(11.00 hodin)
(pokračuje Bendl)
Já chci říct, že je tam řada věcí, které podporu potřebují, protože se například včelaři, i když sečtete-li podporu včelařů, teď si uvědomuji, že sečtete-li podporu včelařů, která jde ze SZIFu, to je asi 61 milionů korun, 80 milionů korun, které jdou tady, to už jsme na 140 milionech, to už není málo. A myslím si, že bychom měli hlídat zase efektivitu vynaložených prostředků. Dostanou se opravdu ty peníze až k tomu včelaři, abychom znali celou tu proceduru? Tím nezpochybňuji tu výšku. Já byl vždycky ten a Středočeský kraj za našeho působení na kraji patřil vlastně k průkopníkům hledání systému podpory včelařství a včelařů. Protože tenhle sektor má řadu problémů, které není schopen sám vyřešit, a potřebuje státní podporu. Nicméně už to je 140 milionů korun a měli bychom chránit případné tendence ke zneužití. Tím neříkám, že jsou. Ale lidi jsou často jenom lidi.
Když jsme projednávali tenhle materiál na výboru, tak jsem kritizoval několik věcí a několik věcí chválil včetně toho včelařství. Ale kritizoval jsem míru podpory jdoucí na poradenství a poradenské firmy a podobně, protože těch zhruba tuším 60 milionů korun, které mají jít do poradenství, myslím, že by tyhle finanční prostředky spíše zasloužily jiné oblasti, a byl jsem odmítnut na výboru, že to je potřeba a že těch 60 milionů je málo a že Ministerstvo zemědělství šetří jinde na poradenství. Ano, ono se v těch dotačních titulech využívaných z Evropské unie už to poradenství tolik nenosí, zaplať pánbůh, to myslím, že je dobře. V tom se ztrácela spousta peněz a často neefektivně. Raději bych viděl ty peníze v řešení problematiky sucha, odbahňování rybníků, to, o čem se dlouhodobě bavíme, že má patřit mezi priority České republiky v oblasti zemědělství. A tam bych ty finance viděl opravdu radši, než že budeme 60 milionů dávat do poradenství. (V sále je trvalý hluk.)
Zmínili jsme oblast, která je mi blízká, a to je chov koní, kde tady jsou dané prostředky na nákup plemenných zvířat, kde chce stát podpořit zlepšení genetické hodnoty stád skotu, ovcí a koz. Ale vzhledem k tomu, že máme i organizace, které se věnují genetickému fondu v oblasti chovu koní, tak jsem říkal, že mi vadí, že se to na ně nevztahuje. Protože znám finanční situaci těch našich organizací, v tuhle chvíli příspěvkových, a vím, že si nemohou dovolit významně zlepšovat genetický fond. A když se bavíte s lidmi, kteří v téhle oblasti pracují, tak v zásadě si, spíš než aby využívali opravdu toho potenciálu, který máme tady, ti nejlepší vozí genetický materiál ze zahraničí. A je to škoda. Když už tedy se pohybujeme v téhle oblasti a vytváříme na to dotační fond, tak si myslím, že by koně rozhodně zasloužili, aby mezi vyjmenovaná hospodářská zvířata patřili.
Pan ministr tady říkal, že v příštím roce budou jasná pravidla. Já bych se zeptal, protože to je strašně široký pojem, to je 12 měsíců, tak jestli by uměl říct, kdy budou vydána -
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Omlouvám se, pane poslanče, že vám vstupuji do vašeho projevu, ale opět vás požádám, kolegové, zvlášť ve středu sálu, abyste si témata, která potřebujete diskutovat, šli řešit do předsálí a nerušili v průběhu projevu. Prosím, pokračujte.
Poslanec Petr Bendl: - kdy budou vydány a zveřejněny podmínky a pravidla možnosti čerpání. To myslím, že každého, kdo ty tituly vidí, bude zajímat. Tak jestli to jde zpřesnit, aby všichni věděli, kdy se něco v tomto ohledu stane.
Zároveň mně dlouhodobě vadí - a možná že tady je příležitost to říct, kdy vznikají nové dotační tituly. Mně dlouhodobě vadí, že nemá stát vypracovaný systém na řešení problematiky týrání velkých hospodářských zvířat. Protože situace je dneska taková, že veterináři v okamžiku, kdy identifikují týrané ovce, kozy, krávy, koně, tak protože nemají kam ta týraná zvířata dát, není vybudován systém, tak jsme svědky toho, že dlouhodobě veterináři musejí přihlížet neřešitelné situaci. My jsme na to upozorňovali na zemědělském výboru. S paní kolegyní Balaštíkovou jsme byli výborem delegováni do pracovní skupiny, která vznikla na Ministerstvu zemědělství v oblasti podpory chovu koní a systémového řešení podpory chovu koní v České republice, což s touhle tematikou souvisí. Já z tohoto pohledu při projednávání tohoto bodu vyzývám pana ministra zemědělství, aby po dvou letech už konečně něco v téhle oblasti udělali, protože je nutné situaci řešit. Není možné, aby veterináři nebyli schopni ve finále odebrat to zvíře, zachránit týrané zvíře tak, aby se mohly zajistit kultivované dobré životní podmínky pro zvířata, která jsou prokazatelně týraná a musí zůstávat v těch oblastech a zařízeních, ve kterých živoří. Možná že to je jedna z oblastí, kde by se nějaký titul, nemyslím dotační, prostě to má být systémové opatření, které by pomohlo dát šanci veterináři týrané zvíře odebrat, dát šanci státu objednat si případně u jiných hospodářství, farem apod. možnost tam to zvíře ustájit a pak řešit jeho budoucnost. Tuhle situaci v České republice dlouhodobě řešenu nemáme a možná že zrovna tahle oblast nebo tahle parketa by mohla přispět k nějakému řešení.
Moc prosím, pane ministře, abyste se tím zabýval. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane poslanče. Táži se, zda někdo další se hlásí do rozpravy. Pan ministr, prosím.
Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Pokusím se být hodně stručný a konstruktivní. Jsou tady ještě další body, které by bylo dobré projednat. Já jenom k tomu poradenství, protože opravdu v evropských finančních prostředcích Programu rozvoje venkova tato kapitola byla výrazně zeštíhlena. Máme k tomu spoustu nespokojených podnětů z praxe, tak tady jsme se rozhodli to nezeštíhlovat, protože také mimo jiné z této kapitoly financujeme od podzimu výrazně posílené možnosti podpory českých firem na zahraničních veletrzích. Takže proto k tomu nechci tady tuto obálku krátit, protože tady jsme rozšířili a už na podzim se nám to projevilo - obrovsky zvýšený zájem firem, které šly na německou Anugu, a počítáme s tím i do příštího roku. Takže to jenom možná, tam je jenom název poradenství, ale i v tom alokována i tato podpora.
Nepodpora koním. Já musím říct, že ten dotační titul 2.D je nový titul, my jej zkoušíme, jak se v příštím roce rozeběhne. Portfolio toho, co bychom všechno mohli podporovat, je tak široké, že ho nikdy nebudeme schopni uspokojit. Já jenom k těm koním řeknu ano, můžeme se nad tím zamyslet pro příští rok. Jenom bych chtěl říct tady na plénu Sněmovny, že koně, ovce a kozy, to jsou tři kategorie zvířat, které nám rostou. Jejich stavy v České republice rostou. U všech ostatních klesají. Takže proto my se teď snažíme především mířit tuto podporu na stavy skotu.
A poslední věc, odnáším si podnět od pana poslance Bendla, děkuji za něj, podívat se na to, jak systémově je vyřešeno nejenom to, že odebereme zvířata, ale jak potom ta zvířata můžeme zabezpečit. Máme tady nějaké naše kapacity, pokud jde o hřebčíny a hřebčince. Ale samozřejmě pro jiné kategorie hospodářských zvířat my jako resort nemáme kapacitu, takže se na to podíváme, co by tady šlo v té věci nějakým způsobem dál dělat. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane ministře. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do všeobecné rozpravy. Nikoho nevidím. Jestli je tomu tak, končím všeobecnou rozpravu a táži se pana zpravodaje, pana ministra, zda v této fázi chcete závěrečná slova. Není tomu tak. Přistoupíme k podrobné rozpravě. Vidím, že pan zpravodaj se do ní hlásí. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ladislav Velebný: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, seznámím vás s usnesením zemědělského výboru, ve kterém doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby Dotační programy zemědělství pro rok 2016 poskytované podle § 1, § 2 a § 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 663, schválila. Děkuju. ***