(16.10 hodin)
Poslankyně Marie Pěnčíková: Ono tak nejde ani tolik o to, abyste uspokojoval nějakou svou odpovědí mě. Já potřebuji uspokojit občany města Kroměříž, kteří ten problém opravdu vidí jako velice vážný. Mně opravdu není moc milé vás tady obtěžovat co tři měsíce interpelací na to samé téma. Ale vy jste mi původně řekl, že to závisí na panu ministrovi financí Babišovi. Já jsem interpelovala i jej. Ten mi sdělil, že to je čistě na vašem rozhodnutí, že on je ochotný o tom jednat. Takže v podstatě jsem dospěla k závěru, že jste oba velice ochotní o tom jednat, ale stále se nejedná. Teď jsem se dověděla, že se tedy jedná, což je výborné, ale já už mám jenom jednu otázku - kdy bude tedy konečný termín, kdy se dovíme, jestli bude dálnice vyjmuta z poplatku. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Prosím o reakci pana ministra. Prosím.
Ministr dopravy ČR Dan Ťok Vážená paní poslankyně Pěnčíková prostřednictvím paní předsedající, tím, že jsem říkal, že doufám, že jsem uspokojil svou odpovědí vás, tak vaším prostřednictvím i občany. Nejde o to samozřejmě, abychom se tady plácali po ramenou, abych se vyhnul nepříjemnému slovu, ale jde o to, abychom uspokojili naše občany, a v tom já s vámi souhlasím.
K vaší otázce. Ano, my jsme o tom jednali i s panem Babišem. Samozřejmě je to otázka potom chybějících investic nebo finančních prostředků. Já jsem přesvědčen, že hledáme řešení, které by bylo takové, že by mělo na mysli víc než ekonomiku občany naší země a jejich komfort při využívání pozemních komunikací. Předmětná vyhláška půjde do tří týdnů do meziresortního připomínkového řízení, a tím pádem by to mělo být zcela jasné, v jaké podobě tam půjde. V meziresortním připomínkovém řízení samozřejmě může dospět ještě k nějakým změnám, ale tam už bude ten proces, tak jak běží.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Já děkuji a poprosím dalšího v pořadí, tím je pan poslanec Josef Zahradníček, aby přednesl svoji interpelaci na pana ministra životního prostředí. Prosím, máte slovo.
Poslanec Josef Zahradníček: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, kolegyně, kolegové, přeji vám příjemné dobré odpoledne.
Vážený pane ministře, je jistě velice dobré, že stále probíhají procesy zateplování panelových a rodinných domů, bytů a dalších objektů. Věřím, že se najdou i v dalších letech finanční prostředky a bude se v této činnosti pokračovat i v dalším období. Na co by se však nemělo zapomínat a více kontrolovat, je způsob vytápění zateplených objektů. U panelových domů nevidím problém, ty jsou totiž téměř ze sta procent vytápěny dálkově. Horší je situace v rodinných domech a objektech, které jsou vytápěny zemním plynem, a to formou různých spotřebičů jak na topení, tak i na ohřev teplé vody s odtahem do komína. Zapomíná se totiž na přívod vzduchu k těmto spotřebičům. Majitelé nemovitostí s touhou po maximální úspoře tepla a financí si neuvědomují, jakému nebezpečí uživatele vystavují. Tragických případů je v České republice nejvíce v Evropě. Toto nikdo nekontroluje. Když spotřebiče nefungují, přijde technik na opravu a zjistí, že do místnosti není přiveden přívod vzduchu, a odmítne provést opravu či napsat revizní zprávu, a to z důvodu, že veškerá odpovědnost je na něm a potom je zle.
Proto se vás ptám, vážený pane ministře: Je vám tento stav znám? A jaké případné kroky je třeba provést ke zjednání nápravy?
Děkuji poslancům za pozornost a vám za odpověď.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Já děkuji a poprosím pana ministra o odpověď.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji, paní předsedající, za slovo. Vážený pane kolego, vážené kolegyně, vážení kolegové, tady to s tím uspokojováním bude taky trochu složité, protože to, na co se vlastně ptáte, je věc, která je zjevně problém, ale bohužel to není záležitost, kterou může aktivně v této chvíli ovlivnit Ministerstvo životního prostředí. Ona ta problematika provozu plynových kotlů se dotýká řady právních předpisů a ty jsou především v gesci Ministerstva vnitra s ohledem na předcházení požárům, to je právě třeba nařízení vlády č. 91/2010, tak předpisů v gesci MPO, což je třeba zákon č. 458/2000 Sb., což je energetický zákon a zde zakotvená povinnost udržovat odběrné plynové zařízení v souladu s technickými normami. Samozřejmě v tom hrají roli i stavební předpisy a příslušné technické normy.
Ministerstvo životního prostředí opravdu mělo v minulosti, přibližně do roku 2012, v rámci zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší, gesci nad provozem malých spalovacích zdrojů a také měření účinnosti spalování a množství vypouštěných látek, ale později byla tato kontrola zaměřena primárně na vnášení emisí do vnějšího ovzduší, což znamená, že v současné době se platný zákon 201/2012 o ochraně ovzduší dotýká právě pouze emisí do vnějšího ovzduší a MŽP tak nemá možnost žádným způsobem zasahovat do optimálního provozu těchto zařízení.
Vy jste se ještě zmínil o vlastně kotlíkových dotacích. My v této chvíli opravdu hrajeme roli subjektu, který prostřednictvím ministerstva a prostřednictvím Státního fondu životního prostředí vlastně garantuje to, že ty kotle budou plnit příslušné technické normy, byť, jak víte, my vlastně nevyměňujeme starší plynové kotle, my vyměňujeme kotle na tuhá paliva první a druhé emisní třídy za nové kotle včetně plynových, ale ta instalace a samozřejmě podmínky instalace potom už právě podléhají těm jiným technickým normám, resp. jsou v kompetenci jiných orgánů. Ale samozřejmě pokud si to budete přát, s radostí tuhle interpelaci předám zodpovědným kolegům. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Já děkuji a táži se, zda je zájem... Není zájem o doplňující otázku.
Děkuji a poprosím k mikrofonu paní poslankyni Golasowskou, která bude interpelovat nepřítomnou paní ministryni školství. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Pavla Golasowská: Děkuji za slovo a přeji krásné odpoledne všem, vážené kolegyně, vážení kolegové. Interpeluji paní ministryni školství ve věci podpory učňovského školství a kvality výuky na vysokých školách.
V posledních dvou desetiletích se stalo společenskou prestiží mít vystudovanou vysokou školu, a kdo absolvoval pouze učební obor, byl a stále je považován za méněcenného. A tak vysoké školy chrlí absolventy často neuplatnitelných oborů, kteří, ač s diplomem v ruce, jsou neumístitelní na trhu práce. Na druhou stranu se nám nedostává kvalifikovaných pracovníků v technických profesích, jako jsou soustružníci, frézaři, svářeči, pracovníci ve strojírenství či stavebnictví. Tyto profese pak často vykonávají osoby, které projdou krátkou rekvalifikací, což se pak často negativně odrazí na kvalitě jejich odvedené práce. Učňovské obory jsou tak stále nedoceňovány a být pouze vyučený nese často společenské stigma, pro nějž mladí lidé raději volí studium na vysoké škole, i když často mentálně na ni nemají.
Vážená paní ministryně, proto se vás ptám: Připravuje Ministerstvo školství konkrétní opatření pro zvýšení prestiže učňovského školství, a pokud ano, jaká? Chystá se Ministerstvo školství finančně podpořit střední učňovské školství, a pokud ano, o jaké zvýšení se jedná oproti finanční podpoře let minulých? Jak spolupracuje Ministerstvo školství se zaměstnavateli v souvislosti s nedostatkem kvalifikovaných dělnických a řemeslných profesí? A poslední otázka: Uvědomuje si Ministerstvo školství, jak mizerná je úroveň kvality vzdělávání na některých vysokých školách, a pokud ano, jaká opatření připravuje?
Děkuji, tentokrát zřejmě za písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré odpoledne, milé kolegyně, milí kolegové. Ano, paní poslankyni bude odpovězeno písemně. Přikročíme ke čtvrté interpelaci. Pan poslanec Jiří Junek bude interpelovat přítomného pana ministra dopravy Dana Ťoka ve věci termínu výstavby D35 v úseku Opatovice-Časy-Ostrov. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jiří Junek: Dobrý den. Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Kolegyně, kolegové.
Vážený pane ministře, jsem poslancem zvoleným za Pardubický kraj, proto mě logicky zajímá výstavba páteřní komunikace D35, takže už jsem vás několikrát na toto téma interpeloval atd. atd. Protože dost často jsem slýchal, jak se měnily termíny, kdy bude zahájena výstavba prvního úseku v Pardubickém kraji, to znamená Opatovice-Časy, Časy-Ostrov, bylo to uváděno jako polovina roku 2016, konec roku 2016, začátek roku 2017, tak jsem vás v lednu letošního roku písemně interpeloval a žádal jsem vás o harmonogram výstavby tohoto úseku, nebo celé D35. ***