(9.30 hodin)
Poslanec Zbyněk Stanjura: Za druhé bod 213 - Výroční zpráva o hospodaření České televize v roce 2014, sněmovní tisk 577, navrhuji pevně zařadit ve středu 4. května odpoledne jako druhý bod, nebo variantně ve čtvrtek 5. května po písemných interpelacích jako druhý bod.
Další bod se opět týká roku 2014. Za třetí navrhuji projednat bod 214 - Výroční zpráva o hospodaření Českého rozhlasu za rok 2014, sněmovní tisk 582, a to tak, že ho pevně zařadíme ve středu 4. května odpoledne jako třetí bod, variantně ve čtvrtek 5. května po písemných interpelacích jako třetí bod.
Další zpráva, která se zabývá rokem 2014, je bod 215 - Zpráva o stavu zemědělství České republiky za rok 2014, sněmovní tisk 595. Navrhuji zařadit pevně ve středu 4. května odpoledne jako čtvrtý bod, variantně ve čtvrtek 5. května po písemných interpelacích jako čtvrtý bod.
Dále navrhuji pevně zařadit bod číslo 227 - Výroční zpráva a účetní závěrka Státního fondu rozvoje bydlení za rok 2015, sněmovní tisk 762, pevně na středu 4. května 2016 odpoledne jako pátý bod, variantně ve čtvrtek 5. května po písemných interpelacích jako pátý bod.
Dále navrhuji projednat další bod z bloku zprávy, a to Zpráva o činnosti finančního arbitra za rok 2015, sněmovní tisk 765, pevně zařadit ve středu 4. května odpoledne jako šestý bod, nebo variantně ve čtvrtek 5. května po písemných interpelacích jako šestý bod.
A poslední bod z bloku zpráv, který v tom bloku máme už déle než rok, je to bod 229 - Informace ministra zdravotnictví o problematice nedostatku financí při léčbě roztroušené sklerózy. Navrhuji ho pevně zařadit ve středu 4. května odpoledne jako sedmý bod, variantně ve čtvrtek 5. května po písemných interpelacích jako sedmý bod.
A dále jsem vybral dva poslanecké návrhy zákonů v prvém čtení, které navrhuji projednat takto:
Bod 90 - Návrh poslanců Františka Adámka, Petra Adama, Stanislava Berkovce, Pavla Blažka, Marka Černocha a Zdeňka Ondráčka na vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 323, prvé čtení. Tento bod navrhuji zařadit pevně dnes odpoledne jako druhý bod, variantě tento pátek 22. dubna jako druhý bod po již pevně zařazených bodech, nebo variantně v úterý 3. května jako třetí bod. Z toho seznamu navrhovatelů sami můžete usoudit, že to je návrh, který má podporu vlastně všech poslaneckých klubů, nebo takřka všech poslaneckých klubů, protože jsem četl ty navrhovatele a myslím, že každý z nich je z jiného klubu, takže to není čistě opoziční návrh, ale skutečně poslanecký návrh podaný napříč politickým spektrem.
A poslední návrh je návrh z dílny Občanské demokratické strany. Je to návrh, který dlouhodobě my prosazujeme. Je to návrh na zrušení silniční daně. Je to bod 113 - Návrh poslanců Petra Fialy, Zbyňka Stanjury, Ivana Adamce, Adolfa Beznosky a dalších na vydání zákona, kterým se zrušuje zákon číslo 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 557, prvé čtení. Navrhuji tento bod pevně zařadit dnes odpoledne jako první bod, variantně v pátek 22. dubna jako první bod a variantně v úterý 3. května jako první bod. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Další s přednostním právem se hlásí pan předseda Faltýnek, po něm pan předseda Mihola. Prosím.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké dopoledne, vážené kolegyně, kolegové, vážený pane předsedající. Dovolte mi, abych jménem poslaneckého klubu ANO navrhl pevné zařazení bodu 25. Jedná se o Vládní návrh zákona o prokazování původu majetku, sněmovní tisk 504, ve druhém čtení, na dnešek jako první bod po třetích čteních. Činím tento návrh i přesto, že jsem si vědom počtu přihlášených kolegyň a kolegů k pořadu dnešní schůze. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní pan předseda Mihola. Prosím.
Poslanec Jiří Mihola: Dobrý den. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane předsedající, chtěl bych požádat o pevné zařazení bodu 66, sněmovní tisk 712, a to na pátek jako třetí bod. Je to zákon o vinohradnictví a vinařství a byl bych rád, kdyby to bylo zařazeno po bodu o podpoře sportu a po zákonu o hmotné nouzi. Jako třetí bod v pátek. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. S přednostním právem pan předseda Kalousek. Prosím.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Nebudu zdržovat. Jen jsem chtěl poděkovat a ocenit, že k našemu řekněme protestu proti nepochopení projednávat naše tisky se přidali i oba dva předsedové koaličních klubů. My si toho vážíme. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Eviduji zde řadu přihlášek s návrhy na změnu programu. Budu je brát tak, jak přicházely, v tom pořadí. První tedy vystoupí paní poslankyně Nina Nováková. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Nina Nováková: Děkuji za slovo. Pane předsedající, dámy a pánové, já nejsem člověk, který příliš často zde vystupuje a něco po sněmovně chce, aby se projednávalo. Ale průběžně neustále projednáváme zákony, které míjejí náš poslanecký návrh, to je návrh na změnu jednacího řádu, aby každý zákon, který bude navržen, každý legislativní návrh byl podroben kritériu, jaký bude mít dopad na rodinu. Tento bod je v programu naší schůze pod číslem 110, má sněmovní tisk 541. A já bych velmi prosila, aby mohl být zařazen 3. 5., v úterý, buď jako druhý pevně zařazený bod, nebo - protože jsem si vědoma, že oba pevně zařazené body spolu souvisejí, které tam jsou dosud, tak jako třetí pevně zařazený bod, anebo aby tento tisk byl zařazen na program 4. 5., a to po bloku třetího čtení jako první pevně zařazený bod.
Proč je to? Proč tolik na to naléhám? Protože když se bavíme o školství, když se bavíme například o tom, jestli děti v mateřské škole mají být od dvou nebo od tří let, to je přesně to, kdy dáváme najevo, co pro nás znamená rodina. Dámy a pánové, my už teď začínáme být v situaci, kdy bohužel i někteří představitelé vlády dávají najevo, co pro ně rodina je. Když může jedna z našich ministryň v podstatě navrhovat, že stačí, aby si žena zašla na kliniku, tam se nechala oplodnit a o žádném otci se vůbec nebudeme bavit, zatímco souběžně odpovědní muži, kteří se cítí být otci, touží po tom, aby mohli mít například dítě ve společné péči, tak je jasné, že tady je něco v nepořádku. A že to postupuje poměrně rychlým tempem.
Já vím, že vláda nedoporučila tento náš návrh z důvodu, že není vlastně jasné, co je rodina. No právě - právě proto bychom měli o tom začít mluvit. Protože my sice nebudeme hledat při diskusi o této změně, návrhu změny jednacího řádu, nebudeme hledat novou definici rodiny. My budeme obhajovat rodinu, tak jak je dosud zatím naší populací zcela normálně vnímána. A ten okamžik, nebo ta doba, kdy bude takto normálně vnímáno, že rodinu tvoří otec, matka a děti a další generace, tak tahleta doba se zdá jak v evropském kontextu, a bohužel se to přeneslo i k nám, jakoby mizí. A já bych teď velmi nerada, abychom jednou hledali definici rodiny a přišli na to, že to je jedna dospělá osoba a pes nebo něco takového. Ono to teď vypadá směšně, ale tyhlety morbidní názory se skutečně začínají projevovat a zcela jasně se deklarovat. ***