Čtvrtek 2. června 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
46.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 154/2000 Sb., o šlechtění,
plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých
souvisejících zákonů (plemenářský zákon), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 616/ - prvé čtení
Požádám pana ministra zemědělství Mariana Jurečku, aby zaujal místo u stolku zpravodajů. O totéž požádám pana poslance Petra Bendla, který je zpravodajem pro prvé čtení.
Z pověření vlády předložený návrh uvede ministr zemědělství. Pane ministře, už si ani nesedejte a můžete jít přednést úvodní zprávu k tomuto tisku. Máte slovo.
Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Děkuji, vážený pane předsedající. Milé kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych uvedl vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů, tedy plemenářský zákon, ve znění pozdějších předpisů.
Cílem předkládaného návrhu zákona je úprava podmínek pro zajištění garance Ministerstva zemědělství za oblast zachování biologické rozmanitosti zemědělství u vybraných plemen a druhů zvířat. Zajištění zachování a udržitelného využívání genetických zdrojů zvířat je úzce spjato se zachováním biologické rozmanitosti a genetické diverzity původních druhů a plemen zvířat významných pro výživu a zemědělství, která se historicky na území České republiky nacházela. Navrhovaná právní úprava upřesňuje podmínky fungování a celkové administrace programu Ministerstva zemědělství, který se jmenuje Národní program konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství. Tento národní program obsahuje v jedné své části podmínky a postupy k zajištění ochrany, konzervace, dokumentace a udržitelného využívání týkající se právě genetických zdrojů zvířat.
Navrhovaná změna plemenářského zákona zejména vymezuje definice, které se vztahují k problematice genetických zdrojů zvířat. Stanovuje transparentní podmínky pro zařazování všech účastníků do národního programu genetických zdrojů zvířat, které se nově budou vztahovat i na chovatelská sdružení a genové banky. Upravuje postup Ministerstva zemědělství a podmínky, na základě kterých bude možno změnit vydané rozhodnutí o zařazení do národního programu nebo jej zrušit. V neposlední řadě též stanovuje podmínky pro ukládání genetického materiálu do genových bank a poskytuje materiály z těchto zařízení třetím osobám.
Vzhledem k nutnosti aktualizace Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství bych chtěl současně požádat o možnost zkrácení projednání tohoto materiálu ve výborech na 30 dnů.
Děkuji za pozornost. (Ve sněmovně je silný hluk, hloučky poslanců se hlasitě baví.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za úvodní slovo ministru zemědělství Marianu Jurečkovi. A teď žádám zpravodaje pana poslance Petra Bendla, aby přednesl zpravodajskou zprávu k tomuto tisku v prvém čtení. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane ministře, kolegyně, kolegové, jde o zákon, který se netěší příliš velké pozornosti Poslanecké sněmovny, což je cítit i z toho hluku, který tady je. Ale věřte mi, že potřebujeme mít dostatek kvalitního genetického materiálu v České republice. Plemenáři nebo všichni ti, kteří s tímto zákonem pracují, bedlivě sledují, na čem se nakonec domluvíme, neboť je s tímto zákonem pro všechny ty, kteří pracují s genetickým fondem, spojena řada byrokracie. Řada povinností, které musí splňovat. Já rozhodně doporučuji, aby ten zákon prošel do druhého čtení, abychom mu věnovali pozornost možná větší než Poslanecká sněmovna, protože ten zákon už jsme měli na pořadu několikrát a nikdy na něj nedošlo.
Takže doporučuji propustit tento materiál do druhého čtení a ještě potom možná v řádné rozpravě k tomu řeknu své. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane poslanče, já vás hned požádám, protože jste první přihlášený v obecné rozpravě, abyste zůstal. Jste přihlášen do rozpravy, takže můžete kromě zpravodajské zprávy říct i vlastní poznatky k tomuto návrhu. Prosím, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Chci pouze avizovat, bych rád v rámci tohoto zákona spustil diskusi na téma chovu kladrubských koní a přístupu k plemenářské knize a vůbec přístupu k tomuto plemenu jako celku. A avizuji, že ve výboru zemědělském o tom určitě povedeme diskusi. Věřím, že přijatelnou napříč politickým spektrem. Víc k tomu nemám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Bendlovi. Eviduji faktickou poznámku pana kolegy Beznosky, ale... Už ho vidím. Takže pan poslanec Beznoska s faktickou poznámkou. (Omyl.) Dobře, v tom případě to je ještě jednodušší. To byl poslední přihlášený do rozpravy. A vidím, kolega Velebný. Omlouvám se, přehlédl jsem vás v hloučku. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Ladislav Velebný: Pane místopředsedo, předem, omluva se přijímá.
Dámy a pánové, dovolte mi krátké vystoupení k předloženému vládnímu návrhu zákona. Předložená novela plemenářského zákona obsahuje v nově navrhovaném novelizačním bodě č. 10, konkrétně v ustanovení § 14e odst. 4, pro mě velmi problematickou úpravu. Celé nově navrhované ustanovení § 14e má novým způsobem upravovat zaevidování zvířete do Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství, zkráceně národní program. Standardní postup zaevidování zvířete do národního programu má být nově tímto způsobem upraveno. Podle § 14e odst. 1 zaeviduje sdružení, které je účastníkem národního programu, zvíře jako genetický zdroj do národního programu, a to se souhlasem vlastníka zvířete způsobem stanoveným v metodice a v souladu se způsobem a rozsahem vedení dokumentace, která je přílohou rozhodnutí o zařazení druhu nebo plemene zvířete do národního programu. Všechny tyto tři podmínky musí být splněny. Až potud je vládní návrh, který zde právě projednáváme, pro mě přijatelný.
Avšak nově navrhovaný odst. 4 § 14e je oproti popsanému standardnímu postupu zaevidování zvířete do národního programu v příkrém nesouladu. Ustanovení nově navrhovaného § 14e odst. 4 totiž nově upravuje možnost, aby Ministerstvo zemědělství na návrh určené osoby a se souhlasem vlastníka zvířete vydalo rozhodnutí k zaevidování zvířete do národního programu, a to prý ve zvlášť odůvodněných případech na základě kritérií stanovených prováděcím právním předpisem - vyhláškou, která teprve má vzniknout, a prý je-li to nezbytné z hlediska obnovy genetické rozmanitosti, regenerace nebo revitalizace daného druhu nebo plemene zvířete. Jedná se o vágní formulaci ustanovení, avšak oproti uvedenému standardnímu postupu umožňující, aby i zvíře, které by jinak nesplnilo všechny podmínky zaevidování do národního programu, bylo na základě rozhodnutí ministerstva ale přesto povinně zaevidováno do národního programu a také zapsáno do plemenné knihy nebo plemenářské evidence zvířat jako genetický zdroj. Podle mě v konečném důsledku tak může velmi pravděpodobně dojít ke snížení celkové kvality genetických zdrojů plemenných zvířat.
Zatím vše, děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane poslanče, a ptám se, jestli se ještě někdo další hlásí do rozpravy. Nikoho nevidím, obecnou rozpravu končím. Nepadl žádný návrh na vrácení ani zamítnutí. Ptám se na závěrečná slova - pane ministře, pane zpravodaji? Není tomu tak.
Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zemědělskému výboru jako garančnímu. Má někdo jiný návrh? (Ministr Jurečka - zkrácení lhůty.) Zkrácení lhůty - pane zpravodaji? Pokud jde o zkrácení lhůty, já jsem to v rozpravě neslyšel, mohl jsem se přeslechnout, ale pokud to v rozpravě padlo, bude se to hlasovat až po přikázání výborům. Takže to je v pořádku. Pan zpravodaj?
Poslanec Petr Bendl: Já chci jenom potvrdit, že to v obecné rozpravě padlo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře, děkuji. V tom případě záleží na zpravodaji, já jsem nemusel... Ale pan ministr - závěrečné slovo. Prosím.
Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Já bych s dovolením tedy otevřel tímto rozpravu a zde oficiálně mimo úvodní slovo prosím, abychom hlasovali o schválení lhůty na projednání ve výborech na 30 dnů. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Pan ministr vystoupil ve dvojjediné roli ministra i poslance, takže v každém případě jde o hlasovatelný návrh. Znovu uzavírám rozpravu s tím, že opakuji, že organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zemědělskému výboru jako garančnímu.
Nikdo nenavrhuje jiný garanční výbor, můžeme tedy hlasovat v hlasování číslo 303 o přikázání zemědělskému výboru jako výboru garančnímu.
Zahájil jsem hlasování a táži se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování pořadové číslo 303 z přítomných 142 pro 108, proti nikdo. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání zemědělskému výboru jako garančnímu výboru.
Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru. Má někdo návrh z pléna na jiný výbor? Není tomu tak. Můžeme tedy hlasovat o zkrácení lhůty k projednání na 30 dnů. Nejdřív vás všechny odhlásím na požadavek z pléna. Požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.
O zkrácení lhůty k projednání na 30 dnů rozhodneme v hlasování číslo 304, které jsem právě zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování pořadové číslo 304 z přítomných 110 pro 65, proti 14. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že tento návrh byl přikázán výboru zemědělskému jako garančnímu výboru a lhůta k projednání byla zkrácena na 30 dnů. Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 46.
Dalším bodem našeho jednání je bod číslo 47. Pan ministr zůstává na místě. Požádám o zaujetí místa u stolku zpravodajů zpravodajku pro prvé čtení paní poslankyni Marii Pěnčíkovou a budeme se zabývat bodem
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.