(10.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, děkuji. Protože bylo o všech návrzích hlasováno, přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona. Jedná se o ústavní zákon, je zapotřebí třípětinové většiny všech poslanců. Už je nastaven potřebný počet 120.

 

Přednesu návrh usnesení: Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, sněmovní tisk 411, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou.

Zahájil jsem hlasování číslo 35 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 35, z přítomných 171 poslanců pro 75, proti 34. Návrh nebyl přijat. Konstatuji, že s návrhem ústavního zákona nebyl vysloven souhlas.

 

Děkuji panu ministrovi, děkuji zpravodaji a končím bod číslo 166. (Velký hluk v sále.)

 

Pokračovat budeme bodem číslo 167. Pan ministr a pan zpravodaj zůstávají na svých místech.

Ještě před zahájením dalšího bodu se hlásí s přednostním právem pan předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Pane předsedo, ještě než vám dám slovo, požádám sněmovnu o klid. Žádám kolegy a kolegyně, aby debaty, které se netýkají nadcházejícího bodu, přenesli do předsálí! Aby jednotliví poslanci mohli v klidu přednést své návrhy případně svůj projev. (Sál se ztišila.) Děkuji. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já jsem jenom chtěl říct, že to dopadlo jako vždycky, když se někdo snaží o nějakou dlouhodobější rozpočtovou odpovědnost a vizi. Ale nemusíme zoufat, protože ten pokus, který ležel před námi na lavicích, byla opravdu jenom prázdná slupka. Mohlo to marketingově vypadat hezky, že máme ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, ale každý, kdo by se chtěl podívat pod tu poklici, by se jenom smál a my bychom měli ostudu. Ten návrh opravdu nebyl skutečnou rozpočtovou odpovědností.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Budeme tedy pokračovat bodem

 

167.
Vládní návrh zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti
/sněmovní tisk 412/ - třetí čtení

Pan ministr je přítomen, pan zpravodaj je přítomen. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 412/8, který vám byl doručen 9. září letošního roku. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 412/9 v dostatečném časovém předstihu pro projednání.

Táži se zástupce navrhovatele, vlády České republiky, místopředsedy Andreje Babiše, jestli před otevřením rozpravy chce vystoupit. Je tomu tak. Prosím, pane místopředsedo vlády, máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, jenom pár slov. Já jsem vždycky přemýšlel o tom, proč vlastně nám někdo z Bruselu říká, že máme být rozpočtově odpovědní. Ti, kteří vědí, co je to firma, nebo rodinná firma, tak vědí, co to je rozpočtová odpovědnost. Dokonce to mají geneticky dané, hlavně ti, kteří se museli živit sami a neživil je stát. Takže já si rozhodně nemyslím, že ten návrh byl nějaká slupka.

My máme skvělé výsledky. Budeme mít nejlepší rozpočet v historii této země pravděpodobně. Snižujeme zadlužení, které je na úrovni asi 35,5 %. Takové Řecko má 180 vůči HDP, Itálie 147 nebo kolik. Takže vůbec nechápu tu debatu, že se neumíme domluvit ani na takové triviální věci, jako je ústavní zákon, jako je dluhová brzda a rozpočtová odpovědnost. Ten ústavní zákon mají Maďarsko, Francie, Irsko, Itálie, Španělsko, Slovensko, Německo, Švýcarsko, Polsko. Ano, i Itálie, Francie. Je otázka, jak plní tu rozpočtovou odpovědnost, protože je fajn mít zákon, ale podstatná je ta skutečnost. A běžný zákon, o kterém teď budeme diskutovat, mají Rakousko, Belgie, Lucembursko, Lotyšsko, Litva, Řecko, Finsko, Švédsko.

Takže já jenom chci říct, že je mi líto, že jsme nenašli dohodu pro ústavní zákon, hlavně když jsme diskutovali o 55 % a jsme na 35. A předpokládám, že za naší vlády ty výsledky tak zůstanou, pokud nebudou lepší. Takže já bych byl strašně rád, abychom konečně už tu rozpočtovou odpovědnost schválili hlavně pro budoucnost těch rozpočtově neodpovědných. Neboť ti, kteří se chovají celý život rozpočtově odpovědně, nepotřebují nakonec na to ani zákony. Ale jsou tady i jiní. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministru financí. A v otevřené rozpravě jako první vystoupí pan předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo. Připraví se pan zpravodaj.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Plně respektuji hlasování o návrhu ústavního zákona. Nicméně je poměrně zvláštní, když vláda říká, že má nějakou prioritu, a nejsilnější vládní strana hlasuje proti vládnímu návrhu zákona. To jenom abychom si přesně popsali, co se stalo před pár minutami. A v této chvíli my nevíme, co s tím, co se sněmovními tisky 168 a 169. Protože my jsme předpokládali, když jsme vyšli tak naproti vládní koalici, že celá, nejenom část vládní koalice naší nabídky využije. Bohužel ne celá, tudíž ten ústavní návrh zákona nebyl. A my se skutečně musíme poradit, jak přistoupit k těm dvěma sněmovním tiskům. Takže já žádám o přestávku na jednání klubu v délce 60 minut a své kolegy prosím, abychom se sešli v jednací místnosti našeho klubu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nezbývá mi než vyhovět žádosti předsedy poslaneckého klubu. V tom případě se sejdeme v 11.26. Přerušuji jednání Poslanecké sněmovny na dobu jedné hodiny na požadavek klubu ODS.

 

(Jednání přerušeno v 10.26 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP