(13.00 hodin)
(pokračuje Černochová)

Svaz požaduje analýzu v tomto směru doplnit a rovněž i tato připomínka je pro Svaz měst a obcí závazná. V návrhu je uváděno, že se inspiruje zahraničními systémy insolvenčních řízení, zejména v Německu, kde není stanovena žádná hranice pro splacení závazku v oddlužení, a v Rakousku, kde je stanovena hranice deseti procent. V Německu to je šest let, v Rakousku to je sedm let. Předkladatel navrhované legislativní změny obhajuje dobrým fungováním obdobného systému v sousedním Německu. Tam je ale při benevolentně nastavených podmínkách 80 347 schválených oddlužení v roce 2015, průměr na jednoho obyvatele je tedy 0,00103 %, ale v České republice to podle propočtů předkladatele bude v roce 2020 až 38 tisíc. A průměr na jednoho obyvatele tak vychází na 0,00361 %, což hbití matematici propočetli, že to představuje 3,5násobek. Takto převzatý systém přivede v Česku do oddlužení enormní množství lidí, což nemá obdobu ani v Německu ani v dalších okolních státech, v tom mnou zmiňovaném také Rakousku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, já vás na chvilku přeruším, požádám vás o vaše stanovisko, jestli ještě dokončíte své vystoupení, protože jinak bychom museli přerušit ten bod jednání a domluvit se později na realizaci, protože máme čtvrtek a budeme pokračovat ústními interpelacemi ve 14.30 hodin podle zákona o jednacím řádu, takže bych rád věděl, jestli můžeme tu rozpravu dokončit nebo ne.

 

Poslankyně Jana Černochová: Ano, pane místopředsedo, můžeme ji ukončit, protože si myslím, že kolegové a kolegyně si zaslouží se náležitě občerstvit a zregenerovat před disciplínou zvanou interpelace.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: V tom případě přerušuji tento bod v obecné rozpravě při nedokončeném vystoupení paní kolegyně Jany Černochové, která bude první vystupující v případě pokračování tohoto bodu.

Přeji vám dobrou chuť a sejdeme se ve 14.30 hodin na ústních interpelacích.

(Jednání přerušeno ve 13.02 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP