(11.40 hodin)
(pokračuje Gazdík)
Budeme hlasovat o přikázání zahraničnímu výboru.
Zahajuji hlasování o přikázání zahraničnímu výboru. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování pořadové číslo 215. Přihlášeno je 92 poslankyň a poslanců, pro 86, proti 2. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji panu zpravodaji.
Dalším návrhem, kterým se budeme zabývat, je bod
196.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dohoda o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií
a jejími členskými státy na jedné straně a státy SADC EPA na straně druhé
/sněmovní tisk 897/ - prvé čtení
Předložený návrh postupně uvedou ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Prosím, pane ministře zahraničí, máte slovo.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, další smlouva je Dohoda o hospodářském partnerství se zeměmi Jihoafrického rozvojového společenství, což je tedy Botswana, Lesotho, Mosambik, Namibie, Svazijsko a Jihoafrická republika. Dohoda má v sobě určitou asymetričnost, protože nabízí státům určitý širší přístup na trh Evropské unie, ale zároveň si budou moci ochránit citlivá odvětví, takže je to typ dohody, který by jim měl umožnit rozvoj. Obsahuje také kapitolu týkající se udržitelného rozvoje. Propojuje tu obchodní agendu také s našimi evropskými cíli v oblasti pracovního práva, životního prostředí a také ochrany klimatu. Jsou tady i určité závazky, které vznikají pro tyto africké země, věci, které jsou pro nás celosvětově důležité a na kterých se Evropa podílí.
Kdybych měl vzít obchodní dopad, který se konkrétně týká České republiky, tak to asi bude nejvýznamnější dopad na vztahy mezi Českou republikou a Jihoafrickou republikou, protože ta je největším obchodním partnerem České republiky. Když to porovnám s ostatními zeměmi, jako je Lesotho, Namibie, Mosambik, tak tady opravdu Jihoafrická republika představuje nejvýznamnějšího partnera. Ostatní země jsou z hlediska obchodního významu, musím říci, spíše marginální. Nicméně právě tato dohoda by tady mohla znamenat určitou změnu, protože by se prostor i pro rozvoj obchodu s ostatními zeměmi mohl zvýšit. To se prostě ukáže. Klíčový je prostor, který se tady posiluje v obchodě s Jihoafrickou republikou. Tam to určitý obchodní význam pro Českou republiku má.
Dohoda je smíšenou smlouvou. Některé její části spadají do pravomoci členských států, některé části do pravomoci Evropské unie. Z hlediska právního se jedná o smlouvu takzvané prezidentské kategorie. Já si myslím, že tady mohu také říci, že nebude mít žádný přímý dopad na státní rozpočet České republiky.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi zahraničí. Nyní prosím, aby z pověření vlády uvedl návrh pan ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, kolega Zaorálek už toho většinu řekl. Chtěl bych zdůraznit, že tato smlouva je v zájmu České republiky, jejích firem, jejích exportérů. Chtěl bych zdůraznit, že se primárně týká v tuto chvíli Jihoafrické republiky. Export do všech těchto zemí v roce 2015 činil 439 mil. dolarů, z toho ovšem Jihoafrická republika činila 433 mil. dolarů, čili naprostou většinu. Na straně druhé se dá předpokládat, že pokud bude tato dohoda a zlepší se vztahy, v budoucnu bude větší obchodní výměna i s ostatními zeměmi, které tady byly zmíněny. To je vše. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Nyní prosím zpravodaje pro prvé čtení, jímž je pan poslanec Karel Rais, aby se ujal slova. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Karel Rais: Děkuji. Páni ministři fakticky vyčerpali obsahovou stránku dohody, takže mi nezbývá než doporučit, abychom přikázali, Poslanecká sněmovna, tento sněmovní tisk 897 k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Pokud se nikdo nehlásí, končím obecnou rozpravu. Ptám se na závěrečná slova pánů ministrů, případně pana zpravodaje. Není zájem.
Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru, jak se k tomu připojil pan zpravodaj. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.
Budeme tedy hlasovat o přikázání zahraničnímu výboru.
Zahajuji hlasování o přikázání zahraničnímu výboru. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování pořadové číslo 216. Přihlášeno je 98 poslankyň a poslanců, pro 90, proti žádný. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru.
Dalším bodem našeho jednání je bod
197.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Mezinárodní úmluva
o ochraně všech osob před nuceným zmizením
/sněmovní tisk 896/ - prvé čtení
I tento předložený návrh uvede pan ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Tentokrát je to Mezinárodní úmluva o ochraně osob před nuceným zmizením. To je bohužel fenomén, který se v poslední době šíří velice rychle. Je to zbavení osobní svobody nebo tolerance států vůči tomu, že někdo je takto zbaven osobní svobody a někam ukryt nebo odvlečen. Bohužel těch případů je velké množství. Dříve to byla Jugoslávie, Čečensko, pak Kolumbie, Kongo, Barma, Srí Lanka. Nyní je tisíce těchto případů v Iráku a v zemích, které jsou zeměmi konfliktu v poslední době. Tohle je vlastně určitá forma hledání formy prevence a potrestání těchto případů. Já si myslím, že to je něco, co by si zasloužilo u nás debatu, a proto to doporučuji k projednání. Předpokládám, že Česká republika by se k tomu měla samozřejmě přihlásit.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Nyní prosím zpravodaje pro prvé čtení pana poslance Matěje Fichtnera. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Matěj Fichtner: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Mezinárodní úmluva o ochraně všech osob před nuceným zmizením. Už o tom zde hovořil pan ministr. Myslím si, že bychom to měli přikázat jako vždy zahraničnímu výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Jestliže se nikdo nehlásí, končím obecnou rozpravu. Ptám se na závěrečná slova. Není zájem o závěrečná slova.
Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor i pan zpravodaj navrhli přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo ještě nějaký jiný návrh? (Hlásí se poslanec Schwarzenberg.) Pane předsedo, já se velmi omlouvám, ale už jsem rozpravu ukončil. Omlouvám se. Pokud Sněmovna nebude protestovat, dám slovo ještě panu předsedovi.
Poslanec Karel Schwarzenberg: Jenom krátký dotaz. Když se na ten titul podívám, o ochraně všech osob před nuceným zmizením - v mnoha státech zmizíte obyčejně pomocí tamější policie. Chrání tato úmluva taky před policií?
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se velmi omlouvám panu předsedovi ještě jednou, že jsem nepostřehl jeho přihlášku. Pan ministr má zájem o odpověď. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Rozhodně. To je samozřejmě mířeno právě na země, kde dochází ke zmizení, a je to stát, který to často organizuje nebo kryje. To samozřejmě není jenom zmizení, které budeme sledovat v zemích, kde to způsobil někdo vnější, ale i státy samotné. Přirozeně, je to součástí. ***