Čtvrtek 2. června 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Gazdík)
233.
Návrhy Poslanecké sněmovny na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání
/sněmovní dokument 4411/
Předložený sněmovní dokument obsahuje usnesení organizačního výboru číslo 285 z 25. května tohoto roku. A nyní prosím pana místopředsedu Poslanecké sněmovny Jana Bartoška, aby návrh uvedl. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, přicházím před vás s návrhem podvýboru organizačního výboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. V letošním roce přišlo 53 návrhů, z nichž osvojeno celkem bylo 35, na Řád bílého lva máme dvě nominace, na Řád Tomáše Garrigua Masaryka jednu, medaile Za hrdinství devětkrát a Za zásluhy 23 návrhy. Všechny návrhy přišly řádně v termínu, byly projednány, byly osvojeny a předloženy organizačnímu výboru.
Organizační výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna předkládá prezidentu republiky podle § 8 zákona číslo 157/1994 Sb., o státních vyznamenáních, návrhy na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání spolu s charakteristikami kandidátů.
Mám k tomu pouze jednu připomínku, a to je to, že na osobní žádost pana Jiřího Grygara ho vyjímám z tohoto návrhu, protože o to sám požádal. Takže se nám návrh o jeden zmenšuje.
Tolik na úvod tohoto bodu. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu místopředsedovi a zahajuji všeobecnou rozpravu, do které se hlásí... Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Dobré odpoledne, dopoledne, dámy a pánové. Nic proti tomu návrhu, který tady zazněl, nemám. Jenom si myslím, že těch jmen, alespoň pro mě jmen různých lidí, různých profesí, různých životních postojů je tam celá řada, pro mě i konfliktních jmen, a já bych chtěla podpořit ten návrh, ale nechci podpořit některá jména. Náš jednací řád nabízí legitimní řešení pro tuto Sněmovnu, a to je hlasování o jednotlivých jménech. Takže vás prosím o podporu tohoto návrhu.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Černochové. Pan předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji. Vážený pane předsedo, páni místopředsedové, kolegyně, kolegové, paní a páni ministři, pro nás, členy a členky klubu KSČM, je tam hodně jmen, která jsou těžko stravitelná až kontroverzní. Přesto jsme se na klubu dohodli, že pokud návrh bude hlasován celkově, podpoříme jej. Já prosím, abychom nerozmělňovali to hlasování. V případě, že bude návrh hlasován nikoliv po jménech, ale dohromady, navzdory těm kontroverzním jménům, která tam jsou, tam vidíme i pozitivní věci, a proto jsme připraveni jej podpořit. Prosím, abyste nehlasovali pro návrh kolegyně Černochové. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové František Laudát. Prosím, pane předsedo.
Poslanec František Laudát: Děkuji. Klub TOP 09 zastává stejný názor, jaký tady přednesla paní kolegyně Černochová. My nechceme ublížit a dát nepodporu lidem, kterých si hluboce vážíme, ale na druhé straně už jsem požádal minimálně o jedno oddělené hlasování na organizačním výboru. To hlasování jsem prohrál. A skutečně jestli si některé lidi, kteří sloužili předlistopadovému režimu nebo byli jeho nedílnou součástí a profitovali z toho, chcete odhlasovat, tak bych moc poprosil, aby si to Sněmovna odhlasovala odděleně, abychom my mohli dát podporu lidem, kteří si to zaslouží. Takže já vás velmi naléhavě žádám, abyste skutečně podpořili oddělené hlasování po jménech. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Ptám se, kdo další se hlásí do všeobecné rozpravy. Pan předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Já bych si dovolil požádat před hlasováním právě o tom, jestli budeme rozhodovat en bloc, nebo po jménech, o desetiminutovou pauzu na poradu klubu.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Může tak být učiněno až po podrobné rozpravě, pane předsedo? Po podrobné rozpravě. Děkuji.
Ptám se, kdo další se hlásí do všeobecné rozpravy. Jestliže tomu tak není, končím všeobecnou rozpravu. Ptám se na závěrečné slovo. Není tomu tak a přistoupíme k rozpravě podrobné. Pan navrhovatel. Prosím, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dovolte, abych přečetl návrh usnesení: Poslanecká sněmovna předkládá prezidentu republiky podle § 8 zákona číslo 157/1994 Sb., o státních vyznamenáních, návrhy na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání spolu s charakteristikami kandidátů. Tolik návrh usnesení. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tak. Další se hlásí do podrobné rozpravy pan předseda poslaneckého klubu ODS, Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já se chci jenom zeptat pana místopředsedy, jestli to usnesení není v rozporu s naším požadavkem hlasovat toto. Pokud to budeme chápat tak, že to usnesení, to, co bude platit, těch, o kterých se shodneme, že je navrhneme, pak je to v pořádku. Jinak bychom museli mít to usnesení analogicky tomu, co říkala má kolegyně Jana Černochová, mít x-krát. Já na tom netrvám. Jenom bych chtěl, aby pak někdo neřekl, že v podrobné rozpravě nebylo načtené usnesení k jednotlivým kandidátům, jestli to v této chvíli můžu takto říct, ať si rozumíme. Pokud se Sněmovna shodne na interpretaci, že máme jedno usnesení, a pokud se rozhodneme, že budeme hlasovat po jménech, což my silně doporučujeme, pak to usnesení platí pro ty, kteří získají dostatečný počet hlasů, tak nemám námitku. Jinak bych musel načítat, teď nevím kolik, u každého kandidáta konkrétní usnesení. Mně přijde logičtější to první, ale pokud by měl někdo námitku a chápal to jinak, tak pak jsem připraven v podrobné rozpravě načíst to usnesení x-krát s tím, že tam bude to konkrétní jméno. Děkuji za vysvětlení.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi. Pane místopředsedo, prosím.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se obávám, že v tento moment vám na to nedokážu odpovědět, protože to je poměrně netradiční způsob hlasování. Zatím jsem se s ním nesetkal v průběhu předkládání tohoto bodu. A ten dotaz považuju za relevantní. Takže bych požádal o krátkou, tříminutovou přestávku, abych se poradil s legislativou. Nebo to můžeme spojit i s tou přestávkou desetiminutovou na poradu předsedů klubů s tím, že se poradím s legislativou, a poté bychom dokončili podrobnou rozpravu, abychom nebyli v rozporu s jednacím řádem. To je postup, který navrhuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tak ještě s faktickou poznámkou paní poslankyně Jana Černochová.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Řada z nás pracuje i v komunální politice na radnicích městských částí. A nevím, jak je to u vás, vážení kolegové, ale na Praze 2 pokud někdo navrhne usnesení, které nemění obsah, tak jako jsem ho navrhla já, ale navrhuje tu formu, tak aby skutečně mohl každý zastupitel v případě Prahy 2, možná i jiných Prah, vyjádřit svůj názor bez toho, aniž by měl nějaký pocit pachuti, že podporuje něco, co podporovat nechce, tak mu bylo vyhověno. Patří to k dobrému bontonu, že se těmto požadavkům vždy vyhovělo. A já vás tedy velmi zdvořile prosím, aby i k dobrému bontonu této Poslanecké sněmovny patřilo něco podobného. Nemyslím si, že by to bylo až tak velké zdržení. Ale ten můj požadavek, i po tom, co tady zaznělo od Františka Laudáta, tak je skutečně legitimní, a já vás o to prosím. Bývá to ve slušné společnosti standardem.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Černochové. Pan místopředseda Vojtěch Filip. Prosím, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pane předsedající, členové vlády, paní a pánové, já ten apel na slušnou společnost od kolegyně Černochové vnímám trochu jinak, než tady byl řečen. Dokud měla ODS v Poslanecké sněmovně dostatečnou většinu, tak samozřejmě hlasovala ty návrhy tak, jak jí procházely v podvýboru. A já se ptám, jestli se cítí být přehlasováni tak silným způsobem v tom podvýboru a ve výboru organizačním, že si to vynucují? Protože my jsme také prohráli řadu hlasování a v každém případě jsme to respektovali, přestože se tady nedodržoval princip poměrného zastoupení a podobně.
V tomto ohledu tedy je samozřejmě možné rozhodnout obojím způsobem. Vůbec to nezpochybňuji. Ale zpochybňuji to, jestli jde o meritorní rozhodnutí Poslanecké sněmovny, které vede k tomu, že se založí nová práva a povinnosti. Jde o návrh, který postupujeme tomu, kdo je oprávněn z toho návrhu někoho vybrat. A protože Poslanecká sněmovna je složena podle toho, jakým způsobem byli zvoleni poslanci do této Poslanecké sněmovny, tak ty návrhy jsou za všechny politické kluby. Jestli chcete po té selekci, která proběhla na podvýboru a nakonec i výboru organizačním, provést ještě selekci plénem, to je totiž podstata toho návrhu, kterou tady děláme. To je podstata toho návrhu. Nikoliv slušné mravy a tak dále. To je jedna věc.
Ale v každém případě z toho našeho návrhu prezident republiky nemusí akceptovat vůbec nikoho, stejně jako nemusí akceptovat vůbec nikoho navrženého vládou nebo Senátem a může použít pouze návrhy z občanských sdružení a spolků. To je realita. Protože nám se jedná o návrh. V tomto ohledu tedy bych byl rád, a já to tak dělám každý rok, přestože vnímám řadu kontroverzí u některých jmen, a mohl bych je tady argumentovat, že není potřeba, abychom nerespektovali přání určité skupiny poslanců, kterým postupujeme konkrétní jméno k posouzení prezidentu republiky. To je celá věc, o které tady hovořím. A vše, co se tady bude teď odehrávat, bude jenom otázka toho, nakolik respektujete svého zástupce v podvýboru, který vede místopředseda Poslanecké sněmovny. To je všechno. (Potlesk z řad KSČM.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu místopředsedovi. Nejprve - pardon, s přednostním právem pan předseda Kováčik, po něm pan předseda Stanjura, po něm paní poslankyně Němcová.
Poslanec Pavel Kováčik: Pane místopředsedo, paní a pánové, já bych znovu apeloval na určité základní směřování k vzájemnému respektu. My jsme po celou tu dobu, co alespoň já zde v této Sněmovně působím, respektovali rozhodnutí většiny, respektovali i to, že za pravicových vlád v rozhodnutí onoho podvýboru byly pro nás postavy značně problematické, a přesto jsme začasté hlasovali pro celkové usnesení jak onoho podvýboru, tak koneckonců i pro doporučení organizačního výboru. Považujeme to za pouhé doporučení Poslanecké sněmovny prezidentu republiky, který si sám vybere, jestli vůbec a koho bude z našeho doporučení přijímat. Jakékoli další třídění, které tady poté, co rozhodl podvýbor - ostatně jak mám informace, ten podvýbor rozhodl o onom usnesení poměrně značnou většinou nejen levicových či levostředových, ale i pravicových členů podvýboru. Jestliže organizační výbor poměrně značnou většinou rozhodl o tom, že předkládá Poslanecké sněmovně usnesení jako celek, potom bych rád požádal o to, aby Poslanecká sněmovna respektovala orgány, které si sama ustavila, ať už jde o podvýbor pro propůjčení či udělení státních vyznamenáních, nebo ať už jde o organizační výbor, který alespoň já po celou dobu svého působení v Poslanecké sněmovně považuji za jeden z rozhodujících a nejdůležitějších a nejvíce respektuhodných výborů. Jsme tam zastoupeni všichni. Jednání organizačního výboru je vždy racionální, buďme tedy racionální i jako Poslanecká sněmovna.
Znovu žádám o to, abychom nevybočovali z celé té tradice těch dlouhých let a abychom hlasovali o usnesení jako celku. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím, pana předsedo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Myslím, že z vystoupení mých předřečníků je jasné, komu vyhovuje tento divný systém letos, kdy máme hlasovat současně o těch, kteří bojovali s komunismem, kteří byli perzekvováni za komunismu, a ve stejném hlasování budeme hlasovat o těch, kteří sloužili komunistickému režimu. To přece není normální! To je všechno. A my chceme ty, kteří si podle našeho názoru zaslouží ten návrh - protože skutečně, pravda, si vybere pan prezident, je to návrh - ty chceme podpořit. A nenuťte nás, abychom s bojovníky proti komunismu, nebo o bojovnících proti komunismu, o lidech perzekvovaných komunismem hlasovali jedním hlasováním s těmi, kteří sloužili a zastávali významné funkce za komunistického režimu.
To je ta změna proti tomu, co tady bylo dříve. Já jsem tady teprve druhé volební období na rozdíl od pana místopředsedy Filipa. Nepamatuji si, že byste navrhovali hlasování, a mohli jste. Tak neříkejte, že to kdysi bylo jinak. Kdysi jsme tyto úplně protichůdné osobnosti, úplně protichůdné osobní osudy nestavěli před jedno hlasování (Potlesk z řad ODS.).
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Němcová, po ní s faktickou poznámkou paní poslankyně Černochová, poté s přednostním právem pan předseda Kováčik a pan místopředseda Bartošek. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, já do jisté míry nerozumím tady téhleté bouřce. Paní poslankyně Černochová navrhla, abychom hlasovali podle jednotlivých jmen. Nevím, co by komu mohlo ublížit, takovýhle postup. Nevím, proč bychom na něj nemohli přistoupit, jestliže jednací řád ukládá Poslanecké sněmovně, aby o návrhu, který je předložen, hlasovala, tak je zcela legitimní požadavek, aby hlasovala podle jednotlivých jmen, protože každý z nás má odlišný postoj k některému jménu, jedno podpořit chce a některé jiné jméno, jinou osobu podpořit nechce. Vždyť přece i z normálních výborů sem chodí pozměňovací návrhy, které se týkají například zákonů, a my tady hlasujeme o těch jednotlivých pozměňovacích návrzích. Vzpomeňte si na všechny ty procedury hlasování, které se týkají například zákonů, a my tady hlasujeme o těch jednotlivých pozměňujících návrzích. Vzpomeňte si na všechny ty procedury hlasování, kdy se rozhoduje o tom, jestli budeme hlasovat en bloc, nebo jednotlivě. A Sněmovna vždycky přistoupí na to, aby se hlasovalo jednotlivě, protože to dává nějakou vyšší legitimitu tomu našemu společnému rozhodnutí. Z tohoto důvodu nechápu vůbec, proč je tady takováhle svatá válka. Určitě místo toho už jsme mohli mít rozhodnuto, kdybychom na tento návrh přistoupili. Jinak to na mě dělá dojem, že prostě zejména ti hlasití přívrženci toho, aby se hlasovalo en bloc, mají nějaký svůj záměr a chtějí, aby ta jména, která pro část Sněmovny, kterou například reprezentuji já, jsou velmi kontroverzní, tak aby s posvěcením Sněmovny odtud vyšla, a já pod takovým návrhem podepsána být nechci. Děkuji. (Potlesk z řad ODS.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. S další faktickou poznámkou paní poslankyně Černochová. Ne. V tom případě s přednostním právem pan předseda Kováčik. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Víte, ono za oněch dob, o kterých tady byla řeč, se tady nestavěly proti sobě osobnosti s opačným politickým pólem, protože při většinovém rozhodnutí za pravicových vlád z podvýboru vůbec jiné osobnosti než ty, o kterých je tady řeč řekněme z pozice svaté války, když se tady o ní mluví, proti komunismu a čemukoliv, co s komunismem souvisí, ani nebyly. My jsme, a říkám to na rovinu, i v loni přinesli podobné osobnosti. Mimochodem, loni se hlasovalo en bloc, přestože tam byli stejní lidé, které jsme přinesli, jako jsou tam letos.
Jenom pro dokreslení. Po těch letech, kdy se téměř výhradně oceňovali různí bojovníci proti čemukoliv, jsme si dovolili přinést také osobnosti, které mají za sebou dlouhý kus obyčejných lidských životů. Dlouhý kus obyčejné lidské práce. Profesor Jaromír Vašků odpracoval obrovský kus práce na objevování principů a zkoumání chodu umělého srdce. Jiří Zvolánek, zemědělec z Vysočiny, který má za sebou dlouhý kus života při práci v zemědělství, bramborářství zejména. A oceňujeme i takové lidi. Oceňujeme nejen tu osobnosti, oceňujeme i celý ten obor, všechny ty lidi, kteří tu práci za sebou mají. My jsme se jen pokusili přinést osobnosti, které nejsou jen bojovníky proti čemukoliv, ale které jsou obyčejnými lidmi, a to slovo obyčejnými zdůrazňuji, lidmi normálními, řadovými, kteří pracují, kteří nemají žádné ambice proti čemukoliv se vymezovat, kteří odvedli poctivou životní práci. Proto jsme pro hlasování en bloc, aby nedošlo k tomu, aby se tyto osobnosti lidských osudů vyházely z politických důvodů, jen proto, že jsou navrženy zleva.
Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad KSČM.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi. To byl zatím poslední přihlášený do podrobné - pardon, pan místopředseda Bartošek. Prosím, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já jenom pro pořádek dodávám, že předkládám návrh. Takže to, co přednesla kolegyně Černochová, je hlasovatelné a je možné po jménech hlasovat. To je potřeba vzít jako fakt. Rozhodneme hlasováním, zda se tak rozhodneme, nebo ne.
Druhá věc. Obdrželi jsme nominace, došlo k osvojení a ty návrhy jsou řádně projednány a schváleny. Každopádně si myslím, že Poslanecká sněmovna v tomto ohledu je suverén a může si vyhradit hlasovat o jménech jednotlivě, jestliže se tak rozhodne. Současně dopředu říkám, že budu-li žádán o stanovisko k jednotlivým návrhům, tak dám neutrální stanovisko, protože bude na rozhodnutí Poslanecké sněmovny, jak se rozhodne. A já ty návrhy beru jako řádně projednané a doporučené Poslanecké sněmovně ke schválení. Tolik za mě.
Otázka, jakým způsobem upravit návrh usnesení, tak návrh usnesení doplním o větu "podle přílohy tohoto usnesení". Součástí usnesení bude příloha, kde budou uvedena jména, která jsme schválili. Tímto způsobem upravený návrh usnesení je hlasovatelný. Přečtu jej tedy jako celek, abychom věděli, o čem hlasujeme: "Poslanecká sněmovna předkládá prezidentu republiky podle § 8 zákona č. 157/1994 Sb., o státních vyznamenáních, návrhy na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání spolu s charakteristikami kandidátů podle přílohy tohoto usnesení." Toto usnesení je finální bez ohledu na to, jestli budeme hlasovat en bloc, anebo po jménech.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu místopředsedovi. To byl zatím poslední přihlášený do podrobné rozpravy. Hlásí se ještě někdo další? Není tomu tak. Končím tedy podrobnou rozpravu. Ptám se na závěrečné slovo. Není zájem? (Je.) Prosím, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pouze krátký dodatek. Věřte, že to je skutečně pouze doporučení prezidentu republiky. A na něm bude, jak se rozhodne, zda si některé naše návrhy osvojí, nebo ne.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji za závěrečné slovo. A je tady žádost pana předsedy poslaneckého klubu ČSSD o desetiminutovou přestávku, takže přerušuji jednání Sněmovny, sejdeme se tady v 11.41.
(Jednání přerušeno v 11.31 hodin.)
(Jednání pokračovalo v 11.40 hodiin.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, je 11.41, uplynula pauza na jednání poslaneckého klubu sociální demokracie. Jsme po závěrečném slovu, přistoupíme tedy k hlasování. Poprosím pana navrhovatele, pan místopředsedu Jana Bartoška, aby přikročil k řečnickému pultíku.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, pane místopředsedo. Organizační výbor navrhl proceduru tak, že budeme hlasovat o návrzích en bloc. Je zde protinávrh kolegyně Černochové, abychom hlasovali po jménech. Já tedy navrhuji nejdříve hlasovat o způsobu procedury a poté se rozhodneme. V případě, že bude potřeba hlasovat po jménech, budu přednášet jednotlivé návrhy a budeme o nich hlasovat.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji za tento návrh. Takže nejprve vás všechny odhlásím, prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.
Jako první budeme hlasovat o návrhu paní poslankyně Černochové, abychom usnesení hlasovali po jednotlivých jménech.
O tomto návrhu usnesení zahajuji hlasování. Kdo je pro, abychom hlasovali po jednotlivých jménech, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 267. Přihlášeno je 135 poslankyň a poslanců, pro 98, proti 31. Návrh byl přijat.
Prosím tedy, pane místopředsedo, abyste přednesl usnesení a jednotlivá jména k němu přednášel. Já o nich dám hlasovat. Prosím.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano, budu tedy přednášet, v rámci jakých kategorií jaká jména jsou nominována. Budu je číst bez titulů a bez hodností.
Na Řád bílého lva, zapůjčení Řádu bílého lva, je nominován Karel Kuttelwascher.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: O tomto jméně zahajuji hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 268. Přihlášeno je 139 poslankyň a poslanců, pro 131. Návrh byl přijat. Prosím, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Druhém jménem v této kategorii je Jaroslav Klemeš.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o Jaroslavu Klemešovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 269. Přihlášeno je 140 poslankyň a poslanců, pro 135, proti 1. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Na Řád T. G. Masaryka je navržen Jiří Brady.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 270. Přihlášeno je 140 poslankyň a poslanců, pro 131, proti 2. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní tedy návrhy na medaili Za hrdinství. Jako první je Jozef Haríň.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o tomto jméně. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 271. Přihlášeno je 141 poslankyň a poslanců, pro 91, proti 1. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále Jiří Nesázal.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o panu Jiřím Nesázalovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 272. Přihlášeno je 142 poslankyň a poslanců, pro 138, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále Karel Aster.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o Karlu Asterovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 273. Přihlášeno je 142 poslankyň a poslanců, pro 139, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále Petr Dřevikovský.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 274. Přihlášeno je 143 poslankyň a poslanců, pro 138, proti žádný. I tento návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále Jan Rom.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 275. Přihlášeno je 143 poslankyň a poslanců, pro 139, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále Josef Zima.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o Josefu Zimovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 276. Přihlášeno je 143 poslankyň a poslanců, pro 136, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále Emanuel Zima.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o Emanuelu Zimovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 277. Přihlášeno je 143 poslankyň a poslanců, pro 138, proti žádný. I tento návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále David Bartoš.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o Davidu Bartošovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 278. Přihlášeno 143 poslankyň a poslanců, pro 138, proti žádný. I tento návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále Antonín Šubrt.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o Antonínu Šubrtovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 279. Přihlášeno taktéž 143 poslankyň a poslanců, pro 96, proti žádný. I tento návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Nyní tedy návrhy na Medaili Za zásluhy. První je Alois Dube.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o plukovníkovi Aloisi Dubcovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 280. Přihlášeno je 143 poslankyň a poslanců, pro 136, proti 1. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále František Hájek.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o Františku Hájkovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 281, přihlášeno 142 poslankyň a poslanců, pro 99, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále František Ventura.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o Františku Venturovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 282, přihlášeno 143 poslankyň a poslanců, pro 90 (z tabule: proti nikdo). I tento návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále Jan Starý.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o panu MUDr. Janu Starému. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 283, přihlášeno 143 poslankyň a poslanců, pro 126, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále Jaromír Vašků.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o panu profesorovi Jaromíru Vašků. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 284, přihlášeno 143 poslankyň a poslanců, pro 83, proti 34. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále Jaroslav Vrbenský.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o návrhu na udělení státního vyznamenání Jaroslavu Vrbenskému. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 285, přihlášeno 143 poslankyň a poslanců, pro 113, proti 1. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále Jiří Zvolánek.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o návrhu Jiří Zvolánek. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 286, přihlášeno 143 poslankyň a poslanců, pro 95, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Další jméno je Judita Štouračová.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o paní docentce Juditě Štouračové. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 287, přihlášeno 143 poslankyň a poslanců, pro 84, proti 26. I tento návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Leopold Pleva.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o panu doc. Leopoldu Plevovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 288, přihlášeno 143 poslankyň a poslanců, pro 127 (na tabuli 128), proti 1. I tento návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále je nominován pan Milan Knobloch.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o Milanu Knoblochovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 289, přihlášeno 143 poslankyň a poslanců, pro 137, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále pan Miloš Pešek.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o panu profesorovi Miloši Peškovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 290, přihlášeno 143 poslankyň a poslanců, pro 131, proti žádný. I tento návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále je nominován pan Pavel Dragoun.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o Pavlu Dragounovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 291, přihlášeno 143 poslankyň a poslanců, pro 122, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále je nominován pan Petr Sáha.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o návrhu na udělení státního vyznamenání panu profesorovi Sáhovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 292, přihlášeno 143 poslankyň a poslanců, pro 110, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále je navržen pan Valerián Kováč.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o Valeriánu Kováčovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 293, přihlášeno 144 poslankyň a poslanců, pro 132, proti 1. I tento návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále je navržena paní Věra Růžičková.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: O ní jsem zahájil hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 294, přihlášeno 144 poslankyň a poslanců, pro 135, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále je navržena paní Vojtěcha Hasmandová.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o Vojtěše Hasmandové. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti? Je to hlasování 295, přihlášeno 144 poslankyň a poslanců, pro 112, proti 2. I tento návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále je navržen Zdeněk Pololáník.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: O Zdeňku Pololáníkovi jsem zahájil hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 296, přihlášeno 144 poslankyň a poslanců, pro 134, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále je navržen pan Václav Cílek.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o panu RNDr. Václavu Cílkovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 297, přihlášeno 144 poslankyň a poslanců, pro 129, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále je navržen pan Petr Fiala.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o Petru Fialovi, nikoliv tom našem přítomném. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 298, přihlášeno 144 poslankyň a poslanců, pro 134, proti žádný. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále je navržen pan Petr Čornej.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o panu Petru Čornejovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 299, přihlášeno 144 poslankyň a poslanců, pro 131, proti žádný. I tento návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dále je navržen pan Benno Beneš.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Předposlední hlasování jsem zahájil o panu Bennu Benešovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 300, přihlášeno 144 poslankyň a poslanců, pro 109, proti 1. Návrh byl přijat.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: A poslední z navržených je pan Josef Mandík.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o panu Josefu Mandíkovi. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 301, přihlášeno 144 poslankyň a poslanců, pro 84, proti 28. I tento návrh byl přijat.
Tím jsme se vypořádali s jednotlivými kandidáty. A nyní můžeme hlasovat o návrhu usnesení jako celku.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já jej pro pořádek ještě přečtu: "Poslanecká sněmovna předkládá prezidentu republiky podle § 8 zákona č. 157/1994 Sb., o státních vyznamenáních, návrhy na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání spolu s charakteristikami kandidátů podle přílohy tohoto usnesení.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o tomto usnesení. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 302, přihlášeno je 144 poslankyň a poslanců, pro 118, proti žádný. Návrh byl přijat.
Děkuji panu místopředsedovi a končím projednávání tohoto bodu.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré poledne, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, členové vlády. Budeme pokračovat podle schváleného pořadu schůze, a to bodem číslo
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.