Pátek 11. prosince 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Petr Gazdík)

201.
Zpráva České národní banky o inflaci - červenec 2015
(Zpráva o měnovém vývoji za 1. pololetí 2015)
/sněmovní tisk 573/

Podle zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů, je Česká národní banka povinna podávat Poslanecké sněmovně nejméně dvakrát ročně k projednání zprávu o měnovém vývoji. Nyní prosím pana guvernéra České národní banky pana Miroslava Singera, aby tuto zprávu uvedl. Prosím, pane guvernére.

 

Guvernér ČNB Miroslav Singer Já děkuji za slovo. Vzhledem k tomu, že je to zpráva o inflaci č. 3/2015, která byla publikována v srpnu, a vzhledem k časovému odstupu, jak se dostáváme k projednání, je k dispozici i poslední letošní zpráva neboli zpráva o inflaci 4/2015, kterou vzal v minulém týdnu na vědomí rozpočtový výbor Sněmovny na svém zasedání, tak si dovolím možná spíše uvést některá nová data než opakovat fakta ve zprávě.

V prvé řadě česká ekonomika v prvním pololetí letošního roku skokově zrychlila svůj růst. Tempo zůstalo vysoké i ve třetím čtvrtletí, kdy dosáhlo 4,5 %. Co je mimořádně potěšující, je, že k růstu hrubého domácího produktu přispívají všechny složky domácí poptávky, zejména fixní investice a spotřeba domácností. Neboli už nás netáhnou jenom vývozy, ale táhne nás domácí složka poptávky.

Robustní ekonomický růst samozřejmě příznivě pokračuje ve zlepšování na trhu práce. Meziroční růst celkové zaměstnanosti přetrval i ve třetím čtvrtletí letošního roku. Obecná míra nezaměstnanosti i podíl nezaměstnaných osob klesají. Úřady práce evidují v posledních měsících nejméně uchazečů o zaměstnání za posledních skoro sedm let, neboli od začátku období, které vejde do dějin jako velká recese. Konkrétně v listopadu úřady práce evidovaly zhruba 430 tisíc uchazečů, což je asi o 86 tisíc méně než ve stejném období loňského roku. Počet volných pracovních míst se meziročně zvýšil téměř na dvojnásobek, na 105 tisíc volných pracovních míst. S tím samozřejmě souvisí, že začínají růst mzdy, v národním hospodářství ve třetím čtvrtletí s přispěním podnikatelské sféry na 3,8 %, svižně rostou i průměrné mzdy ve sféře nepodnikatelské, konkrétně o 3,5 %.

Inflace zůstává nadále velmi nízká. Srážejí se tam dva faktory. Vnější, kdy klesají ceny ropy, a počasí, faktor, který nikdo neovlivňuje, ale který se pak projevuje na dobré úrodě a de facto stagnaci cen potravin. Proti tomu se ale oživování ekonomiky začíná projevovat v jádrové inflaci, která odráží poptávku u nás. Ta naopak začíná pomalu růst a poslední číslo bylo, myslím, 1,3 %.

Pokud jde o makroekonomickou prognózu, očekáváme ne tak úžasné časy, jako byl tento rok, ale velmi slušné časy i v příštích dvou letech, růst někde pod 3 %, další pokles nezaměstnanosti a samozřejmě další nenárůst mezd.

Pokud jde o náš současný méně standardní nástroj, který používáme, to znamená strop na posilování koruny, předpokládáme, že podmínky umožní ukončení tohoto nestandardního nástroje někdy na konci příštího roku. Takto se vyjádřila Bankovní rada na svém posledním listopadovém zasedání. Připomínám, že další měnové zasedání bude příští týden ve středu, což trošičku limituje moji možnost komunikovat naše bezprostřední názory.

S tím bych si asi dovolil skončit a vyčkám opět vašich dotazů.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu guvernérovi za jeho slova. Zprávu projednal rozpočtový výbor, jehož usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 573/1. Nyní prosím zpravodaje rozpočtového výboru pana poslance Adolfa Beznosku, aby nás informoval o jednání výboru a přednesl návrh usnesení. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Adolf Beznoska: Děkuji, děkuji, děkuji. Jednání výboru bylo v pohodě, protože ta zpráva se čte velmi pěkně. Základní fakta, která charakterizují makroekonomickou situaci v České republice, přednesl pan guvernér a sami cítíte, že jsme ve výjimečně příznivé ekonomické situaci, která vydrží pravděpodobně i pro celý příští rok.

Jenom připomenu, že tomu inflačnímu cíli, o kterém je tady řeč, k těm dvěma procentům, pan guvernér vás informoval, že to bude někdy na konci roku 2016. V té zprávě, a pak jsme to projednávali na rozpočtovém výboru, jsme měli informaci, že inflačního cíle by mělo být dosaženo až v prvním čtvrtletí roku 2017. Takže to je drobná věc.

Jinak rozpočtový výbor vyslovil s uvedenou zprávou souhlas a já vás s dovolením seznámím s jejím zněním.

Usnesení rozpočtového výboru z 28. schůze ze dne 23. září 2015 ke Zprávě České národní banky o inflaci. Po úvodním slově viceguvernéra České národní banky Hampla, zpravodajské zprávě poslance Beznosky a po rozpravě rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu za prvé bere na vědomí Zprávu České národní banky o inflaci - červenec 2015, za druhé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala následující usnesení: "Poslanecká sněmovna Parlamentu bere na vědomí Zprávu České národní banky o inflaci - červenec 2015", a za třetí pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji za jeho zpravodajskou zprávu a zahajuji všeobecnou rozpravu, do které se hlásí pan poslanec Fiedler. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo. Opět budu velmi stručný, protože jsme minulý týden měli to jednání v České národní bance. Jen bych chtěl využít přítomnosti pana guvernéra. Jednak je pro mě tedy velmi příjemné, že na otázky, které jsou položeny, pan guvernér jasně odpoví, což je bohužel takový extrém v této Sněmovně. Velmi si toho považuji.

Teď tu otázku. Před dvěma dny byly zveřejněny údaje o inflaci, kdy za poslední měsíc listopad je to pouze 0,1 %, což je pod inflačním cílem České národní banky, a dlouhodobě za celý rok je to tuším půl procentního bodu pod tímto cílem. Jestli to, pane guvernére, vidíte jako mimořádnou událost, která by neměla dále pokračovat, a mělo by se to vrátit k tomu, kam Česká národní banka směřuje, což jak říkal kolega Beznoska zpravodaj, ta zpráva se poslouchala velmi dobře, byly to velmi pozitivní údaje. Nebo tedy následkem těchto posledních údajů byl cíl posunut o toho čtvrt roku? Kdybyste to mohl velmi krátce okomentovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. Pan guvernér má zájem o slovo. Prosím, pane guvernére.

 

Guvernér ČNB Miroslav Singer Velmi jednoduše, podíváme-li se na ta inflační čísla, která teď tento týden vyšla, tak tam se právě velmi dramaticky střetají oba dva ty jevy, to znamená dovoz deflace ze zahraničí především přes ceny ropy a současně stagnace cen potravin. Ale na druhou stranu zcela proti tomu jde přirůstání poptávkových tlaků v jádrové inflaci. Ta se dále zvýšila proti předchozímu stavu.

Pokud se jedná o faktory jako ceny potravin a ceny ropy, ty už - a veteráni mezi vámi si možná budou pamatovat, že jsme zažili opačný pohyb v roce 2007, kde jsme řekli, že nebudeme zohledňovat věci, které nemůžeme ovlivňovat, počasí neovlivníme a ceny ropy také ne, a vyčkáme případně s pozorností, aby se nepřelívaly do takzvaných druhotných tlaků a očekávání obyvatelstva. Zdá se, že v tuto chvíli inflační očekávání jsou stabilní. A ty ceny - oba dva ty cenové okruhy jsou samozřejmě příznivý poptávkový jev. Proto si troufnu tvrdit, že tak dramaticky ten náš pohled nemění, zvlášť podíváme-li se na to, že jádro cen stoupá. Ale víc bych fakt s dovolením nechal až na to naše jednání příští týden, abych náhodou tady nějakým výrokem dramaticky neovlivnil trh.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu guvernérovi. Ještě pan zpravodaj. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Adolf Beznoska: Děkuji za slovo. Nedá mi to. Karel Fiedler pochválil pana guvernéra, tak mě napadlo, že bych ho měl pochválit taky. A dělám tak rád, protože všichni víte, jaké emoce a rozdílné názory vzbudila intervence České národní banky v listopadu 2013. Ta debata probíhala, pan guvernér získal ocenění za to, jak tu operaci České národní banky odkomunikoval s veřejností.

Závěrem mi dovolte, abych vyjádřil ještě jednu naději, že stejně tak jasně a včas odkomentuje ne pan guvernér, ale jeho nástupce i ten exit z toho řízení. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Beznoskovi. Ptám se, kdo další se hlásí do všeobecné rozpravy. Nevidím nikoho. Končím tedy všeobecnou rozpravu. Ptám se na závěrečná slova. Není zájem. Zahajuji rozpravu podrobnou, do které se také nikdo nehlásí. Končím tedy podrobnou rozpravu. Jestliže není zájem o závěrečná slova, budeme hlasovat o návrhu usnesení. Přivolám naše kolegy z předsálí a je tady zájem o odhlášení. Odhlašuji vás tedy všechny. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Budeme hlasovat o návrhu usnesení, tak jak jej přednesl pan zpravodaj, pan poslanec Adolf Beznoska.

Zahajuji hlasování o tomto usnesení. Kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 251, přihlášeno je 132 poslankyň a poslanců, pro 130, proti žádný. Návrh byl přijat.

 

A teď už definitivně, děkuji panu guvernérovi. Přijďte zas, pane guvernére.

 

Dalším bodem našeho jednání je bod

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP