(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážený pane ministře (Hermane), jiného člena vlády nevidím, zahajuji další jednací den 36. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Poprosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Jan Bartošek na odpolední jednání z pracovních důvodů, Jiří Běhounek z pracovních důvodů na celý den, Ondřej Benešík z pracovních důvodů na celý den, Zdeněk Bezecný od 12 do 15 hodin z pracovních důvodů, Jan Birke bez udání důvodu, Vlasta Bohdalová do 11 hodin ze zdravotních důvodů, Jaroslav Borka z pracovních důvodů na celý den, Marek Černoch od 16.30 z pracovních důvodů, Jana Černochová z pracovních důvodů na celý den, Karel Černý do 11 hodin z osobních důvodů, Pavel Čihák z rodinných důvodů na celý den, Vlastimil Gabrhel z pracovních důvodů na celý den, Milada Halíková od 11.30 z pracovních důvodů na celý den, Leoš Heger z pracovních důvodů, do 14 hodin Jiří Holeček ze zdravotních důvodů, David Kádner z důvodu zahraniční cesty, Jiří Koskuba na celý den z důvodu zahraniční cesty, od 11 do 19 z pracovních důvodů Nina Nováková, na celý den Igor Nykl ze zdravotních důvodů, Anna Putnová za celý den z osobních důvodů, Marta Semelová do 11.30 z pracovních důvodů, Zbyněk Stanjura do 13 hodin bez udání důvodu, Ladislav Šincl do 10 hodin bez udání důvodu, Helena Válková do 11 hodin z pracovních důvodů, Rostislav Vyzula do 14 hodin z pracovních důvodů.
Z členů vlády se omlouvají: z důvodu zahraniční cesty Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš z pracovních důvodů, Pavel Bělobrádek z pracovních důvodů, Richard Brabec na dopolední jednání z pracovních důvodů, Jiří Dienstbier na celý den z pracovních důvodů, Milan Chovanec na celý den z pracovních důvodů, do 11.30 z pracovních důvodů Marian Jurečka, paní ministryně Michaela Marksová je na zahraniční cestě, tedy se omlouvá na celý den, Svatopluk Němeček z pracovních důvodů na celý den, Robert Pelikán do 13 hodin z pracovních důvodů, Karla Šlechtová na celý den z pracovních důvodů, Dan Ťok je na zahraniční cestě, tedy na celý den, do 11.30 se omlouvá ministryně Kateřina Valachová z pracovních důvodů a Lubomír Zaorálek ze zdravotních důvodů je omluven na celý den.
Dnešní jednání máme zahájit - podotýkám máme zahájit - bodem 211, což jsou odpovědi členů vlády na písemné interpelace. Upozorňuji, že nejpozději do 11 hodin je možno podat přihlášky k ústním interpelacím a v 11.30 proběhne jejich slosování.
211.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace
A nyní řeknu, proč jsem řekl "máme zahájit". Vzhledem k omluvám jednotlivých ministrů, protože je omluven jak místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, tak předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr zemědělství Marian Jurečka do 11.30, není možné zahájit tyto interpelace, protože jsou nepřítomni. Vzhledem k tomu, že máme navržena přerušení k jednotlivým interpelacím pro nepřítomnost těch ministrů z minulého jednání, ptám se, jestli interpelující poslanci trvají na přítomnosti interpelovaného ministra. Já na ní trvám, to je interpelace na Andreje Babiše, která je jako druhá. Zbyněk Stanjura na ní trvá. Miroslav Grebeníček - trvá na přítomnosti pana předsedy vlády? Karel Fiedler trvá na přítomnosti jak premiéra. A Zbyněk Stanjura trvá na přítomnosti jak místopředsedy vlády Andreje Babiše, tak ministra zemědělství.
V tom případě se ptám, jestli přeruším jednání do 11 hodin, což je jedna z variant, anebo jestli některý z interpelujících poslanců chce vystoupit. Musel bych potom nechat přerušit jednotlivé interpelace postupně. Zavolám si nejdřív předsedy klubů nebo jejich zástupce. Prosím. Žádám nejdřív předsedy klubů. (Krátká porada u předsedajícího.)
Po poradě s předsedy klubů, resp. jejich zástupci, přerušuji interpelaci na ministra financí a místopředsedu vlády Andreje Babiše, kterou interpeluje Zbyněk Stanjura. Přerušuji stejně interpelaci na ministra financí Andreje Babiše, kterou jsou požádal já, protože chci, aby byl přítomen.
Zahajuji interpelaci číslo 3 na předsedu vlády Bohuslava Sobotku a vystoupí pan poslanec Miroslav Grebeníček. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Miroslav Grebeníček: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, v kauze pro republiku a její občany fatálně nevýhodné privatizace Ostravsko-karvinských dolů a jejich bytového fondu jsem se obrátil zcela logicky přímo na premiéra Bohuslava Sobotku, a to z toho důvodu, že především on sám a pak vláda jako celek by dnes stále ještě mohli, a dokonce měli udělat potřebné kroky k nápravě a překonání toho, co tak těžce a dlouhodobě postihuje ekonomicky celý Moravskoslezský kraj.
Ano, řeč je o vytunelování státního podnikatelského majetku a bytového fondu někdejších Ostravsko-karvinských dolů ve prospěch svérázného podnikatele Zdeňka Bakaly a jeho společníků. Řeč je také o tom, proč desítky miliard korun odtekly, privatizátoři v monopolním postavení těžařů a vlastníků desetitisíců hornických bytů utekli do daňových rájů a proč stát jim dnes musí stamiliony přispívat na útlum těžby, na podpory nezaměstnaným horníkům a doplácet jim zisk i formou příspěvků na bydlení, na drahé nájmy v tzv. bakalovských bytech. ***