Čtvrtek 17. prosince 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jan Bartošek)

221.
Dotační programy zemědělství pro rok 2016 poskytované podle § 1, § 2 a § 2d
zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 663/

I tento předložený materiál uvede ministr zemědělství Marian Jurečka. Prosím, pane ministře, abyste se ujal slova.

 

Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Děkuji, vážený pane předsedající. Milé poslankyně, poslanci, dotační programy na rok 2016 vycházejí z dikce § 1 a § 2 zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, které stanovují, že stát přispívá k zachování výrobního potenciálu zemědělství a jeho podílu na rozvoji venkovského prostoru. Zároveň podporou vytváří předpoklady k udržování osídlené a kulturní krajiny a rozvoji mimoprodukčních funkcí zemědělství, které přispívají k ochraně složek životního prostředí. Dotační programy, které jsou financovány výhradně z národních zdrojů, jsou podle § 2 odst. 2 výše uvedeného zákona prováděny Ministerstvem zemědělství a jsou administrovány na základě jím vydaných zásad.

Předkládaný materiál obsahuje dotační programy pro rok 2016, jejichž účel včetně rozsahu finančních prostředků podle § 2d zmiňovaného zákona schvaluje pro každý rok Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky současně se státním rozpočtem. Dotační programy navazují na již osvědčené programy, které byly založeny předešlými vládami. Programy byly analyzovány a shledány efektivními a byly případně doplněny. Programy jsou výslovně účelové, sloužící k podpoře restrukturalizace a zvýšení konkurenceschopnosti českého agrárního sektoru. V předloženém návrhu je výší přidělených prostředků preferována živočišná výroba. Důvodem je snaha bránit nepříznivému vývoji některých odvětví živočišné výroby, jež je nezbytná pro zachování zaměstnanosti na venkově a která v současnosti ztrácí pozice především v oblastech chovu prasat a drůbeže, přestože předpoklady pro konkurenceschopnou produkci v podmínkách České republiky existují.

Opětovně je zařazen již pro rok 2015 schválený program 16 Udržování a obnova kulturního dědictví venkova, jehož účelem je údržba a obnova kulturních prvků venkovské krajiny, které neslouží osobnímu užívání ani nejsou předmětem podnikání. Tento program nebyl v roce 2015 spuštěn z důvodu nefunkčního IT systému pro administraci a jeho nevyužité prostředky ve výši 200 mil. korun budou použity k posílení schválených finančních prostředků pro rok 2016. Cílem programu je zvýšit turistickou atraktivnost venkovského prostoru a tím přispět k jeho oživení.

Mezi dotační programy jsou poprvé nově zařazeny:

program 2.D, který slouží pro nákup plemenných zvířat, jehož cílem je zlepšit genetickou hodnotu stáda skotu, ovcí a koz;

dále program 17 Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů, jehož cílem je zlepšení biologické diverzity rybích populací v povrchových vodách určená pro uživatele rybářských revírů. Tento program byl schválen samostatně nedávno pro rok 2015 jako program K2015;

program 18 Podpora činnosti potravinových bank a dalších subjektů s humanitárním zaměřením, jehož cílem je přispět ke snížení plýtvání potravinami a podpořit distribuci potravin lidem na hranici hmotné nouze.

dále program 19 Podpora na účast producentů a zpracovatelů zemědělských produktů v režimech jakosti pro zlepšení tržních příležitostí a dosažení přidané hodnoty u mléka a mléčných výrobků;

dále program 20 Podpora nadstandardní pohody zvířat na zlepšení životních podmínek dojnic zaváděný k eliminaci zdravotních rizik dojnic a zabezpečení produkce kvalitní mléčné suroviny. (Hluk v sále.)

Posledně jmenované dva programy budou realizovány až po jejich schválení Evropskou komisí, kde po pracovní úrovni máme tyto programy víceméně projednané, čekáme na oficiální notifikaci.

V souladu se zněním § 2d odst. 1 zákona č. 250/1997 Sb. je u každého programu uveden účel a navrhovaný rozsah finančních prostředků. Dále je uvedena forma dotace a zdůvodnění podpory. Tyto dotační programy neodporují mezinárodním dohodám a smlouvám, kterými je Česká republika vázána. Podmínky pro podávání žádostí, rozhodování a přiznání dotací budou upraveny zásadami Ministerstva zemědělství a budou zveřejněny v příštím roce.

Návrh finančních prostředků určených na dotační programy pro rok 2016 je státním rozpočtem stanoven ve výši 2,25 mld. korun. S ohledem na tuto skutečnost návrh rozpočtu dotačních programů zemědělství pro rok 2016 odpovídá možnostem rozpočtu kapitoly Ministerstva zemědělství... (Ministr se odmlčel pro velký hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vás požádám, kolegyně a kolegové, opětovně o klid a požádám vás, abyste jestliže máte potřebu diskutovat, tak činili v předsálí. Děkuji. Prosím, pane ministře, pokračujte.

 

Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Programů zemědělství, programů Ministerstva zemědělství pro 2016 - to odpovídá našim finančním možnostem.

Rozdělení finančních prostředků: na jednotlivé dotační programy směřuje do odvětví živočišné výroby celkem 1,64 miliardy korun, do odvětví rostlinné výroby 240 milionů, do odvětví potravinářství 159 milionů korun a na ostatní aktivity 203 milionů korun.

Návrh dotačních programů byl schválen 2. listopadu vládou České republiky a byl projednán také 10. prosince na zemědělském výboru.

Vážený pane předsedo, milé poslankyně, vážení poslanci, prosím o schválení těchto dotačních titulů pro rok 2016. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuju, pane ministře, a poprosím nyní zpravodaje výboru poslance Ladislava Velebného, aby nás o jednání výboru informoval a také přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím.

 

Poslanec Ladislav Velebný: Pane předsedající, děkuji za slovo. Vážená vládo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, zemědělský výbor se sešel a projednal dne 10. prosince na své 26. schůzi sněmovní tisk 663 a přijal usnesení k dotačním programům zemědělství pro rok 2016 v tomto znění: Po úvodním slově ministra zemědělství Mariana Jurečky, zpravodajské zprávě poslance Ladislava Velebného a po rozpravě doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby dotační programy zemědělství pro rok 2016 poskytované podle § 1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 663, schválila, pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny, a zmocňuje zpravodaje, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Otevírám všeobecnou rozpravu a nejprve přečtu omluvenky, které ke mně dorazily. Dnes od 14 hodin se z pracovních důvodů omlouvá pan poslanec Jan Volný. Dnes od 10 do 13 hodin z důvodu návštěvy lékaře se omlouvá pan poslanec Daniel Korte. ADne 17. 12. a 18. 12. se z osobních důvodů omlouvá pan poslanec Karel Schwarzenberg.

A nyní již řádně přihlášený do rozpravy pan poslanec Herbert Pavera.

 

Poslanec Herbert Pavera: Hezké a dobré dopoledne ještě jednou. Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, dámy a pánové, dovolte mi, abych vám ještě sdělil několik věcí k předcházejícímu bodu, který jsme tady měli - návrh rozpočtu SZIF. My jsme ho nepodpořili z důvodů, které jsem už tady říkal. Jenom to shrnu.

Určitě když se ty důvody pro příští rozpočet odstraní, tak samozřejmě budeme určitě nakloněni podpoře SZIFu. Ty věci, které nám vadily a které jsem zmiňoval, je jednak to navýšení počtu zaměstnanců. Věřím, že v příštím roce k tomu nedojde. Potom pořad ta podpora Klasy. Spíš říkám a zdůrazňuji to, že tam je, že chceme podporovat regionální potraviny a farmáře a prodej farmářů, což musím kvitovat, že pan ministr už dělá. Takže poté přímé platby a rozdělení, pokud taky aspoň procentuálně budeme vědět dopředu, jaké peníze půjdou na určité věci v přímých platbách, tak si myslím, že tam se potom můžeme klidně i v příštím roce domluvit na podpoře, protože dotace pro zemědělství, už to tady bylo řečeno, jsou nutné, protože jsou v celé Evropě.

Já vystupuji vždy, když se vyslovuje dotace, tak vystupuji proti dotacím. Víte dobře, že jako starosta obce se s tím setkávám dnes a denně, že musím žádat o dotace, a vždycky říkám, že dotace jsou špatná věc, křiví trh a vůbec by neměly být. Takže uvidíme časem, jak to Evropská unie bude řešit. Pokud Evropská unie zruší dotace, tak samozřejmě i u nás budeme určitě k tomu přistupovat stejně podobně.

Ale nyní budeme mluvit o dotačních programech zemědělství a tady si myslím, že se s panem ministrem shodneme a podpoříme vlastně tady tento program, a to z několika důvodů: jednak je tam podpora včelařství, zahrádkářství i rybářství, což si myslím, že je velice pozitivní. Za pozitivní můžu říct, že je i podpora venkova a kulturních památek. Pan ministr si vzal pod svou gesci podporu památek na venkově, protože už není v gesci Ministerstva pro místní rozvoj ani Ministerstva kultury. A pokud se mluví o Programu rozvoje venkova, tak do rozvoje venkova patří i obnova kulturních památek, to jsou takové ty sakrální stavby a podobně, které jsou většinou v okolí obcí nebo možná i v samotných obcích.

Určitě podporujeme i to, že je tady podpora činnosti potravinových bank. Vlastně v době migrace i v době nemigrace je nutné mít nějakou potravinovou banku, protože je řada sociálně slabých lidí, kteří potřebují naši podporu, takže si myslím, že to není špatný nápad. A když to srovnám, navýšení tohoto programu je zhruba o 700 tisíc oproti loňskému roku a většina těchto peněz jde na podporu nákazového fondu, je to podpora chovu prasat, drůbeže a samozřejmě i skotu a dalších věcí, což si myslíme, že je dobré živočišnou výrobu podpořit, a samozřejmě i chov prasat, protože víme všichni, že chov prasat v České republice šel v našem zemědělství radikálně dolů.

V roce 2015 bylo celkem 14 dotačních titulů. V letošním roce je 18. Pan ministr zdůvodnil proč. Myslím si, že jsou dobře navržené. A my, TOP 09 a Starostové, vlastně tento dotační program zemědělství na rok 2016 podpoříme.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane poslanče. Nyní požádám řádně přihlášeného pana poslance Petra Bendla o jeho příspěvek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. 2,25 miliardy korun na dotacích. To je předložený tento materiál, kde skoro všechny nadpisy zní fantasticky a skvěle. A člověk, kdyby se podíval na nadpisy těch dotačních titulů, tak by si říkal no hurá, konečně se děje něco pozitivního. Ale čert tkví často v detailech.

Já chci říct, že je tam řada věcí, které podporu potřebují, protože se například včelaři, i když sečtete-li podporu včelařů, teď si uvědomuji, že sečtete-li podporu včelařů, která jde ze SZIFu, to je asi 61 milionů korun, 80 milionů korun, které jdou tady, to už jsme na 140 milionech, to už není málo. A myslím si, že bychom měli hlídat zase efektivitu vynaložených prostředků. Dostanou se opravdu ty peníze až k tomu včelaři, abychom znali celou tu proceduru? Tím nezpochybňuji tu výšku. Já byl vždycky ten a Středočeský kraj za našeho působení na kraji patřil vlastně k průkopníkům hledání systému podpory včelařství a včelařů. Protože tenhle sektor má řadu problémů, které není schopen sám vyřešit, a potřebuje státní podporu. Nicméně už to je 140 milionů korun a měli bychom chránit případné tendence ke zneužití. Tím neříkám, že jsou. Ale lidi jsou často jenom lidi.

Když jsme projednávali tenhle materiál na výboru, tak jsem kritizoval několik věcí a několik věcí chválil včetně toho včelařství. Ale kritizoval jsem míru podpory jdoucí na poradenství a poradenské firmy a podobně, protože těch zhruba tuším 60 milionů korun, které mají jít do poradenství, myslím, že by tyhle finanční prostředky spíše zasloužily jiné oblasti, a byl jsem odmítnut na výboru, že to je potřeba a že těch 60 milionů je málo a že Ministerstvo zemědělství šetří jinde na poradenství. Ano, ono se v těch dotačních titulech využívaných z Evropské unie už to poradenství tolik nenosí, zaplať pánbůh, to myslím, že je dobře. V tom se ztrácela spousta peněz a často neefektivně. Raději bych viděl ty peníze v řešení problematiky sucha, odbahňování rybníků, to, o čem se dlouhodobě bavíme, že má patřit mezi priority České republiky v oblasti zemědělství. A tam bych ty finance viděl opravdu radši, než že budeme 60 milionů dávat do poradenství. (V sále je trvalý hluk.)

Zmínili jsme oblast, která je mi blízká, a to je chov koní, kde tady jsou dané prostředky na nákup plemenných zvířat, kde chce stát podpořit zlepšení genetické hodnoty stád skotu, ovcí a koz. Ale vzhledem k tomu, že máme i organizace, které se věnují genetickému fondu v oblasti chovu koní, tak jsem říkal, že mi vadí, že se to na ně nevztahuje. Protože znám finanční situaci těch našich organizací, v tuhle chvíli příspěvkových, a vím, že si nemohou dovolit významně zlepšovat genetický fond. A když se bavíte s lidmi, kteří v téhle oblasti pracují, tak v zásadě si, spíš než aby využívali opravdu toho potenciálu, který máme tady, ti nejlepší vozí genetický materiál ze zahraničí. A je to škoda. Když už tedy se pohybujeme v téhle oblasti a vytváříme na to dotační fond, tak si myslím, že by koně rozhodně zasloužili, aby mezi vyjmenovaná hospodářská zvířata patřili.

Pan ministr tady říkal, že v příštím roce budou jasná pravidla. Já bych se zeptal, protože to je strašně široký pojem, to je 12 měsíců, tak jestli by uměl říct, kdy budou vydána -

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Omlouvám se, pane poslanče, že vám vstupuji do vašeho projevu, ale opět vás požádám, kolegové, zvlášť ve středu sálu, abyste si témata, která potřebujete diskutovat, šli řešit do předsálí a nerušili v průběhu projevu. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Petr Bendl: - kdy budou vydány a zveřejněny podmínky a pravidla možnosti čerpání. To myslím, že každého, kdo ty tituly vidí, bude zajímat. Tak jestli to jde zpřesnit, aby všichni věděli, kdy se něco v tomto ohledu stane.

Zároveň mně dlouhodobě vadí - a možná že tady je příležitost to říct, kdy vznikají nové dotační tituly. Mně dlouhodobě vadí, že nemá stát vypracovaný systém na řešení problematiky týrání velkých hospodářských zvířat. Protože situace je dneska taková, že veterináři v okamžiku, kdy identifikují týrané ovce, kozy, krávy, koně, tak protože nemají kam ta týraná zvířata dát, není vybudován systém, tak jsme svědky toho, že dlouhodobě veterináři musejí přihlížet neřešitelné situaci. My jsme na to upozorňovali na zemědělském výboru. S paní kolegyní Balaštíkovou jsme byli výborem delegováni do pracovní skupiny, která vznikla na Ministerstvu zemědělství v oblasti podpory chovu koní a systémového řešení podpory chovu koní v České republice, což s touhle tematikou souvisí. Já z tohoto pohledu při projednávání tohoto bodu vyzývám pana ministra zemědělství, aby po dvou letech už konečně něco v téhle oblasti udělali, protože je nutné situaci řešit. Není možné, aby veterináři nebyli schopni ve finále odebrat to zvíře, zachránit týrané zvíře tak, aby se mohly zajistit kultivované dobré životní podmínky pro zvířata, která jsou prokazatelně týraná a musí zůstávat v těch oblastech a zařízeních, ve kterých živoří. Možná že to je jedna z oblastí, kde by se nějaký titul, nemyslím dotační, prostě to má být systémové opatření, které by pomohlo dát šanci veterináři týrané zvíře odebrat, dát šanci státu objednat si případně u jiných hospodářství, farem apod. možnost tam to zvíře ustájit a pak řešit jeho budoucnost. Tuhle situaci v České republice dlouhodobě řešenu nemáme a možná že zrovna tahle oblast nebo tahle parketa by mohla přispět k nějakému řešení.

Moc prosím, pane ministře, abyste se tím zabýval. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane poslanče. Táži se, zda někdo další se hlásí do rozpravy. Pan ministr, prosím.

 

Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Pokusím se být hodně stručný a konstruktivní. Jsou tady ještě další body, které by bylo dobré projednat. Já jenom k tomu poradenství, protože opravdu v evropských finančních prostředcích Programu rozvoje venkova tato kapitola byla výrazně zeštíhlena. Máme k tomu spoustu nespokojených podnětů z praxe, tak tady jsme se rozhodli to nezeštíhlovat, protože také mimo jiné z této kapitoly financujeme od podzimu výrazně posílené možnosti podpory českých firem na zahraničních veletrzích. Takže proto k tomu nechci tady tuto obálku krátit, protože tady jsme rozšířili a už na podzim se nám to projevilo - obrovsky zvýšený zájem firem, které šly na německou Anugu, a počítáme s tím i do příštího roku. Takže to jenom možná, tam je jenom název poradenství, ale i v tom alokována i tato podpora.

Nepodpora koním. Já musím říct, že ten dotační titul 2.D je nový titul, my jej zkoušíme, jak se v příštím roce rozeběhne. Portfolio toho, co bychom všechno mohli podporovat, je tak široké, že ho nikdy nebudeme schopni uspokojit. Já jenom k těm koním řeknu ano, můžeme se nad tím zamyslet pro příští rok. Jenom bych chtěl říct tady na plénu Sněmovny, že koně, ovce a kozy, to jsou tři kategorie zvířat, které nám rostou. Jejich stavy v České republice rostou. U všech ostatních klesají. Takže proto my se teď snažíme především mířit tuto podporu na stavy skotu.

A poslední věc, odnáším si podnět od pana poslance Bendla, děkuji za něj, podívat se na to, jak systémově je vyřešeno nejenom to, že odebereme zvířata, ale jak potom ta zvířata můžeme zabezpečit. Máme tady nějaké naše kapacity, pokud jde o hřebčíny a hřebčince. Ale samozřejmě pro jiné kategorie hospodářských zvířat my jako resort nemáme kapacitu, takže se na to podíváme, co by tady šlo v té věci nějakým způsobem dál dělat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane ministře. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do všeobecné rozpravy. Nikoho nevidím. Jestli je tomu tak, končím všeobecnou rozpravu a táži se pana zpravodaje, pana ministra, zda v této fázi chcete závěrečná slova. Není tomu tak. Přistoupíme k podrobné rozpravě. Vidím, že pan zpravodaj se do ní hlásí. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Ladislav Velebný: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, seznámím vás s usnesením zemědělského výboru, ve kterém doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby Dotační programy zemědělství pro rok 2016 poskytované podle § 1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 663, schválila. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji a táži se, zda někdo další se chce přihlásit do podrobné rozpravy. Není tomu tak, v tom případě končím podrobnou rozpravu. Přivolám ještě kolegy z předsálí, aby přišli hlasovat. Mám zde žádost o vaše odhlášení, já vás tedy odhlásím a požádám, abyste se opětovně přihlásili svými kartami. Pro pořádek říkám, že končím podrobnou rozpravu a táži se pana zpravodaje a pana ministra, zda si chcete vzít závěrečná slova. Není tomu tak. V tom případě návrh usnesení byl přednesen.

 

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh usnesení tak, jak byl zde načten. Kdo souhlasí, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 334, přihlášeno je 131 poslankyň a poslanců, pro návrh 122, proti nikdo. Konstatuji, že návrh usnesení byl schválen.

 

Děkuji jak panu ministru tak panu zpravodaji a končím projednávání tohoto bodu.

 

Přistoupíme k dalšímu bodu podle schváleného programu a tím je

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP