Čtvrtek 15. září 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
259.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace
Jsou to odpovědi členů vlády na písemné interpelace, se kterými nesouhlasili jednotliví poslanci.
Teď mi byly doručeny další omluvy z dnešního rána, a to z pracovních důvodů Leoš Heger a Jana Fischerová, kterou tady ale vidím. Omlouvá se na odpolední jednání, dobře. Od 9 do 9.20 se omlouvá Karel Fiedler, Leo Luzar z pracovních důvodů od 11.30, Jan Klán od 11.30 do 13 hodin z osobních důvodů, paní poslankyně Rutová z osobních důvodů na dnešní jednací den a od 9 do 9.45 z pracovních důvodů Ondřej Benešík. Poslední omluva je od ministra Milana Chovance od 9 do 16 hodin, čili na ústní interpelace bude přítomen.
Jak jsem oznámil, budeme projednávat bod 259. První interpelací, kterou bychom se měli zabývat, je interpelace Zdeňka Ondráčka ve věci pěstounské péče v České republice. Michaela Marksová se omluvila, bod byl přerušen, zůstává tedy přerušen do její přítomnosti na dalším jednání.
Další interpelace, kterou bychom se měli zabývat, je interpelace pana poslance Petra Bendla ve věci kauzy Najmr na ministra zemědělství Mariana Jurečku. Pan ministr Jurečka tady omluvu nemá. Pan kolega Bendl požádal minulý týden o přerušení do přítomnosti ministra zemědělství, takže tuto interpelaci nechávám také přerušenou.
V tom případě přichází na řadu moje interpelace na předsedu vlády Bohuslava Sobotku, který je omluven, takže mi nezbývá nic jiného, než že bychom ji nechali, protože došlo k přerušení té interpelace, také přerušenou, s tím, že ale tentokrát musíme hlasovat, protože přerušena byla z důvodu uplynutí času. Takže nic jiného nezbývá, než že navrhnu přerušení odpovědi předsedy vlády Bohuslava Sobotky na moji interpelaci podle sněmovního tisku 864.
Problém ovšem bude v tom, že nemáme dostatečný počet poslanců. Budu muset počkat do chvíle, kdy nás bude alespoň 67. Já se pokusím zagongovat, jestli by kolegové a kolegyně došli. (Chvíli čeká.) Případně požádám kolegu Gazdíka, aby mě nahradil. (Výkřiky ze sálu: Odhlásit!) Já se nechám chvilku vystřídat a pokusím se zajistit, aby... (Střídání předsedajících.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré ráno, vy nemnozí, leč věrní. S přednostním právem se hlásí pan předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Pavel Kováčik: Přeji krásný dobrý den. Myslím si, že - aspoň podle stavu přítomných na tabuli - není příliš důstojné projednávat témata, která jsou dána písemnými interpelacemi. Písemné interpelace jsou jedním z hlavních nástrojů kontroly vlády Poslaneckou sněmovnou. Není příliš důstojné v tomto počtu ty věci projednávat. Proto prosím, aby se skutečně dostavili příslušní ministři, aby se dostavili poslanci a poslankyně do Poslanecké sněmovny. Dávám tomu ještě čtvrt hodiny. Potom avizuji, že si vezmu přestávku na poradu klubu KSČM v délce trvání dvě hodiny.
Děkuji. (Potlesk z lavic poslanců KSČM.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji za toto avízo. (Předsedající Gazdík a Filip se spolu radí.)
Vzhledem k nedostatečnému počtu přítomných přerušuji jednání Sněmovny na 10 minut do 9.19 hodin. Pak bude naše jednání pokračovat.
(Jednání přerušeno v 9.09 hodin.)
(Jednání pokračovalo v 9.19 hodin.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, skončila přestávka, kterou kolega Gazdík vyhlásil, a pokud se nám podaří najít potřebný počet poslanců, to je ze zákona 67, nechám odhlasovat přerušení interpelace. Jinak budu nucen splnit výhrůžku kolegy Gazdíka, že to přerušíme do 11 hodin. (Šum v sále, poslanci a poslankyně sledují na světelném zařízení počet přítomných.)
Ještě jednou vás žádám, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Já jsem gongoval velmi silně. (Hlas z pléna: Už je to tady. Šum v jednací síni. Na světelném zařízení se mění počty přítomných.) Někdo mě chce pozlobit. Dobře, evidentně... Ještě předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. (Smích v jednací síni jako reakce na měnící se počty přítomných na světelném zařízení. Hlas z pléna: Někdo si dělá legraci.) Pane předsedo, jestli máte zájem, tak vám udělím slovo. V jiném případě... Tak. Pane předsedo, jestli nemáte zájem...
Poslanec Pavel Kováčik: Mám zájem, ale čekám, až dostanu slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak máte slovo, pane předsedo.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji. Paní a pánové, já jsem velmi nerad, že ta situace nastává. Nicméně Sněmovna není usnášeníschopná o věcech, o kterých má za chvíli hlasovat, o tématech, která se týkají České republiky, našich povinností, co se týká správy našeho státu, není dostatečný počet poslanců a poslankyň přítomen. Ale není ani dostatečný počet ministrů a ministryň přítomen, vládní lavice až na výjimky zejí prázdnotou. Pouze krajní dva sloupové, kteří zde bývají, tak zde jsou, jinak vláda je pryč někde. Dovolím si tedy požádat vzhledem k tomu, že počet přihlášených poslanců se nemění, o přestávku na poradu klubu KSČM do 11 hodin. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To jste mi to zjednodušil, pane předsedo. Nemusím tedy přerušit schůzi kvůli něčemu jinému, pouze na poradu klubu KSČM. Sejdeme se v 11 hodin. Připomínám, že v 11 hodin, protože je čtvrtek, můžete přednést návrhy na změnu pořadu schůze. Vyhlašuji přestávku a těším se s vámi na shledanou.
(Jednání přerušeno v 9.23 hodin.)
(Jednání pokračovalo v 11.00 hodin.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Vážené paní kolegyně, vážení kolegové, nyní bychom se měli věnovat pevně zařazeným bodům 195 až 197, 183, 184, 204 a 205, sněmovní tisky 878, 897, 896, 722, 656, 887 a 894. Poté bychom projednali body z bloku Zprávy, návrhy a další, dále případně neprojednané body z bloku Smlouvy. Odpoledne projednáme bod 260, což jsou Ústní interpelace.
Ještě než dám slovo předsedovi poslaneckého klubu ANO Jaroslavu Faltýnkovi, přečtu omluvy. Pan poslanec Marek Ženíšek se omlouvá dnes z osobních důvodů. Pan poslanec Bohuslav Chalupa se omlouvá dnes z pracovních důvodů. Pan poslanec Martin Sedlář se omlouvá dnes mezi 11.30 a 18. hodinou z pracovních důvodů. Pan poslanec Pavel Halíř se omlouvá z dnešního jednání od 11.00 do 13.00 z pracovních důvodů. Pan poslanec Jan Farský se omlouvá od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů.
Pan poslanec Radek Vondráček má náhradní kartu č. 26.
Dále paní poslankyně Marta Semelová se omlouvá dnes od 9.00 hodin z pracovních důvodů. Pan poslanec Josef Zahradníček se omlouvá dnes na celý jednací den z osobních důvodů. Paní poslankyně Radka Maxová se omlouvá dnes od 11.00 do konce jednacího dne z osobních důvodů. Pan poslanec Adámek se omlouvá z dnešního jednacího dne od 11.00 hodin do konce jednacího dne. Pan poslanec Jaroslav Holík se omlouvá dnes od 11.00 do 13.00 hodin z pracovních důvodů. Pan ministr Marian Jurečka se omlouvá z dnešního jednacího dne z pracovních důvodů. Paní poslankyně Jana Lorencová se omlouvá - už ne, už je přítomna. Pan poslanec Vít Kaňkovský se omlouvá od 9.00 do 13.00 hodin z osobních důvodů. Pan poslanec Pavel Šrámek - je přítomen, takže se neomlouvá. Pan předseda Jan Hamáček se omlouvá dnes a zítra z důvodu zahraniční cesty.
A nyní předávám slovo předsedovi poslaneckého klubu ANO Jaroslavu Faltýnkovi. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji pane místopředsedo. Hezké dopoledne, dámy a pánové, vážené kolegyně a kolegové. Já bych si dovolil navrhnout změnu pořadu schůze na zítřejší den a konkrétně pevně zařadit následující body. Za pevně zařazený bod č. 69 zařadit následující body: bod č. 15 - tisk 839, novela zákona o spotřebních daních, pak bod č. 32 - tisk 712, vinařský zákon, potom bod č. 21 - tisk 642, novela občanského zákoníku, potom bod č. 80 - tisk 886, novela trestního zákoníku, potom bod 67 - tisk 854, novela zákona o sociální podpoře. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ptám se, kdo další se hlásí k programu schůze. Pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Zítra máme poslední jednací den této schůze Poslanecké sněmovny. My jsme neuzavřeli bod 257, to je ta debata o migraci a vztazích Evropské unie a Turecka. Tak já navrhuji - zítra nejsou žádná třetí čtení -, abychom to zařadili po již pevně zařazených bodech. Myslím, že tam máme už několik pevně zařazených bodů. Po již pevně zařazených bodech. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Takže bod 257 - debata o migraci - po pevně zařazených bodech, v případě, že budou schváleny návrhy pana předsedy Faltýnka a stanou se z nich pevně zařazené body, tak po nich, jestli to dobře chápu.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Ne, ne, ne, po již pevně zařazených bodech, to znamená, které už tam jsou dneska.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Po současně pevně zařazených bodech.
Poslanec Zbyněk Stanjura: A u toho návrhu pana předsedy Faltýnka bych prosil, abychom hlasovali o každém zvlášť. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Dobře. Takže bod 257 podle vašeho návrhu má jít za bod 69. Děkuji.
Ještě někdo se hlásí k programu schůze? Pan předseda Černoch. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Marek Černoch: Dobrý den, dámy a pánové. Já bych si dovolil také navrhnout zařazení na zítřek po již pevně zařazených bodech, a pokud projde i návrh pana kolegy Stanjury, tak po tomto bodu, to je informace vlády k privatizaci OKD. Bod, který byl zařazen na úterý, ale nedostalo se na něj. Tak bych požádal jménem klubu Úsvit a KSČM o zařazení na zítřek. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Nevíte náhodou číslo bodu - ale je to informace vlády o privatizaci OKD.
Prosím, pan předseda Kováčik.
Poslanec Pavel Kováčik: Ano, já potvrzuji, paní a pánové, to, co teď řekl kolega Marek Černoch, že chceme projednat situaci kolem OKD jako řádný bod s tím, že platí nadále to, že pokud se to nepodaří projednat, pořád je živý onen seznam podpisů na svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, to za prvé.
A za druhé chci požádat ovšem o podporu návrhů, které zde přednesl pan kolega Faltýnek, protože jde o věci týkající se - což se možná někomu nemusí líbit, ale někomu zase naopak - našich zemědělců a jejich podpory zelené nafty i pro živočišnou výrobu. A ta tragická, krizová situace, ve které živočišná výroba je, potřebuje - zejména výroba mléka - rázného, rychlého zásahu, rázné, rychlé pomoci. Proto se tady zcela výjimečně jako opoziční poslanec přimlouvám za návrhy, které zde přednesl předseda vládního koaličního klubu.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Chápu to dobře, pane předsedo, že nic nenavrhujete, jenom radostně voláte k našim zemědělcům. Děkuji.
Poslanec Pavel Kováčik: Není to tak, pane předsedající. Já jsem tady potvrzoval, že klub KSČM spolu s klubem Úsvit stojí o to, aby se projednala otázka OKD a dalších záležitostí, které tam jsou v tom bodu. Čili jsem se připojoval k tomu, co zde jménem našich dvou klubů řekl pan kolega Černoch.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ano, děkuji za tuto informaci. Prosím, pan kolega Opálka. Prosím, pane kolego, máte slovo.
Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji pane místopředsedo. Dámy a pánové, aby nedošlo v budoucnu k nějakému sporu, já bych navrhoval, aby jako první bod dnešního jednání byl znovu otevřen bod 256. My jsme včera projednávali 256 a 258 ve společné rozpravě, ale před hlasováním se měla ta rozprava ukončit a pak jsme měli projednat jeden bod a potom druhý bod. A protože ten jeden bod vlastně - a to je teď sporné, který, protože na tabuli visel myslím bod 258 - byl usnesením uzavřen, tak je třeba ještě uzavřít, aspoň formálně, ten bod 256. Jinak ho máme rozjednaný a pořád otevřený. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ano, děkuji. Takže bod 256 znovu otevřít. Ještě někdo další k programu schůze? Není tomu tak.
Přivolám naše kolegy z předsálí a budeme hlasovat. Nejprve o návrhu pana předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který navrhuje zítra, 16. 6. (správně 16. 9.), za již pevně zařazený bod 69 zařadit body 15, 32, 21, 80 a 67, jsou to body z bloku ministra zemědělství. (Námitky. Hlasy: Hlasovat zvlášť.) Zvlášť. Pardon.
Takže nejprve budeme hlasovat - za bod 69 zařadit bod 15, je to tisk 839.
Zahajuji hlasování o zařazení bodu 15 za bod 69. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 205, přihlášeno je 124 poslankyň a poslanců, pro 89, proti 25. Návrh byl přijat, tudíž bod 15 byl zařazen za bod 69.
Budeme dále hlasovat o zařazení bodu 32 za bod 15.
Zahajuji hlasování o zařazení bodu 32 za bod 15. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 206, přihlášeno 125 poslankyň a poslanců, pro 89, proti 25. I tento návrh byl přijat.
Dále budeme hlasovat o zařazení bodu 21 za právě zařazený bod 32.
Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 207. Přihlášeno je 125 poslankyň a poslanců, pro 88, proti 25. Návrh byl přijat.
Dále budeme hlasovat o zařazení bodu 80 za právě zařazený bod 21.
Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 208. Přihlášeno je 127 poslankyň a poslanců, pro 68, proti 25. Návrh byl přijat.
Posledním návrhem pana předsedy Faltýnka je za bod 80 právě zařazený zařadit bod 67 sněmovní tisk 854.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 209. Přihlášeno je 127 poslankyň a poslanců, pro 70, proti 25. Návrh byl přijat.
Dalším návrhem je návrh pana předsedy Stanjury, který chce za pevně zařazený bod 69 zařadit bod 257.
Je to tak? Informace vlády o migrační krizi.
Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 210. Přihlášeno je 127 poslankyň a poslanců, pro 56, proti 36. Návrh nebyl přijat.
Pan poslanec Černoch chce za pevně zařazené body... Prosím, pane poslanče, jenom pro upřesnění. Myslíte tím ten bod 69, který byl pevně zařazen do doby, než jste... nebo i ty zařazené body? (Poslanec Černoch: Za bod 69.) Za bod 69, ano? Takže chce za bod 69 zařadit bod 253 informaci vlády o OKD.
Zahajuji hlasování o tomto návrhu. (Ze sálu se ozývají námitky. O slovo se hlásí poslanec Sklenák.) Omlouvám se. Prohlašuji hlasování za zmatečné. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Roman Sklenák: Pane předsedající, já se domnívám, že za bod 69 jsme již zařadili těmi předchozími hlasováními jasně další body, a pokud tedy hlasujeme o dalších návrzích, můžeme hlasovat případně o zařazení za ty, co už jsme schválili. Ale nemůžeme přece teď se vracet -
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Velmi se omlouvám, ale já jsem se ptal pana předsedy. V době, kdy on ten návrh podával, jediným posledním pevně zařazeným bodem byl bod 69, který on měl na mysli. Já jsem se ho teď ptal a specifikoval, jestli myslel bod 69, nebo to chce zařadit za body, které právě byly pevně zařazeny. To je těch dalších pět bodů ministra zemědělství. On mně odpověděl, že chce hlasovat o návrhu za zařazení za bod 69. Navrhuji, aby se Sněmovna vyjádřila hlasováním, pokud pan poslanec na tom trvá.
Poslanec Roman Sklenák: Pane předsedající, ale my přece tvoříme program a máme tedy v tuto chvíli, co bude první, co bude druhé, co bude třetí, co bude čtvrté a teď nemůžeme znovu hlasovat o tom, že třetí bude něco jiného, než jsme schválili před chvílí.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: To máte samozřejmě pravdu, pane předsedo, nicméně každý poslanec má právo navrhnout jakoukoliv změnu, a pokud pan poslanec Černoch trvá na této změně, musím ji nechat odhlasovat. Omlouvám se, nemohu modifikovat jeho návrh bez jeho svolení. Mrzí mě to, ale je to tak. (O slovo se hlásí poslanec Kováčik.) Pan předseda Kováčik.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Když jsem se tady hlásil k návrhu pana poslance Černocha a současně přimlouval za zemědělské návrhy pana kolegy Faltýnka, měl jsem přesně na mysli to, co teď říkal pan kolega Sklenák. A protože jsem byl včera u toho v podvečerních hodinách, když se tento návrh formuloval, tak i já to chápu tak, že se program tvoří postupně a že ty body, které případně teď přijdou, budou zařazeny až za ty, které byly zařazeny hlasováním.
Nicméně pokud to Sněmovna pojme jinak, je mi tedy líto, ale můj názor je tento a v případě, že by to snad bylo věcí, která by byla zpochybněna, pak bych rád zpochybnil postup předsedajícího v této věci. A abychom rozhodli jako Sněmovna hlasováním, jak to má být. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ano. Postup předsedajícího samozřejmě zpochybnit můžete. Nicméně trvám si na tom, že předsedající nemůže modifikovat návrhy, které poslanci předložili. To se omlouvám. Takže chcete, pane předsedo Kováčiku, hlasovat o postupu předsedajícího? (Ano.) Ano.
Takže pan předseda Kováčik chce hlasovat o mém postupu o tom, aby návrh pana předsedy Černocha nemohl být zařazen za bod 69, protože posledním pevně zařazeným bodem v tuto chvíli je bod 67. Je to tak? Každý ví, o čem hlasuje?
Zahajuji hlasování... (Poslanec Kováčik vznáší námitku.) Prohlašuji toto hlasování za zmatečné a prosím pana předsedu Kováčika, aby upřesnil své pochybnosti.
Poslanec Pavel Kováčik: Abychom z této situace nějak se ctí vybruslili, stahuji pro tuto chvíli svůj návrh na zpochybnění postupu předsedajícího. Pak se rozhodnu, jestli jej podám znovu.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Je radost vám dělat předsedajícího. (Smích v sále. O slovo se hlásí poslanec Stanjura.) Pan předseda Stanjura a pak pan předseda Sklenák. A pak pan předseda Laudát.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Milé kolegyně, milí kolegové. Jestli se nechcete věnovat OKD, rozumím tomu. Když ho dáme na poslední místo, projednávat se stejně nebude. Ale - a teď mluvím s předsedou klubu KSČM prostřednictvím pana místopředsedy. Není možné, opravdu není možné, aby předsedající změnil návrh kteréhokoliv poslance a nenechal o něm hlasovat. Vy samozřejmě máte právo se slovně přihlásit k tomu, že s tím nesouhlasíte, můžete hlasovat proti, ale není to možné.
A neslyšel jsem větší... (Předsedající: Nesmysl.) ohýbání - nesmysl je moc měkké - ohýbání jednacího řádu, jak tady řekl pan předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který nám upírá právo navrhnout na konkrétní místo konkrétní bod, protože se to dneska nehodí. Takže příště, až dostaneme pozvánku a bude tam napsáno, že ve středu XY se projednává bod číslo pět a vy pak přijdete, že jako první bude bod číslo šest, tak řekneme - to není možné, už jsme jednou schválili, že pevně zařazený na prvním místě je bod číslo pět. Sami uznáte, že toto nemá žádnou logiku a že je to úplná blbost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan předseda Laudát, po něm pan předseda Sklenák. Prosím, pane předsedo.
Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Chci jenom říci, že to, co tady prosazujete, že když už jste pevně odhlasovali nějaké zařazení bodu, tak v tom případě já, pokud by to platilo - náhodou já souhlasím s tím, že předsedající postupuje správně -, požaduji, abyste tam vrátili to, co tady bylo schváleno již paní kolegyní Kovářové. To byl bod 156, dárcovství krve. Samozřejmě chápu, že nechcete, aby se projednávalo OKD. Ono se vám to před volbami nehodí, tomu rozumím. Asi tomu budou méně rozumět voliči v Moravskoslezském kraji. Nicméně to, co vy tady chcete tlačit, skutečně podle mého odporuje logice a jednacímu řádu. A v případě, že se toho chcete držet, klidně tady dvě hodiny budu prosazovat, abyste tam vrátili zpátky tu 156, kterou také odsouváte do pásma časové neprojednatelnosti zítra.
Já tedy také protestuji. A to, co říká pan kolega Stanjura, prostě sedí. Jestli chcete zafixovávat program, pak ho po svolání schůze s pevně daným programem nikdy neměňte. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan předseda Sklenák.
Poslanec Roman Sklenák: Já jsem v této Sněmovně druhé volební období a nepamatuji si, že bychom někdy postupovali tím způsobem, o čem tady hovoří pan předseda Stanjura a Laudát. My jsme pro projednání bodu o OKD dokonce sami hlasovali. Máme připraveno usnesení. Nemáme s tím vůbec žádný problém. Ale hlasovali jsme tady vždy o změně programu takovým způsobem, že v okamžiku, kdy prošel nějaký návrh na pevné zařazení na určité místo, tak o tomto místě se už nikdy nehlasovalo a ty případné další návrhy se řadily za to. Taková tedy byla praxe. Jestli tedy chceme zavést nový precedens a postupovat odpříště jinak a třeba desetkrát hlasovat o tom, co bude první bod, můžeme. Já jsem se jenom odvolával na praxi, která je zde zavedena.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi. Pan předseda Stanjura, po něm pan předseda Laudát.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Je to úplně nesmyslná debata. Já ale vystupuji hlavně kvůli budoucnosti. Ne kvůli tomu konkrétnímu bodu. Pan předseda Sklenák se hluboce mýlí. Do příští schůze mu najdu desítky případů, kdy on nebo někdo z vládních poslanců postupoval jinak. Kdy prolomil už pevné, dopředu schválené pořadí bodů, že se tam něco vložilo, vyhodilo, posunulo. To je zcela běžná praxe.
Proč se bojíte toho hlasování? Zazněl legitimní návrh, který je hlasovatelný, a buď ho většina přijme, nebo ne. Z vystoupení mi je jasné, že neprojde, ale nedělejte precedens, že já nemohu přijít a navrhnout dneska první bod, protože už je tam jiný první bod. A to tak je. To tak je. To jste udělali x-krát a já vám to tedy do příště předložím, protože takhle to není možné. Jednací řád neříká, že můžeme dát návrhy změny programu jenom takové, které neporuší již předem schválený pořad schůze. A vy říkáte, že to je zaběhaný zvyk. V tom se hluboce mýlíte.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ještě pan předseda Kováčik. Prosím, pane předsedo. Pardon, ještě pan předseda Laudát byl před vámi. Omlouvám se. Prosím, pane předsedo.
Poslanec František Laudát: Děkuji. Takže v logice pana kolegy Sklenáka se vaším prostřednictvím chci zeptat. Všichni jsme tady společně bez nějakého problému odhlasovali zařazení bodu na středu, první bod, který se týkal možnosti umisťování sítí pod silnice prvních a nižších tříd, technických sítí. Tak jak se mohlo stát, když to byl první pevně zařazený bod, a rozhodně souhlasíte s tím, že se tak stalo, že tam najednou přeskočil nějaký nevýznamný zákon o střetu zájmů? To se stalo zrovna včera. Tak já nevím, jestli máte někdo krátkou paměť. Prostě může někdo navrhovat a přebíjet a posouvat již pevně zařazené body. Je to o hlasovací vůli Sněmovny.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan předseda Kováčik žádal o slovo. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedající, paní a pánové, já jsem v této chvíli přesvědčen o tom, že pan předsedající řídí správně podle jednacího řádu, že má pravdu, a vyzývám, abychom ukončili tyto neplodné debaty a hlasovali o návrzích programu. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ano, děkuji panu předsedovi. Také to považuji za neplodnou debatu, neb jako předsedající nemohu skutečně upírat právo kterémukoliv poslanci navrhnout, co uzná za vhodné.
Budeme tedy hlasovat o návrhu pana předsedy Černocha, který navrhl, abychom za bod 69, pevně zařazený, navrhli bod 253, což je informace vlády o OKD.
Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování pořadové číslo 213, přihlášeno je 127 poslankyň a poslanců, pro 58, proti 42. Návrh nebyl přijat.
Posledním návrhem, který vzešel, je návrh pana poslance Opálky, abychom se dnes jako první bod vrátili k bodu číslo 256.
Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování pořadové číslo 214, přihlášeno je 127 poslankyň a poslanců, pro 52, proti 42. Návrh nebyl přijat.
Tím jsme se vypořádali s pořadem schůze. S přednostním právem se hlásí pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já chci jenom říci, když už vládní většina nechce odstranit formální pochybení, kterého jsme se včera všichni společně dopustili, že nikdo si toho nevšiml v tom okamžiku, tak bych poprosil o zprávu pracovníky Poslanecké sněmovny, kdy se dostane na pořad bod číslo 256, který jsme včera neukončili. Je to bod, jehož předkladatelem jsem já, vy jste mi vyhověli, ten bod nebyl včera ukončen, pravděpodobně dneska v bloku zprávy, chtěl bych vědět, kdy přijde na řadu a který je v pořadí. Mohli jsme to za minutu vyřídit. Ne, tak o tom budeme mluvit ještě několik hodin. Jak chcete.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Panu předsedovi Stanjurovi bude odpovězeno. My budeme pokračovat v programu, který jsme právě schválili.
Dalším bodem našeho jednání je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.