(11.40 hodin)
(pokračuje Šlechtová)

Změny článků stanov jsou reakcí na změny, kterými organizace sama prochází, a odrážejí reálné potřeby této organizace. Jejich účelem je zabezpečení efektivního fungování Světové organizace cestovního ruchu a rozšíření jazykové diverzity organizace. Změny se týkají názvu organizace, která se stala v roce 2003 specializovanou organizací OSN, úpravy členství a v kompetencích přidružených členů účasti přidružených členů na zasedáních Valného shromáždění a Výkonné rady, zavedení čínského jazyka jako jednoho z oficiálních jazyků organizace a sestavování rozpočtu organizace v jednotné měně euro. Jedná se o materiál nelegislativní povahy.

Děkuji za vaši pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní ministryně. Nyní prosím zpravodaje zahraničního výboru, kterým měl být původně pan poslanec Jiří Mihola, aby zdůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 360/1.

 

Ale i zde dojde ke změně zpravodaje, kdy místo Jiřího Miholy vystoupí paní poslankyně Jana Fischerová. I tuto změnu si odhlasujeme. Takže než přednesete zprávu zpravodaje, musím nechat odhlasovat změnu zpravodaje.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro změnu zpravodaje u tohoto tisku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 92, přihlášeno je 141 poslankyň a poslanců, pro návrh 119, proti žádný. S návrhem byl vysloven souhlas. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jana Fischerová: Pane místopředsedo, já vám děkuji za slovo. Všem vám přeji, vážené dámy, vážení pánové, příjemné dopoledne. Ujmu se velmi ráda zpravodajské zprávy namísto pana poslance Jiřího Miholy. Jenom krátce doplním úvodní řeč paní ministryně.

Toto bylo vše projednáváno opravdu na zahraničním výboru 9. června tohoto roku. Doplním, že i Senát již projednal tento sněmovní tisk a vyslovil souhlas s ratifikací 25. února. Jinak tato organizace má v současné době 200 členů a 350 přidružených členů.

Jako zpravodaj zde přečtu usnesení zahraničního výboru:

Po odůvodnění první náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Ing. Kláry Dostálové, zpravodajské zprávě Jiřího Miholy a po rozpravě zahraniční výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci a) změn článků Stanov Světové organizace cestovního ruchu, b) Stanov Světové organizace cestovního ruchu;

II. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;

III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: I já vám děkuji a otevírám rozpravu. Táži se, zda se do ní někdo hlásí. Nikoho nevidím. V tom případě končím rozpravu a táži se, zda paní ministryně nebo paní zpravodajka si chce vzít závěrečné slovo. Není tomu tak.

 

Přikročíme k hlasování o usnesení navrženém zahraničním výborem tak, jak bylo přečteno.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro tento návrh usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Máme hlasování s pořadovým číslem 93, přihlášeno je 144 poslankyň a poslanců, pro návrh 126, proti 1. Já konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas. Končím projednávání tohoto bodu.

 

Mám zde upřesnění. Pan poslanec Petr Kořenek ruší omluvu, která byla načtena, takže zůstává dnes na jednání.

 

Přistoupíme k dalšímu bodu dnešního jednání a tím je

 

7.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení
výnosu některých daní územním samosprávným celkům a některým státním fondům
(zákon o rozpočtovém určení daní), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 416/ - druhé čtení

Tento sněmovní tisk jsme přerušili dne 16. června na 29. schůzi Poslanecké sněmovny po obecné rozpravě a závěrečných slovech předkladatele. Prosím, aby místa u stolku zpravodajů zaujali z pověření vlády místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš a zpravodaj garančního výboru pan poslanec Jan Volný.

Táži se, zda chce nyní vystoupit pan místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš příp. vystoupit poslanec a zpravodaj Jan Volný nebo zpravodajka výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Věra Kovářová. Chcete promluvit, pane ministře? Máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, předmětem dnešního jednání je vládní návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní. Jak jste již byli obeznámeni při zahájení druhého čtení, které se uskutečnilo, na 29. schůzi bylo přerušeno, předmětem návrhu je zvýšení procentuálního podílu, kterým se kraje podílejí na výnosu daně z přidané hodnoty ze 7,86 % na 8,92 %, a to s účinností od 1. ledna 2016.

Podíly krajů na výnosu daní byly konstruovány na základě objemu prostředků za kompetence převedené z rušených okresních úřadů, popř. ministerstev v rámci reformy veřejné správy. Došlo tak k nárůstu krajů postupně až na 8,92 % do konce roku 2011. Následně byly od roku 2012 korigovány ve vazbě na předpokládané efekty přijímání daňových opatření.

Návrh projednal výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, který k němu přijal pozměňovací návrh týkající se obcí, nikoliv krajů, kterých se navrhovaná novela týká. Je nutné upozornit, že tento pozměňovací návrh, kterým se navrhuje navýšit podíl obcí s DPH 20,83 na 21,4, znamená další nárok na státní rozpočet, konkrétně je to na 2016 dopad 2 mld. korun. Zároveň je třeba říci, že obcím byly od roku 2008 v rámci dvou novel navýšeny daňové příjmy o cca 16,6 mld., z toho 15,1 bylo na úkor státního rozpočtu.

Návrh projednal i rozpočtový výbor, který neshledal žádné důvody ke změnám a k návrhu tak nepřijal žádné pozměňovací návrhy a doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh zákona schválila bez připomínek.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. A nyní se táži pana zpravodaje garančního výboru, zda má zájem o závěrečné slovo. Není tomu tak. Zpravodajka výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj paní poslankyně Kovářová? Chce vystoupit se závěrečným slovem. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, úplně přesně nevím, zda zde zaznělo usnesení z výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, nicméně zopakuji podstatu tohoto usnesení.

Na našem výboru byl přijat můj pozměňovací návrh, který zvyšuje podíl obcí na 21,4 % z celostátního hrubého výnosu daně z přidané hodnoty. Toť informace z našeho výboru. Ráda bych ještě poznamenala něco k onomu usnesení. Pozměňovací návrh byl podpořen výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Obce a města by měly získat už v příštím roce 2 mld. korun navíc. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP