(19.40 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane poslanče. To byla poslední přihláška do obecné rozpravy, a pokud se nikdo další nehlásí, tak obecnou rozpravu končím. Zeptám se na závěrečná slova po obecné rozpravě. Není o ně zájem. Zeptám se pana zpravodaje, protože jsem neřídil od začátku, zda nepadl žádný hlasovatelný návrh. (Nepadl.) V tom případě otevírám podrobnou rozpravu a prosím pana poslance Vilímce, který opustil řečniště, aby se zase vrátil, protože je prvním přihlášeným do podrobné rozpravy. Prosím.

 

Poslanec Vladislav Vilímec: Děkuji. Vážený pane předsedo, já bych se přihlásil k podrobné rozpravě ke sněmovnímu dokumentu číslo 4660. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana poslance Plíška.

 

Poslanec Martin Plíšek: Děkuji za slovo. Já bych se chtěl přihlásit ke dvěma pozměňovacím návrhům, které jsou v systému. Jeden se týká střetu zájmů z hlediska ovládajících osob a členství ve vládě, má číslo v systému 4252. A ten druhý pozměňovací návrh, který se týká zákazu firem členů vlády přijímat nenárokové dotace a investiční pobídky, má číslo v systému 4619. Takže 4252 a 4619. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana poslance Bendu.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedo, vážený pane ministře, dámy a pánové, já bych se chtěl přihlásit k sněmovnímu dokumentu 4655. Je to to, co jsem avizoval v obecné rozpravě, to je návrat k původním registračním místům a opuštění té představy, že bude jedno registrační místo na Ministerstvu spravedlnosti. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji a prosím pana poslance Chvojku.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo. Já bych se chtěl přihlásit k pozměňovacímu návrhu, který už jsem představil v obecné rozpravě. Je načten v systému pod číslem 4654. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Tejc.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Dámy a pánové, já se také přihlásím k návrhu, který jsem podal písemně, a to pod číslem 4415. Jedná se spíše o technickou úpravu. Návrh ústavněprávního výboru rozšiřuje povinnost podávat přiznání pro soudce a státní zástupce a říká, že to bude neveřejně. Ten registr nebude veřejný. Nicméně je třeba také konstatovat, že nebude možné si informace vyžádat podle zákona o svobodném přístupu k informacím, jinak by ta neveřejnost samozřejmě nebyla naplněna. Takže spíš technický návrh. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Dále do podrobné rozpravy nikoho nevidím, tím pádem podrobnou rozpravu končím. Zeptám se na závěrečná slova. Pouze upozorňuji pana ministra, že v 19.45 hodin máme pevně zařazený bod. Prosím, pane ministře.

 

Ministr vlády ČR Jiří Dienstbier Vážený pane předsedo, já bych právě využil těch několika minut, já jsem nechtěl zdržovat po obecné rozpravě, abych umožnil načíst pozměňovací návrhy, a přece jen bych se k některým věcem, které tady zazněly, vyjádřil.

Já jsem říkal, že je několik principů v tom zákoně. Jeden je, že je tam právě ten jednotný registr, který se má vést elektronicky. Z tohoto hlediska vlastně, teď pomíjím návrh poslance Bendy, který to chce zrušit a vlastně ponechat postaru, ale s tím máme právě tu zkušenost, že to nefungovalo, byť tady zaznělo něco jiného. My ani nevíme, jestli všechna ta evidenční místa tu činnost vykonávají. Ale s tím je také v rozporu s principem právě podávání oznámení ze strany soudců. Protože já nevím, proč by měli někde na Nejvyšším soudě štosovat v koutě oznámení, s kterými nikdo nebude nijak nakládat, nijak pracovat. Jaký to má vůbec smysl? Takže buď tam soudce vůbec nedávejme, anebo je tam dejme ve stejném režimu a ve stejném systému jako všechny ostatní. To samé ve vztahu ke státním zástupcům.

Stejně tak jsem říkal, že jedním z těch principů, těch změn, je, že se zavádí vstupní oznámení. To má být jakousi srovnávací základnou, nebo startovací čárou, jak chcete, od které se pak dá posuzovat, jestli náhodou veřejný funkcionář na základě dalších oznámení, jestli z toho nevyplývá, že tedy zneužívá funkci. V momentě, kdy ta oznámení budou veřejná, s výjimkou právě tohoto oznámení, což je také jeden z návrhů, tak pak vůbec nemá smysl toto oznámení zavádět, protože tím zmizí ta srovnávací základna.

Co se týče těch pozměňovacích návrhů, které tady byly načteny nebo avizovány, které se týkají souběhu majetkové účasti v obchodních korporacích, případně ve vztahu k médiím, tak k tomu já bych konstatoval, že byť to ve vládním návrhu není, tam je to, na čem byla na úrovni vlády, respektive koalice, shoda, tak já to považuju za zcela legitimní otázky, kterými je možné se zabývat. Ani já nepovažuju jakoukoliv z těch variant, téměř jakoukoliv tedy, v zásadě za protiústavní na základě těch citací k Ústavě a to je prostě otázka politického rozhodnutí.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Abych naplnil jednací řád, zeptám se pana zpravodaje, zda si přeje závěrečné slovo, ale vypadá to, že ne. V tom případě končím druhé čtení tohoto tisku.

 

A protože je 19.45 hodin, budeme se zabývat bodem

 

188.
Návrh na volbu členů vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny
k prověření činnosti příslušníků Policejního prezidia České republiky,
Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie České republiky
a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s reorganizací
ÚOOZ a ÚOKFK Policie České republiky k 1. srpnu 2016

Na lavice vám bylo rozdáno usnesení volební komise číslo 135 ze dne 28. června tohoto roku. Prosím pana místopředsedu volební komise, pana poslance Jana Klána, aby se ujal slova.

 

Poslanec Jan Klán: Děkuji za slovo. Hezký večer, vážený pane předsedo, vládo, dámy a pánové. Ve vyhlášené lhůtě dne 28. června 2016 byly sekretariátu volební komise poslaneckými kluby předloženy tyto návrhy na volbu členů uvedené vyšetřovací komise. Já ten název nebudu opakovat. Jednotlivé návrhy zní: Jan Bartošek, KDU-ČSL, Pavel Blažek, ODS, Richard Dolejš, ČSSD, Bohuslav Chalupa, ANO 2011, Daniel Korte, TOP 09 a Starostové, Martin Lank, Úsvit národní koalice, a Zdeněk Ondráček, KSČM.

Volební komise na své schůzi dne 28. června 2016 přijala usnesení číslo 135, které bylo ihned postoupeno k informaci předsedům poslaneckých klubů. Volební komise navrhuje provést volbu členů vyšetřovací komise veřejně společně jedním hlasováním pomocí hlasovacího zařízení.

Pane předsedo, prosím, abyste otevřel rozpravu k navrženým kandidátům a způsobu volby.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, děkuji. Otvírám rozpravu. Do rozpravy se nikdo nehlásí, takže rozpravu končím a prosím vás, pokud si nepřejete závěrečné slovo, abyste rovnou přešel tedy k proceduře volby.

 

Poslanec Jan Klán: Tak jak jsem navrhl, budeme hlasovat společně jedním hlasováním, tedy en bloc, všechna jména, jak jsem je před chvílí přečetl. Veřejně, samozřejmě.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Je to veřejné hlasování. Já ještě zazvoním na kolegy v předsálí, prosím ty, kteří nejsou registrováni. Aha. Tak je tu žádost na odhlášení. Takže se musíme všichni znovu registrovat, a jakmile se ustálí počet na tabuli, budeme hlasovat o usnesení, které máte k dispozici. Jedná se tedy o volbu členů vyšetřovací komise.

 

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s těmito kandidáty, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování číslo 128, přihlášeno je 126, pro 123, proti jeden. Tento návrh byl přijat a já konstatuji, že jsme zvolili členy vyšetřovací komise.

 

Ještě pan místopředseda Klán.

 

Poslanec Jan Klán: Zároveň musím vyhlásit lhůtu na doručení návrhu na volbu předsedy této komise, a to do dnešních 20.15 hodin na sekretariát volební komise. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nominace tedy na předsedu vyšetřovací komise do 20.15 hodin k rukám volební komise na příslušný sekretariát. Děkuji a mám za to, že jsme vyčerpali bod 188, a pokud není námitek, tak na základě dohody předsedů poslaneckých klubů bych ukončil dnešní jednací den. Tím pádem přerušuji schůzi Poslanecké sněmovny a sejdeme se zde zítra v 9 hodin. Přeji hezký večer a na shledanou.

 

(Jednání skončilo v 19.49 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP