(16.40 hodin)
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji. Pane předsedající, pane ministře, kolegyně, kolegové. Já řeknu několik věcí, které jsem zaregistroval v té debatě. Tak v 18 letech podle mě nemá nikdo maturitu. To je první bod. Dneska mají maturitu v 19 letech, pokud dobře počítám, takže v 18 asi výjimečně. Bavme se o tom, že strážníci městské nebo obecní policie mohou fungovat až po dosažení maturity, to znamená v období po 19 letech.
Co se týká pěti let, tady kolega Vondráček to říkal správně, že tady se zákony mění jak na běžícím páse. Já vždycky říkám, že je potřeba si říkat tu starou britskou moudrost: Když zasedá parlament, tak si člověk není jist ani životem, ani majetkem. Ono to v obměněné podobě platí dodnes. Samozřejmě nejsou tam ty drastické záležitosti. A mě vždycky fascinuje, když nás někdo kritizuje, že málo spěcháme, děláme málo zákonů, tak vlastně nechápe, že práce kvapná, jak se říká, málo platná. A u nás říkáme málo placená. To jenom na vysvětlení.
Jinak pět let... Samozřejmě přijdou o peníze ty firmy, které školí. To je potřeba si říct. On je to docela dobrý byznys. A samozřejmě ti, co byli na obcích, nebo jsou na obcích, starostové nebo ředitelé městských policií, moc dobře vědí, co ta školení stojí. Samozřejmě je to trochu stres na ty strážníky, na druhé straně ale je to dobře, že se školí. A oni mají možnost reparátu. To je také potřeba si také říct, že to není jenom jedna zkouška a dost. Toho bych se neobával.
A na kolegu Urbana. Tohle je taková typická otázka opozičních zastupitelů, poslanců, kam vlastně prachy z toho výběru jdou. Naprosto správná otázka. Musím ale říct jednu věc. Ono to tady padlo. Pokud máte náklad na městskou policii, a teď řeknu 15 mil., výnos máte 2 mil, tak ten rozdíl skončí v městském rozpočtu. A obecně se těžce říká, že ten rozdíl půjde přímo na tu bezpečnost (upozornění na čas) nebo na něco jiného - ano, děkuji - pro veřejně prospěšnou činnost. Je to pane kolego úplně jedno.
Já se, pane předsedající, omlouvám, končím. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Jinak samozřejmě to patřilo římskému senátu, ta poznámka. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Jiří Zlatuška: Vážený pane předsedající, dámy a pánové. Já bych chtěl jenom navázat na to, co tady kolega Schwarz říkal, abychom tady nepodléhali lidové tvořivosti, a ubezpečit se, že chápu to, o čem zde jednáme, správně. Pan ministr předložil text novely zákona, o kterém předpokládá, že bude celý změněn tím komplexním pozměňovacím návrhem. Čili teď se tady dohadujeme fakticky o obsahu, který ještě není na stole. Jestli by nebylo mnohem lepší právě v zájmu toho, abychom nepodléhali lidové tvořivosti, takovéto normy předkládat rovnou v podobě, o které jednáme, a ne přeskakovat první čtení v podobě jenom bianko šeku na to, že někdo v druhém čtení připraví komplexní pozměňovací návrh, ve kterém nám teprve předloží, o čem máme jednat. Už proto, že se s těmi obecními strážníky setkáváme v běžném životě, že se to týká i našich spoluobčanů a že by tady potom nemusely padat takové návrhy, jako třeba že by nemuseli mít maturitu v zemi, kde má maturitu pomalu 90 % obyvatel.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času k faktické poznámce. Nyní kolega Bohuslav Svoboda také s faktickou poznámkou. A potom faktická poznámka pana ministra vnitra. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Bohuslav Svoboda: Děkuji. Hezké dobré odpoledne. Já bych chtěl poděkovat kolegovi Schwarzovi i kolegovi Adamcovi, protože ty věci, které říkali oni, to jsou věci pro městskou policii podstatné. Já jsem také z titulu své funkce byl velitel městské policie a scházel jsem se s ní každý měsíc a znám všechny jejich problémy. Nechci hovořit o tom, jestli se mají vybírat pokuty za rychlou jízdu, to je nesmysl, nepodstatná věc v činnosti městských strážníků. Ty peníze jdou stejně do městského rozpočtu, a když se za ně koupí nějaký defibrilační přístroj, tak to je jenom dobře.
Chtěl bych mluvit k tomu, že práce městského strážníka v Praze je něco úplně jiného. Je to dennodenní práce, dennodenní práce s lidskou bídou, s lidskou kriminalitou, s lidským nepořádkem. Je to práce, která je svým způsobem velmi těžká. Nevím, kdo jste to kdy viděl, co to je, když strážník pracuje s bezdomovci, když pracuje s opilými, když vyklízí sběrné středisko pro bezdomovce. Ta práce je velmi složitá, a dát tam lidi mladé, osmnáctileté - to je věc, kterou bych chtěl ještě zdůraznit - je velmi složité. Na to musí být člověk přece jenom poněkud vyzrálý a ta maturita je jeden z kroků, který je pro to důležitý. A maturitu skutečně dneska děláme v 19 letech. Ten strážník dělá úplně jinou práci, než o jaké my tady hovoříme. On se skutečně stará o pořádek ve městě. A zajistit pořádek je velmi obtížné, velmi náročné, psychicky náročné a měl by na to být člověk vyzrálý.
My v Praze to řešíme tak, že městské strážníky dobře platíme. Platíme je víc, než je placena státní policie, a tím pádem se nám podaří ty strážníky jakž takž sehnat a ten jejich stav navýšit. Není potřeba žádná zásadní změna, zvlášť ne změna v tom, aby to (upozornění na čas) dělali lidé, kteří jsou ještě nevyzrálí.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: S faktickou poznámkou nyní pan ministr vnitra. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Podle údajů, které má Ministerstvo vnitra, jsou celkové náklady na městské policie 5,5 mld. a vyberou 260 mil. korun. To znamená, nejenom na pokutách směřující k nepovolené rychlosti, ale obecně, tedy těch pokut jako celku. Je asi možné tu statistiku dát v nějakém podrobnějším tvaru. Pokusím se ho zajistit.
Ještě jestli mi dovolíte reakci na předřečníka prostřednictvím pana předsedajícího. Právě proto, že hlavní město Praha dává městským strážníkům zhruba 35 tis. korun, tak my nejsme schopni za 17 tis. nástupního platu sehnat policisty České republiky. To znamená, v Praze dnes je obrovský problém sehnat státního policistu, který má místní znalost. To znamená, bohužel tady slouží policisté z jiných krajů republiky. Zaplať pánbůh za ně. Ale právě ta disproporce mezi odměňováním je strašně vysoká.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi. Nyní pan poslanec Martin Kolovratník řádně přihlášený v rozpravě. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Pane předsedající, děkuji. Dobrý podvečer. To je osud nás trpělivě čekajících v řádné přihlášce. Ale já jsem trpělivý byl a budu. Já bych, kolegyně a kolegové, v této věci rád vystoupil z pohledu poslance, který se věnuje dopravě, respektive ve věci přesahu a vazby této tematiky obecní policie právě na dopravu a bezpečnost silničního provozu. Ono už to bylo mými předřečníky také už několikrát dotčeno a diskutováno včetně pana ministra.
Ale na začátku svého vystoupení chci krátce reagovat, a jsou to nějaké emoce nebo dojmy, na pana poslance Korteho, kterého jsem velmi pečlivě poslouchal v úvodu. Na jednu stranu, pane kolego, já mohu rozumět tomu volání po zachování občanských svobod, po omezení těch represivních složek a tak dále a tak dále, ale chci věřit, a věřím, že je o tom přesvědčena i většina mých kolegů, nás tady, že pokud došlo k nějakému jednorázovému excesu, tak jak jste popisoval ten svůj vlastní příklad, tak je to přece o lidech. Je to o jednotlivcích a není to důvod kvůli jednomu nepěknému zážitku měnit systém, snižovat počty obecních policistů nebo nedej Bože celou tu instituci rušit. A konkrétně já ve svém případě, pokud bych se s něčím takovým setkal, tak si asi půjdu stěžovat na vedení, na ředitele té konkrétní jednotlivé organizace. ***