(13.20 hodin)
(pokračuje Fiedler)

Potom tedy chápu, že tisky 578 až 580 se dočkají asi další pauzy ve svém životě. O to více mám pochybností o začátku data platnosti velké novely zákona č. 202.

A co tedy notifikace? To už dnes vláda ví, že bude renotifikovat? Jak to tedy je? To budeme absolvovat další divadlo jako dosud i s těmi dosud neprojednanými tisky, protože řada z vás, kolegové, si možná neuvědomuje, že tady jsou i čísla sněmovních tisků k novele loterijního zákona, na něž se ještě vůbec nedostalo. Myslím, že to je tisk 549, tuším, jestli si to pamatuji správně.

Já vůbec neříkám, že předložený zákon je dokonalý, ostatně proto jsem sám pozměňovací návrh do této rychlé daňové novely podal, ale že u tak složitého zákona, jako je zcela nová loterijní legislativa, by se to mělo řešit takovýmto způsobem, je pro mne podivné. Komplexním pozměňovacím návrhem, pardon. Máme to tedy chápat tak, že až bude ta velká novela, budeme to řešit na základě připomínek aktivistů?

Vrátím se zpět k daňovým únikům a nelegálnímu hazardu, o kterém tu dnes my všichni, ale hlavně koalice, rozhodujeme. Já bych tady chtěl od předkladatele nebo zpravodaje, aby jednoznačně řekli, jak to bude v roce 2016 pro legální provozovatele a jak pro nelegální provozovatele. Že se jim do této odpovědi asi nebude moc chtít, je mi celkem jasné, protože bez pozměňovacích návrhů Fiedler nebo Kovářová to totiž budou dále zákonem potvrzené prodloužené daňové prázdniny pro nelegální firmy. Z úst náměstka financí Závodského na středeční konferenci Ministerstva financí přímo zaznělo, že nelegály bude řešit až velká vládní legislativa, velká vládní novela, a že posunutá lhůta notifikace není žádný problém, je to jen kosmetická záležitost. Takže pokud je to jen kosmetická záležitost a Evropská komise žádné zásadní výhrady nemá, žádám, aby stanovisko Evropské komise bylo zveřejněno minimálně nám, poslancům. A protože hodlám já i náš poslanecký klub podpořit právě projednávanou novelu, chci opravdu vědět, jak je loterijní zákon dokonalý a vše je pozitivní, tak, jak to vypadalo na středeční konferenci.

Vraťme se ale k těm kvízomatům, což je předmětem pozměňovacích návrhů, o kterých budeme za chvíli hlasovat. Řešili jsme to i na středečním zasedání rozpočtového výboru a mám pro vás informaci, že i na již zmiňované středeční konferenci Ministerstva financí k tomu zazněly informace. Jak je to s povolováním nebo zákazem kvízomatů? Spadá kvízomat pod loterijní zákon, nebo ne? Jaký je jednoznačný výklad? Pokud má kvízomat spadat pod § 50 odst. 3 a jeho provozovatel má žádat o povolení k jeho provozování, je na uvážení ministerstva, zda ho povolí. Tak tady nebudu čekat a ptám se zde rovnou. Povolí tedy, nebo nepovolí ministerstvo při podání takové žádosti o licenci kvízomat? A proč toto stanovisko nevisí v tuto chvíli již dávno na stránkách Ministerstva financí, proč nejsou instruovány obce a starostové? My jsme na tohle téma vedli debatu na rozpočtovém výboru ve středu a já jsem nebyl přesvědčen vyjádřením paní náměstkyně.

Co je ale nejhorší, pokud Ministerstvo financí ví, že kvízomaty mají spadat do loterijního zákona a nejsou za ně odváděny žádné odvody, proč dosud neřešilo daňový únik? Legální provozovatelé odhadují daňový únik u kvízomatů na 2 mld. korun. Opět mi tady rezonuje zásadní nesoulad s cílem novely zákona o elektronické evidenci tržeb, která právě - a já říkám správně - se snaží potírat to, že jsou daňové úniky a nejsou vykazovány tržby, a tady to poměrně paradoxně zůstává bez předmětu zájmu ministerstva.

Abych vám doložil, že se nejedná o jakkoliv mnou zveličovaný problém, dovolte mi uvést několik citací z tisku a mezi nimi i několik citací nejvyšších vládních činitelů.

Na serveru Finanční správy se již 10. dubna 2014 objevila zpráva s názvem: Kvízomaty jsou v současné době provozovány legálně? A citace: "Specializovaný finanční úřad jakožto orgán státního dozoru nad provozováním loterií a jiných podobných her zaměřil svoji pozornost na tyto nezákonné aktivity. Šetřením úřadu bylo zjištěno provozování celkem 61 kusů kvízomatů na 37 místech celé České republiky." To bylo v dubnu 2014.

Na serveru tn.cz ze dne 1. 8. 2014 se objevil příspěvek: Babiš vyhlásil válku hazardu. Zdaní kvízomaty. V závěru tohoto článku je zcela zásadní konstatování, že ministři teď zkoumají, jestli kvůli zákazu kvízomatů bude nutná změna loterijního zákona. Pokud ano, jsou ji prý připraveni navrhnout co nejdříve.

Dále citace - na serveru idnes bylo 12. 8. 2014 citováno -

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane poslanče, jenom krátce. Nechci vás přerušovat, ale přečtu vám jednací řád: Podle § 95 odst. 2 se ve třetím čtení koná rozprava, ve které lze navrhnout pouze opravy legislativně technických chyb, gramatických chyb nebo písemných nebo tiskových chyb. To znamená, že na rozpravu ve třetím čtení není nahlíženo tímto způsobem. Jen pro pořádek to čtu. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Karel Fiedler: Já budu pokračovat ve čtení svých otázek, protože jsme na ně dosud nedostali odpověď v rámci druhého čtení v rámci projednávání tohoto zákona.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Karel Fiedler: Dne 12. 8. 2014 je citováno prohlášení tehdejší ministryně spravedlnosti Válkové, ministra vnitra Chovance a ministra financí Babiše s titulkem Tvrdě proti kvízomatům. Válková je spojila s organizovaným zločinem. Citace: "Je to zřejmě fenomén, který se šíří a který organizovaný zločin považuje za jeden z možných způsobů, jak obejít stávající právní úpravu," uvedla ministryně spravedlnosti. "Budeme postupovat důrazně, důsledně a rychle," řekla Válková.

21. 8. 2014 na tomtéž serveru se objevuje titulek: Na Česko se valí epidemie kvízomatů. Ministerstvo chce tvrdší postup. V tomto článku je zajímavá informace, že touto problematikou se již zabývá vrchní státní zástupkyně.

21. ledna 2015 přichází zpráva náměstka ministra financí Ondřeje Závodského, který má v gesci regulaci hazardu: Rekordní pokuta za provoz kvízomatů. Toto byla první pozitivní zpráva do doby, než soud potrestané firmě přiznal odkladný účinek úhrady pokuty, a to z důvodu - a teď prosím zbystřete svoji pozornost -, že výše pokuty je pro společnost likvidační. Rekordní pokuta činila necelých 10 mil. korun.

Už zmíním jen jeden, a to z 5. května letošního roku. Babiš uvádí: "Provozovatelé kvízomatů z nás dělají hlupáky. Stát je připraven tvrdě zasáhnout."

Takže tady jsou citace, jak budeme bojovat s kvízomaty. A já jsem o tom mluvil právě proto, že dva z těch pozměňovacích návrhů, o kterých budeme hlasovat, řeší postihování tohoto nelegálního provozování kvízomatů.

Z uvedených informací a vyjádření předních představitelů vlády je zřejmé, že stát, a tím pádem ani obce, které jsou tímto nelegálním fenoménem přímo a masivně postiženy, si po roce a půl nejsou schopny s nelegálním hazardem efektivně, účinně a rychle poradit.

Na středeční konferenci také zaznělo, že v sousedním Polsku mají desetitisíce zakázaných kvízomatů v policejních skladech, ale je jim to k ničemu, protože nemají chycený, resp. zajištěný server, na který jsou napojeny. A tady je úplně stejná situace. Proto jsou represivní složky státu zcela bezmocné.

Teď při hlasování ukážete, všichni poslanci, tedy i ti koaliční, jestli jdete na nějakou koaliční dohodu, nebo vám jde skutečně o potlačení černého byznysu, a byť máte nejspíš povinné hlasování, tak se zamyslete, pro co hlasujete. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP