(12.50 hodin)
(pokračuje Kalousek)
Poté položil další otázku na systémové pochybení, a sice na to, že když pan hejtman Mišák říká veřejně, že v plotě byly díry, kterými procházela zvěř nebo třeba i lidi, že to tedy znamená, že v muničním skladu, kde je 15 tisíc tun munice, jsou takové díry, kde může procházet i zvěř. Všechny nás informoval, a tím velmi obohatil mimořádnou schůzi a zdůvodnil, podal nepřímý důkaz, proč bylo správné ji svolat, že si vyžádal písemné informace na Ministerstvu obrany a vyžádal si soupis kontrol, které byly provedeny ohledně oplocení. A bylo mu řečeno, že Úřad státního odborného dozoru provedl naposledy kontrolu 15. května 2014, a to zejména zabezpečení vnějšího oplocení, a neshledal prý zjevné závady. Poslední opravy plotu zřejmě někým jiným, protože jeden orgán neshledal závady, druhý asi ano, protože pan poslanec Okamura poznamenal, že opravy plotu byly provedeny v květnu 2014. To znamená, říkal pan poslanec, že jeden neshledal závady, druhý je shledal a opravil, ale třetí, konkrétně hejtman, říká, že díry tam byly pořád.
Ve skladu, kde měla volný přístup nejenom zvěř, ale u nás na Zlínsku - u nich na Zlínsku, já jsem z jižních Čech - ale pan poslanec Okamura říkal: u nás na Zlínsku je to většinou srnčí nebo něco většího, takže tím proleze zajisté i člověk, ale prostě tak jako tak je v tom opět zmatek, nikdo neví, zda jsou tam díry, nebo ne, ale fakta zůstávají. Že plotem mohl někdo bez problémů prolézt, i nějaký člověk, takže se hlídá v České republice 15 tisíc tun munice a někdo nemá pravdu. Buď si hejtman vymýšlí, nebo jsou zfalšované kontroly. A oni lžou. Řekli, že tam je opravený plot, že není problém, a on nebyl. Někdo nemá pravdu. Hejtman, nebo kontrolní orgány? Takže kdo? Dozvíme se konečně, ptal se pan poslanec Okamura, kdo lže nebo kdo podvádí? Proč to není nějakým způsobem kontrolováno?
Uváděl pak další záležitost, a sice že pan hejtman Mišák uvedl, že je potřeba nejprve stanovit pravidla odvozu. Dal to do souvztažnosti s tím, že pan premiér naposledy říkal, že soukromé firmy, kde se to stalo, budou zajišťovat odvoz munice. Takže pana poslance logicky zajímalo, když tyto soukromé firmy už hlídaly munici tímto stylem, nebo ji někdo hlídal, že to tam takto bouchá, že ji zase budou odvážet po celé České republice například do Květné u Poličky. Po veřejných komunikacích? ptal se pan poslanec Okamura. Mezi obydlími občanů? Tak se zeptal, jaká jsou vlastně pravidla v České republice pro převoz munice. A bylo by mu písemně odpovězeno, že Armáda České republiky pravidla stanovená má. Policie České republiky má rovněž vlastní vnitřní předpisy. A co se týče odvozu munice soukromými prostředky, citoval jednu větu: To podléhá jiným pravidlům, zejména povinnosti nahlásit příslušným orgánům Policie České republiky. Soukromé firmy hlásí své podmínky policii, jak budou převážet munici. To považoval pan poslanec Okamura za skandální.
Dále se ptal, jak často se vlastně kontrolovaly muniční sklady, protože přece 15 tisíc tun munice, to je obrovské množství. Zjistil, že sklady byly kontrolovány v podstatě například báňským úřadem, protože kontrolu uskladnění průmyslových výbušnin má na starosti báňský úřad. A on je kontroluje jenom jednou za dva roky. Jedna kontrola byla 2011, druhá 2013. A pan poslanec Okamura se ptal a znovu se snažil dopídit, kde je to systémové selhání. Kontroly se podle něj dělají, když je v Čechách uskladněno 15 tisíc tun munice, jednou za dva roky, a z toho mu vyplývá, že je to dostatečné, zvlášť když těch skladů v České republice máme dalších 30. Jinými slovy, pokládá sugestivní řečnickou otázku, zda by kontroly neměly být přece jenom častější.
Pan poslanec Okamura nás rovněž naléhavě informoval o tom, že občané Vlachovic-Vrbětic se nás ptají, řekl "minimálně nás z Úsvitu" - všimněte si, že tenkrát řekl nás z Úsvitu, jak ten čas letí - protože se tam pohybujeme, a že uplynulý víkend tam byli i dva další poslanci, Karel Fiedler, pan poslanec Holík, a snažili se tam získávat informace a nějakým způsobem tam pracovat. Občané se ptají, kdy se reálně dozvědí, jaké nebezpečí jim hrozilo, nebo spíše stále hrozí. To se asi nedozvědí, tvrdil pan poslanec Okamura, neboť by se jednalo o bezpečnostní riziko státu.
Závěrem pan poslanec Okamura na nás a spíše mnohem víc na vládu apeloval, že problém je, že vedle munice bydlí občanů v desítkách míst v České republice a že není možné takový systém tolerovat. Proto znovu prosil vládu, zdůraznil, že na ni neútočí, ale že ji prosí, aby rychle nastavila systémové řešení, aby se to už nikdy nemohlo opakovat.
Ten, kdo pravil, že diskusi k této závažné otázce na mimořádné schůzi přenese o level níž, byl pan poslanec Benešík. Říkal, že všichni chtějí vyšetřovat, ucpávat systémové díry, ale lidé ve Vrběticích a okolí a v dalších obcích žijí v obrovské nejistotě, protože některé informace, které proběhly médii, a oni mají tyto informace z médií, jsou velmi nepřesné, a někdy mají dojem, že vidí něco úplně jiného než to, co jim servírují média. Proto i oni na mě - ne na mě jako Kalouska, ale na mě, říká Benešík - poslali jako regionálního zástupce Parlamentu České republiky několik dotazů, které mají bezprostřední souvislost se situací momentálně, s důrazem, a ne se systémovým řešením, ke kterému bezpochyby poté, co se tam stalo, dojde. (V sále je hluk.)
Čili já bych s dovolením některé otázky přečetl. Kdo kontroloval, co je v jednotlivých skladech uloženo? Zda odpovídá realita, alespoň předpokládaná, doloženým seznamům? Kdy a kým byla provedena poslední kontrola? Byla v některém ze skladů, které explodovaly, popřípadě které byly již zkontrolovány, překročena obložnost?
Prosím, pane předsedo, abyste mi přece jenom zjednal malinko klidu.
Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím kolegy, aby se ztišili, a jakkoliv mi není úplně jasné, jak toto obsáhlé expozé souvisí s tím, co svítí na tabuli, nebudu bránit panu předsedovi v jeho vystupování.
Poslanec Miroslav Kalousek: Již jsem to jednou vysvětloval a učiním to ochotně podruhé, pane předsedo. Vysvětluji tady, jaká témata jsou podle mého názoru vhodná ke svolání mimořádné schůze a jak naprosto nevhodný je bod v řádném legislativním procesu, navíc ještě ve třetím čtení, zařadit na mimořádnou schůzi, když mohl být projednáván na schůzi řádné. To prostě nemá absolutně žádnou logiku. A já se vám tu logiku snažím vysvětlit a věřte, že se mi to povede. ***