Čtvrtek 10. prosince 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jan Hamáček)

216.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 47/2002 Sb., o podpoře
malého a středního podnikání a o změně zákona č. 2/1969 Sb., o zřízení
ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 545/ - druhé čtení

Prosím pana ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, aby tento tisk uvedl.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, předkládám vám návrh novely zákona o podpoře malého a středního podnikání, na základě kterého vznikne nový subjekt s názvem Agentura pro podnikání a inovace. Tato agentura bude podřízena zákonu č. 234/2014 Sb., o státní službě, a bude plnit roli zprostředkujícího subjektu z pohledu evropských strukturálních a investičních fondů.

Novela zákona je vypracována na základě požadavku Evropské komise vzneseného na jednáních delegace České republiky s Evropskou komisí na lednovém a únorovém zasedání tohoto roku na Ministerstvu vnitra k implementaci služebního zákona. Evropská komise žádá, aby všechny zprostředkující subjekty pro jednotlivé operační programy byly podřízeny služebnímu zákonu nebo obdobné právní úpravě. Evropská komise se v tomto požadavku opírala o závazky přijaté Českou republikou v Dohodě o partnerství, která představuje základní dokument pro uplatňování kohezní politiky v České republice na programové období 2014 až 2020. Vybrali jsme tedy variantu, kdy ze současné agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest bude vyčleněn příslušný útvar zabývající se evropskými strukturálními a investičními fondy do nové Agentury pro podnikání a inovace. (Neklid a šum v jednací síni.) K odštěpení dojde prostřednictvím předkládané novely -

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pane ministře, já se omlouvám a potřetí ve velmi krátké době prosím o klid ve sněmovně. Děkuji.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek K odštěpení dojde prostřednictvím předkládané novely zákona číslo č. 47/2002 Sb., o podpoře malého a středního podnikání, jímž byla agentura CzechInvest zřízena. Bez závazného příslibu takového postupu z české strany Evropská komise nehodlala schválit operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a zamýšlela eventuálně i blokovat čerpání 4,3 miliardy eur, které byly do OP PIK alokovány z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Každé zdržení při schvalování tohoto předpisu, a tedy v naplnění dohod s Evropskou komisí představuje riziko zastavení čerpání peněžních prostředků z evropských strukturálních a investičních fondů. Vzhledem k tomuto jsme hospodářskému výboru jakožto výboru garančnímu doporučili neakceptovat pozměňovací návrh poslance Urbana v části, kde navrhuje podřadit agenturu CzechInvest pod působnost zákona o státní službě. Naopak souhlasím s návrhem pana poslance na doplnění forem podpory o zvýhodněné služby. Hospodářský výbor na svém zasedání 2. prosince pozměňovací návrh poslance Urbana přijal.

Chtěl bych ještě zdůvodnit, proč jsme to udělali. Smyslem agentury, jako je CzechInvest a CzechTrade, původně bylo, že vznikne instituce, která je na půl cesty mezi podnikatelským sektorem a státní správou. Podřazením CzechInvestu, jehož hlavním úkolem je získávat zahraniční investice, by ztratila tato agentura smysl, protože to už ti lidé by mohli být součástí Ministerstva průmyslu a obchodu rovnou. Čili tím bychom porušili samotný smysl CzechInvestu. Řešení, které jsme původně předpokládali a které nakonec nebylo přijato, že část CzechInvestu bude pod státní službou a část bude pod zákoníkem práce, bohužel nakonec neprošlo, a proto jsem nucen předkládat tento zákon.

Vzhledem ke skutečnosti, že v následné realizaci zákona ve znění pozměňovacího návrhu dojde k výraznému zpoždění v naplnění dohod s Evropskou komisí, a tím pádem i ke zvýšení rizika zastavení čerpání finančních prostředků EU pro Českou republiku, žádám vás o schválení vládního návrhu zákona. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, v závěru bych vás chtěl ještě jednou požádat o podporu vládního návrhu zákona a zároveň o zkrácení lhůty mezi druhým a třetím čtení na sedm dní. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Návrh na zkrácení musí zaznít v rozpravě.

Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu. Usnesení výboru byla doručena jako tisky 545/1 a 545/2. Prosím pana zpravodaje hospodářského výboru, pana poslance Michala Kučeru.

 

Poslanec Michal Kučera: Vážený pane předsedo, vážení páni ministři - tedy vážený pane ministře, ostatní ministři asi nedorazili -, dovolte mi, abych vás seznámil s usnesením hospodářského výboru číslo 215 ze dne 2. prosince 2015 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 47/2002 Sb., o podpoře malého a středního podnikání a o změně zákona č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů.

Usnesení hospodářského výboru ze 30. schůze ze dne 2. prosince 2015 k vládnímu návrhu zákona, sněmovní tisk 545. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po vyslechnutí úvodního slova náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Novotného, zpravodajské zprávy poslance Michala Kučery a po obecné rozpravě za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky projednat a schválit sněmovní tisk 545 ve znění schválených pozměňovacích návrhů a legislativně technických připomínek, viz tisk; za druhé zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve spolupráci s navrhovatelem a legislativním odborem Kanceláře provedl v návrhu zákona legislativně technické úpravy; za třetí pověřuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu přednesl zprávu o výsledcích projednávání - čímž takto činím, a za čtvrté pověřuje předsedu výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane poslanče. Ještě než otevřu obecnou rozpravu, přečtu další omluvy: paní poslankyně Zelienková mezi 11. a 13. hodinou z pracovních důvodů, paní poslankyně Lorencová mezi 14.30 a 18. hodinou, pan ministr Jurečka dnes do 12.30 z resortních důvodů, pan poslanec Zemánek od 11 hodin až do konce jednacího dne z pracovních důvodů - a to je vše.

Otevírám tedy obecnou rozpravu a mám zde přihlášku pana poslance Zahradníka.

 

Poslanec Jan Zahradník: Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové, já bych k tomuto bodu chtěl vystoupit z následujícího důvodu. My jsme se na podvýboru pro evropské fondy a přeshraniční spolupráci opakovaně snažili jednat jak s představiteli Ministerstva průmyslu a obchodu, tak s představiteli Ministerstva pro místní rozvoj v tom smyslu, aby zejména tedy v podpoře malého podnikání v obcích, v regionech se zachovala úloha místních akčních skupin, které poměrně velmi dobře v minulém programovém období fungovaly a které celou řadu projektů ať už zrealizovaly, nebo i zprostředkovaly.

Vím, že tady ministerstvo a jím zřizovaná organizace CzechInvest si chtěly držet v tomhle směru vůdčí úlohu, a vnímám také, že personální kapacita CzechInvestu musí být pro další budoucnost v programovém období zachovaná, a tak také i vnímám smysl zřízení té agentury. Přesto bych se chtěl přimluvit za to, aby v budoucnu byla zlepšena spolupráce mezi poměrně významným sektorem místních akčních skupin, které existují na té lokální, místní úrovni, a ministerstvem, případně tedy agenturou, kterou dnešním zákonem budeme zřizovat. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane poslanče. Další přihlášky do obecné rozpravy nemám, obecnou rozpravu končím. Zeptám se pana ministra a pana zpravodaje, zda po obecné rozpravě mají zájem o závěrečná slova. Ano prosím, pan ministr.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Chtěl bych k těm maskám, které zmínil pan poslanec Zahradník. Kdybych byl ministr zemědělství, tak s tím nemám problém, protože ono je to také o tom, jakou politiku dělá to které DG. DG Agri je celkem shovívavé, jiné DG nikoliv, a proto jsme přijali tu úlohu, jak jsme přijali. To jenom na vysvětlenou.

Zkrácení lhůty načtu v podrobné rozpravě.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. To byla závěrečná slova po obecné rozpravě. Otevírám rozpravu podrobnou. Pokud se nikdo jiný nehlásí, tak teď je prostor pro pana ministra.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, chtěl bych požádat o zkrácení lhůty mezi druhým a třetím čtením na sedm dní. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Dále do podrobné rozpravy? Nikdo se nehlásí. Podrobnou rozpravu končím. Zeptám se, jestli je ještě zájem o závěrečná slova po podrobné rozpravě. Není tomu tak. Přivolám tedy kolegy z předsálí, protože budeme hlasovat. Padl zde návrh na zkrácení lhůty pro třetí čtení, a to na sedm dnů podle § 95 odst. 1. Všechny vás odhlásím, prosím o novou registraci a zahájím hlasování.

 

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s návrhem na zkrácení lhůty na sedm dní, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování má číslo 243. Přihlášeno je 134, pro 115, proti 2. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme lhůtu pro třetí čtení zkrátili na sedm dní.

 

Tím končím druhé čtení tohoto návrhu a budeme pokračovat bodem

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP