(15.30 hodin)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a přeji všem hezké odpoledne. Nyní prosím s přednostním právem předsedu klubu ČSSD Romana Sklenáka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Dovolil by si jen zareagovat na slova pana předsedy Fialy. Oslovil bych kolegy zejména napravo z opozice. Přátelé, já bych rád věděl váš názor o tom, jak by tedy mělo probíhat jednání Sněmovny. Jste to především vy, kdo nám tady od začátku volebního období ukazujete, jakým způsobem se dá zneužívat přednostní právo. Řekněte mi, který koaliční politik tady tak zneužívá přednostní právo jak vy. Berete si slovo kdykoliv s čímkoliv, nemluvím o obstrukcích, nemluvím o přestávkách. A pakliže si tady premiér, předseda vlády, dovolí zareagovat na hodinové vystupování jednotlivých poslanců a v několika málo minutách se vyjádřit, tak mu to vyčítat - tak nezlobte se, to je trapné. (Potlesk z řad poslanců sociální demokracie).
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a pro tuto chvíli jsme vyčerpali všechna přednostní práva, tudíž přikročíme k projednávání dle schváleného pořadu schůze. Nyní bychom se měli zabývat bodem
9.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře
výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků
a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu,
experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 489/ - druhé čtení
Než bylo zahájeno projednávání tohoto sněmovního tisku dne 25. listopadu 2015 na 36. schůzi Poslanecké sněmovny, schválili jsme procedurální návrh poslance Františka Laudáta a jednání jsme přeložili do 11. prosince 2015. V tomto termínu nebyl bod projednán. Prosím tedy - a vidím, že již tak učinili, že pan místopředseda vlády zaujal místo u stolku zpravodajů, taktéž zpravodaj tohoto tisku.
Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako výboru garančnímu. Dále byl tisk přikázán hospodářskému výboru. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisk 489/1-3. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu pan poslanec František Vácha a informoval nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Prosím, máte slovo.
Poslanec František Vácha: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, jak už bylo řečeno, jedná se o novelu vládního zákona, kterým se mění zákon č. 130 o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků. Jedná se o sněmovní tisk 489, který jste dostali dne 22. května 2015. Paní předsedající zmínila, že garančním výborem je výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Ten projednal návrh zákona na své 18. schůzi dne 6. listopadu 2015. Usnesení nese číslo tisku 480/2. Já bych vás s ním seznámil.
Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu z 18. schůze ze dne 5. listopadu 2015 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů. Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu po odůvodnění místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka a zpravodajské zprávy poslance Váchy a po rozpravě doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 130. Dále, pověřuje předsedu výboru poslance Zlatušku, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny, a pověřuje mě, zpravodaje, abych toto usnesení přednesl na schůzi Poslanecké sněmovny. Jak jste již slyšeli, druhé čtení začalo 25. listopadu 2015 na naší 36. schůzi a bylo přerušeno do dneška. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní poprosím místopředsedu vlády Pavla Bělobrádka - omlouvám se vám, že jsem vás přeskočila -, aby nás seznámil s předloženým návrhem zákona. A ještě poprosím, zda někdo z hospodářského výboru se může ujmout místo paní poslankyně Putnové zpravodajské zprávy. Prosím, máte slovo.
Místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek: Děkuji paní předsedající. Kolegyně, kolegové, dámy a pánové, jsme ve druhém čtení, takže krátce připomenu, co přináší novela zákona 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.
Předkládaná novela byla zpracována v reakci na nové evropské předpisy ustanovující poskytování veřejné podpory. Tyto předpisy vstoupily v platnost 1. července 2014 a vnesly do pravidel veřejné podpory řadu změn kolidujících se stávajícím zněním zákona o podpoře výzkumu a vývoje. Změnila se především již zažitá základní terminologie, což v praxi vedlo k tomu, že se ve vztahu k novým evropským předpisům množily nejasnosti a rozdílné názory na interpretaci zákona. Sílila určitá právní a výkladová nejistota, včetně nejistoty, zda některá ustanovení zákona nejsou de facto zneplatněna odlišnými přímo použitelnými ustanoveními nařízení Komise. V předmětném návrhu zákona jsme proto přistoupili k sjednocení a adaptaci vnitrostátní evropské legislativy. Nejedná se tedy v pravém slova smyslu o technickou novelu, ale o novelu harmonizační, jíž chceme zabránit případným kolizím z hlediska principu přímého účinku použitelnosti práva Evropské unie.
V návaznosti na tento návrh již připravujeme zcela nový zákon se zaměřením na komplexnější koncepční změny v oblasti podpory výzkumu, vývoje a inovací. Ten by měl, mimo jiné, zavést i další nástroje a kategorie podpory, které Evropská komise považuje za slučitelné s pravidly vnitřního trhu a jež dosud v naší vnitrostátní legislativě nejsou zakotveny.
Výbor pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako garanční a hospodářský výbor doporučuje návrh zákona schválit ve znění předloženém vládou. V rámci obou byl rovněž široce diskutován komplexní pozměňovací návrh poslanců Pilného, Putnové, Raise a Zlatušky. Protože mám poměrně jasnou a ucelenou představu, jakým směrem by se měla do budoucna ubírat podpora výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v České republice, která se s některými záměry původního komplexního pozměňovacího návrhu poslance Pilného a dalších rozchází, považoval jsem za vhodné iniciovat ještě v prosinci 2015 jednání u kulatého stolu, kde se současná i budoucí právní úprava podpory výzkumu, vývoje a inovací diskutovala v širších souvislostech za účasti představitelů širokého spektra relevantních subjektů. Následně se v lednu 2016 uskutečnilo užší pracovní jednání s předkladateli pozměňovacího návrhu, na němž již byla podrobně debatována jednotlivá ustanovení pozměňovacího návrhu. Mohu s uspokojením konstatovat, že výsledkem těchto jednání, jakož i některých dalších dílčích konzultací je předložení takového modifikovaného textu pozměňovacího návrhu, kde ve většině bodů panuje mezi námi shoda.
Jako příklad bych uvedl zavedení některých nových nástrojů podpory přijetí opatření ke snížení administrativní zátěže a odstranění některých drobných nejednoznačností v zákoně. Naopak nadále trvám na principu negativního stanoviska k těm bodům návrhu, které směřují k rozšíření působnosti agentur, především Technologické agentury České republiky, respektive zavedení nových kategorií podpory, například studie proveditelnosti, bez jakékoliv seriózní analýzy, což považuji za ohrožení hospodárného nakládání s finančními prostředky státu v dané oblasti. Nadále se domnívám, že podpora výzkumu, vývoje a inovací je příliš složitou materií na to, aby se zásadně a komplexně upravovala poslaneckými pozměňovacími návrhy k novele zákona, která má pouze harmonizační charakter s evropskými předpisy. Na druhou stranu je třeba uvést, že se s předkladateli pozměňovacího návrhu evidentně shodnu na tom, že stávající systém potřebujeme naprosto nutně změnit. Proto jsem inicioval zmíněná jednání, která vedla k dosažení podle mého názoru oboustranně přijatelného kompromisu.
Pokud je nutnost změny právní úpravy výzkumu, vývoje a inovací pociťována uvnitř koalice i opozice, pevně věřím, že bude v rámci otevřené diskuze, kterou i v tomto případě přirozeně nabízím, nalezena vůle také připravovaný nový zákon přijmout a schválit.
Dámy a pánové, děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím zpravodaje hospodářského výboru pana poslance Jaroslava Klašku, aby se ujal slova a informoval nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jaroslav Klaška: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, vážení zástupci vlády, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych v zastoupení za zpravodajku výboru kolegyni Putnovou přednesl usnesení hospodářského výboru z 29. schůze ze dne 12. listopadu 2015 k vládnímu návrhu zákona, který se mění zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů. ***