(9.40 hodin)
(pokračuje Jermanová)
Nyní se budeme zabývat bodem
134.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Protokol k Úmluvě Mezinárodní organizace práce č. 29
o nucené práci, a k informaci Doporučení Mezinárodní organizace práce č. 203
o dodatečných opatřeních k nucené práci a Změny z roku 2014
k Úmluvě o práci na moři, spolu se stanoviskem vlády k nim
/sněmovní tisk 563/ - druhé čtení
Mám zde v materiálech paní ministryni Marksovou, která by měla tento návrh uvést... (Není přítomna.)
Přerušuji na pět minut jednání, budeme pokračovat v 9.45 hodin.
(Jednání přerušeno od 9.41 hodin do 9.45 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Vážené kolegyně a kolegové, je 9.45 hodin, budeme pokračovat v přerušeném jednání. V tuto chvíli jsme v bodě 134. Prosím, aby se slova ujala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Prosím, máte slovo.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Děkuji, vážená paní místopředsedkyně, poslankyně a poslanci. Tento materiál obsahuje tři dokumenty Mezinárodní organizace práce - Protokol k Úmluvě č. 29 o nucené práci, doprovodné doporučení k tomuto protokolu a zároveň změny k Úmluvě o práci na moři, kterou ale Česká republika zatím neratifikovala.
První čtení tady proběhlo v listopadu loňského roku a tenkrát jsem uvedla, že v tomto případě jde vlastně o formální naplnění mezinárodního závazku vlády informovat Parlament o přijetí každé úmluvy, každého protokolu a doporučení této organizace, tedy Mezinárodní organizace práce.
Protokol k nucené práci se zaměřuje na prevenci a ochranu obětí z hlediska jak jejich práv zejména při trestněprávním řízení, tak i nároků na sociální rehabilitaci a pomoc a zdůrazňuje potřebu mezinárodní spolupráce v boji s obchodováním s lidmi, což si myslím, že je aktuální a užitečná věc.
A ještě bych ráda uvedla, že od předložení materiálu Sněmovně byl tento návrh již projednán Senátem, který v listopadu loňského roku vyslovil s ratifikací souhlas. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, paní ministryně. Prosím zpravodajku výboru pro sociální politiku poslankyni Janu Pastuchovou, aby odůvodnila usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 563/1. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji za slovo. Paní místopředsedkyně, vážená vládo, dovolte, abych vás seznámila s usnesením výboru pro sociální politiku z 36. schůze ze dne 14. ledna 2016 k vládnímu návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Protokol k Úmluvě Mezinárodní organizace práce č. 29 o nucené práci a k informaci Doporučení Mezinárodní organizace práce č. 203 o dodatečných opatřeních k nucené práci a Změny z roku 2014 k Úmluvě o práci na moři, spolu se stanoviskem vlády k nim, sněmovní tisk 563.
Výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Protokolu k Úmluvě Mezinárodní organizace práce č. 29 o nucené práci. Za druhé, bere na vědomí Doporučení Mezinárodní organizace práce č. 203 o dodatečných opatřeních k nucené práci a Změny z roku 2014 k Úmluvě o práci na moři spolu se stanoviskem vlády k nim.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, paní zpravodajko, a otevírám rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku, rozpravu tudíž končím. Táži se, zda je zájem o závěrečná slova. Paní ministryně, chcete závěrečné slovo? (Ne.) Paní zpravodajka? Také ne.
Přistoupíme tudíž k hlasování. Kdo souhlasí s návrhem usnesení, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 290, do kterého je přihlášeno 136 přítomných, pro 115, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas, a končím čtení tohoto tisku.
Nyní mi dovolte načíst další omluvy. Z dnešního jednání se ze zdravotních důvodů omlouvá pan poslanec Kučera, paní poslankyně Nytrová se z dnešního a zítřejšího dne omlouvá z osobních důvodů a z dnešního dne se mezi 10. a 11. hodinou z pracovních důvodů omlouvá pan poslanec Radek Vondráček. To byly omluvy.***