josef Novotný: Pěkný večer, dámy a pánové. Já se chci k tomu zdůraznění významu tohoto bodu připojit. A k tomu, co zmínil pan kolega Stanjura, to jest k těm statistikám, chci upřesnit, že samozřejmě existují statistiky toho, v jakém objemu se odposlechy odehrávají. Ale logicky ve chvíli, kdy neexistuje systém kontroly, tak neexistují v podstatě žádná statistická čísla, v jaké míře dochází k informování či ne. Komise si díky iniciativě pana předsedy Korteho v tomhle směru i dopisovala s předchůdkyněmi a předchůdci dnešního ministra spravedlnosti. Je potřeba říct, že ty odpovědi úplně neodrážely vůli ministerstva se tímto problémem zabývat. Spíše to vypadalo jako vyjádření lhostejnosti k této situaci. Neboli statistiky, které jsou k dispozici, se týkají skutečně objemu realizovaných odposlechů, ale o tom, v jaké míře je plněna ona povinnost informování, v tuto chvíli nejsme schopni říct vůbec nic. Považuji to opravdu za alarmující, protože to znamená, že jsme schopni zkontrolovat naplnění formálních náležitostí jednoho z největších zásahů do soukromí občanů, ale nejsme schopni vůbec nic říct o kontrolním mechanismu důvodnosti těchto zásahů.

Takže se plně připojuji k tomu, že je to naprosto zásadní téma zejména v dnešní atmosféře v České republice.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. S přednostním právem se hlásí pan předseda Kalousek a po něm pan zpravodaj. Máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, pan předseda komise Korte tady hovořil o zákonné povinnosti informovat odposlouchávanou osobu o skutečnosti, že byla odposlouchávána. Vzhledem k vyvíjející se společenské situaci dávám na zvážení, zda by ta informace neměla znít tak, že odposlouchávaná osoba bude informována o tom, že byla odposlouchávána také legálně. Tak jako my se na rozpočtovém výboru snažíme dobrat procenta šedé ekonomiky, která se podílí na hrubém domácím produktu země, zda by komise nezjistila dobrat se od příslušných složek informací, jaké procento tak asi nelegálních odposlechů realizovaných jednotlivými bezpečnostními divizemi některých soukromých firem může za současné situace představovat procento odposlechů v zemi. Myslím si, že je to téma, kterému bychom se měli věnovat. Nejsou pouze legální odposlechy, jsou také nelegální.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Nyní se hlásí do rozpravy pan poslanec Blažek.

 

Poslanec Pavel Blažek: Dobrý večer. Děkuji za slovo. Navážu na pana kolegu Kalouska. V této Sněmovně je zvyk, že se některé body neprojednávají bez přítomnosti konkrétního člena vlády, že tam je nějaký vztah k té věci, osobní zkušenosti. Myslím, že tento bod, který se týká obecně šmírování a nelegálního šmírování, nemůžeme probírat bez pana poslance Šincla a bez sdělení jeho osobních zkušeností. Takže dávám procedurální návrh, abychom tento bod přerušili do příchodu pana poslance Šincla. Děkuji. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Je to procedurální návrh, dám o něm hlasovat bez rozpravy. Ještě zavolám kolegyně a kolegy z předsálí.

 

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro takto předložený procedurální návrh, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 282. Přihlášeno je 163 poslankyň a poslanců, pro návrh 36, proti 76. Návrh byl zamítnut, to znamená pokračujeme dál v projednávání tohoto bodu.

 

Táži se - eviduji přihlášku, faktickou poznámku pana poslance Jandáka. Hlásíte se? Nikoliv, dobře. Nyní se tedy hlásí pan zpravodaj.

 

Poslanec Daniel Korte: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, musím říci, že děkuji za tuto diskusi a za podněty, které vznesl pan předseda Stanjura. Pan kolega Novotný věcně odpověděl. Jednoduše se dá odpovědět tak, že žádná evidence se nevede, tudíž žádná statistika nemůže existovat. My se rok a půl snažíme přimět Ministerstvo spravedlnosti, aby laskavě s tím něco udělalo, takže já to vnímám jako výraznou pomoc a podporu naší aktivitě.

Pokud jde o ilegální odposlechy, ano, to samozřejmě také vnímáme jako problém. A bude to otázka zákona o bezpečnostních činnostech, máme to v tisku a budeme to projednávat na podzim. Rozhodně tato kontrola tam musí být zavedena.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. S faktickou poznámkou pan poslanec Klučka. Máte slovo.

 

Poslanec Václav Klučka: Děkuji, pane místopředsedo. Budu stručný. Já jenom prosím, abychom si uvědomili, že ta informace se týká pouze odposlechů, které nebyly využity v trestním řízení. Netýká se to všech odposlechů, které jsou prováděny. Pokud jde o ty ilegální, naše komise nemá pravomoc vstupovat do věcí operátorů a dalších věcí souvisejících s telekomunikačním provozem. My kontrolujeme útvar zvláštních činností Policie České republiky.

Abych to ještě trošinku rozšířil, ty odposlechy nejsou jediným problémem. Máme sledování osob a operativní techniku. Možná bude dobré legislativně i tuhle tu oblast nějakým způsobem znázornit v návaznosti na to, co mluvíme o odposleších. Ale to je věc, na které budeme dále pracovat.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Táži se, zda se ještě někdo další hlásí do všeobecné rozpravy. Nikoho nevidím, v tom případě všeobecnou rozpravu končím. Táži se, zda si chcete vzít předtím, než otevřu podrobnou rozpravu, závěrečné slovo. Není tomu tak.

Přistoupíme tedy k rozpravě podrobné. Uděluji vám slovo, pane zpravodaji.

 

Poslanec Daniel Korte: Děkuji, pane předsedající. Návrh usnesení zní: "Poslanecká sněmovna bere na vědomí zprávu o činnosti stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu použití odposlechů, záznamů telekomunikačního provozu k použití sledování osob a věcí a rušení elektronických komunikací, dle sněmovního dokumentu 2210."

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Táži se, zda někdo další se hlásí v podrobné rozpravě. Není tomu tak. Podrobnou rozpravu končím. Táži se, zda si chcete vzít závěrečné slovo, pane zpravodaji. Není tomu tak.

 

V tom případě přistoupíme k hlasování o návrhu usnesení tak, jak bylo přečteno.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh usnesení, tak jak bylo předneseno. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 283. Přihlášeno je 161 poslankyň a poslanců, pro návrh 148, proti žádný. Konstatuji, že návrh usnesení byl schválen.

 

Kolegyně a kolegové, děkuji vám za konstruktivní přístup, za to, že jsme projednali vše, co jsme si předsevzali. Přeji vám pěkný zbytek dnešního večera.

Přerušuji jednání naší schůze do zítřejší hodiny deváté ranní. Pěkný zbytek večera.

 

(Jednání skončilo ve 20.59 hodin.)

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP