Středa 26. dubna 2017, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
293.
Krizová situace v sociálních službách
v důsledku nedostatku personálu a špatného platového ohodnocení
Požádám navrhovatelku tohoto bodu paní poslankyni Janu Hnykovou, aby se ujala slova. A upozorňuji, že první přihlášený do rozpravy bude zpravodajem tohoto bodu. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jana Hnyková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já si jenom nasadím brýle.
Vážené dámy, vážení pánové, přeji vám hezké odpoledne. Chtěla bych vám v úvodu tohoto bodu velmi poděkovat za zařazení tohoto bodu na jednání Poslanecké sněmovny. Včera jsem vám popsala důvody, proč chci tento bod a proč jsem chtěla tento bod zařadit na jednání Poslanecké sněmovny. Dovolím si některé důležité věci připomenout a popsat situaci v sociálních službách.
Zaměstnanci sociálních služeb jsou permanentně přetěžováni. Všichni od nich očekáváme kvalitní práci ve prospěch lidí, o které se starají. Nikoho však ale nezajímá, jak malé peníze za tuto vysoce fyzicky i psychicky náročnou práci dostanou. Starají se o seniory a o zdravotně postižené osoby.
Dnes je například běžnou praxí, a bohužel musím konstatovat, že je to třeba i v mém zařízení, odkud jsem vzešla, že na noční službu na oddělení s třiceti až pětatřiceti klienty, z nichž je většina odkázána na pomoc druhé osoby, slouží pouze jeden pracovník. My totiž v našich zařízeních jiné osoby než ty, které jsou odkázané na pomoc druhých, nemáme. Připomenu, že do zařízení se v současné době přijímají pouze klienti se stupněm příspěvku na péči ve stupni III a IV a to je spojeno s péčí ve všech denních činnostech.
Jen těžko seženete nové zaměstnance na volné místo v sociálních službách, protože požadavky na ně kladené splní jen málokdo. Musí mít kurz, celoživotně se vzdělávat, musí být trestně bezúhonní, musí mít příkladné morální vlastnosti, musí být manuálně zruční nejen při ošetřování klienta. Musí ovládat komunikační dovednosti, protože se setkávají s klienty s různým onemocněním, kteří jsou omezeni v komunikaci. A to nepopisuji význam sociálních pracovníků, kteří vedou celý proces sociální práce. Musí mít vysokoškolské vzdělání. Ti jsou bohužel nejhůře odměňováni mezi vysokoškoláky. Je to velmi tristní.
To vše dohromady způsobuje, že noví zaměstnanci běžně odcházejí do jednoho měsíce. Jsou dokonce i případy, že nedokončí ani směnu. Musím souhlasit s výrokem, že extrémní pracovní podmínky vyhnaly z nemocnic zdravotníky a nyní se personální krize naplno rozjela v sociálních službách. Nízké platy na úrovni pracující chudoby dnes již pracovníci neakceptují. Kdo může, tak odchází do průmyslu, do obchodu, kamkoliv jinam.
Nástupní plat pracovníka v sociálních službách, který zabezpečuje základní péči, se pohybuje ve čtvrtém stupni u nastupujícího pracovníka 9 650 korun a u pracovníka s praxí nad 32 let 14 530 korun. V pátém stupni je nástupní plat 10 470 korun a po 32 letech praxe v tomto oboru je 14 530 - ale tady asi budu mít nějaký překlep, ještě se k tomu vrátím. Přitom průměrná mzda v obchodních řetězcích Lidl je 24 897 korun. Práce pečovatelů a pečovatelek probíhá v třísměnném provozu o svátcích, v sobotu a v neděli. Zatímco v oblasti školství a zdravotnictví rostou platy rychleji, sociální služby zažívají opravdový problém. Navíc patří tyto profese k dlouhodobě nejhůře odměňovaným kategoriím v České republice. (V sále probíhá rušivá debata v lavicích.)
V návrhu usnesení chci vyrovnat historickou nespravedlnost, kdy v roce 2006 s účinností zákona o sociálních službách nově vzniklá kategorie zaměstnanců "pracovník v sociálních službách" byla hromadně přeřazena ze zdravotnické tabulky do tabulky základní. Myslíte, že přeřazením z tabulky do tabulky se jim práce změnila? Vůbec ne. Naopak jim ještě přibyla práce administrativní, povinnost dalšího vzdělávání, povinnost klíčového pracovníka. Museli se naučit řadu technik a metod práce. (V sále stále hluk.)
Personální krize v důsledku špatného odměňování v sociálních službách v domovech seniorů, v domovech pro osoby se zdravotním postižením, v pečovatelských službách, denních stacionářích a dalších zařízeních je kritická. Současný odhad říká podle Asociace poskytovatelů, že zde chybí přes 10 tisíc zaměstnanců. Nedostatek zaměstnanců již způsobuje kolaps sociálních služeb, začíná se snižovat kapacita jednotlivých zařízení. Snižuje se i kvalita péče a přetěžují se stávající pracovníci.
Pane předsedající, já už nechci křičet!
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vám rozumím. Nechci, abyste zvyšovala hlas, ale budu chtít, aby kolegové a kolegyně případně své diskuse, které se netýkají předmětného bodu, přesunuli do předsálí, a to zleva doprava, zprava doleva. A doufám, že budete v důstojném prostředí... to není k smíchu. Tak, můžete pokračovat.
Poslankyně Jana Hnyková: Já chápu, že si mají kolegové co říci, ale myslím si, že by měli věnovat pozornost sociálním službám, protože opravdu nikdo nevíme, kdy ty sociální služby budete potřebovat.
Ráda bych zrekapitulovala současný stav. Od 1. 11. 2016 se navýšily platy zaměstnanců v této oblasti o 4 %. Slíbené navýšení od 1. 1. 2017 se nekonalo. To včera vás uvedl pan premiér v omyl. Na tuto krizovou situaci upozorňují jak poskytovatelé, zaměstnavatelé a odbory již od poloviny roku 2016. Proto jsem podala pozměňující návrh ke státnímu rozpočtu na navýšení platů zaměstnanců v sociálních službách o 6 %. Podala tento pozměňující návrh i kolegyně Semelová. Neprošel a situace se dál zhoršovala a zhoršuje.
Dovolím si ocitovat z tiskové zprávy Asociace poskytovatelů a Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Na jednání s předsedou vlády jsme s odbory čekali několik měsíců. Termín byl čtyřikrát odložen. Na společný dopis ze září 2016 jsme dodnes nedostali odpověď a výsledkem posledního jednání z dubna je to, že nám předseda vlády České republiky a zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí doporučili, ať jdeme za ministrem financí. Sociální služby a jejich uživatelé asi nejsou pro tuto vládu prioritou, dodává prezident Asociace poskytovatelů Jiří Horecký.
Považuji tuto situaci za krizovou a požaduji urychlené projednání a navýšení finančních prostředků na platy zaměstnanců v sociálních službách a především sociálních pracovníků a pracovníků v přímé péči a jejich přeřazení do zdravotnické tabulky číslo šest. Pokud k tomu nedojde, hrozí sociálním službám kolaps a zhroucení péče v sociálních službách. Ano, ozvou se hlasy, že to bude stát peníze. Bude to stát přes 900 milionů korun, ale jinak to, vážené kolegyně a kolegové, nepůjde. Pokud zaměstnance v sociálních službách nezaplatíme, pohřbíme sociální služby a jejich kvalitu.
Jak už jsem zde řekla, nikdo nevíme, kdy tyto služby budeme potřebovat. Proto bych vás požádala o podporu usnesení, které jsem rozdala na jednotlivé poslanecké kluby. Všechna vylepšení a dobré nápady, které prospějí pracovníkům v sociálních službách, ráda přijmu do tohoto usnesení. Nechci, aby si někdo myslel, že je to ode mne nějaký populistický krok. Kdo mě zná, ví, že od začátku svého mandátu bojuji a přesvědčuji vás o důležitosti sociálních služeb, jejich pracovníků a zajištění kvalitní zdravotní a sociální péče. Pořádala jsem k tomu seminář, upozorňovala opakovaně ve výboru pro sociální politiku, interpelovala jak ministryni, tak pana premiéra. Prosím, pomozte těmto lidem, pomůžete i sobě.
Uvědomuji si, že pokud usnesení projde, nebude to jen moje zásluha, ale nás všech, kterým není jedno, jakou budoucnost budou mít sociální služby v naší zemi. Proto vám navrhuji toto usnesení, ke kterému se pak přihlásím v podrobné rozpravě, a požádám o jeho hlasování.
Poslanecká sněmovna
1. ukládá vládě České republiky, aby neprodleně řešila kritickou personální situaci v sociálních službách, a to prostřednictvím skokového navýšení platů a mezd zaměstnanců sociálních služeb, kteří přímo pečují o klienty, a sociálních pracovníků;
2. ukládá vládě České republiky, aby urychleně přijala novelu nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády číslo 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, kterou upraví mimo jiné platy zaměstnanců v sociálních službách. Pro personální stabilizaci je bezpodmínečné a minimálně nutné zrušit současnou přílohu číslo 1 a 2 nařízení vlády. Zaměstnance uvedené v příloze číslo 1 se ukládá zařadit do přílohy číslo 3 a zaměstnance uvedené v příloze číslo 2 se ukládá zařadit do přílohy číslo 3;
3. ukládá vládě České republiky, aby na zvýšení platů zaměstnanců v sociálních službách vyčlenila a zabezpečila dostatečné finanční prostředky ze státního rozpočtu.
Ještě si na závěr dovolím opravit jednu tu částku, kdy nastupující pracovník v páté platové třídě má 12 910 korun a po 32 - ne, špatně. Já jsem si v tom udělala trochu chaos. Udělala jsem si v tom chaos. Já vám to číslo, prosím, ještě dodám zpátky, protože jsem tady udělala chybu. Omlouvám se, ale ta částka není vysoká.
Já bych vás, vážené kolegyně a kolegové, velmi požádala, aby rozprava byla věcná, byla k tomuto bodu, abychom mohli schválit dané usnesení a pokračovat v dalším programu naší schůze. Děkuji v tuto chvíli za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Janě Hnykové. Budeme pokračovat vystoupením paní poslankyně Marty Semelové, která bude zpravodajkou pro tento bod. Poté vystoupí paní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Pak budeme dále pokračovat v rozpravě. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážená paní ministryně, v prvé řadě bych chtěla poděkovat těm poslankyním a poslancům, kteří podpořili návrh kolegyně Hnykové na zařazení bodu, který se týká kritické situace v sociálních službách.
Sociální služby poskytují nepostradatelnou pomoc těm nejpotřebnějším skupinám občanů a dá se očekávat, že se počet těchto lidí bude v budoucích letech zvyšovat. Proto požadavek na jejich kvalitu a dostupnost a na řešení vážné situace, v níž se nacházejí, je naprosto logický a nanejvýš aktuální.
Očekávala jsem, že pro tento návrh automaticky zvednou ruku poslankyně a poslanci za sociální demokracii, která má daný resort ve své gesci. Bohužel, pro návrh hlasovali pouze čtyři sociální demokraté a stejně tomu bylo i u ANO, také pouze čtyři poslanci za toto hnutí, přičemž těm osmi za to děkuji. Návrh na zařazení do programu přesto prošel a já jsem tomu ráda. Ještě raději bych byla, kdyby se nám podařilo přijmout usnesení, jehož první verzi tady přečetla kolegyně poslankyně Hnyková, které zaváže vládu k přijetí takových opatření, jež povedou k vyřešení problémů, kterých je v této oblasti více než dost. Jejich společným jmenovatelem je dlouhodobé podfinancování.
Opakovaně jsme s kolegyní Hnykovou navrhovaly při projednávání státního rozpočtu zvýšení financí pro sociální služby s tím, že situace je zde kritická a nebýt každoročního dofinancovávání v průběhu roku, hrozil by mnohým zánik.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, já vás na chvilku přeruším a požádám kolegy a kolegyně o to, aby přivítali delegaci, která navštívila Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky. Je to delegace výboru pro kulturu Parlamentu Estonska, kterou vede předseda výboru pan Aadu Must. Vítáme vás. (Poslanci povstávají a vítají delegaci potleskem.)
Prosím, paní poslankyně, můžete pokračovat.
Poslankyně Marta Semelová: Na neúnosnou situaci každoročně poukazují také odbory, které oprávněně žádají zvýšení platů a mezd pro zaměstnance sociálních služeb, které jsou hluboko pod celorepublikovým průměrem. Pracovníci v přímé péči berou 12,5 tis. až 14 tis. měsíčně, a to včetně příplatků, přesčasů, sobot a nedělí, nočních. Mnohým z nich by se spíše vyplatilo zůstat doma a pobírat sociální dávky. Navíc se jejich nízký plat později odráží i ve velice nízkých důchodech, což vede k propadu do chudoby. Přitom, jak si asi všichni uvědomujeme, se jedná o velice potřebnou a náročnou práci, a to fyzicky i psychicky, na které jsou závislé osoby se zdravotním postižením, senioři a další skupiny obyvatel. Katastrofální platy zaměstnanců však vedou k tomu, že pracovníci sociálních služeb odcházejí a nemá je kdo nahradit, protože noví nepřicházejí.
Situace je velmi vypjatá a den ode dne se zhoršuje. Personální podstavy jsou na hranici možného. Není nic neobvyklého, že o padesát klientů pečují tři čtyři pracovníci v průběhu dvanáctihodinové směny a jeden na noční. Když jeden zaměstnanec dá výpověď, trvá to několik týdnů či měsíců, než někdo na jeho místo nastoupí. Poté co zjistí, co všechno tato práce obsahuje, jak je náročná, že se jedná o kompletní péči zdravotní, sociální, o hygienu, odchází buď po první směně, nebo končí s první výplatou. Dnes už odcházejí i zaměstnanci, kteří vždy brali svoji práci jako poslání a zasvětili jí celý život.
Pokud vláda nepřijme konkrétní kroky, hrozí snížení kvality a další omezení péče. Dá se očekávat v zařízeních, že nebudou přijímáni ti, kteří péči potřebují. Přitom zařízení sociálních služeb evidují velký počet žádostí o přijetí.
Situace v sociálních službách je velmi vážná na všech úsecích. Týká se i pozic sociálních pracovníků s vysokoškolským vzděláním, které vzhledem k nedostatku finančních prostředků není možno odpovídajícím způsobem zaplatit, takže je přetahují různé firmy. Stejný stav je u technicko-hospodářských míst, to znamená uklízečky, údržbáři, pradleny, kuchařky, také s velice nízkou mzdou, s velice nízkým platem, není možno v sociálních službách udržet.
Zdravotní úsek zajišťuje péči s vůbec nejnižším možným počtem lidí. Přitom zdravotní péče v sociálních službách je čím dál víc potřeba. Staří lidé v domovech seniorů či v domech s pečovatelskou službou, to nejsou babičky a dědečkové pobíhající po chodbách, v zahradách či v parcích. Jsou to ve velké většině lidé s třetím a čtvrtým stupněm závislosti, jsou to lidé s demencí, s Alzheimerovou chorobou, Parkinsonem, prostě ti, kteří mnohdy potřebují celodenní péči, odbornou péči po celých 24 hodin denně. Dnes je v mnohých pobytových zařízeních situace taková, že slouží zdravotní sestry během dne, ale na nočních službách nejsou, protože na ně nejsou peníze. Jejich péči nahrazuje rychlá záchranná služba. Asi je každému jasné, že tyto výjezdy jsou nakonec mnohem dražší, než kdyby se zaplatil zdravotnický personál.
Takže to dnes vypadá tak, že je tu početná skupina lidí, pro kterou je dostupnost potřebné kvalitní zdravotní péče víceméně nereálná. Ovšem zodpovědnost za to, co se stane v případě, když v zařízení není lékař či dostatek zdravotních sester, nese toto pobytové zařízení. To přece není normální. Je nutné s tím něco udělat.
Zdravotní a sociální odbory navrhují, a já tento návrh podporuji, aby vláda rozhodla, že sociální pracovníci a ti, kdo přímo pečují o klienty, byli přeřazeni do tabulek, kde jsou dnes zdravotní sestry. Zároveň je potřeba, aby si Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo zdravotnictví přestaly přehazovat jako horký brambor problém zdravotních sester v sociálních službách, a vzhledem k tomu, že se nedokážou domluvit, měla by stávající situaci řešit, tak jak to navrhuje výbor pro sociální politiku, vláda na svém zasedání.
Pokud stát chce, aby byla zajištěna kvalitní péče kvalifikovanými pracovníky, musí je také zaplatit. Jde o službu, na niž je odkázáno velké množství lidí. Možná jsou na ni odkázáni i členové rodin některých z vás. Možná na ni budeme jednou odkázáni i my. Potom je pravděpodobné, že se náš pohled změní, že si uvědomíme, jak důležitý je trpělivý přístup ochotných, přívětivých, nepřetěžovaných sociálních a zdravotních pracovníků a pracovnic, kteří dokážou poskytnout nejen odbornou péči, ale najdou si také čas na to, aby si s člověkem obyčejně lidsky popovídali, aby mu vyplnili čas a snažili se, aby neprožíval pocit osamění. Možná potom také mnohem zřetelněji uvidíme, v jakých podmínkách pracovníci v sociálních službách vykonávají svoji činnost. Jen mám obavy, aby potom už nebylo pozdě, aby tady nějaké sociální služby ještě vůbec fungovaly.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Martě Semelové. Nyní vystoupí s přednostním právem paní ministryně práce a sociálních věcí a poté v rozpravě s faktickou poznámkou paní kolegyně Hnyková. Připraví se paní kolegyně Válková. Prosím, paní ministryně, máte slovo.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Vážený pane místopředsedo, poslankyně a poslanci, já děkuji za tento bod. Musím říci, že v naprosté většině zcela souhlasím se svými předřečnicemi. Jediné, v čem nesouhlasím, je, že tato vláda snad tuto situaci ignoruje, nebo nedejbože že moje Ministerstvo práce a sociálních věcí tuto situaci ignoruje, protože to v žádném případě není pravda. Já bojuji za navýšení platů a mezd pro tyto lidi, kteří vykonávají tak náročnou a potřebnou práci, celou dobu svého vládního působení. Za poslední čtyři roky se platy pracovníků v sociálních službách zvýšily díky této vládě o 14,5 %, když to celé sečteme, ale samozřejmě když se podíváme na to, co to znamená v peněžence každého jednotlivého člověka, tak je to pro mě ještě stále málo.
Nicméně si musíme uvědomit, že za vlád ODS a TOP 09 se pracovníkům ve veřejné správě celkově snížily platy o 10 procent. Takže v podstatě to, o co my se tady snažíme poslední roky naší vlády, pořád ještě dorovnává to, co tady bylo sníženo. A já bych mnohem radši viděla, abychom to výrazně navyšovali. Nicméně každé navýšení peněz znamená prostě navýšení ve státním rozpočtu a všichni tady víme, jak to pak vypadá, jak je boj o každou jednotlivou položku, o její navyšování, a jak řada lidí obviňuje Ministerstvo práce z toho, že chce neustále více peněz.
My jsme zaslali na navýšení platů a mezd sociálním službám ze svých rezerv každý rok. V roce 2014 šlo na zvýšení platů pracovníků v sociálních službách 338 milionů, v roce 2015 to bylo 720 milionů a za loňský rok 650 milionů. A když se podívám na celkové částky dotací na sociální služby, tak bych ráda připomněla, že v roce 2013 šlo do sociálních služeb ze státního rozpočtu pouhých 6,5 miliardy korun a v roce letošním už je to 9,27 miliardy korun, takže ten celkový nárůst je asi o 3 miliardy korun. To znamená, že tohle dostatečně ilustruje fakt, že současná vláda, současné Ministerstvo práce řadu potřebných kroků už učinilo. Ale jak říkám, já bych samozřejmě ráda viděla výrazně vyšší navýšení. A také bych tady ráda zdůraznila, že je to vždy Ministerstvo práce a sociálních věcí, které o to navýšení bojuje a které, jako ostatně je to nejen v této vládě, ale ve všech vládách předtím a nepochybně to bude i ve vládách následujících, tak je zde neustálý boj mezi Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem financí. Ale to je takový řekla bych evergreen poměrně bez ohledu na politickou situaci.
Nicméně my samozřejmě bojujeme dále. A tady to usnesení, které je zde navrženo, já proti němu vůbec nic nemám, já s ním vlastně souhlasím. Jediné, co se domnívám, že je trochu nadbytečné. Ale to je jediné, a to "nadbytečnost" říkám proto, protože už teď je připravena změna nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, u které chceme, aby měla účinnost od 1. července 2017. Díky tomuto dojde ke zvýšení platů o 5,1 procenta u pracovníků v přímé péči, i pro ostatní pracovníky, a to o 9,4 procenta. A ta celková částka, která se bude týkat jenom navýšení, ale jenom tedy v sociálních službách, protože s tím se svezou ještě pracovníci v jiných oblastech, tak je to asi 650 milionů. A to je vlastně část toho usnesení. Takže to už je na cestě. A ono je to připraveno už hodně dlouhou dobu, ale protože tady jde o navýšení finančních prostředků, tak to samozřejmě bylo předmětem dlouhého vyjednávání.
A jinak je zde ještě další varianta, o které také hovoří tohle usnesení, tu teď požadují odbory a jedná se o to, že by pracovníci v přímé péči měli být odměňováni jako zdravotní personál, kde by se jednalo zhruba asi o dvacetiprocentní navýšení, což by pro sociálního pracovníka mohlo činit až 4 000 měsíčně. To bych samozřejmě já velmi, velmi ráda viděla, abychom prosadili, nicméně právě bohužel vzhledem k finančním prostředkům toto vidím reálné až od 1. ledna 2018, nikoliv bohužel od 1. července. Nicméně já ponesu za asi čtrnáct dní na vládu podklad, kde budou obě varianty, tzn. že vlastně to, co navrhuje to usnesení, na vládě asi tak za čtrnáct dní bude.
A znova tedy musím konstatovat, že my nemáme vládu, kde je jen jedna strana a kde by ministr nebo ministryně práce a sociálních věcí byli osobou, která může rozhodovat sama za sebe. My jsme vždycky v koalici, musíme se dohodnout, a pak se rozpočet předkládá Poslanecké sněmovně, kde je také mnoho protichůdných zájmů, a zase musíme se dohodnout. A já jsem velice ráda, že tady ten dnešní bod byl zařazen, protože bych řekla, že to posiluje argumentaci, kterou já jsem mnohokrát říkala na vládě - a to, že za prvé my ty lidi potřebujeme pořádně zaplatit, protože jak už tady bylo řečeno, nikdy nevíme, kdy je budeme potřebovat buď my osobně, nebo kdy je budou potřebovat naši nejbližší, a za druhé, je prostě skandální, aby nám lidé z takhle důležitých postů museli odcházet do soukromého sektoru, neřkuli že s vysokou školou se jim vlastně víc vyplatí možná jít za pokladnu nějakého velkého supermarketu, protože tam mají prostě o několik tisíc více. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni práce a sociálních věcí. Nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Jana Hnyková. Připraví se s přednostním právem paní poslankyně Černochová a pan poslanec Kučera. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Hnyková: Děkuji, pane předsedající. Já se vám všem moc omlouvám, že jsem vám tady předtím neřekla tu pátou platovou třídu, protože jak jsem si to kopírovala a chtěla jsem mít co nejlepší projev pro Poslaneckou sněmovnu, takže v páté platové třídě nebo ten základní, s čím nastupují zaměstnanci do sociálních služeb, je 10 470 korun a po 32 letech mají 15 770. Nechci nikoho uvést v omyl, toto jsou částky hrubého, bez příplatku samozřejmě za směnnost, ale ta není až tak vysoká.
Ještě když využiji této příležitosti, chtěla bych samozřejmě poděkovat paní ministryni, že nás podpořila v tomto mimořádném bodu. Přesto vás chci, kolegyně a kolegové, upozornit, že to navýšení pro pracovníky v přímé péči na tom, na čem se dohodla paní ministryně a pak předseda vlády se sociálními partnery, je pouze o 5 procent. A když se podíváte na základní částky těch platů, tak je to navýšení velmi minimální a to nevyřeší danou situaci.
Prosím, já bych byla velmi ráda, abychom ty pracovníky v přímé péči, kteří provádějí ošetřovatelskou péči u těchto klientů, opravdu převedli do zdravotnické tabulky, tam, kam patří, a patří tam i sociální pracovníci se svou náplní práce. Mockrát vám děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Hnykové. Teď nyní s přednostním právem paní poslankyně Jana Černochová. Připraví se pan poslanec Kučera, potom další přihlášení. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Hezké odpoledne, dámy a pánové. Já už delší dobu mám z této vlády pocit, že si neuvědomuje, že jsme na konci volebního období a že jste to vy, ministři vlády ČSSD, KDU-ČSL a ANO, kteří máte skládat účty voličům za to, co jste 3,5 roku dělali nebo nedělali.
Jsem fascinována tím, co tady teď zaznělo od paní ministryně Marksové. Výmluvy na to, že vláda TOP 09 a ODS něco nezařídila. Vláda TOP 09 a ODS vládla před více než třemi lety. Tři a půl roku vládnete vy. A jak tady správně řekla vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, paní kolegyně Hnyková, to navýšení pro pracovníky v přímé péči je naprosto směšné. Je mi i líto, že paní ministryně Marksová se v tomto ohledu nepoučí třeba z toho, jak to děláme na Praze 2, kde je zastupitelkou a kde v této oblasti byla i pár měsíců místostarostkou pro oblast sociální, kde máme zřízené centrum sociálních služeb, které poskytuje od paliativní péče přes pečovatelskou službu po DPS, po odlehčovací službu, skutečně ten sortiment je velmi široký. A moc dobře paní ministryně ví, s jakými problémy se toto centrum, finančními problémy právě, které chybí na platy zaměstnanců, potýká a že to musíme, protože chceme našim seniorům, zdravotně postiženým tuto službu zachovat, naopak ji vylepšovat a dávat do ní více finančních prostředků. Takže jako Praha 2 dodotováváme nemalými finančními prostředky sociální služby z našeho rozpočtu.
Přece paní ministryně ví, že není systémově správné, že samospráva vynaloží úsilí, najde budovy, ty zrekonstruuje, složitě hledá personál, který bude v těchto zařízeních pracovat. Najít muže, který bude pracovat v centru sociálních služeb za plat 17, možná 19 tisíc je téměř nemyslitelné. Když si představíte, že skutečně tito pracovníci musí být i fyzicky zdatní na to, aby pomáhali imobilním pacientům, tak skutečně sehnat někoho, kdo je schopen se o tyto lidi postarat tak, že si na tom neničí zdraví křehké pracovnice sociálních služeb, je nadlidský úkol.
Já bych naopak chtěla od paní ministryně slyšet příslib, co ona jako ministryně práce a sociálních věcí pro tyto lidi udělá. Slýcháváme tady pouze sliby, pouze proklamace, pouze politické floskule, ale realita vaší vlády za tři a půl roku je úplně někde jinde. Vy se tak maximálně umíte shodnout ve vládní koalici na tom, že budete zvedat platy státním úředníkům, na tom shodu máte, ale shoda na tom, abyste skutečně zvedli rozpočet v této oblasti a aby obce, kraje nemusely dodotovávat služby, které poskytují za stát, za nikoho jiného. My nejsme jako zřizovatelé, je to příspěvková organizace, povinni tyto příspěvkové organizace mít, ale protože se chceme jako komunální politici dobře starat o naše seniory a zdravotně postižené, tak děláme tuto práci za stát a stát se nám tady vysmívá a paní ministryně Marksová to ironizuje tak, že za to můžou vlády, které vládly před čtyřmi roky.
Prosím, vzpamatujte se. Uvědomte si, v jakém roce jsme. Jsme v dubnu, skoro v květnu roku 2017, a čtyři roky už tady vládnete vy!
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To byla paní poslankyně Jana Černochová. Nyní pan poslanec Michal Kučera, také s přednostním právem. Připraví se paní kolegyně Válková. Máte slovo, pane předsedo.
Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Už jenom krátce doplním svou předřečnici paní poslankyni Černochovou. Musím s ní souhlasit. Mně to připadá jako naprostá nehoráznost ze strany paní ministryně Marksové ohánět se tím, co tady bylo před čtyřmi lety. Chtěl bych připomenout paní ministryni, že bod, který dneska projednáváme, se jmenuje Krizová situace v sociálních službách v důsledku nedostatku personálu.
Vážená paní ministryně, toto je váš výsledek, vašeho vládnutí, výsledek váš, výsledek sociální demokracie, výsledek hnutí ANO a výsledek strany lidové. Nikoho jiného. Vy jste za čtyři roky nebyli schopni v tom něco udělat. Vy jste za čtyři roky nebyli ten stav schopni změnit. Vy jste za čtyři roky dokonce nepřišli ani s žádným řešením, s žádným návrhem, který by situaci změnil. Jediné, s čím jste přišli, je navýšení platů státních úředníků, navýšení počtu státních úředníků, to si myslím, že vám jde velice dobře.
Chci taky říct, že zásadně - paní ministryně odchází, nevím, jestli budeme jednat dál? (Ministryně Marksová odchází ze sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pravděpodobně nebudeme, protože musím požádat předsedy klubů vládních stran, aby zajistili alespoň jednoho z ministrů, protože paní ministryně má reálně pravdu, že se už dopoledne řádně omluvila od 15. hodiny.
Poslanec Michal Kučera: Dovolte, abych na to ještě krátce reagoval. My jsme včera večer ukončili jednání, protože tady vládní koalice neměla potřebné kvorum při projednávání právě zákonů paní ministryně Marksové o sociálním bydlení. Z tohoto důvodu jsme přestali jednat. Museli jsme se scházet jako předsedové poslaneckých klubů a hledat nějakou dohodu, jak z toho ven. Nyní je další bod, středa odpoledne, není tady ani jeden ministr. Vládnete tady? Je tady nějaká vláda? Jsou tady nějací ministři, anebo na to totálně kašlou? Já říkám, že na to kašlou. Ministři ČSSD, ANO a lidovců na vládnutí v této zemi kašlou. (Potlesk z pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu TOP 09. Nemohu jinak než procedurálně přečíst omluvy došlé předsedovi Poslanecké sněmovny a poté přeruším jednání Sněmovny do příchodu alespoň někoho z ministrů vlády České republiky, abych dodržel jednací řád. Nic jiného mi jako předsedajícímu nezbývá.
Nejdříve omluva pana poslance Josefa Novotného od 18 hodin do konce jednacího dne, od 15 hodin se do konce jednacího dne omlouvá pan poslanec Milan Urban. (V sále je neklid.)
Dorazil ministr pro lidská práva Chvojka a i moje práva jako předsedajícího jsou tím tedy naplněna. Kolegyni Válkovou poprosím o posečkání, protože tady mám tři faktické poznámky. Nejdříve pan kolega Kořenek, poté pan poslanec Gabal, poté pan poslanec Karel Fiedler. Předtím s přednostním právem, paní zpravodajko, nebo jenom faktická? Po panu poslanci Kořenkovi.
Poslanec Petr Kořenek: Děkuji. Já se budu snažit být velmi stručný. Já jsem nebyl v předchozím období ve Sněmovně, ale sledoval jsem to jako občan. Sám mám rodiče, který je postižený a vyžaduje 24hodinovou péči, takže vím, co to znamená, a podporuji každou pomoc sociálním službám.
Na margo svých předřečníků bych právě z toho, jak jsem to vnímal jako občan, dal jednu poznámku. Vy jste ty sociální služby za sedm let vlády zdevastovali tak, že této vládě se ani za tři a půl roku nepodařilo dát to dohromady. Děkuji. (Slabý potlesk z levé části sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kořenkovi. Nyní s faktickou poznámkou paní zpravodajka.
Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Nebudu hodnotit, kdo za co všechno může. Já si myslím, že za těch třicet let si to občané a pracovníci sociálních služeb vyhodnotí sami. Nicméně považuji za nehoráznost, že tak závažný problém, jako jsou sociální služby a jejich kritická situace, na kterém se shodla většina této Poslanecké sněmovny, tento bod byl zařazen, že takto vypadají vládní lavice, kdy se našel jeden obětní beránek, a to je ministr Chvojka. To považuji skutečně za nehoráznost a je to pokračování toho, kdy tady nejsme v Poslanecké sněmovně schopni projednat umísťování a přemísťování dětí z diagnostických ústavů, protože jsme si dali do usnesení, že musí být přítomna ministryně práce a sociálních věcí, která to věčně bojkotuje. A tohle je pokračování. Já si myslím, že je to ostuda této vlády! (Potlesk z řad poslanců KSČM.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času. Nyní pan kolega Ivan Gabal také s faktickou poznámkou, poté se připraví pan poslanec Karel Fiedler. Prosím, pane poslanče, máte slovo s faktickou poznámkou.
Poslanec Ivan Gabal: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem to trochu ladil, protože jsem nevěděl, že paní ministryně odejde, ale stejně.
Situace samozřejmě není dobrá, ale je potřeba si uvědomit, že zákon o sociálních službách byl schválen tuším v roce 2006, to znamená, že ho máme jedenáct let. Za těch jedenáct let a i v tomto volebním období jsme dělali změny financování a transferovali jsme financování na kraje, čímž jsme to - nevím, jestli zjednodušili, nebo zkomplikovali, ale změnili jsme to. Mezitím došlo za jedenáct let k nějakému rozvoji kapacit služeb, organizací a všeho, ale taky k růstu a rozvoji poptávky. Za jedenáct let enormním způsobem narostl počet lidí, kteří služby potřebují a jsou na nich prostě vitálně závislí. Když se podíváte na sociální mapy, tak jsou zejména alokovaní v periferiích, na okrajích regionů, kde je to nejhůře dostupné, dodatelné, všechno. I tady ve městě je problém tyto služby dodávat.
To znamená, že potřebujeme vědět, jak racionálně služby rozvíjet a investovat do nich. Tak jsem chtěl navrhnout, a možná dám takové usnesení, jestli by mohla paní ministryně nebo vláda zpracovat mapu sociálních služeb a nabídek. Oni ta data mají. Bylo by možné se pobavit v konkrétních číslech, co nám tam chybí, v jakých regionech, kolik toho alokovat na kraje a co v tom je vláda schopna udělat. Nadávat si tady, kdo co tady za jedenáct let udělal nebo neudělal, můžeme donekonečna, ale ničemu tím nepomůžeme. Takže pokud bude podrobná rozprava, tak to tam zkusím načíst a uvidíme, co dokáže vláda ještě zpracovat.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času panu poslanci Gabalovi a kolegyni Válkovou zklamu, protože faktických poznámek se nám mnoho vyrojilo. Nyní tedy pan poslanec Karel Fiedler, připraví se s faktickou poznámkou pan poslanec Michal Kučera. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Karel Fiedler: Já začnu trošku jinak, než jsem původně chtěl, protože to, co tady řekl pan kolega Gabal, nechápu, co tím chtěl říct. Jen zopakuji to, co říkali mí předřečníci. Jste tady tři a půl roku a vy teď budete zjišťovat, vy sami, strana, vládní koalice? Vždyť se nad sebou zamyslete. Jste tady tři a půl roku. Já jsem kandidoval za hnutí, které tady nebylo, nebyl jsem minule v Poslanecké sněmovně, je mi úplně jedno, jestli tady byli dřív jiní nebo jestli je tady v současnosti tato vláda. Je to úplně stejné. Bohužel, ani nové hnutí ANO nepřineslo nic nového, protože jak jsme za tři a půl roku zjistili, stala se z něho velmi rychle standardní strana, která pouze slibuje a málo řeší.
K tomu, co se tady děje u zákonů, které předkládá Ministerstvo práce a sociálních věcí. Viděli jsme to tady včera večer, vidíme to teď, viděli jsme to dříve. Já si myslím - dneska si dovolím být hodně ostrý -, že pan premiér, když měnil ministry své vlády, byl příliš opatrný a příliš skromný. Nemohu se ubránit, nebo neodpustím si to, že já tedy osobně vidím velkou nekvalitu v předkládaných materiálech právě ze strany paní ministryně Marksové. Bohužel.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Fiedlerovi. Další faktická poznámka je pana poslance Michala Kučery, připraví se paní kolegyně Černochová, Chalupa, Chalánková, Gabal a Válková. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Já jenom krátce navážu na svého předřečníka pana poslance Gabala. Ono v principu to, co říkal, možná má nějaké jádro. Je určitě pravdou, že sociální služby jsou jeden velký chaos. Aspoň z pohledu toho, kdo je financuje. Na to nemusíme dělat ten kompletní přehled v celém státě, stačí, kdo jsou zastupitelé na městech, tak se podívat, jak jsou sociální služby financovány na městech. Tak jsou samozřejmě financovány z městského rozpočtu, jsou financovány z krajského rozpočtu, jsou financovány z různých grantů a jako neziskovky, jsou financovány ještě ze státního rozpočtu. Je to totální chaos. To, že přešlo financování sociálních služeb, dejme tomu domova pro seniory, na kraje, tak jsme viděli, co to znamenalo třeba v loňském roce, kdy domovy důchodců čekaly na peníze do poslední chvíle a kdy jsme museli třeba přímo lobbovat u našich krajských zastupitelů, aby nám laskavě poslali ty peníze, které víceméně domovu důchodců v našem městě náležely, ale jenom prostě zůstaly někde viset v tom systému.
A co já vyčítám paní ministryni Marksové, je to, že nedokázala do toho vnést řád, že nevnesla řád a nevnesla systém. To prosím pěkně nestojí ani korunu. Na to nepotřebujete nějaké stamiliony, miliardy schválené od ministra financí či od kohokoli jiného. To prosím stačí mít manažerské schopnosti, mít nějakou vizi, dát tomu systém, dát tomu řád a sociální služby mohly být provozovány subtilněji a efektivněji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka paní poslankyně Jany Černochové. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Já bych chtěla reagovat vaším prostřednictvím také na kolegu Ivana Gabala. Tady samozřejmě, a on jako sociolog to ví, je dán nějaký demografický vývoj, podle kterého se dá předpokládat velmi exaktně, kdy která věková skupina bude potřebovat nějakou sociální službu, ať už odlehčovací, nebo službu, která se vztahuje spíš do toho ranku pečovatelského atd. Prosím, já jsem na radnici 18 let a za těch 18 let jsem podepisovala vizí, strategií, tabulek, které jsme posílali na Ministerstvo práce a sociálních věcí, tisíce. Teď aktuálně, tuším, že to bylo před dvěma lety, se dělala velká mapa pro hlavní město Praha. Ta data jsou. Ministerstvo ta data má. Jenom ta data neumí číst, neumí se připravovat na budoucnost a vymlouvají se na to, že vlády před čtyřmi lety něco neudělaly. Vždyť je to absurdní!
Kolegyně a kolegové, přijde vám skutečně důstojné se o takto závažné věci - a klub občanských demokratů podpoří to usnesení paní kolegyně Hnykové, není to o tom, že bychom nechtěli o něm hlasovat. Ale je skutečně důstojné to, že se o takto závažné věci budeme bavit bez přítomnosti, při vší úctě, pouze pana ministra pro lidská práva Chvojky? A není tady ani pan premiér, není tady ani paní ministryně Marksová, není tady ani ministr zdravotnictví, není tady z té vlády nikdo jiný. Nechci skutečně šanci na přijetí toho usnesení dámám zhatit, ale nebylo by tedy lepší navrhnout přerušení do přítomnosti paní ministryně, až bude moct paní ministryně sedět a poslouchat tyto návrhy?
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, vypršel vám čas k faktické poznámce.
Poslankyně Jana Černochová: Já vím, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: No ale tak mě nenuťte porušovat jednací řád.
Poslankyně Jana Černochová: Nechci vás nutit porušovat jednací řád, jenom to přijde nedůstojné určitě stejně tak mně jako vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To určitě. Nyní další faktická poznámka pana poslance Chalupy. Paní zpravodajka chce s přednostním právem? Tak prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně a kolegové, co tady poslouchám, tak je mi smutno. Patřím také k těm občanům, kteří mají v rodině rodinného příslušníka, v mém případě matku, která je po těžké mozkové mrtvici, a vím, co to je starat se o takového člověka. Byrokracie, která je spojena s péčí o tohoto člověka, pro rodinného příslušníka, který třeba chodí i do práce, je téměř.... Kdo to nepoznal, neví. To je nepředstavitelné. Nic se neudělalo pro to, aby se těmto lidem pomohlo. Včera jsem byl v Karlových Varech, řešili jsme tam vyloučené lokality, a tam se dozvím, že jsou lidé v této republice, kteří vlastní desítky nebo stovky bytů, pronajímají je, stojí to sedm miliard korun, podporujeme lidi, kteří nechodí do práce, a pro tyto lidi, kteří potřebují péči, pro ně nejsme schopni nic udělat. Za 25 let jsme tady nepostavili domovy seniorů, stát se o to nestará. Domov seniorů dneska pro tyto lidi stojí 40 tisíc a více. Takhle se stát bude starat o své seniory? A teď nemluvím jako člen koalice, mluvím jako občan a poslanec, který je s tím velmi nespokojen. A pokud stát s tímto něco neudělá a nezačne se starat o své seniory, tak se máme za co stydět, vážení! Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji i za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Ivan Gabal s faktickou poznámkou, poté paní poslankyně Válková, připraví se kolega Soukup, Ondráček, Fiedler, Adamec a Laudát. Nyní pan poslanec Ivan Gabal s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Ivan Gabal: Děkuji ještě jednou. Souhlasím s tím, co říkala Jana Černochová, protože ta data tam jsou a neustále vlastně ty servisní organizace a sociální správa tam ta data nandavají. Problém, pokud já vím, je v tom, že my nejsme schopni ta data interaktivně překlopit a začít je využívat ke koordinaci financování. To je velmi složitá úloha, opravdu velmi složitá úloha. To znamená, my ani nejsme schopni v současné chvíli podle mého názoru určit, kolik nám tam chybí peněz.
Ještě na margo vyloučených lokalit v roce 2006. My jsme udělali tu mapu těch vyloučených lokalit. v té době vláda říkala: to se vůbec nedá zmapovat. Dneska ty mapy máme, víme, co tam je, a můžeme s tím něco dělat dopředu. Nejde nám to superrychle, ale prostě s něčím se tady hýbe. Tak je potřeba tady neskuhrat a nebrečet a hledat nějaké řešení. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní paní poslankyně Válková s faktickou poznámkou. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedo. Milé kolegyně, milí kolegové, bohužel faktická poznámka, jinak bych se asi nedočkala, asi stáhnu ten svůj příspěvek.
Chtěla jsem vlastně navázat na ty příspěvky předřečníků a předřečnic, kteří hlavně žehrají na absenci systémového přístupu. Myslím, že my jsme v roce 1990 s Jiřinkou Šiklovou založily katedru sociální práce, po jejímž vzoru se zakládaly katedry i na jiných vysokých školách. Myslím, že je to i o vzdělávání. Čili jsem se obrátila jako poslankyně za hnutí ANO na ministryni, teď nyní už na ministryni školství, předtím na ministra školství, s tím, aby podpořil vzdělávání v oblasti sociální práce jak na bakalářském, tak na magisterském stupni. Proč? Protože mám velmi pozitivní zkušenost v oblasti trestní justice, kde právě jsme plakali nad 90. lety a nad odměňováním sociálních pracovníků a nad jejich nedostatečnou odbornou erudicí, pokud se měli pohybovat v oblasti trestní justice. Připravovala jsem ještě se dvěma kolegy zákon o Probační a mediační službě, ten byl schválený. Máme tam kvalifikační předpoklady pro bakaláře a magistry, jmenují se probační úředníci, jsou to sociální pracovníci specializovaní na oblast trestní justice.
Končím svoji faktickou poznámku výzvou těm, kteří by pochybovali o tom, že nelze v České republice dobře zaplatit sociálního pracovníka. Lze. Zeptejte se probačních a mediačních úředníků, kteří jsou specializovaní sociální pracovníci. A zase na to pozitivní konto, když už tedy politizujeme, hnutí ANO, podařilo se resortu spravedlnosti výrazně, ale opravdu velmi výrazně navýšit stav z 200 na zhruba 450 těchto probačních úředníků. Mělo by jich být ještě více, pak by se nám ještě lépe řešila situace přeplněných věznic, protože oni se primárně starají jako sociální pracovníci o ty, kteří dostávají uloženy alternativní sankce.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, také i vám vypršela lhůta k faktické poznámce.
Poslankyně Helena Válková: Já když tak bych mohla dále pokračovat, ale bohužel...
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Jste stále přihlášena řádně do rozpravy, tak vám jistě dám slovo potom v rozpravě.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, děkuji. Ano. Děkuji za upozornění.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan kolega Soukup, připraví se pan kolega Ondráček. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Zdeněk Soukup: Pane předsedající, dámy a pánové, ta diskuse, rozprava, se nám přesunula někam, kam vlastně vůbec neměla směřovat. Chtěl bych říci - pochopitelně chci reagovat na paní kolegyni Černochovou a další předřečníky. V regionech komunitní plánování a seznamy a představa o tom, jaké služby poskytovat, ta tam je. A s tou představou pracuje i ministerstvo. Největší problém v těch službách ovšem je to, že v regionech nejsou peníze. Ten problém správně pojmenovala paní Hnyková, že jsou špatně odměňovaní pracovníci v sociálních službách. Navíc převládá, byť bylo financování sociálních služeb převedeno na kraje, tak o těch financích pořád rozhoduje ministerstvo. A je to tak správné. Nicméně zpožďuje se výplata peněz. Zpožďují se paušály. Peníze přicházejí pozdě. Pozdě jsou vyhlašovaná dotační řízení. To jsou problémy, které pálí v podstatě rozvoj našich sociálních služeb. Netvařme se tady tak, nebo nenamlouvejme si, že v regionech nevědí, jaké sociální služby... Ty jsou mnohem dál v myšlení a v představě, než jsme my tady. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Budeme pokračovat faktickou poznámkou pana poslance Zdeňka Ondráčka. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedající. Zareagoval bych na paní poslankyni Černochovou. Paní kolegyně, prostřednictvím pana předsedajícího, já samozřejmě chápu vaše rozhořčení nad přítomností ministrů, resp. spíš nepřítomností. (V sále je pouze ministr Chvojka.) Chápal bych i to případné navržení přerušení projednávání tohoto bodu do přítomnosti paní ministryně, která by zde být měla. Ale dovolím si říci, že možná já chodím častěji do kostela než paní ministryně sem do práce. Takže v tomhle tom případě bychom asi neprojednali nikdy nic. A snažme se pokračovat nějak v práci. Děkuji. (Pobavení, smích a potlesk v pravé i v levé části sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Ondráčkovi za dodržení času k faktické poznámce. Nyní další přihlášený k faktické poznámce, pan kolega Karel Fiedler. Připraví se pan poslanec Ivan Adamec, František Laudát, kolegyně Černochová a Martin Novotný. To jsou zatím všechna faktická vystoupení. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Karel Fiedler: Bohužel to opět nabírá úroveň, kterou jsme tady zažili včera večer.
Ke kolegovi Ondráčkovi řeknu pouze to stejné, že já si také myslím, že jestli tady paní ministryně přítomna je, nebo není, vůbec nemá na nic vliv a vůbec nebude mít žádný důsledek.
Chtěl bych říct ke kolegovi Bohuslavu Chalupovi, on tady řekl, že má zkušenosti z rodiny s péčí o matku, a také řekl, že se tady nic neudělalo. Pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, vy jste členem vládní strany, vy jste v podstatě de facto ta nejsilnější vládní strana, byť to tak podle mandátů úplně nevypadá. Máte Ministerstvo financí. Brečíte na vlastním písku, že jste nic neudělali. My z opozice to prosadit nemůžeme. Vy naše návrhy blokujete, neschvalujete. Proboha, co to tady předvádíte, pane kolego? Vy jste členem vládní strany. Vaše hnutí je tím jedním ze těch dvou lídrů toho hnutí a máte Ministerstvo financí. Je to na vás. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Fiedlerovi. Nyní pan poslanec Ivan Adamec k faktické poznámce. Připraví se pan kolega František Laudát. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji. Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, vyprovokovala mě tady některá vystoupení kolegů, kteří mluvili přede mnou.
Vaším prostřednictvím Zdeňkovi Ondráčkovi, kolegovi, bych chtěl vzkázat, že paní ministryně Marksová je tady asi častěji než vy v kostele. To zase buďme spravedliví. (Ohlas v sále.)
Ale chtěl jsem reagovat tady na pana kolegu Chalupu, když tady mluvil o domovech důchodců. Tak na to já jsem velmi citlivý, protože to není tak, že za to může vláda. Domovy důchodců dneska spadají většinově pod kraje, jsou zřizovány kraji, nebo v lepším případě, a říkám v lepším případě, jsou zřizovány obcemi. A můžu vám říct, že v tomto oboru, v tomto směru se domovy důchodců výrazně změnily a zlepšily, a bylo úplně jedno, jaká tady byla vláda, protože to byla starost konkrétních starostů nebo hejtmanů. A hlavně těch starostů, kteří na tom pracovali. Vím, o čem mluvím. Hovořím z vlastní praxe. Nechal jsem postavit dům pro seniory, kde máme asi 120 míst v naprosto moderním zařízení, které v Čechách v té době nemělo obdoby. Takže prosím, buďme spravedliví, říkejme věci, jak se mají, a neházejme všechno na jednu hromadu.
Možná když se tady bavíme o situaci v sociálních službách a nedostatku peněz, mě fascinuje, jaké tady sociální vylepšení tato vláda navrhuje, a většinou jí to tady schvalujeme, stojí to spoustu peněz. Ale já vám řeknu například, my už dva roky bojujeme s Ministerstvem práce a sociálních věcí jako město, protože nám krátí peníze vlastně na výkon OSPODu, který je velmi důležitý v rámci našeho regionu, a to takovým způsobem, že pravděpodobně dojde k soudu, protože už dál nemůžeme toto financovat z veřejných obecních peněz.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Adamcovi. (Poslanec Zavadil se hlásí v uličce a syčí u toho na předsedajícího, aby si ho předsedající všiml.) A ještě než dám slovo panu kolegovi Laudátovi, musím upozornit, že já si poznamenám tedy faktické poznámky i z místa, nikoliv elektronické, ale přijde na vás řada až po vyčerpání těch elektronických přihlášek. Takže jestli kolega Zavadil chce faktickou poznámku, tak prosím elektronickou přihlášku. (Poslanec Zavadil se posadil do lavice a ptá se: Jak?) Zmáčknutím na ten příslušný čudlík. (Poslanec Zavadil: Který?) Šedivý. Už je to tam, je to výborné. (Pobavení v sále.)
Tak nyní pan poslanec František Laudát také k faktické poznámce. Prosím, pane poslanče.
Poslanec František Laudát: Děkuji. Prosím pro přihlášení zmáčknout čudlík. Šedivý. (Předsedající se směje.)
Dámy a pánové, omlouvám se, ale velmi tristní závěr volebního období vidíte na vlastní oči. Komunisti chodí do kostela a Marksová coby ministryně nechodí už ani do parlamentu, možná že si říká, kdo uteče, ten vyhraje. Nevím. Ale je velmi nedůstojné projednávat tuto záležitost, když tady není, když někteří už rezignovali a říkají, že už je to jedno.
K panu kolegovi Chalupovi. On tam říkal: Nic se neudělalo. Říkejte po těch čtyřech letech: Nic jsme neudělali. On je v tom docela zásadní rozdíl, jako kdysi v tom jednom filmu někdy ze 60. let, kdy je diskuse a jeden potrefený škůdce, když uznal, že někoho silně osolili, tak diktoval "připouští se" a ten oponent říká "připouští se tak jedině kráva". Takže já bych byl moc rád, podívejte se na to, jak tady vypadá například teď poslanecký klub hnutí ANO. To vypadá jak noty na buben, samá pauza. (Víc než polovina poslanců hnutí ANO v tuto chvíli nesedí ve svých lavicích.) Nevím, kde je makáč Komárek. Ten si to dokonce dával na billboardy: Nejsme jako politici, makáme. Zřejmě se stal politikem, takže v duchu tohoto, tak jak se dívá na politiku, už asi nemaká. Tohle je skutečně naprosto nedůstojné. Sociálních demokratů tady v mezidobí přeci jenom přibylo.
Nicméně já varuji. Když se podíváte na český venkov, tak vidíte. A pak se divíte, že jsou lidé frustrovaní. Ale na jedné straně rozkrádačky, účelové privatizace, já nevím kde co, a teď rozdávání často i nepotřebným, ale na druhé straně nedivte se těm lidem. Někde vidíte, že za komunistů byl venkov vyrabovaný, a teď se to změnilo možná jenom v tom, že tam přibylo třicet let. Běžte se podívat, jestli jste už ztratili absolutně vazbu, co se děje v téhle zemi, a pak se těm lidem nedivte. Já se jim nedivím. A docela se divím, že nás ještě odsud nevymlátili.
Takže prosím ruce do hrsti. A doporučoval bych také, aby paní ministryně velmi rychle naklusala. Anebo si má zařídit přes předsedu klubu tak, aby tady byla. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní paní poslankyně Černochová - rezignovala na faktickou poznámku, tak v tom případě pan poslanec Martin Novotný. A připraví se paní poslankyně Pastuchová. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Martin Novotný: Kolegyně a kolegové, já vám tady tedy ty story, jistě zajímavé, jak dobré projekty udělal třeba Olomoucký kraj z hlediska rozvoje kapacit pro seniory nebo jak jsme v Olomouci plánovali v rámci komunitního plánování sociálních služeb sociální služby, tak já vám je tedy říkat nebudu. Já si myslím, že každý orgán má tolik důstojnosti, o kolik si sám řekne a kterou si sám vynutí.
Já tedy nevím, jestli to cítíte, ale teď by možná bylo vhodné, kdyby si pánové uvolnili kravaty, možná sundali saka, v této důstojné jednací síni si dali nohy na stůl, protože je tady volná debata, která podle mě se svým žánrem už neblíží ani seminářům, které pořádáme na úrovni Poslanecké sněmovny. My tady jako poslanci orgánu, který má jakousi autonomii a je nadán jakousi pravomocí, vedeme volnou debatu, co kdo si myslí o sociálních službách. Jestli si myslíte, že to je v něčem užitečné, když ta řada za námi je úplně prázdná, já si tedy myslím, že to v ničem užitečné není. A nebudu kvůli kolegům, kteří jsou dlouhodobě přihlášeni, navrhovat přerušení toho jednání. Ale jestli my sami necítíme vnitřně, že takhle se o ničem jednat nedá, pak nemůžeme očekávat ani od vlády, že tady bude někdo sedět. Je to její vina, ale my si tu autoritu musíme vynutit tím, že budeme trvat na tom, aby tady někdo byl. A jestli se volně chcete bavit, tak si dejme už i ty nohy na stůl.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Mohu tomu rozumět i tak, že jsem neudržel téma rozhovoru. Ale vzhledem k tomu, že každý z vás se vyjadřoval k sociálním službám, tak jsem nikomu slovo vzít nemohl podle jednacího řádu. Ale také bych byl radši, kdybychom už přistoupili k běžnému projednávání. Tolik tedy poznámka.
Nepadl žádný návrh, který by byl pozitivně hlasovatelný, budeme tedy pokračovat ve faktických poznámkách. Paní kolegyně Pastuchová, potom paní kolegyně Hnyková, Sklenák, Chalupa, Zavadil a Semelová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji. Já bych jen reagovala na kolegu Fiedlera. My, ANO, jsme sice v koalici, to je sice pravda. Ale bohužel hnutí ANO nemá Ministerstvo práce a sociálních věcí. (Nesouhlasné ohlasy z lavic vlevo.) A chci jenom říci, že v minulém roce vlastně ministr financí přidal na sociální služby. Přidal na sociální služby. Takže ono vláda-nevláda, já si myslím, že teď se přidává a schvaluje takových věcí, že kdyby paní ministryně chtěla, tak i tohle posune dopředu za ty tři roky.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Pastuchové. Nyní paní poslankyně Hnyková. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jana Hnyková: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně a kolegové, já bych vás velmi, velmi poprosila za všechny pracovníky v sociálních službách, abychom se vrátili k meritu věci. Já vás chápu, že se tady k tomu chcete vyjádřit, že ta problematika je v sociálních službách velmi široká. Všechno to chápu, ale prosím vás, dneska v tomto bodě jde o platy zaměstnanců v sociálních službách. Byla bych velmi ráda, máme jedinečnou příležitost tuto situaci změnit. Já bych vás moc poprosila, abyste byli konstruktivní a vrátili jsme se k tomu, proč tento bod byl navržen, a došli k nějakému závěru. Moc vás o to prosím. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Hnykové. Nyní faktická poznámka pana poslance Romana Sklenáka. A také mu změřím čas na faktickou poznámku. Připraví se kolega Chalupa. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Tak těch 70 minut, které projednáváme tento bod, mě utvrdilo v tom, že jsem se rozhodl správně, když jsem včera nehlasoval pro zařazení tohoto bodu. Protože to skutečně nemá žádný význam. Já si myslím, že tato problematika a podobné záležitosti patří na jednání orgánů Sněmovny, kterými jsou výbory. A pakliže většina nazná, že by bylo dobré, aby k dané věci přijala usnesení celá Sněmovna, tak by mělo být předloženo usnesení a Sněmovna by se měla vyjádřit, jestli s tím souhlasí, či nikoliv. Tady ty diskuse, které zde vedeme, skutečně podle mě nemají smysl.
A musím zareagovat na opakované výhrady, jestli tady paní ministryně je, nebo není. Ono je to tak, že paní ministryně má taky jiný program než sedět v těchto lavicích, takže do práce nechodí jen do Poslanecké sněmovny. Ona dnes celý den má jiný program. A když se Sněmovna rozhodla, že zařadí tento bod, tak ten program přeorganizovala, aby alespoň na část toho bodu, na půl hodiny, zde mohla být a říct své stanovisko. To udělala a pak musela za dalšími pracovními povinnostmi. A připomenu, že včera měla vyhrazený celý den, aby zde obhajovala zákon o sociálním bydlení a támhle ODS a támhle TOP 09 si vzaly čtyři hodiny přestávky a bylo po bodu. Takže paní ministryni si prosím do úst neberte.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Chalupa také s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Zavadil. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji ještě jednou za slovo. Já jako jeden z 200 poslanců se rozhodně nevzdávám odpovědnosti za to, že jsme to tady neřešili, nebo já jsem k tomu nepřispěl. Já se zabývám obranou a bezpečností, většinou. A rozhodně se těmto věcem tedy budu věnovat daleko intenzivněji. Já mám doma takovouhle složku (ukazuje tloušťku složky) o tom, na co jsem narazil, když jsme řešili svoje soukromé problémy. (Ohlasy ze sálu.) To není složka na nikoho z vás, to je složka o péči o nepohyblivého člověka. Já nejsem odborník na to, jestli to staví kraje, nebo města, mně to je úplně jedno. Hlavně důležité je, abychom se o ty nemohoucí a staré dokázali postarat. A trvám na tom, dva roky sháním místo a nejmenší cifra je 28 tisíc plus 12 tisíc příspěvek státu na člověka, který je v té čtvrté skupině. Takže to je dohromady 40 tisíc za jednoho. A jestli chci dát oba staré rodiče někam, je to 80 tisíc! Na to v této zemi má velmi málo lidí! Takto se o staré lidi nepostaráme.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Zavadil, připraví se kolegyně Semelová. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jaroslav Zavadil: Já vám děkuji, pane předsedající. Hezké dobré odpoledne, dámy a pánové. Já jsem dlouho váhal, jestli mám přijít k mikrofonu, protože jsem plně ztotožněn s tím, co říkala paní kolegyně Hnyková, abychom velmi rychle přešli k tomu a odhlasovali tenhle bod. Ale nicméně tady byly dvě věci nebo dvě poznámky, které mě trošičku nadzvedly, protože vycházejí buď z neznalosti, anebo prostě nevím, neumím to pojmenovat.
Obrátím se tedy vaším prostřednictvím na paní kolegyni Černochovou, které si vážím, i na pana kolegu Kučeru, kterého si vážím, ale ta neznalost spočívá v tom, že jako byste si neuvědomovali, když se vrátím do minulosti, a já teď řeknu faktická čísla, která si můžete prověřit, došlo ke snížení u řady těch profesí, ať už to byly zdravotní sestry, ať to byli školáci (učitelé?), ať to byli hasiči, ať to byli policajti, došlo ke snížení v nominální hodnotě 10 %. A bylo to proto, že se chtěl zachovat určitým způsobem státní rozpočet. Já to nebudu rozebírat. V reálné hodnotě, v reálné hodnotě to činilo do roku 2013 mezi 14 až 15 %. A jestli někdo říká, že se nic neudělalo, tak prostě buď neví, anebo tomu nerozumí. Protože za ty čtyři roky se těchto 14 % reálných zhruba dostalo na tu úroveň, na kterou se dostat mělo.
To jsem chtěl jenom říct. Nic víc, nic méně. Tahle čísla si můžete prověřit. Je škoda, že tady nesedí Mirek Kalousek, se kterým jsem se tehdy hádal o všechna možná čísla, a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Ten by vám to potvrdil.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní paní poslankyně Marta Semelová, připraví se pan poslanec Kořenek také, stále jsme ve faktických poznámkách. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.
Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Já mám čtyři poznámky. Za prvé rozumím těm návrhům na přerušení v momentě, kdy tady není ministryně Marksová. Nicméně měl by tady být podle mého názoru k tomuto závažnému problému i premiér Sobotka a vicepremiér ministr financí Andrej Babiš, který by měl slyšet to, co se v sociálních službách děje.
Mám obavy opravdu, kdybychom to přerušili s tím usnesením do přítomnosti ministryně Marksové, že bychom to opravdu nikdy neprojednali. A já si myslím, že to má smysl. Myslím si to na rozdíl od názoru, který tady zazněl od pana poslance Sklenáka, který tady vyzdvihuje to, že nehlasoval pro tento bod. Pokud se nám podaří prosadit a prohlasovat to usnesení, které jsme zpracovali, tak určitě to svůj smysl má. Protože tam jsou konkrétní kroky, kterými je pověřena vláda, co má dělat, aby se ta situace zlepšila. Takže z tohoto důvodu bych podporovala to, abychom nenavrhovali přerušování, abychom to skutečně všechno projednali.
Pokud se jedná o výbor. Ano, my jsme to x-krát na sociálním výboru projednávali. A pan poslanec Sklenák byl přítomen a ví moc dobře, že bohužel jsme se nepohnuli dál, a proto jsme to chtěli zařadit na jednání pléna Poslanecké sněmovny.
A poslední poznámku k usnesení pana poslance Gabala, k návrhu, co chce doplnit. S tím nemáme problémy a myslíme si, že i když je to částečně už v tom bodu číslo 5, je možno to vzít jako další bod k prohlasování.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní kolegyni Martě Semelové i za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan kolega Kořenek s faktickou poznámkou, připraví se paní poslankyně Černochová. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Petr Kořenek: Děkuji. Omlouvám se za svůj školometský přístup, ale já bych tady chtěl napravit jednu nepřesnost. Ministr není ten, kdo dává peníze. Ministerstvo je orgánem ústřední správy a je tam přesně stanovená kompetence. Ministr je politik, který v čele stojí, čili je správce. Peníze dává vláda, rozpočet schvaluje Sněmovna. Ty kompetence jsou jasně dané. Takže já bych tady v tomto případě velmi varoval před tím zjednodušeným pohledem - ministr dá, nebo nedá. To není jeho rozhodnutí. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní paní poslankyně Jana Černochová, připraví se kolega Michal Kučera. A jsme stále ve faktických poznámkách.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Krátká reakce vaším prostřednictvím na kolegu Zavadila. Ano, naše vláda vládla v době, kdy byla ekonomická krize. Ekonomická krize skončila a od roku 2014 je konjunktura. To jenom na upřesnění těch čísel, která tady zmiňoval kolega.
Pan předseda poslaneckého klubu vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, Sklenák je asi velký šprýmař. Každopádně šprýmař je, ale hlavně je velmi neschopný předseda poslaneckého klubu ČSSD. Protože pokud tady obviní opozici, že si vzala přestávku, tak opozice si vzala přestávku, protože členové vládní koalice tady neměli většinu! To jenom pro upřesnění. A pokud se veřejnost podívá na ty lavice za mnou, kde sedí na místě paní ministryně Marksové kolegyně z TOP 09 Chalánková (vládní lavice jsou prázdné kromě poslankyně Chalánkové a ministra Pelikána, který sedí na opačné straně), aby to nevypadalo - nebo možná aby to právě zironizovala, tak opravdu jako nevidíte si do úst, prostřednictvím pana místopředsedy. Obviňovat nás, že jsme si vzali přestávku poté, co se Sněmovna díky lenosti a neschopnosti vaší a kolegů vašich z vládní koalice stala neusnášeníschopnou, no to už je vrchol perverzity!
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času. Nyní pan poslanec Michal Kučera s faktickou poznámkou, připraví se paní kolegyně Jana Lorencová také s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Michal Kučera: Já děkuji za slovo. Jenom krátce k mému předřečníkovi, k panu poslanci Zavadilovi. Víte, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, vaše vláda neudělala nic jiného, než do toho děravého sociálního systému nalila více peněz. A ty peníze zase vytekly. To je všechno, co tato vláda udělala. Neměla sebemenší snahu ten systém vylepšit, vyspravit, zefektivnit, zeštíhlit. Tohle kladu za vinu této vládě, ne to, jestli do toho systému nalila více, či méně peněz. Protože když se budete bavit s pracovníky v sociálních službách, tak vám paradoxně řeknou, že možná v tom systému je peněz poměrně dost, jenom vždycky nedoputují tam, kam doputovat mají.
A k mému druhému předřečníkovi panu předsedovi Sklenákovi se už myslím dostatečně vyjádřila paní místopředsedkyně Černochová. Já rovněž považuji za nehoráznost poukazovat na to, že jednání bylo přerušeno kvůli ODS a TOP 09, když si vládní koalice nebyla schopna zajistit poslance na prodloužené večerní projednávání Sněmovny. Neměla tady ani dostatečné kvorum vládních poslanců. To mně připadá skutečně chucpe.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kučerovi. Nyní paní poslankyně Jana Lorencová, připraví se pan předseda Sklenák, také k faktické poznámce. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.
Poslankyně Jana Lorencová: Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, já myslím, že všichni, jak tu jsme, víme velmi dobře, že u péče o potřebné to není nastaveno tak, aby se o ně pečovalo. Tato péče je zdrojem příjmů. Jde o peníze. Nikdo nemáme přehled o tom, jak se třeba v těch soukromých domovech s penězi zachází, protože nemáme dostatek informací o tom, co jde na mzdy, co jde na další potřeby. (Hluk v sále.) Chci říct, že bychom v tomto směru měli být jednotní.
Mě nedávno navštívil člověk, který svoji matku převážel z jednoho domova do druhého. V těch prvních dvou permanentní zápach... Já poprosím, počkám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já bych požádal kolegy a kolegyně o klid.
Poslankyně Jana Lorencová: To, co mi říkal... Tam jsou pleny těm lidem měněny podle hodin a ne podle jejich potřeb. To já považuji za skandální a za strašné. Myslím, že bychom této oblasti měli věnovat důslednou pozornost. Ti lidé, nejenom ti na těch lůžkách, ale i ti, kteří za nimi chodí, ti příbuzní, se bojí protestovat. Protože oni odejdou, ale ti jejich blízcí na tom lůžku zůstanou ležet. Zajímavá věc, že ve třetím případě - to byl třetí domov důchodců, do kterého svoji matku převezl - začala ta paní dokonce chodit a chodí dodnes. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Lorencové. Nyní pan poslanec Roman Sklenák s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji. Já se omlouvám, protože bych nechtěl odbíhat od tématu, které bychom měli projednávat, když už Sněmovna zařadila tento bod. Ale já se prostě musím ohradit proti těm lžím, které zde přednesla paní kolegyně Černochová a pan předseda poslaneckého klubu TOP 09. Fakta jsou přece jasná. Poslanecká sněmovna včera odhlasovala, že bude jednat i po 19. hodině i po 21. hodině. Byli zde připraveni poslanci, byli zde připraveni předkladatelé, zpravodaj atd. My jsme zde samozřejmě měli potřebný počet poslanců a obstrukcemi, protože jednoznačně se přece k tomu aspoň hrdě přihlaste, že jste se rozhodli, že nepřipustíte projednání zákona o sociálním bydlení, protože ho prostě nechcete, tak jste přistoupili k obstrukcím. Nejprve ohlásila - vzala si přestávku paní kolegyně Černochová na tzv. poradu klubu ODS. A když jsme naznačili zcela jasně a deklarovali, že jsme připraveni po té dvouhodinové pauze ve čtvrt na deset večer se tady sejít, což jsme překvapili asi kolegy, protože mysleli, že to vzdáme, tak přišel kolega Kučera a řekl, že v tu chvíli si vezme on další dvě hodiny. Tak takhle to přece je. Tak se k tomu aspoň přihlaste. Vždyť to přece není férové, abyste takhle obstruovali a potom tady vykládali něco o tom, že koalice není schopná ty body prosadit. A já vás upozorňuji, že já s tím bodem přijdu znovu a znovu a budeme se o to snažit. Takže všichni budou moci sledovat, jestli skutečně ten bod připustíte k projednání a budeme o něm hlasovat, nebo nikoliv. Já vám to připomenu.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Sklenákovi. Dvě faktické poznámky - paní kolegyně Černochové a pana poslance Kučery. Paní kolegyně, já ještě přečtu došlé omluvenky. Pan poslanec Ženíšek se omlouvá od 16.30 do 19 hodin a pan ministr Pelikán se chce omluvit od 17 hodin z účasti na schůzi. To nevím, jestli bude moci, když bude jednání o advokacii. A potom od 15.15 pan poslanec Pavel Šrámek.
Paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. To, že si kolega předseda poslaneckého klubu ČSSD nepamatuje to, co proběhlo před ani ne 24 hodinami, to je smutné, a myslím si, že všichni ti, kteří seděli na tom jednání předsedů klubů, se až začervenali, když slyšeli tu bohapustou lež, kterou tady pan předseda klubu ČSSD řekl. Pro diváky nebo ty, kteří to ještě nevzdali, vše je zdokladováno v záznamech z této Sněmovny. A pan předseda Sklenák opomněl jednu dost podstatnou věc, a to že si klub první navrhl vzít on právě proto, že se zjistilo, a na té tabuli to bylo jasně prokazatelně zveřejněno a zapsáno, že se Sněmovna ztratila svoji usnášeníschopnost. A svoji usnášeníschopnost ztratila právě proto, že pan kolega Sklenák není schopný předseda klubu, který si neumí prostě zkoordinovat ani ministry - vidíte za sebou prázdné lavice -, ani své kolegy, aby tady seděli a hlasovali o věcech.
A pokud se tady projednává zákon o sociálních službách, já slyším velmi rozumné vystoupení místopředsedy KDU-ČSL pana Bartoška, který se velmi ostře ohradí proti tomuto zákonu, přečtu si stanovisko Ministerstva financí pana Babiše, zaznamenám jeho vyjádření v médiích, že je velmi ostře proti tomu zákonu o sociálních službách, a něco nám tady paní ministryně Marksová, která tady sedí jak sama vojačka v poli, povídá, tak je přece logické, že já trvám na tom, aby tady byli přítomni ti, kteří s tímto zákonem mají stejný problém, jako třeba má Občanská demokratická strana, aby nám to řekli. Jsou to ministři této vlády, takže my jsme chtěli -
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, skončil čas pro vaši faktickou poznámku.
Poslankyně Jana Černochová: - aby tady byli přítomni ti, kteří jsou proti tomu. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Michal Kučera. To je zatím poslední faktická poznámka. Nehlásí se, výborně. V tom případě můžeme pokračovat v diskuzi. Hlásila se paní poslankyně Helena Válková, ale ta je nepřítomná, takže budeme pokračovat vystoupením paní poslankyně Chalánkové, připraví se pan kolega Vít Kaňkovský. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jitka Chalánková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Už jsem dlouho čekala se svou řádnou přihláškou do diskuze a chtěla jsem paní ministryně dokonce osobně možná i poradit, co by vlastně ve svém vládním angažmá jako ministryně mohla pro oblast sociálních věcí učinit. Pokud bych tou ministryní byla já, postupovala bych asi takto. Vycházela bych z toho, že do financování sociálních služeb formou dotací pro poskytovatele v roce 2006 šlo 13 miliard korun. V letech 2016 nebo 2017 šlo potažmo do tzv. příspěvku na péči 22 miliard korun, k tomu 8 miliard na kraje formou dotací. Tady vidíme, že peněz je relativně dost a chyba bude asi v systému. A je potřeba se bavit o tom, co všechno by se v tom systému mělo změnit tak, aby potřebným byla potřebná péče poskytována, a především těm, kteří mají vysoké potřeby odborné a ošetřovatelské péče.
Chtěla bych jenom krátce ještě zareagovat na pana poslance Gabala, už jsem nevyužila faktickou přihlášku do debaty, protože tady zaznělo o plánování. To plánování se samozřejmě dělá, plánování probíhá na úrovni krajů, jmenuje se vypracování střednědobého plánu kraje, který vychází z komunitních plánů obcí a překlápí se potom i v závislosti na financování do Národního plánu sociálních služeb. Takže střednědobý plán opravdu se na úrovni krajů vytváří.
Problémem celého financování sociálních služeb bohužel je také ne úplně ideální fungování tzv. zákona o sociálních službách, který je účinný od 1. ledna 2007. Tento zákon byl připravován dlouhých 14 let a připomínkován velmi poctivě, nicméně ne úplně všechno se v tomto zákonu podařilo tak, aby všem potřebným byla péče skutečně poskytována. Hlavním těžištěm financí pro poskytovatele sociálních služeb se měl stát příspěvek na péči. Víme, že ho máme ve čtyřech kategoriích - od kategorie prvního stupně až po kategorii čtvrtého stupně. Liší se také jeho výše podle toho, jestli se jedná o děti, nebo o dospělé. Byla bych určitě pro to, aby se příspěvek na péči v tom nejvyšším stupni zvýšil, protože za ty peníze poskytovat kvalitní péči pro osoby ve čtvrtém stupni závislosti pro příspěvek na péči je skutečně téměř nemožné.
Chtěla bych ale upozornit, že 75 % z celého balíku tohoto příspěvku na péči, který je mandatorním výdajem státního rozpočtu a je nyní zhruba na úrovni 22 miliard korun, tak 75 % z tohoto obnosu, nebo z celého tohoto finančního balíku, jde mimo systém poskytovatelů sociálních služeb. Považuji to za velký problém, a proto jsem chtěla paní ministryni poradit - opět není zde -, aby se věnovala komplexnímu přístupu a systémové změně celého financování sociálních služeb, tak jak vychází ze zákona o sociálních službách, a možná se podívat na to, co by se v tomto zákonu po těch letech jeho účinnosti dalo změnit.
Kromě příspěvku na péči, což je mandatorní výdaj státního rozpočtu, zde je ještě nemandatorní nenárokový výdaj. Ten se jmenuje dotace pro poskytovatele sociálních služeb. Já osobně jsem zde přinesla pozměňovací návrh, je to asi dva roky zpátky, který měl pozastavit nebo odložit účinnost převodu této dotace pro poskytovatele z úrovně státu na úroveň krajů. Tento můj pozměňovací návrh Poslanecká sněmovna nepřijala, neschválila. Bylo mi to velmi líto, protože jsme mohli získat minimálně dva roky, ono by to chtělo možná i více, ale minimálně dva roky na to, abychom se bavili, a to se mělo právě týkat této vlády a této paní ministryně, abychom se bavili o systémové změně financování poskytování sociálních služeb. Kromě této dotace, která je nenárokovou položkou státního rozpočtu a zhruba se pohybuje kolem 8 miliard korun, bych chtěla upozornit, že tato dotace byla převedena na kraje poměrně úřednickým způsobem, připraveným poměrně úřednickou cestou, a přestože jsem upozorňovala, že tento převod by možná nezískal notifikaci od Evropské komise, tak mi bylo sděleno, že se jedná o tzv. služby obecného hospodářského zájmu a že tato možnost byla konzultována s Úřadem na ochranu hospodářské soutěže. Nejsem s tím zcela ztotožněna, protože Úřad na ochranu hospodářské soutěže je pouze konzultačním místem a definitivní stanovisko by měla vydat Evropská komise, a jsem přesvědčena, že by tento převod takhle vysoké dotace měl být Evropskou komisí notifikován.
Proč by tomu tak mělo být tak? Mělo by tomu tak být především proto, že rozhodnutí o poskytování dotace vydávají kraje v samostatné působnosti a tyto kraje jsou zároveň v samostatné působnosti zřizovateli svých vlastních příspěvkových organizací, tedy jsou nepochybně ve střetu zájmů. Na území krajů pak dále ještě působí další poskytovatelé sociálních služeb, a to se zřizovateli z řad obcí nebo neziskových organizací, prioritně charit. Jsem přesvědčena, že zde nejsou rovné podmínky pro poskytovatele sociálních služeb.
Dalšími možnostmi jsou příspěvky od zřizovatele přímo, přímo z rozpočtu buď krajů, nebo obcí. Zase zde musím říci, že různé obce se ke svým občanům chovají různě. Někteří skutečně přispívají zřizovatelům, ať už vlastním, nebo dokonce i těm, například z úrovně krajů přispívají na občany, nebo těm, kteří jsou v jiných zařízeních, přispívají na své občany, ale jsou také obce, bohužel bývají to i bohatá města, která na své občany nepřispívají.
Dalším zdrojem financí pro poskytování sociálních služeb jsou tzv. úhrady od uživatele, které samozřejmě vycházejí především z jejich důchodů, kde je podmínka ponechat 15 % na kapesné, nicméně tyto úhrady od uživatele jsou limitovány horní hranicí, jsou tedy regulovány. Pokud by regulovány nebyly, tak by nebyla možnost zařazení tohoto poskytovatele sociálních služeb do dotačního systému. A tady bych zase viděla další možnost dalšího jednání, protože pokud zde máme poskytovatele, tak ten musí projít jednak procesem registrace poskytovatele sociálních služeb a zároveň se zařazuje do tzv. dotačního řízení. Toto vše ze zákona o sociálních službách je svázáno. Jsou zde podněty z řad zájemců o vybudování dalších sítí poskytovatelů sociálních služeb, aby mohly být tyto dvě složky od sebe odděleny, a je jasné, že procesem registrace by poskytovatel samozřejmě byl povinen projít, aby splnil standardy a různé personální vybavení a podobně, ale pokud by neměl zájem a chuť se zařadit do dotačního titulu, do systému žádostí o dotaci, tak by zařazen prostě nebyl a musel by samozřejmě si ty peníze získat jinak, například formou přímého oslovení členů rodiny toho potřebného. Takže to souvisí s tou regulací úhrad a vlastním zákonem, kde jsou u sebe svázány tedy procesy registrace a dotace.
Nemalou roli v celém systému hrají obce. To zde již také zaznělo od mého jednoho z předřečníků. Jak jsem říkala, obce se chovají velmi různě a vychází jejich postoj možná ze zákona o obcích, kdy obce se starají o sociální potřeby svých občanů na základě místních zvyklostí. A my, co jsme pracovali možná na úrovni krajů, tak víme, že ty místní zvyklosti se mnohdy velmi liší.
Takže klíčovým sdělením bych chtěla říci zde na mikrofon - jednak jsem přesvědčena, že převod dotačního titulu z úrovně státu na kraje do samostatné působnosti krajů by měl mít stanovisko Evropské komise. Podle mě, měl by být notifikován. Zároveň bych tedy chtěla uplatnit návrh na usnesení a usnesení č. 4: "Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby neprodleně zahájila práci na systémové změně financování sociálních služeb."
Dámy a pánové, děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní poslankyně. Dámy a pánové, pěkné odpoledne. Budeme pokračovat v rozpravě. Další řádně přihlášený je pan poslanec Kaňkovský. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Vít Kaňkovský: Vážený pane místopředsedo, vážený člene vlády, milé kolegyně, vážení kolegové, já bych ještě rád reagoval na jedno vyjádření mé milé kolegyně, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, Jany Pastuchové, která se zde zmínila o tom, že pan ministr financí našel ty peníze na platy pracovníků v sociálních službách. Už tady o tom se zmiňoval kolega Kořenek. Pan ministr financí je správcem státního rozpočtu. Pokud vím, není majitelem bankovních účtů státního rozpočtu. Tudíž jestliže i v loňském roce, kdy se hledaly peníze na navýšení penzí a vlastně dvakrát, pokud mám správné informace, se jednání vlády přerušovalo, protože pan ministr financí s tím nesouhlasil, ale poté co nakonec souhlasil a postavil se před kamery a srdceryvně řekl, že on ty peníze našel s tím, že jako kdyby to dával z účtu firmy Agrofert, tak si nemyslím, že tohle je úplně korektní.
Ale vrátím se k tématu, které jsme zařadili na dnešní odpoledne, a já jsem rád, že jsme ho zařadili i přes různé politické třenice, které tady dneska zazněly. Myslím si, že to téma je natolik závažné, že předčí potřebu protlačit některé další body směrem dopředu a protlačit je v legislativním procesu. Kdo se jen trochu pohybuje kolem sociálních služeb a není hluchý a slepý, tak musí přiznat, že je zde ještě o něco vyšší stupeň krizového stavu v personální oblasti než ve zdravotnictví. O tom jsem tady hovořil dopoledne.
Alarmující situaci zde popsala předkladatelka tohoto bodu Jana Hnyková a i další předřečníci. Já jsem přesvědčen, že pokud zvolíme v této situaci nihilismus a pokud si budeme i nadále říkat "však ono se to samo vyřeší", tak dojde v řadě segmentů sociálních služeb k jejich kolapsu. Hovořil jsem s celou řadou ředitelů různých typů sociálních služeb nejen z mého kraje, což je Vysočina, a to jak s těmi, jejichž zřizovatelem jsou kraje, tak s těmi, které zřizují města a obce, i těch, které zřizují neziskové organizace. A tam, jak víte, je situace zdaleka nejhorší. Neexistuje mnoho ředitelů z oblasti sociálních služeb, kteří by současnou personální situaci nenazvali jinak než krizovou. Je velmi smutné, když mnohý z těchto ředitelů řekne, že ač neradi, tak si snad musí přát návrat ekonomické krize, protože v té době se jim, samozřejmě jen dočasně, vrátila řada jejich bývalých pracovníků, kteří v době ekonomického růstu odešli vykonávat profese, které jim zajistily lepší finanční i pracovní podmínky. Ano, i takto dnes někteří ředitelé přemýšlejí. Ano, už je to trošičku pocit zoufalství.
Možná pár příkladů z praxe. Finanční ohodnocení zkušené pečovatelky se pohybuje někde kolem 13 až 14 tisíc korun. Našel jsem si dnes několik webů personálních agentur, a podíváme-li se na nabídky práce, které jsou zde v desítkách či stovkách registrovány, tak zatímco nabídky zaměstnání v kategorii sociální pracovník nabízejí platové ohodnocení mezi 13 až 15 tisíci hrubého bez jakýchkoliv benefitů, tak v jiných segmentech, ať už jde o obchod, jiné typy služeb, administrativní práce atd., se nabízené platové podmínky pohybují minimálně o 3 tisíce výše a v mnohých případech začínají na 20 tisících korun. A k tomu je třeba připočíst různé typy benefitů, jako je 13. plat, stravenky atd. A kde začíná platové ohodnocení nastupujícího vysokoškolského sociálního pracovníka? Někde u 18 tisíc hrubého s velmi malou šancí na platový růst. A nechci porovnávat náročnost té které profese.
Žádnou nechci nazývat lehkou či nenáročnou. Ale jedno mohu zodpovědně říci, sociální práce v přímé péči opravdu ve všech ohledech patří k těm nejnáročnějším, ať už jde o fyzické nároky, stresový faktor, či riziko syndromu vyhoření. Proto si vás dovoluji, vážené kolegyně, vážení kolegové, požádat, abychom společně podpořili navržené usnesení, které předložila kolegyně Jana Hnyková. Skutečně jde o zásadní úkol, který je třeba urgentně řešit. A můžeme si zde přepinkávat politický balonek, kdo za co může, ale to pracovníkům v sociálních službách a fungování sociálních služeb opravdu nepomůže.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane poslanče. Nyní vystoupí řádně přihlášená paní poslankyně Hana Aulická. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy a vážení pánové, musím také přispět svým příspěvkem k této debatě, protože si opravdu nejsem jista, zda členové vládní koalice chápou vážnost situace.
Od roku 2015 přešlo financování sociálních služeb na kraje. Ano, kraje tuto změnu chtěly a souhlasily s tím. Bohužel však zároveň okamžitě došlo i na obavy, které vzešly při projednávání tohoto zákona, a to z nedostatku financí ze státního rozpočtu na tuto oblast a nutnost krytí chybějících potřebných peněz z krajů nebo jiných zdrojů. Po veřejném tlaku nejen Asociace poskytovatelů sociálních služeb a odborů došlo k navýšení mezd pro pracovníky v sociálních službách o 4 procenta, v průměru o 600 korun hrubého. Bohužel, na tento rok opět nedostaly kraje peníze ani na toto schválené navýšení mezd, takže opět musí kraje sáhnout do svého. Ruku v ruce jdou samozřejmě i požadavky na financování sociálních služeb, které je také významně kráceno, a oprávněné požadavky od poskytovatelů přes kraje se poskytují zhruba mezi 60 až 70 procenty potřebných financí.
Možná by si někdo dovolil ohánět se individuálními projekty krajů a obcí jako dalším možným zdrojem financování, ale jsou to liché argumenty. Individuální projekty trvají zhruba tři roky a jednou opravdu skončí a budeme v situaci, že bude nutné zalepit ještě větší finanční díru. Příklad Ústeckého kraje. Dle oprávněných požadavků žádal kraj na letošní rok 1,6 miliardy korun. Dostali jsme po dofinancování 900 milionů. Jak máme tedy úspěšně rozvíjet sociální služby, když jdou finance stále dolů?
Musím říci, že jsem opravdu ráda, že paní poslankyně Hnyková zvedla toto téma i na půdě Poslanecké sněmovny, protože tato debata, jak už bylo řečeno mými předřečnicemi, se vedla většinou jenom na půdě výboru pro sociální politiku. Jestliže zaměstnanec bere 12 až 14 tisíc hrubého s veškerými možnými příplatky za přesčasy, a myslím, že mé kolegyně již dosti vysvětlily potřebnost těchto pracovníků, je nutné s tím opravdu něco dělat hned. Proto vás všechny žádám, abychom se shodli na připraveném usnesení a napříč politickým spektrem bylo alespoň v této oblasti zabráněno kolapsu.
A ještě jedna poznámka, bohužel na nepřítomnou paní ministryni Marksovou, prostřednictvím pana předsedajícího. Kdyby snaha byla, jak paní ministryně říkala, opravdu velká, navrhlo by se alespoň přijetí každoročního adekvátního procentuálního navýšení financí na mzdy pracovníků v sociálních službách. Nemuselo by zde docházet k argumentům, že těch nyní požadovaných 20 procent neunese státní rozpočet. Bohužel po celé tři roky jsem takovou snahu z dílny Ministerstva práce nezaznamenala. Děkuji. (Potlesk zleva.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Táži se, zda někdo další se hlásí ještě do všeobecné rozpravy. Žádnou přihlášku nevidím, v tom případě všeobecnou rozpravu končím.
Táži se na závěrečné slovo. Prosím, paní navrhovatelka. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Hnyková: Vážené dámy, vážení pánové, já moc děkuji za projednávání, za vaše připomínky, za vaši podporu pracovníků v sociálních službách.
Ještě bych se vrátila k usnesení, které jste dostali. Dostali jste teď i rozšířené usnesení, které tady doplní kolegyně Semelová, proti tomu, co jsem vám prvotně předložila.
Vrátila bych se ještě zpátky k bodu tři. Ano, paní ministryně tady říkala, že už provedlo Ministerstvo práce a sociálních věcí a vláda kroky k tomu, že by se měla první a druhá tabulka zrušit a že by pracovníci v první tabulce, tzn. uklízečky, kuchaři, údržbáři, měli přejít do tabulky číslo tři, kdy by došlo k navýšení o 9 %. Z druhé platové tabulky, kde jsou umístěni pracovníci v přímé péči a sociální pracovníci, by měli přejít do tabulky číslo tři, to je navýšení o 5 %. Ale prosím vás, to nevyřeší stávající situaci.
V našem usnesení, které jsme vám tady předložili a které bude rozšířené, chci a navrhuji, aby pracovníci z druhé platové tabulky, to znamená ti, kteří se přímo starají o ty pracovníky (klienty) u lůžka, a sociální pracovníci přešli do tabulky číslo šest, která je všeobecně braná jako tabulka pro zdravotnické pracovníky. Prosím vás, pokud nedojde k tomuto navýšení těchto platů, jsme zase tam, kde jsme byli.
Já bych vám ještě jednou - moc bych vás prostřednictvím všech pracovníků v sociálních službách - a věřte tomu, pracovala jsem tam 27 let, pracovala jsem u lůžka, vím, co obsahuje jejich práce, sama jsem ji vykonávala a vím, jak je těžká a obtížná, jaký udělali kus práce od roku 2007, kdy vešel v platnost zákon o sociálních službách, kam jsme všichni kvalitu sociálních služeb pozvedli. Ta kvalita, pokud ji chceme zachovat, musíme také začít u pracovníků, řádně je ohodnotit. Už to tady dneska zaznělo. V tomto volebním období se jenom - musím to říct ošklivě - přicmrdávalo těmto pracovníkům. Čtyři procenta jsou opravdu neadekvátní pro práci, kterou dělají.
Já bych vás ještě jednou jménem všech pracovníků jak v pobytových službách, tak v terénu velmi, velmi poprosila, abyste to navýšení schválili a ti zaměstnanci byli řádně ohodnoceni. Je to poslední příležitost, kdy vlastně můžeme říci všichni, že si jejich práce vážíme. Já vám za to moc a moc děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní tedy přistoupíme k rozpravě podrobné. V rámci podrobné rozpravy by měl zaznít návrh usnesení, abychom věděli, o čem budeme hlasovat. Takže požádám o načtení návrhu usnesení. Prosím.
Poslankyně Marta Semelová: Já bych chtěla poděkovat za diskusi, která tady zazněla. Pokud jde o vystupující, tak největší diskuse tady byla ve formě faktických připomínek. Chvílemi jsem měla pocit, že neprojednáváme krizovou situaci v sociálních službách, ale krizovou situaci v Poslanecké sněmovně. Nicméně děkuji za podněty, které tady zazněly i v rámci těch čtyř řádných, nebo pěti řádných diskusních vystoupení. Mám teď na mysli konkrétně to, co tady bylo doplněno i od pana poslance Gabala.
Usnesení jsme rozšířili na pět bodů. Dostali ho zástupci všech klubů. Rozšířili jsme ho po dohodě právě s některými poslanci z dalších klubů, aby to bylo na co největší shodě. Potom počítám s tím, že tady ještě zazní návrh, který tady předložil pan poslanec Gabal, takže o to bychom to mohli ještě rozšířit, nemáme s tím problém.
Jenom jsem chtěla ještě říci k tomu bodu, o kterém tady mluvila paní poslankyně Hnyková, tak já můžu její slova potvrdit. To navýšení, které schválilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, tady je skutečně velmi nedostatečné a nepřiláká nové zaměstnance do sociálních služeb. Uvědomme si, že začínající platy, které jsou na 11 tisících, tím, že přidáme tak, jak to schválilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, tak se dostanou zaměstnanci na 12 tisíc. To nám opravdu nepřiláká nové pracovníky sociálních služeb. Proto je tady takový důraz právě na ten bod tři zmíněného usnesení.
Já bych nyní přečetla návrh usnesení. Usnesení Poslanecké sněmovny z 56. schůze ze dne 26. dubna 2017.
Poslanecká sněmovna v rámci bodu Krizová situace v sociálních službách v důsledku nedostatku personálu a špatného platového ohodnocení
1. ukládá vládě České republiky, aby neprodleně řešila kritickou personální situaci v personálních službách;
2. ukládá vládě České republiky, aby projednala výrazné navýšení platů a mezd zaměstnancům, kteří přímo pečují o klienty, a sociálním pracovníkům;
3. to je ten zmíněný bod, o kterém jsme mluvili - ukládá vládě České republiky, aby urychleně přijala novelu nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády číslo 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, kterou upraví mimo jiné platy zaměstnanců v sociálních službách; pro personální stabilizaci je nutné zrušit současnou přílohu číslo 1 a 2 nařízení vlády. Zaměstnance uvedené v příloze číslo 1 se ukládá zařadit do přílohy číslo 3 a zaměstnance uvedené v příloze číslo 2 se ukládá zařadit do přílohy číslo 6;
4. ukládá vládě České republiky, aby na zvýšení platů zaměstnanců v sociálních službách vyčlenila a zabezpečila dostatečné finanční prostředky ze státního rozpočtu;
5. ukládá vládě České republiky, aby zahájila proces systémové změny financování sociálních služeb.
A nyní dovolte ještě, abych přečetla šestý bod, to je rozšíření usnesení Sněmovny o návrh poslance Ivana Gabala.
6. Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky o zpracování vývoje poptávky po sociálních službách v České republice a zpracování adekvátní nabídky služeb a jejich financování.
Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. S faktickou poznámkou paní poslankyně Válková. Prosím.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji, pane místopředsedo. Zvažuji jako bývalá členka vlády, jestli termín opravdu "ukládá" je ten optimální, jestli bychom ho neměli nahradit termínem "žádá". V takovém případě by obsah zůstal stejný, pouze místo "ukládá vládě" "žádá vládu". A děkuji za konzultaci, kterou mi v téhle věci poskytl také bývalý člen vlády.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Nyní tedy paní zpravodajka, zda si osvojí tento návrh. Prosím.
Poslankyně Marta Semelová: Ano, já si osvojuji ten návrh, takže všude v těch bodech bude místo termínu "ukládá" slovo "žádá".
Jinak navrhuji hlasování po jednotlivých bodech.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Po jednotlivých bodech, dobře. Děkuji. Faktická poznámka pana poslance Soukupa. Prosím.
Poslanec Zdeněk Soukup: Děkuji. Také jsem chtěl požádat o hlasování po jednotlivých bodech. Mně se totiž zdá ten návrh pana Gabala skutečně nadbytečný, protože jak tady zaznělo, a já už jsem to říkal také, zaznělo od paní Chalánkové, ty střednědobé plány rozvoje sociálních služeb prostě existují. Existují komunitní plány apod. Takže podle mne je zbytečné vytvářet nějaký další materiál.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Táži se, zda někdo další se hlásí ještě do podrobné rozpravy. Nikoho nevidím. V tom případě podrobnou rozpravu končím.
Nyní se opět táži na závěrečné slovo paní navrhovatelky nebo paní zpravodajky. Není tomu tak. Požádám tedy paní zpravodajku, aby přednášela jednotlivé návrhy usnesení a já o jednotlivých návrzích dám hlasovat.
Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí na hlasování. Ještě eviduji žádost na vaše odhlášení. Já vás tedy všechny odhlásím a požádám vás, abyste se přihlásili svými kartami.
A nyní vás požádám, paní zpravodajko, abyste přečetla první návrh usnesení. Prosím.
Poslankyně Marta Semelová: První bod usnesení: Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby neprodleně řešila kritickou personální situaci v sociálních službách.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 476, přihlášeno je 121 poslankyň a poslanců, proti nikdo. Tento návrh usnesení byl přijat. Můžeme pokračovat.
Poslankyně Marta Semelová: Druhý bod: Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby projednala výrazné navýšení platů a mezd zaměstnancům, kteří přímo pečují o klienty, a sociálním pracovníkům.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro takto navržené usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování s pořadovým číslem 477, přihlášeno je 122 poslankyň a poslanců, pro návrh 120, proti nikdo. Tento návrh byl také přijat. Můžeme pokračovat.
Poslankyně Marta Semelová: Třetí bod: Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby urychleně přijala novelu nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády číslo 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, kterou upraví mimo jiné platy zaměstnanců v sociálních službách. Pro personální stabilizaci je nutné zrušit současnou přílohu číslo 1 a 2 nařízení vlády. Zaměstnance uvedené v příloze číslo 1 se žádá zařadit do přílohy číslo 3 a zaměstnance uvedené v příloze číslo 2 se žádá zařadit do přílohy číslo 6.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 478, přihlášeno je 124 poslankyň a poslanců, pro návrh 98, proti 1. S tímto návrhem také byl vysloven souhlas. Můžeme pokračovat.
Poslankyně Marta Semelová: Čtvrtý bod: Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby na zvýšení platů zaměstnanců v sociálních službách vyčlenila a zabezpečila dostatečné finanční prostředky ze státního rozpočtu.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 479, přihlášeno je 124 poslankyň a poslanců, pro návrh 120, proti nikdo. I s tímto návrhem byl vysloven souhlas. Můžeme pokračovat.
Poslankyně Marta Semelová: Pátý bod: Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby zahájila proces systémové změny financování sociálních služeb.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro takto navržené usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 480, přihlášeno je 122 poslankyň a poslanců, pro návrh 95, proti nikdo. I s tímto návrhem byl vysloven souhlas. Prosím, pokračujte.
Poslankyně Marta Semelová: Poslední, šestý bod je rozšíření o návrh poslance Ivana Gabala a zní: Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky o zpracování vývoje poptávky po sociálních službách v České republice a zpracování adekvátní nabídky služeb a jejich financování.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 481, přihlášeno je 125 poslankyň a poslanců, pro návrh 61, proti 2. Tento návrh byl zamítnut.
Myslím, že jsme hlasovali o všech návrzích usnesení. Děkuji vám, paní zpravodajko. Konstatuji, že navržená usnesení pod pořadovými čísly 1 až 5 jsme schválili. Já vám děkuji za projednání tohoto bodu a končím tento bod.
Přečtu omluvy. Dnes od 16 do 18 hodin se omlouvá pan poslanec dr. Josef Novotný a dále z pracovních důvodů dnes od 16.15 do 19 hodin se omlouvá paní poslankyně Ing. Věra Kovářová.
Otevírám další bod dnešního jednání. Tím je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.