(19.50 hodin)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Mám další dvě faktické poznámky - nejdříve pan poslanec Michal Kučera. I když říkal, že už byla poslední, tak přesto není. A potom kolega Benešík. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Michal Kučera: Já už jenom krátce, protože kolega Hovorka mě k tomu opět vymotivoval. To znamená, vy jinými slovy, pane poslanče Hovorko prostřednictvím pana předsedajícího, říkáte, že obecní samosprávy jsou nesvéprávné, že si neumí rozhodnout, že ty tisíce starostů rozhodují špatně pod vlivem zřejmě nějakých zlobbovaných tlaků, či případně že jsou koupeni. Takhle tomu já rozumím - že se ti starostové nechali koupit, že se zastupitelstva nechala koupit. Takhle to říkáte!
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní kolega Benešík a potom pan poslanec Hovorka ještě jednou. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, vážená vládo, já jenom krátká replika ohledně srovnání závislosti cigaret, alkoholu, tučných jídel a hazardu. Každá závislost je velký problém. To je pravda. Ale myslím si, že hazard jako jeden z mála, možná jako jediný, má potenciál zničit opravdu celé rodiny úplně ničivou silou. Dá se propít barák, dá se propít auto, dá se zničit rodina kvůli alkoholu, ale pokud někdo během několika dnů nebo týdnů prohraje statisíce nebo miliony, tak to prostě nepropije ani neprokouří ani neprojí na tučném jídle. Já si myslím, že hazard je skutečně mezi závislostmi v tomto ohledu ta nejhorší možná závislost. Čili to srovnání tak trochu pokulhává. A když se podíváte na to, jak je zdaněn tabák nebo alkohol, tak dlouhodobě to jsou desítky procent a nemám ten dojem, že hazard takhle byl a pořád ještě je zdaněn.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Benešíkovi. Ještě jedna faktická poznámka pana poslance Ludvíka Hovorky a potom pan poslanec Kalousek také s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo. Opět zdůrazňuji, že jsem neříkal nic o korupci starostů, místostarostů v souvislosti s hazardem, ale řekl jsem, že princip, který se tady nastavil v roce 1990 při přijetí zákona o provozování loterií a jiných podobných her, znamenal, že v podstatě si provozovatelé hazardu začali kupovat veřejné mínění a že to je špatně. A stejně tak je špatně, že ty peníze jsou distribuovány přímo do rozpočtu obcí a měst, protože to samozřejmě umožňuje ovlivňování zastupitelů i ze strany provozovatelů, aby prostě zohlednili to, že se umožnilo to či ono si v té obci vybudovat, to či ono podpořit. Vzpomínám si, byl jsem tady ve Sněmovně 2006 až 2010. Tehdy bylo několik novel zákona o provozování loterií a jiných podobných her a vzpomínám si, vždycky když se chtěla měnit pravidla, vždycky se objevily dopisy od sportovních organizací, od folklórních organizací, které nám psaly, abychom nechali zákon o provozování loterií a jiných podobných her na té úrovni, jak je, protože to vyhovuje. Všem to vyhovuje.
Takže to jsem chtěl říct. Že princip byl špatný a je třeba ho změnit. A na tom si trvám. Takže pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, poslouchejte, co jsem zde říkal, a na to případně reagujte. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Ludvíku Hovorkovi. Faktická poznámka pana poslance Miroslava Kalouska. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Já souhlasím s první částí výtky pana poslance Hovorky, že bylo špatně celá dlouhá léta, když provozovatelé si mohli kupovat veřejné mínění takzvanými odvody na dobročinné účely. Nemyslím si, že je špatně, když inkasují přímo obce a města. Nemohu souhlasit s rovnicí úplatná zastupitelstva - neúplatný stát, a navíc je zřejmé, že tu velkou zátěž nesou města na svém území, kde se herny provozují.
Snadno v roce 2009 mohlo být nejnižší daňové zatížení hazardu v rámci EU, protože v roce 2009 jsme vůbec hazard zdaněn neměli. A možná nebude nezajímavé pro nepamětníky slyšet, že kdyby nezkrachovala Sazka, tak se obávám, že by se to nepovedlo nikdy. Ta miliarda, kterou Sazka odváděla na dobročinné účely ČSTV, byla taková částka, že kdykoliv se někdo o něco takového pokusil, a já se o to pokusil v roce 2008, tak jsem narazil na většinu v Poslanecké sněmovně napříč politickým spektrem včetně vládních, včetně vlastních poslanců, kteří mi to neschválili a rozmluvili. Teprve s krachem Sazky, když Sazka neměla co odvádět ČSTV, tak se kupodivu paradoxně otevřel prostor k tomu, aby se v roce 2011 mohl poprvé hazard zdanit. Tak to prostě bylo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ještě jedna faktická poznámka pana poslance Ludvíka Hovorky. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, když jsem si v roce 2008 vyžádal od Ministerstva financí podklady, jakým způsobem jsou zdaňováni provozovatelé loterií a jiných podobných her, tak jsem dostal tabulku, kde byly částky prosázené jednotlivými hráči, potom tam byly částky, které se odváděly nebo odvedly na veřejně prospěšné účely, a byly tam částky, které se platily za správní poplatky. V jednom případě částka byla kolem, říkám, 3,8 mld. u správních poplatků, v druhém případě odvody na veřejně prospěšné účely asi 4,5 mld. To tehdy Ministerstvo financí oficiálně uvádělo jako zdanění. Dobře, nebyla to klasická daň, protože v roce 1990 se řeklo: nebudou platit daně provozovatelé, ale budou odvádět na veřejně prospěšné účely. Takže to dávám na vysvětlenou. A také chci vzpomenout, že tady byl jeden okamžik, který nastal, když se povolilo provozování internetového sázení. Přestože tady s tím obecně souhlas nebyl, ale prostě byla potřeba povolit internetové sázení, tak tehdy pan ministr podepsal internetové sázení, takže se umožnilo hrát v daleko větší míře než dříve. Takže jenom proto, že někdo tady říká: za mě se zavedlo zdanění, nebo tehdy se zavedlo zdanění, protože padla Sazka - také se zavedlo internetové sázení, přestože s tím nebyl souhlas a nebyla vůle tohle u nás povolit. Děkuji. (Potlesk poslanců KDU-ČSL.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Ludvíku Hovorkovi. To byl poslední přihlášený do rozpravy. Nikoho nevidím, rozpravu končím. Ptám se na závěrečná slova. Pan navrhovatel? (Ano.) Prosím, pane navrhovateli.
Poslanec Jan Volný: Já jenom velice ve zkratce. Já samozřejmě s panem Bartoškem souhlasím, že není úplně šťastný poslanecký návrh. Pana Hovorky si velice vážím a věřím tomu, že je tento problém potřeba řešit komplexně, a to bude řešit ta nová novela. Já bych vás přesto chtěl poprosit, abyste pustili tuto novelu do druhého čtení a vytvořili prostor, abychom kvantifikovali dopady a mohli dále o tomto návrhu diskutovat. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Závěrečné slovo pana zpravodaje? Má zájem. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Jiří Zemánek: Já si dovolím jenom konstatovat, že zde padlo několik návrhů od kolegů na zamítnutí v prvním čtení a padl zde návrh na zkrácení lhůty na 50 dnů, takže by to mělo projít hlasováním. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Děkuji. Máme tady návrh na zamítnutí, máme tady návrh na vrácení, návrh na zkrácení lhůty na 50 dnů a jeden návrh na přikázání výboru. To jsou věci, které budeme postupně hlasovat, ale samozřejmě podle pořadí dle zákona o jednacím řádu. Nejdřív vás odhlásím všechny, požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.
První rozhodnutí - na vrácení předloženého návrhu zákona navrhovateli k dopracování - rozhodneme v hlasování číslo 176, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro vrácení. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování pořadové číslo 176 z přítomných 151 poslance pro 54, proti 84. Návrh nebyl přijat. ***