(14.50 hodin)
(pokračuje Babiš)
Jinými slovy, členské státy Evropské unie si začnou v pravidelných půlročních intervalech vyměňovat informace týkající se národních rozhodnutí, tzv. rulings, které jsou vydávány nadnárodním společnostem zejména v oblasti převodních cen. V souladu se směrnicí se anonymizované informace poskytnou v omezeném rozsahu i Evropské komisi i Ministerstvu financí. Od roku 2017 bude výměna probíhat dvakrát ročně a za Českou republiku ji bude zabezpečovat určený kontaktní orgán, kterým bude Generální finanční ředitelství. Jednorázově se také vymění informace o stanoviscích vydaných v minulosti, a to mezi 1. lednem 2012 a 31. prosincem 2016. Stanoviska vydaná od 1. ledna 2012 a 31. prosince 2013 se vymění, jen pokud byla účinná k 1. lednu 2014.
Cílem zavedení tohoto druhu automatické výměny je zvýšení transparentnosti, a tím řešení problémů spojených s agresivním daňovým plánováním a mezinárodními daňovými úniky, zejména v návaznosti na tzv. kauzu LuxLeaks, která vyšla najevo v listopadu 2014. Účinnost zákona se s ohledem na stanovené transpoziční lhůty navrhuje od 1. ledna 2017.
S ohledem na délku legislativního procesu proto vláda předložila Poslanecké sněmovně návrh zákona s návrhem na vyslovení souhlasu se zákonem v prvním čtení. Pro případ, že by s návrhem zákona nebyl vysloven souhlas v prvním čtení, bude potřeba zkrátit lhůtu pro projednání tohoto návrhu zákona ve výborech o více než 30 dnů, neboť jinak nebude možné dodržet transpoziční lhůtu. Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane ministře. Prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro první čtení, paní poslankyně Miloslava Vostrá.
Poslankyně Miloslava Vostrá: Děkuji za slovo, vážený pane předsedo. Vážení páni ministři, kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych vás seznámila se zpravodajskou zprávou k tomuto tisku, tzn. tisku č. 868. Pan ministr uvedl tento tisk a myslím si, že je vcelku zbytečné, abych opakovala to, co už tady bylo řečeno. Nicméně dovolím si ve své zpravodajské zprávě vyjádřit určité pochybnosti o tomto opatření, které by mělo být přijato. Z mého pohledu se jedná o opatření dílčí a velice omezené. Nicméně napadla mě řada otázek k tomuto tisku, ale je to předloženo podle § 90, takže bych si dovolila eventuálně své pochybnosti sdělit ve zpravodajské zprávě vám. A to je jedna z věcí, která mě trošičku trápí.
Bylo tady řečeno, že je tam nějaká doba účinnosti od 1. ledna 2017, že bychom to měli schválit podle § 90. Já bych jenom ráda upozornila, že tento tisk byl zařazen už na minulou schůzi Poslanecké sněmovny, na 49. schůzi. Přesto nikdo z vlády nepovažoval za nutné tento tisk předřadit a dochází k tomu až na této schůzi s tím, že bychom se podle toho měli zachovat a odmávnout to podle § 90. Myslím si, že pokud bychom to projednali už na minulé schůzi, mohli jsme klidně nechat tento tisk projít i odborným rozpočtovým výborem, zkrátit lhůty a dalo se to stihnout i projednat ve výborech. Teď jsme časově trošku zahnáni do kouta.
Jak už jsem říkala, nechci opakovat, co tady říkal pan ministr. V podstatě, abych to shrnula, tak proklamovaným cílem této novely je zavedení automatické výměny informací o předběžných daňových rozhodnutích a o předběžných posouzeních převodních cen. Novela má sloužit k transparentnosti, a tím i řešení problémů spojených s agresivním daňovým plánováním a mezinárodními daňovými úniky. Když si vezmu tento cíl, tak k tomu musím konstatovat, že tento tisk podporuji. Ale jak už jsem naznačila ve svém vystoupení, ne podle projednávání podle § 90. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji paní zpravodajce a otevírám obecnou rozpravu. Vidím pana poslance Stanjuru. Prosím, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Myslím, že těch otázek je poměrně hodně k tomuto návrhu zákona, takže mi dovolte, abych jménem dvou poslaneckých klubů, a to ODS a TOP 09, vetoval projednání tohoto návrhu zákona podle § 90 odst. 2 a současně vetoval zkrácení lhůty pod 30 dnů. Děkuji.
Jen tak mimochodem - a to je vzkaz pro vládní poslance - tento tisk byl doručen Poslanecké sněmovně 14. července. Dnes je 18. října, takže pokud to tak hořelo, tak jste to mohli zařadit a projednat dřív. Máte na to dostatečnou většinu.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Obě veta jsem zaznamenal a ptám se, kdo dál se hlásí do rozpravy. Pan poslanec Volný, prosím.
Poslanec Jan Volný: Děkuji, pane předsedající. Kolegové, kolegyně, já bych tímto chtěl požádat o zkrácení doby na projednání do druhého čtení na 30 dní. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, to je hlasovatelný návrh. Paní zpravodajka.
Poslankyně Miloslava Vostrá: Já si ještě neodpustím, vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěla bych poprosit a požádat tady pana ministra, zda by nebylo možné trošičku přece jenom dohlédnout na práci úředníků ministerstva. Protože mi přišlo trošičku pikantní, že v tom předloženém tisku 868 v dosavadním průběhu jeho přípravy a projednávání vládní administrativou, jednání vlády bylo 27. června t. r., a asi to moc nikdo nečetl, protože v poznámce č. 1 na str. 9 - cituji: Tato novela zatím nenabyla účinnosti. Jde o senátní tisk č. 206. Konec citace.
Chci jednom říci, že tisk 206 byl zákon, kterým se měnil zákon v oblasti mezinárodní spolupráce při správě daní. Ale v té době už tento zákon byl v účinnosti, protože byl schválen a podepsán prezidentem už 9. dubna 2016. Takže možná by stálo za to, kdyby i vládní úřednice a úředníci na ministerstvu trošičku toto hlídali, aby nedocházelo k takovým excesům. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji a zeptám se na další přihlášky. Pokud nejsou, tak končím rozpravu. Zeptám se pana ministra a paní zpravodajky na závěrečné slovo. Není tomu tak. Vzhledem k tomu, že padlo veto na projednávání podle § 90, nemůžeme podle tohoto paragrafu pokračovat. Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání tohoto tisku jednotlivým výborům.
Předseda Sněmovny navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru rozpočtovému jako výboru garančnímu. Zeptám se, zda si někdo přeje přikázat jinému výboru jako výboru garančnímu. Není tomu tak, přistoupíme tedy k hlasování.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí, aby garančním výborem byl výbor rozpočtový. Kdo je proti?
Hlasování má číslo 19. Přihlášeno je 176, pro 137, proti jeden. Tento návrh byl přijat a my jsme jako garanční výbor určili výbor rozpočtový.
Žádný jiný návrh na přikázání zde nepadl. Zeptám se, zda si někdo přeje takový návrh uplatnit. Není tomu tak. Nyní ještě musíme hlasovat o návrhu pana poslance Volného na zkrácení doby na projednání ve výborech na 30 dnů. Je zde žádost o odhlášení, já vás všechny odhlásím a prosím o novou registraci. Budeme hlasovat.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo souhlasí se zkrácením lhůty na projednání ve výborech na 30 dní. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování číslo 20. Přihlášeno je 136, pro 102, proti 15. Tento návrh byl přijat. Tím pádem končím projednávání tohoto bodu.
Budeme pokračovat dalším bodem, což je
28.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní
/sněmovní tisk 873/ - prvé čtení
Znovu prosím pana místopředsedu vlády a ministra financí, aby se ujal slova a zákon uvedl. ***