Čtvrtek 25. května 2017, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
343.
Ústní interpelace
Protože pan premiér Bohuslav Sobotka je řádně omluven na dnešní odpolední jednání, tak je vždycky na vás, vážení kolegové, vážené kolegyně, jak se zachováte, jestli interpelaci vzdáte, nebo ji přednesete a budete mít do 30 dnů odpověď.
Kolega Hovorka se hlásí jako první vylosovaný a přednese svůj dotaz na předsedu vlády. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji, vážený pane místopředsedo.
Vážený pane premiére, navazuji na svoji dřívější interpelaci. Odvětví výroby zdravotnických prostředků se potýká s neustálou novelizací evropských předpisů, které kladou významné požadavky na výrobce a především pak na notifikované osoby, které vykonávají certifikaci zdravotnických prostředků. V případě České republiky zbyly již jen dvě notifikované osoby - Elektrotechnický zkušební ústav Praha a ITC Zlín. Celkový počet notifikovaných osob v Evropě klesá s rostoucími nároky na jejich činnost a vybavení. Ve svém důsledku to znamená prodlužování doby certifikace, odmítání požadavků z nedostatku kapacit a objednávání certifikace za desetinásobné ceny v zahraničí, což znamená výrazné zvýšení nákladů a rostoucí nebezpečí ztráty konkurenceschopnosti a výrazné omezení možnosti investovat do výzkumu a vývoje nových zdravotnických přístrojů.
Za této situace může vláda výrazně pomoci zlepšit situaci výrobců a notifikovaných osob zajištěním koordinace Ministerstva průmyslu a obchodu, Ústavu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, Elektrotechnického zkušebního úřadu, sekce podnikání a majetkové podpory Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva zdravotnictví a jeho fakultních nemocnic a Státního ústavu pro kontrolu léčiv, Technologické agentury České republiky a laboratorní kapacity univerzit. Jde jenom o možnost zvýšení kapacity laboratoří, zajištění možnosti vykonávat klinické zkoušky a klinická hodnocení ve státních nemocnicích za úhradu, uvolnění části prostředků na podporu infrastruktury laboratoří buď samotného EZÚ, případně poskytnutí infrastruktury kapacit univerzit za úhradu, zajištění jednoznačného výkladu směrnic a norem Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.
Příští týden pořádá podvýbor pro ekonomiku ve zdravotnictví, zdravotní pojištění a lékovou politiku jednání na tato problematická témata.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane poslanče, prosím dodržujte čas.
Poslanec Ludvík Hovorka: Dovoluji si vás, pane premiére, požádat o zajištění koordinace mezi zmiňovanými úřady v zájmu udržení konkurenceschopnosti českých výrobců zdravotnických prostředků, notifikovaných osob a udržení výroby zdravotnických prostředků v České republice za únosné ceny. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Ludvíku Hovorkovi, který byl vylosován jako první. V souladu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny vám předseda vlády odpoví do 30 dnů.
Nyní je vylosovaný pan poslanec Tomio Okamura jako druhý, připraví se pan kolega Josef Hájek. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Tomio Okamura: Vážený pane premiére, při sestavování vaší kandidátky ČSSD pro letošní volby do Poslanecké sněmovny jste projevil nebývalou citlivost na platy manažerů placených z veřejných peněz, když jste škrtl hejtmana Zimolu jako lídra Jihočeského kraje, přičemž hlavní záminkou proti němu jsou skutečně neuvěřitelně vysoké platy manažerů v Krajské nemocnici.
A já se vás ptám jasně a na rovinu: Budete se škrty opravdu důsledný a škrtnete z kandidátky i sebe jako člověka nejvíce odpovědného za tunelování státu prostřednictvím nehorázně přemrštěných platů a odměn zástupců státu ve vedení firem a v jejich orgánech? Skoncujete s trafikami pro stranické vysloužilce? Už po desetiletí mají totiž manažeři státních firem bez ohledu na výsledky neuvěřitelné platy a odměny. Je to právě kvůli vládám ČSSD, hnutí ANO, KDU-ČSL a TOP 09. Státní manažeři berou miliony ročně a většinou za velmi mizernou práci, přičemž je jedno, zda jde o České dráhy, nebo o firmy ovládané státem jako ČEZ. Ředitel České pošty Elkán má smluvní plat až osm milionů korun ročně, z toho 3,78 milionu je pevná složka. Roční příjem přes 6 milionů s odměnami si užívá i po seškrtání také generální ředitel Českých drah nebo generální ředitel Výzkumného ústavu železničního, který má pouhou stovku zaměstnanců. Za celá léta od dob, co jste byl ministrem financí, jste s tím nikdy nic nedělal a nic jste s tím nedělal ani jako premiér. Ani vy, ani ministři za hnutí ANO a KDU-ČSL jste nic neudělali pro změnu, proto platí výše uvedené konkrétní případy.
Žádám vás, zveřejněte platy všech manažerů státních firem, které překračují plat ministra. Veřejnost má právo se dozvědět, koho a za co královsky platí.
A co váš podpis pod privatizací OKD, která způsobila České republice miliardové škody? A co váš návrh na zvýšení platů politiků a soudců o 3,8 %, které jste si vy, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek protlačili před dvěma roky Sněmovnou? A tady bych rád zdůraznil, že já i naši poslanci SPD jako jedni z mála hlasovali proti zvýšení platů politiků a soudců, a dokonce jsem navrhl zamrazení platů politiků a soudců do roku 2018. To jste mi však zamítli. Proč? Odpovězte jasně a bez vytáček.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Tomio Okamurovi. Opět v souladu s jednacím řádem vám bude odpovězeno písemně do 30 dnů. Jistě nejen vy se budete těšit na tu odpověď.
Pan poslanec Josef Hájek a připraví se pan poslanec Jiří Koubek. Pan poslanče, máte slovo.
Poslanec Josef Hájek: Pane předsedající. Pane nepřítomný premiére, v roce 2004 jste prodal 46procentní podíl státu na společnosti OKD za směšných 4,1 miliardy korun. To, že se jednalo o nevýhodný prodej, konstatovala ve svém usnesení Poslanecká sněmovna. V roce 2004 jste byl mladý, nezkušený ministr financí, který údajně slepě věřil odhadcům. To dokážu pochopit. Co nedokážu pochopit, je to, že děláte všechny kroky proti tomu, aby se po vytunelování společnosti OKD Bakalou do rukou 44 tisíc hornických rodin vrátily alespoň byty. To, že za zády tisíců hornických rodin kopete za Bakalu a nikoliv za horníky, dokazuje i vaše mailová korespondence s panem Ivanem Přikrylem. Je pravdou, že tato vaše korespondence vám byla ukradena, a určitě není slušné číst takovou korespondenci. Nicméně pokud se naše ctěná Sněmovna zabývá obsahem nelegálně pořízených nahrávek pana Babiše, cítím povinnost v zájmu 44 tisíců hornických rodin je také seznámit s obsahem tohoto uniklého mailu.
Dne 20. prosince 2015 vám, pane premiére, pan Přikryl napsal - cituji: "Vážený pane premiére, pro vaše časové vytížení a také proto, že na týden odjíždím mimo ČR, vás chci informovat, že jsem podle našeho dohovoru učinil úkony v kauze OKD, tak jak jsme o nich hovořili." Pan Přikryl dále pokračuje slovy - cituji: "Měl jsem možnost nahlédnout do spisu s omluvou. Pojala mě hrůza, jaké právní nepřesnosti obsahují argumenty obžaloby."
V souvislosti s touto korespondencí se vás, pane premiére, ptám: Za prvé, ohlásil jste na policii podezření ze spáchání trestného činu v souvislosti s nelegálním nahlédnutím do takzvaného živého spisu? Pokud ne, tak proč? Pokud ano, tak s jakým výsledkem? Za druhé, jste ochoten a připraven se omluvit 44 tisícům hornických rodin za to, že ve sporu o hornické byty podporujete gaunera Bakalu?
Děkuji za odpověď. (Slabý potlesk ve středu sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Josefu Hájkovi za jeho interpelaci. Opět platí, že do 30 dnů dostanete písemnou odpověď od předsedy vlády.
Další s vylosovanou interpelací je pan poslanec Jiří Koubek, připraví se paní kolegyně Langšádlová. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jiří Koubek: Děkuji, pane předsedající.
Vážený pane nepřítomný premiére, je mi líto, že nejste přítomen na dnešních interpelacích. Obracím se totiž na vás opětovně v kauze prodeje sídliště Písnice společností ČEZ. Jistě je vám známo, že vítěz soutěže společnost Kennial na konci dubna oznámila, že od soutěže odstupuje a nezaplatí za komplex 739 bytů a celé to prostranství sídliště, které má více než pět hektarů. Podle sdělení společnosti Kennial jsou důvodem právní vady tendru a žaloba nájemníků na určení vlastnictví. Cituji z vyjádření společnosti Kennial: "Po důsledném zanalyzování vnímáme jako relevantní popis nároků a práv nájemníků k těmto bytům. Existují právní vady, které nebyly součástí podmínek tendru, a prodávající za tyto vady neposkytl dostatečné záruky."
Dne 4. května vám paní primátorka hl. města Prahy - a předpokládám, že to je pravděpodobně i na základě podnětu, který jsem jí poslal 28. dubna - zaslala dopis, ve kterém vás žádá, abyste se zasadil o zrušení soutěže. Takže se vás dotazuji, zda a co jste v této záležitosti od toho data pro písnické občany učinil. Zda jste oslovil společnost ČEZ. Zda jste si zjistil důvody k odstoupení vítěze z tohoto tendru. Zda jste vyzval společnost ČEZ, aby soutěž zrušila a nabídla bytový fond k prodeji nájemníkům. Mohu vás ujistit, že to je společná vůle jak těch nájemníků hl. města Prahy, tak i vedení městské části Praha - Libuš.
Prosím, zasaďte se o to, aby ta soutěž byla zrušena a byty byly nabídnuty přímo těm nájemníkům. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jiřímu Koubkovi za jeho dotazy. Opět platí, že do třiceti dnů dostanete, pane poslanče, odpověď podle zákona o jednacím řádu.
A nyní máme interpelaci paní poslankyně Heleny Langšádlové. Připraví se pan kolega Petr Bendl. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Helena Langšádlová: Děkuji za slovo. Vážený pane nepřítomný premiére, interpeluji vás ve věci čerpání evropských fondů. Stav čerpání je po třech letech programovacího období výrazně slabší, než tomu bylo za stejnou dobu v období minulém. Čísla hovoří jasně. V letech 2007 až 2010 do konce března bylo proplaceno 116 mld. korun a za období 2014 až 2017 pouhých 39 mld. korun. To je pouhá jedna třetina oproti období minulému.
Monitorovací systém nejen že nevyhovuje požadavkům projektů, ale je nezvladatelný i pro úředníky, kteří s nim pracují. A jak mi napsal jeden z žadatelů, systém permanentně nefunguje, přemazávají se tam data. To, co dříve trvalo hodinu, dnes běžně trvá celý den, a stejně nakonec to skončí errorem. Výsledkem je neschopnost evropské peníze čerpat.
Velké rozpaky budí nejenom enormní zpoždění v čerpání, ale také to, na co jsou peníze vynakládány. Na co se čerpají. Slušně čerpá operační program Zaměstnanost, avšak při pohledu do měst zjistíme, že většina těchto prostředků směřuje k posílení počtu úředníků na úřadech práce. Na druhou stranu operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost vyčerpal pouhých 0,1 % alokovaných prostředků.
Za tento stav nese odpovědnost vláda, která nastavila nefunkční systém pro čerpání evropských peněz. Často se Česká republika vymlouvá na Evropskou unii, ale -
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, já musím trvat na zákonu o jednacím řádu, tak jestli máte delší dotazy, tak jedině příště.
Poslankyně Helena Langšádlová: Jakým způsobem bude čerpání zlepšeno. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak, děkuji. A nyní je zase pravda, že pan předseda vlády vám odpoví do třiceti dnů písemně.
Další interpelace bude pana poslance Petra Bendla. Připraví se pan poslanec Leo Luzar. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji. Zákon o jednacím řádu, pane předsedající, říká také, že by se ministři měli zúčastňovat interpelací. A měl by se jich zúčastňovat i premiér. Chápu, že pan premiér tady nemusí být vždycky a snaží se tu být. Nicméně dnes chybí 14 ministrů. Téměř všichni jsou omluveni. Bohuslav Sobotka - pracovní důvody, Bělobrádek Pavel - pracovní důvody, Brabec Richard - pracovní důvody, Chovanec Milan - pracovní důvody, Jurečka Marian - pracovní důvody, Ludvík Miloslav - pracovní důvody, Marksová Michaela - zahraniční cesta, Pelikán Robert - pracovní důvody, Pilný Ivan - pracovní důvody, Stropnický Martin - pracovní důvody, Šlechtová Karla - pracovní důvody, Ťok Dan - pracovní důvody, Valachová Kateřina - pracovní důvody, Zaorálek Lubomír - pracovní důvody.
To už je otázka, jestli je to lenost, arogance, nebo strach odpovídat takto veřejně na interpelace, na které my jako poslanci, máme právo.
Já jsem se vás chtěl, pane premiére, zeptat, protože ministr zemědělství se dlouhodobě neúčastní ani jednání Poslanecké sněmovny, natož interpelací, takže vás budu teď interpelovat s věcmi, které se týkají zemědělství, neboť váš ministr neplní své vlastní povinnosti a neúčastní se jednání Sněmovny ani interpelací. A mě zajímají podmínky a způsob výběru ředitele hřebčína v Tlumačově. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, panu poslanci Petru Bendlovi. I že nevyčerpal čas ve své interpelaci. Je to věc jistě závažná, ale je pravda... Nebudu porušovat jednací řád. Nebudu na to dál odpovídat. Do třiceti dnů dostanete, pane poslanče, jistě odpověď, co s tím bude dělat pan předseda vlády.
A nyní pan poslanec Leo Luzar ve své interpelaci. Připraví se paní poslankyně Jana Lorencová. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Leo Luzar: Vážený pane předsedající. Vážený nepřítomný pane předsedo vlády, já si vás dovolím požádat o písemnou odpověď na svou interpelaci týkající se agendy arbitráží soudních pří a rozhodčích řízení vedených proti České republice. Náhledem do médií jsem zjistil, že dlouho pokračující spor s Diag Human, který na stránkách Ministerstva zdravotnictví je definován jako jistě vyhraný a mnohokrát opakovaně vyhraný, přesto pokračuje lucemburský soud, zablokoval české účty. Mně se jedná o přehled a statistiku, protože na stránkách Ministerstva financí tato agenda sice je krásně znázorněna, ale zrovna tato kauza Diag Human zde není, protože jí má jiné ministerstvo.
Čili se na vás obracím jako na koordinátora jednotlivých ministerstev, abyste mi písemně připravil, nebo zadal připravit, statistiku všech těchto sporů vedených proti České republice v tom členění: vedené spory, ukončené spory, náklady na spory, které Česká republika v historii absolvovala nebo které bude absolvovat do budoucna. Myslím si, že tato agenda je docela důležitá, a dle neověřených informací jsme třetím nejžalovanějším státem ve světě. Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, panu poslanci Leo Luzarovi za dodržení času k interpelaci. Opět platí, že do třiceti dnů dostanete písemnou odpověď. A opět platí, že o ní bude zájem nejen u vás, ale u ostatních členů Poslanecké sněmovny. O tom jsem hluboce přesvědčen.
Nyní paní poslankyně Lorencová. To losování dopadlo dobře. Navazuje. A připraví se pan poslanec Petr Fiala. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jana Lorencová: Pane předsedající, kolegyně a kolegové, ano, navazuji na to, co zde zaznělo před chvílí z úst kolegy Luzara. Týká se to kauzy Diag Human. Je to kauza... I kdyby byla tato Sněmovna do posledního místa zaplněna, tak se najde asi jen málokdo, kdo pamatuje její začátek. Někdy před 27 lety téměř. Z nevinné věty tehdejšího velmi odpovědného ministra Martina Bojara, který upozornil na nevěrohodnost firmy Diag Human a měl k tomu důkazy, opravdové důkazy, že ta firma není věrohodná, že z tohoto důvodu firma Novo Nordisk nedostane licenci na obchod s českou krví.
Kupodivu nežalována firma Novo Nordisk, žalovaná s Diag Human mnohem později. Peripetie, které se mezitím... to všechno, co se mezitím odehrálo, by zasluhovalo mnohem delší čas než ten, který tomu tady mohu věnovat. Doporučuji vřele. Ne proto, že jsem autor, ale pro ta fakta, která tam najdete. Zhlédněte prosím reportáž. Stáhnout se dá na YouTube. Jmenuje se Stát v roli šaška u pána na Bechyni. Vřele doporučuji ke zhlédnutí. Jsou tam takové ty základní kroky, které se odehrály, ale ještě před deseti lety. Nebo téměř před deseti lety. Paradoxně od té doby se toho odehrálo samozřejmě mnohem víc. Dnes jsme v roli opět, kdy se dá bez nadsázky říct, že stát je v roli šaška u téhož pána na Bechyni. Naprosto absurdní situace, kdy je obestaven majetek, nebo může být obestaven majetek státu v různých zemích světa až do výše, pokud se nepletu, až 16 mld. To přece nejsou žádné drobné! Co jsme to za národ, že tam docházelo k propouštění úředníků -
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, bohužel jste vyčerpala dvě minuty k této interpelaci. (Poslankyně Lorencová: Dopovím jenom větu.) Případně si další dotazy připravte písemně, protože já vám nemohu dát tu minutu na doplňující otázku. Já jsem se na to ještě znovu díval do jednacího řádu, ale nejde to, protože to musí být až po odpovědi ministra nebo předsedy vlády. Takže do třiceti dnů dostanete odpověď od předsedy vlády. (Poslankyně Lorencová: Takže se omlouvám.)
Pro jistotu - ti, kteří nevědí, o co jde, nechť si vyjedou z parlamentních zápisů i konkrétní zjištění té vyšetřovací komise.
Děkuji paní poslankyni Janě Lorencové.
Pan poslanec Petr Fiala není přítomen, tedy jeho interpelace propadá. Paní poslankyně Věra Kovářová je připravena. Dalším interpelujícím by měl být pan poslanec Petr Fiala. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Věra Kovářová: Děkuji. Vážený pane premiére, byla bych nerada, kdyby se tady naši nástupci, ať už členové vlády, nebo poslanci, museli za pár let divit, jak je možné, že jsme si nechali utéci evropské peníze mezi prsty, a tak na tento problém upozorňuji teď, kdy je snad možné s tím ještě něco podniknout.
Podle dostupných statistik, které jsou k dispozici na webových stránkách Evropské komise, totiž patří Česká republika mezi nejhorší země, pokud jde o čerpání evropských fondů. Ano, je skutečně pátá nebo šestá od konce, což samozřejmě - a doufám, že ve shodě s vámi - považuji za velký problém. Naše pozice na chvostu může vést k nedočerpání nebo k hektickým snahám o čerpání na poslední chvíli, jaké jsme zažili na začátku tohoto volebního období. Jistě nemusím zdůrazňovat, že ani jedna z těchto situací není z ekonomického pohledu optimální. Není optimální ani z politického hlediska, kdy neschopnost čerpat se může projevit negativně asi také v tom, jaké bude postavení České republiky při vyjednávání podoby kohezní politiky po roce 2020. A to bychom si, myslím, měli také velmi dobře uvědomit.
Pane premiére, víte o tomto problému? A co se s ním chystáte udělat? Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Věře Kovářové. Opět platí, že do třiceti dnů podle zákona o jednacím řádu vám pan premiér odpoví písemně.
Pan kolega Fiala tady stále není přítomen, takže i tato druhá interpelace propadá na konec vylosovaných interpelací. Dalším interpelujícím je pan poslanec Tomio Okamura. Připraví se pan kolega Petr Bendl. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Tomio Okamura: Vážený pane premiére, mělo by se konečně veřejně vyjasnit, kdo vás vlastně zezadu řídí. Již před volbami mnozí komentátoři vyjádřili obavy, že - cituji - "nyní půjde o to, jestli ČSSD bude autonomní stranou, nebo slabým článkem budoucí vlády, kde si bude někdo vodit premiéra na provázku", přičemž tady máme další fakta. O tom, že vás ve skutečnosti řídí lobbista, právník a váš spolužák Radek Pokorný, mluví například veřejně ministr financí Andrej Babiš, ale mluví o tom veřejně dokonce i ministr průmyslu za ČSSD pan Mládek, tedy váš spolustraník a nedávný člen vaší vlády, kterého jste si vybral a který prohlásil, že za jeho pádem stál ne pan premiér, ale pan Pokorný. A toto řekl veřejně v médiích.
Pozoruhodné je, že jsem se na základě těchto informací vás již dvakrát ve svých interpelacích ptal, zdali se stýkáte s lobbistou Radkem Pokorným a zdali s ním konzultujete. Řekl jsem, že mi od vás stačí jen odpověď ano, nebo ne. Obdržel jsem od vás, pane premiére, dvě písemné odpovědi a ani jednou jste mi na moji otázku nedokázal přímo odpovědět. Rád bych se ale konečně dozvěděl pravdu. Kolikrát jste v uplynulém čtvrtletí spolu komunikovali a konzultovali? Tím mám na mysli lobbistu Radka Pokorného. Prosím o konkrétní data.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Tomiu Okamurovi za jeho interpelaci. Opět platí třicet dnů na písemnou odpověď od pana předsedy vlády.
Pokračujeme interpelací pana poslance Petra Bendla. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, nový prezident Francie Macron spolu s kancléřkou Merkelovou deklarovali záměr reformovat Evropskou unii, zakládající smlouvy a prohloubit integraci. Zajímá mě, jak se vláda k tomuto záměru postaví, jakou má vizi Evropské unie, nebo jakou vizi Evropské unie bude prosazovat, a zdali se zasadí za prohlubování integrace, či nikoliv. Jaké má v této věci plány. Děkuji vám za vaši písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Petru Bendlovi. Písemná odpověď dojde podle zákona o jednacím řádu do třiceti dnů.
Další je interpelace paní poslankyně Jany Lorencové a připraví se pan poslanec Josef Hájek. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jana Lorencová: Pane předsedající, kolegyně a kolegové, já se vracím znovu k oblasti, kterou jsem, není to tak dlouho, otevřela, a to je oblast solárních elektráren.
Současně platný legislativní model totiž tvrdí, že dokončenost solární elektrárny neověřuje stavební úřad, ale Energetický regulační úřad, a to prostřednictvím revizí, což bude v důsledku stát české občany další desítky miliard. Navíc může bývalému vedení Energetického regulačního úřadu zajistit desítky milionů jako poradenství státu, neboť bývalý vedoucí pracovník, a možná jich je víc, Energetického regulačního úřadu je současně blízkým poradcem, nebo jedním z hlavních poradců, současného premiéra Sobotky.
Já se to pokusím zkrátit. Je to všechno na mnohem obsáhlejší materiál, což tedy bych časem nějak dodala písemně, ale většina dnes stíhaných a souzených vlastníků solárních elektráren vůbec nepřijde zkrátka i v případě, že by se podařilo legislativně upravit celou záležitost, což se zřejmě tedy asi nepodaří, ale až se prokáže u mezinárodních arbitráží platným státním kolaudačním souhlasem, že solární elektrárny byly dokončeny - a ony ex post, ale dokončeny byly a byly schopny bezpečného provozu -, zhroutí se zřejmě model, podle něhož stát bude muset vyplatit mnohamiliardové - nikoliv milionové, ale mnohamiliardové - náhrady škody a ušlého zisku. Dokonce na tom mohou ti vlastníci solárních elektráren, o které jde, i vydělat, protože nepůjde o stovky milionů, ale opravdu o desítky miliard.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, já jsem tolerance sama.
Poslankyně Jana Lorencová: A to za celých dvacet let jim to stát bude muset nakonec vyplatit zpětně a dodatečně.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Josef Hájek, který je ale nepřítomen, takže jeho přihláška propadá.
Pan poslanec Petr Bendl je připraven na svou dnes poslední interpelaci na předsedu vlády. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, množí se záležitosti, že pokud se nějaká konkrétní osoba přihlásí o státní zakázku, je přinucena zaplatit poplatek a ten nedostane zpátky v případě, že nevyhraje v daném výběrovém řízení. Například Ministerstvo životního prostředí přes několik serverů organizuje státní veřejné zakázky a ti, kteří se o tyto zakázky hlásí, musí zaplatit tisíce korun jenom za to, že se přihlásí. Nejde o žádnou formu kauce, která je běžná v systému výběrového řízení či bankovních záruk.
Chci vědět, zdali je toto ministerstvo, myslím tím Ministerstvo životního prostředí, jediné, jakým způsobem k takovýmto závěrům nebo k takovémuto zprostředkování zakázek jednotlivá ministerstva došla, zda si myslíte, že to je férové jednání, a jestli to náhodou není v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Protože to samozřejmě omezuje podnikání podle mě nelegitimním způsobem a komplikuje šanci přihlásit se do více výběrových řízení a ucházet se o státní zakázky. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Petru Bendlovi, který byl posledním interpelujícím na pana předsedu vlády. Propadly interpelace pana poslance Petra Fialy a Josefa Hájka, kteří nebyli přítomni.
Nyní budeme pokračovat podle § 111 věta 2. Od 16 hodin - cituji - nebo v případě, kdy interpelace na předsedu vlády budou ukončeny dříve, tak od doby jejich ukončení budou následovat ústní interpelace určené ostatním členům vlády. To mě opravňuje, abych po ukončení interpelací na předsedu vlády mohl začít interpelacemi na členy vlády. Prosil bych přítomné předsedy nebo zástupce předsedů poslaneckých klubů vládních stran, aby na to upozornili případně ministry, kteří nejsou omluveni na celý den, ale třeba jenom na časový úsek, zda by se mohli na ty interpelace dostavit.
První interpelující na členy vlády je paní poslankyně Pavla Golasowská, která je přítomna, připraví se paní poslankyně Gabriela Pecková. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Pavla Golasowská: Děkuji za slovo. Vážená nepřítomná paní ministryně, interpeluji vás ve věci nedostatku financí pro Centrum pro rodinu a sociální péči Ostrava. Toto centrum, které funguje už několik let a poskytuje služby nejen ostravským rodinám, ale i rodinám ze širokého okolí, nedostalo pro letošní rok finanční podporu na dva ze tří stěžejních programů, přičemž v loňském roce dosáhlo vysokého bodového ohodnocení. MPSV ze strany Centra pro rodinu i ze strany náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje obdrželo dopisy se žádostmi o urychlené řešení této situace, kdy z důvodu nedostatku finančních prostředků jsou jednak ohroženy aktivity pro rodiny a také úvazky čtyř kmenových zaměstnanců, mediátorů, lektorů a psychologa. MPSV odpovědělo předsedovi spolku dne 13. 4. 2017, že se jeho žádostí o přezkoumání dotace bude zabývat odbor rodinné politiky a politiky stárnutí a následně bude vyrozuměn o dalším postupu. O tři týdny později 2. května 2017 byla stejná odpověď zaslána také náměstkovi Moravskoslezského kraje. Nyní máme 25. května a Centrum pro rodinu hospodaří s propadem téměř milionu korun a doposud neví, zda mu budou dodatečně nějaké finance přiznány.
Vážená paní ministryně, žádám vás a prosím o urychlené řešení této situace a ptám se, zda je MPSV ochotno a schopno situaci Centra pro rodinu řešit, konkrétně zajištěním finančních prostředků a ne jen nic neříkajícími odpověďmi. Pokud ano, prosím o sdělení termínu. A ještě jenom doplním, že první dopis ze strany centra s prosbou o řešení ze strany MPSV byl napsán již 17. února 2017. Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Pavle Golasowské i za dodržení času k položení otázky při ústních interpelacích. Odpověď paní ministryně obdržíte podle zákona o jednacím řádu do třiceti dnů.
Další interpelující je paní poslankyně Gabriela Pecková, která také interpeluje nepřítomnou omluvenou paní ministryni práce a sociálních věcí. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Gabriela Pecková: Dobré odpoledne, dámy a pánové. Můj dotaz na paní ministryni se týká bezpečnosti internetu pro naše děti, respektive bezpečného digitálního prostředí pro naše děti. Touto otázkou se bude příští týden zabývat podvýbor Rady Evropy pro ochranu a práva dětí v Ázerbájdžánu. Bude to hlavním tématem. A mě by zajímalo, jestli MPSV, kterému přísluší digitální vzdělávání dospělých - MŠMT řeší tuto otázku, co se týče dětí, ale dospělé řeší právě Ministerstvo práce a sociálních věcí - připravuje nějaký program pro skupinu rodičů, pro rodiče. Protože my, kdo se touto otázkou zabýváme, se velmi často setkáváme s tím, že rodiče jsou daleko hůře vybaveni nejenom technicky, ale co dovedností týče než jejich děti. Takže i když se rodiče zajímají o to, co jejich děti na internetu dělají - a víme dnes, že internet je galerií potenciálních obětí - tak v podstatě nejsou schopni s tím nic udělat, protože jejich dovednosti jsou na podstatně horší úrovni.
Tak bych chtěla vědět, jestli Ministerstvo práce a sociálních věcí má v plánu, nebo již jde tímto směrem, aby se rodiče vzdělávali tak, aby stačili svým dětem a mohli je tak lépe ochránit před nebezpečím, které dnes skýtá digitální prostředí a sociální sítě. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Gabriele Peckové za její interpelaci. Opět platí, že do třiceti dnů dostanete písemnou odpověď.
Nyní je na řadě třetí vylosovaná interpelace pana poslance Jaroslava Holíka, ale nevidím ho tady. Počítač tam má sice otevřený, ale není tu. Takže jeho interpelace propadá. Budeme se zabývat interpelací pana poslance Petra Bendla. Připraví se paní poslankyně Dana Váhalová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pane téměř trvale nepřítomný ministře zemědělství, má otázka je jednoduchá. Zajímá mě stav rezervního fondu České republiky ve chvíli vašeho nástupu do funkce ministra, a jaký je stav dnešní. A zároveň by mě zajímalo podrobné čerpání v období vašeho působení na Ministerstvu zemědělství. Děkuji vám za vaši písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Petru Bendlovi. Otázka byla jasná. Odpověď doufám bude také jasná do třiceti dnů.
Nyní paní poslankyně Dana Váhalová. Připraví se pan poslanec Ludvík Hovorka. A to už jsou další interpelace. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Dana Váhalová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, vážený pane ministře. Antidopingová laboratoř. Zřizovatelem této laboratoře bylo Ministerstvo zdravotnictví České republiky a sídlila v Hloubětíně. Byla jednou z nejstarších laboratoří pro odhalování dopingu na světě a její činnost byla bohužel ukončena zřizovatelem k 31. 7. 2011. Tuto laboratoř v roce 1966 založil docent Chundela a za dlouhé roky činnosti si vybudovala velmi dobré jméno nejenom v České republice, ale i ve světě.
Pražská laboratoř měla akreditaci od světové antidopingové agentury WADA, a mohla tedy oficiálně provádět analýzy vzorků krve i moče sportovců. České dopingové vzorky dnes posuzuje akreditovaná laboratoř WADA v zahraničí, v německém městě Kreisch u Drážďan. Po téměř půl století velmi dobré práce tak známá česká antidopingová laboratoř skončila. Údajně, jak to tak bývá zdůvodňováno, na ni nebyly peníze. Sama laboratoř si však dokázala vydělat na platy zaměstnanců i běžný provoz. Neměla bohužel na obnovu vybavení a nepomohl ani zřizovatel Ministerstvo zdravotnictví, které ze zákona laboratoř řídilo, ani všeobecná fakultní nemocnice, pod kterou spadala.
V povědomí řady lidí pohybujících se ve sportu a těch, kteří se dlouhodobě věnují narůstajícímu problému dopingu, tento krok zanechal pocit zklamání a hořkosti, že jsme přestali bojovat proti dopingu. Statistiky vývoje a nárůstu dopingu ve vrcholovém sportu jsou smutný reál. Sport je stále více o penězích a stále méně o fair play. Doping u dorostu a juniorů je více než varující skutečností, kterou nemůžeme pouze monitorovat. Mladí sportovci si ničí zdraví pro úspěch a peníze, protože jim to společnost toleruje. My přece nemůžeme rezignovat a přijmout názor, že doping ke sportu patří. Sport je spojován s kladnými hodnotami působení na člověka, ale pozitivní hodnoty najdou své naplnění pouze tehdy, pokud se sport provozuje podle pravidel, s úctou a respektem nejen k soupeři, ale také ke svému zdraví.
Přestože k tomuto ukončení došlo skoro před šesti lety, rády bych se vás dotázala, zda bychom neměli uvažovat o možnosti obnovení činnosti takové laboratoře v České republice a větší součinnosti všech dotčených institucí a organizací v boji proti dopingu. Děkuji za písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Daně Váhalové. Zvládla to do dvou minut. Takže opravdu do třiceti dnů dostanete odpověď a bude jistě velmi zajímavá.
A nyní je na pana ministra zdravotnictví další interpelace, konkrétně od pana poslance Ludvíka Hovorky, a připraví se pan poslanec Karel Rais. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo.
Vážený pane ministře, navazuji na svoji předchozí interpelaci ve věci specializované paliativní mobilní hospicové péče. V současné době probíhá jednání o zařazení této péče do seznamu výkonů. Podmínkou pro zařazení zřejmě bude, že ta agentura, která chce poskytovat paliativní péči, bude muset mít k dispozici lékaře paliativce. Těchto lékařů je ale v České republice údajně jenom 41. Z toho většina má úvazky v lůžkových zařízeních, takže volná kapacita těchto lékařů na mobilní hospice bude velmi malá. Může to znamenat, že pokud bude takto dáno minimální personální vybavení pro agentury, které chtějí poskytovat péči v domácích hospicech, dojde v podstatě k omezení péče, protože ty agentury, které to dělaly až do dneška a dělaly to bez lékaře paliativce, to vlastně dále nebudou moci poskytovat a ve svém důsledku to bude znamenat zásadní omezení poskytování paliativní péče.
Bude-li tedy v agregovaném výkonu pevně zařazen lékař paliativec, pojišťovny nenasmlouvají tento typ péče s agenturami, které nebudou mít v týmu lékaře paliativce. Tuto podmínku v současné době splňuje pouze 11 účastníků, tedy 11 agentur v sedmi krajích České republiky. Sedm krajů České republiky takovou péči vůbec nemá a podle podmínek uváděných ve výkonech mobilního hospice ani mít nebude.
Já vás tedy žádám, abyste dobře zvážil, v jaké podobě bude tento výkon zařazen do seznamu výkonů a v jaké podobě bude hrazen zdravotními pojišťovnami, protože smyslem zařazení této péče do seznamu výkonů má být hrazení ze zdravotního pojištění a zvýšení dostupnosti této péče. Pokud ale dojde k zakotvení takovéto podmínky, pak to ve svém důsledku bude znamenat zásadní omezení dostupnost paliativní péče pro většinu obyvatel České republiky. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane poslanče, děkuji, budete 30 dní čekat na odpověď pana ministra Ludvíka.
Paní ministryně Valachová před svým rozhodnutím, že skončí 31. května, nevyužila té krásné možnosti, že by byla přítomna na interpelacích, ale pan kolega Rais ji jistě bude interpelovat i v její nepřítomnosti. Prosím, pane poslanče, máte slovo. Ještě vyzvu paní kolegyni Kovářovou, aby se připravila. Prosím.
Poslanec Karel Rais: Takže děkuji, pane předsedo.
Vážená paní ministryně, dovoluji si vás znovu interpelovat ve věci chyby přechodných ustanovení vámi prosazené novely vysokoškolského zákona, která je účinná od 1. září minulého roku. Jedná se o problém automatického prodloužení akreditací stávajících oborů pouze o tři roky, tj. do září roku 2019. Potom již nemůžeme tyto akreditace prodlužovat a studentům bude ukončeno studium. Ve vašich předchozích odpovědích jsem se vždy dočkal jen bagatelizace problému a ujištění, že vše bude ošetřeno.
Vážená paní ministryně, není tomu tak. Zatímco vy tvrdíte, že vše máte ošetřeno, rada vysokých škol - a toto bych podtrhl, protože to jsou zástupci v podstatě celé vysokoškolské veřejnosti - aktuálně hovoří o desetitisících vysokoškoláků, kteří díky této chybě v zákonu nemusí dostudovat, nebo budou muset dostudovat jiné studijní programy, než na které se hlásili a na které byli přijati.
Opravdu, paní ministryně, chcete hazardovat s osudy těchto studentů? Co udělalo ministerstvo pod vaším vedením k nápravě chyby? Zhola nic. Vámi vydaná metodika s názvem Znovupřijetí ke studiu v případě zániku akreditace studijního programu je více než úsměvná. Vy v ní říkáte, že školy mají změnit své studijní a zkušební předpisy, aby uznávaly výsledky předchozího studia roky dozadu, případně aby studentům odpouštěly poplatky za překročení délky studia z důvodů, že studenti nedostudovali proto, že vlivem chyby zákona akreditace zanikla.
Dovolím se proto zeptat, jak hodláte situaci řešit. V ideálním případě by bylo předložení návrhu změny zákona o vysokých školách technickou novelou. Prosím o podrobnou písemnou zprávu, které kroky učiníte, aby se těmto stamilionovým škodám předešlo. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Karlu Raisovi, který dodržel čas k interpelaci. Jsem zvědav, jestli paní ministryně alespoň využije, že by vám odpověděla osobně, nebo bude odpovídat její následovník.
Nyní je připravena paní poslankyně Věra Kovářová, připraví se pan poslanec Jiří Koubek. Paní kolegyně Kovářová má také smůlu, protože paní ministryně Šlechtová je omluvena. Máte slovo, paní kolegyně.
Poslankyně Věra Kovářová: Vážená paní ministryně, obracím se na vás v podstatě se stejnou otázkou jako na pana premiéra. Problém, na který v ní upozorňuji, spočívá v tom, že podle dostupných statistik Evropské komise patří Česká republika mezi nejhorší země, pokud jde o čerpání evropských fondů. Ano, Česká republika je skutečně pátá nebo šestá od konce, což samozřejmě, a věřím, že ve shodě s vámi, považuji za velký problém. Naše pozice na chvostu může vést k nedočerpání, nebo alespoň znovu k hektickým snahám o čerpání na poslední chvíli. Jistě nemusím zdůrazňovat, že ani jedna z těchto situací není z ekonomického ani politického ohledu optimální.
Vážená paní ministryně, co dělá váš úřad pro to, aby se neopakovalo dohánění skluzu v čerpání evropských peněz jako na začátku tohoto volebního období? Co děláte pro to, abychom se nedívali naprosté většině členských států na záda? Co děláte pro to, aby potřebné prostředky přišly do České republiky co nejdříve? Děkuji za písemnou odpověď.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Věře Kovářové, do 30 dnů by měla přijít odpověď od paní ministryně pro místní rozvoj.
A nyní se slova ujme pan poslanec Jiří Koubek, připraví se pan poslanec Karel Šidlo. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Jiří Koubek: Děkuji, pane předsedající.
Vážený pane nepřítomný ministře, je mi líto, že jste se omluvil hned z prvních interpelací ve své funkci. Doufal jsem, že naplníte rčení o tom, že nové koště dobře mete, zatím se asi zdá, že budete, bohužel, potvrzovat obavy nejen opozice, že na interpelace také nebudete chodit jako váš předchůdce a spíše než dobře mést budete zametat. Ale věřím tomu, že vaše absence souvisí s intenzivním přebíráním úřadu, a že tedy budete postupně přebírat agendu a že také na stůl co nejrychleji dostanete živou kauzu, kauzu sídliště Písnice, se kterou jste se mohl seznámit již jako poslanec.
Ve stručnosti. Společnost ČEZ vlastní písnické sídliště, jedná se o 739 bytů a celé prostranství tohoto sídliště o rozloze asi pěti hektarů. Oproti všem původním příslibům společnost ČEZ se rozhodla v loňském roce bytový fond prodat nikoliv přímo nájemníkům, ale ve veřejné soutěži za nejvyšší nabídku. Vítězem tendru se stala společnost Kennial, která ovšem dva dny před lhůtou pro zaplacení oznámila, že nezaplatí a odstupuje ze soutěže. Podle sdělení společnosti Kennial jsou důvodem právní vady tendru a žaloba nájemníků na určení vlastnictví.
Rád bych se s vámi v této záležitosti setkal spolu se zástupci iniciativy Moje Písnice a tuto záležitost s vámi probral. Také bych rád s vámi mluvil o dopise, který od společnosti ČEZ obdrželo 12 nájemníků, kteří podali žalobu k soudu. Tón tohoto dopisu považuji za naprosto nepřijatelný od firmy, v níž je většinovým vlastníkem stát. Nájemníci tento dopis považují za zastrašování a po jeho přečtení se jim opravdu nedivím. Věřím, že si, pane ministře, i přes své pracovní vytížení uděláte čas a spolu se mnou a s iniciativou Moje Písnice a s vybranými nájemníky se sejdete a jako hlavní akcionář ve společnosti ČEZ vyslechnete naši pozici. Prosím, udělejme si čas na tuto schůzku. Děkuji. A vyzvěte společnost ČEZ, aby hned ukončila soutěž.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jiřímu Koubkovi, do 30 dnů dostanete odpověď a jistě i další lidé budou mít zájem o její výsledek.
Nyní pan poslanec Karel Šidlo na přítomného ministra dopravy Dana Ťoka, připraví se pan poslanec Petr Bendl. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Karel Šidlo: Děkuji za slovo. Vážený pane ministře, minulý čtvrtek jsem vás interpeloval ohledně přípravy vyhlášky číslo 302/2001 Sb., která zcela zásadně mění výpočet kapacity stanic technických prohlídek, kterým se navýší potřebný počet STK v České republice. Ve svých odpovědích jste označil obsah interpelace za nesprávný a mnou uváděná čísla z oblasti futurologie, současný můj názor na vztah mezi prováděcí vyhláškou a novelou zákona za mírnou dezinterpretaci. Doslova jste uvedl, že novela prováděcí vyhlášky podle výpočtu Ministerstva dopravy možná navýší počet STK o pět až deset procent. Důvodem účelové změny vyhlášky byla možnost navyšování počtu STK.
Jak je potom možné, že v posledních letech bylo vybudováno 84 nových STK, které reagovaly na navýšení počtu vozidel nebo změnu doby prohlídky? Vaše odpovědi mě velmi překvapily a mohu pouze konstatovat, že jste předvedl velkou neznalost nebo manipulaci s fakty. V současné době mají jednotlivé linky tolik techniků, že není potřebné vyhláškou navyšovat čas prohlídky o deset minut. Navíc v zákoně není stanoven počet techniků souvisejících s výpočtem kapacity linky STK. Čísla jsem získal při komunikaci se společnosti Dekra CZ a. s., její zástupci byli členy pracovní skupiny pro přípravu prováděcí vyhlášky společně s Asociací STK.
Pro vaši informaci musím uvést, že 18. května letošního roku proběhlo jednání na Ministerstvu dopravy, které zastupovali pánové Nosek a Pecha. Vámi uváděné navýšení počtu STK je hluboko pod výpočtem pro Brno-město, kde je navýšeni o 12 %. Uvedu ještě okresy, kde byl proveden výpočet. Pardubice - navýšení o 50 %, České Budějovice - navýšení o 50 %, Pelhřimov - navýšení o 50 %, Ústí nad Labem - bez navýšení. Pro další okresy výpočet nebyl proveden. Při interpelaci -
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane poslanče, nezbývá mi nic jiného než vás přerušit, protože jste vyčerpal dvě minuty.
Poslanec Karel Šidlo: Děkuji za vaši reakci.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Budete mít ještě šanci minuty, protože pan ministr je přítomen a připraven vám odpovědět na vaši interpelaci. Pane ministře, máte slovo.
Ministr dopravy ČR Dan Ťok Děkuji, vážený pane místopředsedo. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já jsem pana poslance Šidla prostřednictvím pana předsedajícího nechtěl nijak nadzvednout nebo rozčilit. A myslím si, že je potřeba fakta trošku zreálnit.
Za prvé, ta vyhláška ještě nenabyla platnosti a je stále vypořádávána v meziresortním připomínkovém řízení, takže těm výpočtům, které byly prováděny, nerozumím, protože ty mohou být prováděny na základě něčeho, co zatím neplatí, a je potřeba počkat, až to bude platit. Nicméně jestli můžu sdělit to, co mně připravil můj úřad a jaké jsou naše informace, Ministerstvo dopravy je zákonem pověřeno vést registr STK a současně je i správcem neveřejného informačního systému stanic technických kontrol. Tento systém byl zaveden 1. prosince 2008. V České republice je celkový počet STK, kterým bylo uděleno oprávnění, 374. Z toho je 40 samostatných STK na traktory, které nikdy nepodléhaly regulaci zákonem a tomu výpočtu kapacity. V současné době je reálně provozováno zhruba 320 STK, které podléhají regulaci.
Zásadně odmítám, že novela vyhlášky č. 302/2001 Sb. by vedla cíleně ke snížení stávající kapacity STK. Prováděcí předpis vychází ze zmocnění uvedeného v zákoně, kdy výpočet kapacitní potřeby technických prohlídek, kapacity kontrolních linek STK a počtu skutečně provedených technických prohlídek má právě stanovit prováděcí předpis. Stanovení těchto výpočtů odráží reálnou a skutečnou potřebu činností spojených s STK.
Tvrzení, že dojde k navýšení počtu STK o 157, které bylo tady minule řečeno, neodpovídá realitě. Předpokládané navýšení provozoven STK je maximálně do 10 %, což je 32 provozoven STK celkově. Předpokládané navýšení vychází z těchto skutečností: Dnes je teoretická kapacita linky o čtyřech stáních 10 600 technických prohlídek za rok. Novým výpočtem odrážejícím realitu skutečné potřeby ve vztahu k propustnosti stávajících kontrolních linek a časové pracnosti vyjádřené v novele zákona dochází u stejné linky ke snížení propustnosti na 10 035 technických prohlídek za rok, tzn. maximální pokles o pět procent. Přitom jsou zohledněny faktory týkající se kontrolních techniků, provozní doby a dalších požadavků vyplývajících z novely zákona.
Novela zákona nově zavedla povinnost zohlednit časovou pracnost v rámci výpočtu potřebné kapacity technických prohlídek, kdy z hodnot koeficientu 0,506 potřebné kapacity v rámci počtu registrovaných vozidel, kterým se upravuje vztah mezi pracností jednotlivých druhů technických prohlídek a jednotlivých kategorií vozidel, došlo k navýšení na hodnotu 0,521, což je nárůst o 1,5 %. Ke snížení využití STK tak v žádném případě nemůže dojít ve vámi uváděné výši.
Cílem zákona v provedení novely vyhlášky je zajištění zlepšení dostupnosti služby poskytovaných STK pro širokou motoristickou veřejnost, kdy v některých okresech, kde po účinnosti platné novely dojde k překročení 80procentní stávající kapacity kontrolních linek, může vzniknout další provozovna STK. V okresech, kde využití stávající kapacity po účinnosti platné novely zákona nedosáhne 80 %, nová provozovna STK vzniknout nemůže.
Závěrem tedy uvádím, že příprava vyhlášky č. 302/2001 Sb. je procesem, který pouze naplňuje platnou zákonnou úpravu plně v souladu s podmínkami v tomto zákoně. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi za dodržení času k odpovědi. Nyní doplňující otázka pana poslance Karla Šidla. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Karel Šidlo: Děkuji za odpověď, pane ministře. Moje interpelace byla směřována k jedné prosté věci a to je to, že snaha legislativy, resp. Poslanecké sněmovny při projednávání novely zákona číslo 56 směřovala k tomu, aby nevznikaly zbytečně stanice technických kontrol jako komerční nástroj souboje mezi provozovnami, které mohou mít tvrdý dopad do bezpečnosti silničního provozu a do technického stavu vozidel.
Připravovaná vyhláška, která chápu, že není ještě platná, tak ale by měla být jasným signálem, co se bude dít z hlediska aplikace zákona. A v podstatě jestliže chci uplatnit v praxi zákon, tak bych měl mít u vyhlášky také jednoznačně počítáno, co to pro mě bude znamenat z hlediska např. počtu linek a stanic STK. Ta čísla, která jsem použil, jsou čísla, která vznikla v rámci pracovní komise a komunikace asociace stanic technických prohlídek společně s vašimi zaměstnanci nebo úředníky na ministerstvu. A mně to trochu opravdu vadí. Ta vaše argumentace samozřejmě vychází ze znalostí, které máte, a toho, co vám úředníci dali. (Předsedající: Pane poslanče, netrapte mě...) Ale na druhé straně já jsem s tím stále nespokojen.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr má čas na odpověď.
Ministr dopravy ČR Dan Ťok Vážený pane místopředsedo, vážený pane poslanče prostřednictvím pana předsedajícího, to je mně líto, že jste nespokojen. A já vám navrhuji, že udělám jednání s našimi specialisty, protože tento výpočet, který jste říkal, že je odsouhlasen našimi pracovníky, našimi pracovníky odsouhlasen není. Takže pojďme si říct, co jsme v té vyhlášce změnili, proč jsme to změnili.
V podstatě šlo o úplně jinou záležitost. Šlo o to, aby se zpřesnily věci, které ten zákon vůbec nepojmenovával. A nám jde o to, aby se dodrželo to, co jsem tady říkal. Pokud kapacita v území je 80 % a výše, tak se nic nového stavět nebude. Pokud je menší, tak se o tom může debatovat a rozhodne krajský úřad v takovém případě. Ale podle našich zkušeností víc než 5-10 % tady nehrozí, že by se zvyšovala kapacita. To znamená, mělo by to zůstat na podobných číslech.
Můj návrh platí, jste zván k nám, abychom to s odborníky probrali. A jsem přesvědčen, že vás uspokojíme tentokráte.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi. Interpelace končí. Nyní je interpelace pana poslance Petra Bendla na nepřítomného ministra zemědělství. Připraví se paní kolegyně Golasowská. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Pane ministře a zároveň první místopředsedo KDU-ČSL, chci se vás zeptat, proč jste na rozdíl od několika vašich kolegů nepodpořil vznik vyšetřovací komise k úniku vyšetřovacích spisů. Zdali se něčeho bojíte, nebo spíše sloužíte.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za vaši interpelaci. Věřím, že do 30 dnů odpověď přijde.
Paní poslankyně Pavla Golasowská na nepřítomnou ministryni Michaelu Marksovou. Připraví se pan poslanec Ludvík Hovorka. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Pavla Golasowská: Děkuji za slovo. Vážená stále nepřítomná paní ministryně, interpeluji vás ve věci vyjádření posudkové komise MPSV - průkaz pro osoby se zdravotním postižením a určením stupně závislosti.
Detašované pracoviště MPSV, posudková komise Ostrava, obdrželo požadavky na posouzení zdravotního stavu pana Jiřího Urbana pro účely odvolacích řízení správních ve věcech "průkaz osoby se zdravotním postižením a stupeň závislosti". Výše zmíněným pracovištěm bylo panu Urbanovi sděleno: "Z důvodu mimořádně vysokého počtu žádostí o podání posudku není možné zařadit na program jednání posudkové komise MPSV ve lhůtě stanovené pro podání posudku. Případ bude zařazen neprodleně po odpadnutí uvedeného závažného důvodu. Velmi se vám za tuto situaci omlouváme. Závěrem vám sdělujeme, že jakmile bude znám termín projednávání vašeho případu, s časovým předstihem obdržíte informaci o dalším postupu." Tato zpráva byla panu Urbanovi zaslána posudkovou komisí 21. prosince 2016 - a nyní máme 25. května 2017 a pan Urban nemá dodnes žádnou zprávu.
Vážená paní ministryně, ptám se, zda je tato situace standardní a zda se vám zdá přiměřené jednání, kdy se posudková komise sice omluví, ale pět měsíců nedá o situaci vědět. Možná že tento případ není ojedinělý a na vyjádření posudkové komise čekají takto řady občanů.
Vážená paní ministryně, žádám vás o prošetření této záležitosti a také o to, abyste učinila nápravu a lidé s postižením se dočkali svých zpráv a práv také dříve, než zemřou. Děkuji za vaše sdělení, v jakém termínu bude pan Urban uvědoměn o dalším postupu. Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Pavle Golasowské. Věřím, že do třiceti dnů paní ministryně Michaela Marksová odpoví.
Nyní pan poslanec Ludvík Hovorka na ministra zdravotnictví, připraví se paní poslankyně Gabriela Pecková. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo.
Vážený pane ministře, interpeluji vás opakovaně ve věci zdravotnických prostředků a zejména jejich certifikace a problémů jak výrobců, tak notifikovaných osob.
Trh, který tvoří vnitřní spotřeba zdravotnictví v České republice, představuje v současné době 24 mld. korun a tvoří mezi 7 až 8 % nákladů na zdravotní péči. Těch výrobců u nás je asi 2 931 a potýkají se s novými evropskými předpisy. Pro převážnou většinu firem, které jsou malé nebo střední, je velmi neekonomické budovat a udržovat zkušební infrastrukturu a v některých případech, jako jsou biologická hodnocení, klinické zkoušky apod., je to neekonomické a významně by to zvyšovalo náklady na vývoj, a tím i ceny konečných výrobků. Přestože v České republice jsou k dispozici zkušební technologie a odborníci schopní testy a zkoušky provádět, není na těchto pracovištích zajištěn elementární systém opatření zaručující a prokazující validitu poskytovaných výsledků a v procesu posuzování shody nejsou použitelné. Výrobci jsou nuceni hledat výrazně dražší služby v zahraničí. Výsledkem je zdražení a prodloužení procesu uvedení výrobků na trh a to má v konečném důsledku vliv na cenu a dostupnost zdravotnických prostředků. Omezení inovací u výrobců vytváří prostor pro stagnaci aplikovaného výzkumu, vývoje nových technologií a klinických metod a jejich užívání v praxi.
Mně se jedná o to, jestli Ministerstvo zdravotnictví může zajistit ve svých přímo řízených nemocnicích klinické hodnocení a klinický výzkum, samozřejmě za úhradu, a to z toho důvodu, že notifikované osoby, které jsou v České republice už jenom dvě, EZÚ a ITC Zlín, si nemohou dovolit zaplatit kvalifikované odborníky na klinická hodnocení, klinické zkoušky, ale potřebují externisty. A ti externisté pracují ve vašich nemocnicích. Je to široký problém, který vyžaduje koordinaci Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva zdravotnictví, a já vás prosím o výraznou pomoc těmto výrobcům a notifikovaným osobám. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já děkuji panu poslanci Ludvíku Hovorkovi. Nyní paní poslankyně Gabriela Pecková na přítomného ministra Roberta Pelikána, připraví se paní poslankyně Věra Kovářová. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Gabriela Pecková: Ještě jednou hezké odpoledne, dámy a pánové. Až do příchodu pana ministra Ťoka jsem se dmula pýchou, že budu jediný poslanec, kvůli kterému přijde pan ministr do sněmovny. Ale k věci.
Dnes je Mezinárodní den nezvěstných dětí. Během migrační krize zmizelo 30 tis. dětí. My jsme přebrali nyní předsednictví v Radě Evropy a k této příležitosti Ministerstvo spravedlnosti připravuje na 25. až 26. září konferenci, která má akcentovat právě práva dětí, děti migrující bez doprovodu apod.
V čem je velký problém zmizelých dětí? Především - v rámci Evropy je to s podivem, protože unifikujeme kdeco - neexistuje jednotná definice, co to takové zmizelé dítě je. Skutečně se to velmi různí. Například v Maďarsku nemaďarské dítě nemůže být nikdy zmizelé. Toto velmi komplikuje jak sdílení informací, tak potom pátrání po těchto dětech.
Pane ministře, já bych se chtěla zeptat, jestli v rámci našeho předsednictví, kdy my si určujeme priority a my máme v rukou otěže Rady Evropy v tuto chvíli, třeba nechystáte, neučiníte pokus nějakým způsobem definici zmizelého dítěte posunout směrem k jednotné definici, tak aby se po těchto dětech mohlo lépe pátrat a informace se mohly lépe sdílet. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Gabriele Peckové a pan ministr je připraven na odpověď. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán Děkuji, vážený pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, já jsem tedy skutečně jeden z mála přítomných, ale víceméně proto, abych vám řekl, že nejsem ten správný, protože problematiku pohřešovaných dětí řeší Ministerstvo vnitra. Já jsem dostal informaci při přípravě na tuto interpelaci, že ji řeší aktivně. Ale nechci tu mluvit za ministra vnitra. On se vám určitě rád sám pochlubí tím, co v tom dělá.
Pokud jde o mě, tak skutečně Ministerstvo spravedlnosti organizuje v rámci předsednictví Rady Evropy konferenci k problematice migrace dětí bez doprovodu, což je problematika zajisté související, úzce související, ale přece jen poněkud odlišná, protože naše gesce je poněkud odlišná. Takže při vší snaze, obávám se, že vám neumím lépe odpovědět, protože jsem přesvědčen, že to je problematika Ministerstva vnitra.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Gabriela Pecková: Milý pane ministře, děkuji. Ale já jsem se na vás obrátila ze dvou důvodů. Jednak proto, že některé evropské státy skutečně mají tuto definici ze zákona, jiné nikoliv. A právě proto, že je ctí Ministerstva spravedlnosti tuto konferenci v září pořádat, proto jsem myslela, že by bylo vhodné nebo dobré v rámci našeho předsednictví se o toto pokusit. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan ministr, jestli chce ještě pokračovat? Prosím, pane ministře.
Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán Tak já jsem určitě rád, že jste to téma otevřela. Já to i svým spolupracovníkům připomenu a uvidíme, třeba v tom i my dokážeme něco udělat. A když ne my, tak věřím, že na vnitru se o to opravdu starají. Zdá se mně z těch podkladů, že ano. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi. Tím je interpelace vyčerpána. Nyní paní poslankyně Věra Kovářová a připraví se pan poslanec Jaroslav Holík. Protože je nepřítomen, také uvedu do pohotovosti paní kolegyni Váhalovou. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Věra Kovářová: Vážený pane ministře, na začátku tohoto volebního období jsme v Poslanecké sněmovně schválili dotační program, který měl sloužit rozšíření kapacit základních škol v okolí velkých měst, tedy v oblastech postižených tzv. suburbanizací. Tehdy mělo jít o přechodný nástroj na řešení palčivého problému, se kterým se potýkala města a obce, ve kterých infrastruktura zdaleka nepostačovala požadavkům. A právě na základě jejich podnětů jsem návrh na zřízení dotačního programu podala.
Ani po třech letech fungování programu, který podle mého přesvědčení prokázal svůj smysl, nejsou všechny oprávněné požadavky uspokojeny, což ostatně i vyplývá z odpovědi vašeho předchůdce na moji nedávnou interpelaci ve stejné věci. Vyplývá z ní i to, že ministr Babiš se rozhodl tento dotační program ukončit.
Zajímalo by mne, zda jsou pro ukončení skutečně dány důvody, tedy především do jaké míry byly uspokojeny požadavky vyplývající ze studie zpracované před zahájením programu. V případě, že zůstávají některé požadavky neuspokojené, bude skutečně postačující vypsání poslední výzvy letos na podzim, jak mě informoval váš předchůdce? Děkuji za odpověď. A prosím, aby vzhledem ke skutečnosti, že půjde o odpověď písemnou, byla podložena jasnými a klidně i vyčerpávajícími čísly, díky kterým bude možné si udělat o situaci obrázek. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Věře Kovářové a věřím, že bude odpověď na interpelaci zajímat velké množství poslanců této Sněmovny.
Kolega Holík stále není, čili i jeho druhá interpelace propadá. A nyní paní poslankyně Dana Váhalová, připraví se pan poslanec Petr Bendl. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Dana Váhalová: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, pane ministře, nebudu zde dnes hovořit o vrcholovém sportu, ač se mi ani trochu nelíbí často citovaný názor, že v existujícím systému vrcholového sportu nemá problematika dopingu řešení, protože já věřím, že kde je vůle, tam je cesta a cesta bývá často mnohem důležitější než její cíl. Jestliže nemá problém řešení v rámci stávajícího systému, nejde již o problém, ale o systémovou vadu.
Boj proti dopingu podporuje několik významných mezinárodních dokumentů. Boj proti dopingu se dotýká celého sportovního hnutí, všech jeho výkonnostních i věkových skupin. Jedním z nejdůležitějších cílů je informovat a vzdělávat sportovce, trenéry, ale i ostatní osoby, které se pohybují v tomto prostředí, o nebezpečí dopingu. V roce 1999 vznikl Antidopingový výbor České republiky, který je nejvyšším orgánem a výhradním odborným pracovištěm zabezpečujícím antidopingový program České republiky. Zřizovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Kromě činnosti legislativní, informační a výchovné má také v gesci neméně důležitou roli zabezpečení dopingových kontrol.
Můžete mi prosím dát bližší informaci o rozpočtu Antidopingového výboru České republiky? Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Daně Váhalové a paní kolegyně Valachová možná odpoví osobně, jinak její nástupce bude povinován z vaší interpelace.
Nyní pan poslanec Petr Bendl na ministra dopravy Dana Ťoka, připraví se pan kolega Ludvík Hovorka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo, pane předsedající.
Vážený pane ministře, Ministerstvo dopravy se rozhodlo nepřipojit k žalobě na Německo ohledně zavádění mýta, které zvýhodňuje německé řidiče před ostatními, a proto mě zajímá, co tedy konkrétního, jestli něco jiného děláte pro to, aby naši řidiči v Německu nebyli diskriminováni, nebo jenom jestli čekáte, jak dopadne žaloba, kterou podaly jiné státy. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Petru Bendlovi. Pan ministr odpoví. Je to jistě velmi zajímavé téma, které už delší dobu trápí naše řidiče a řidiče i jiných států po celé Evropě. Pan ministr si mezitím vypne mobilní telefon, aby nás to nerušilo. V pořádku, máte slovo, pane ministře. Prosím.
Ministr dopravy ČR Dan Ťok Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, tady pan poslanec Bendl prostřednictvím pana předsedajícího neřekl úplně pravdivou informaci. Za prvé, Ministerstvo dopravy se nerozhodlo, toto je záležitost, kterou probíral výbor pro Evropskou unii celé vlády, a celá vláda se rozhodla, že nebude iniciovat žalobu proti Německu kvůli mýtu, nebo kvůli dálničním známkám, abych byl úplně přesný. Ta situace ohledně diskriminace a nediskriminace není totiž tak jednoduchá, aby šlo říct, že tady jednoznačně k diskriminaci dochází. Nicméně vláda na výboru pro Evropskou unii přijala usnesení, že sama nebude iniciovat žalobu, nicméně pokud se některý z členských států Evropské unie rozhodne žalobu podat, tak Ministerstvo dopravy má přinést materiál, ve kterém přijde s analýzou, zdali se k takovéto žalobě přidat, nebo nepřidat. Takže toto je výsledek z pondělního zasedání vlády, kde se tato věc probírala, a existuje na to i usnesení. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi. Pan kolega Bendl má doplňující otázku. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Já velmi děkuji za odpověď. Nevěděl jsem tuhle informaci, nemáme tak rychlý servis, abychom věděli, co všechno vláda projednala a jaké jsou její definitivní usnesení. Obrátím se tedy na pana premiéra napříště. Vy ho určitě vybavíte informacemi. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Prosím, pan ministr nebude dál odpovídat. Interpelace je vyčerpána. Pokračuje tedy interpelace pana poslance Ludvíka Hovorky na ministra zdravotnictví a na stejného ministra se připraví paní kolegyně Kovářová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo.
Vážený pane ministře, ve vaší odpovědi na moji interpelaci ve věci úhrad Fakultní nemocnici u sv. Anny mě překvapila vaše odpověď, kde píšete, že nelze připravit úhradovou vyhlášku, která by zajistila rovnoměrné financování nákladů Fakultní nemocnice u sv. Anny, a tento problém bude možné definitivně odstranit pravděpodobně až v rámci připravované redefinice pravidel úhrady akutní lůžkové péče v návaznosti na projekt DRG Restart. K případnému sloučení s Centrem kardiovaskulární a transplantační chirurgie, které bylo odděleno od Fakultní nemocnice u sv. Anny v 90. letech, uvádíte, že i takový krok Ministerstvo zdravotnictví v delším časovém horizontu zvažuje. Nicméně musíme mít jistotu, že sloučením nedojde k destabilizaci tohoto poskytovatele vysoce specializované péče. Tím oddělením už došlo k destabilizaci Fakultní nemocnice u sv. Anny a v podstatě se tím dosud nikdo nezabýval.
Pane ministře, kde berete jistotu, že připravovaná redefinice pravidel úhrady akutní lůžkové péče v návaznosti na projekt DRG Restart zajistí plné financování a srovnání financování jednotlivých nemocnic? Jak se dosáhne sjednocení úhrad nemocnicím? Ví se, že jedna třetina nemocnic by zůstala zhruba na stejném, jedna třetina by dostala přidáno a jedné třetině by se muselo vzít, a to by muselo být politické rozhodnutí. Nechápu, proč už vlastně v dnešním systému nelze sjednotit úhrady, které byly kdysi nějak historicky nastaveny a neustále se jenom valorizují. Proč se nejde cestou aktualizace seznamu výkonů, když DRG Restart bude obsahovat jenom data zkreslená o bonusy zvlášť účtovaných léčivých přípravků a zvlášť účtovaných materiálů? Zase tam nebudou tvrdá data za skutečně pořízené léky a zdravotnické prostředky.
Prosím tedy o odpověď na tyto otázky a zejména, jak se má sjednotit úhrada nemocnicím a jestli všechny nemocnice, to znamená i regionální a fakultní, budou mít za stejný výkon stejnou úhradu podle toho, k čemu dojde - průměr z programu DRG Restart. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Hovorkovi. Pan ministr jistě do 30 dnů odpoví.
Nyní paní poslankyně Věra Kovářová a posledním interpelujícím bude pan poslanec Petr Bendl. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Věra Kovářová: Vážený pane ministře, Sněmovna včera schválila návrh, který navýší daňové zvýhodnění pro dobrovolné dárce krve. Precizuje také pravidla týkající se dárců krvetvorných buněk. Otázka, kterou novela v důsledku kompromisu nakonec neřeší, je motivování veřejnosti, aby se zapsala do registru dárců krvetvorných buněk, respektive kostní dřeně. V době, kdy byla novela projednávána, jsem dospěla k dohodě s vaším předchůdcem, panem ministrem Němečkem, že namísto legislativního řešení, které se v tomto směru nezdálo zcela vhodné, bude řešení této otázky nelegislativní cestou za spolupráce ministerstva a zdravotních pojišťoven.
Vážený pane ministře, platí tento závazek i nadále? Pokud ano, co přesně a kdy podniknete, aby se v registrech dárců krvetvorných buněk, respektive kostní dřeně, rozšířily počty potenciálních dárců? Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Věře Kovářové. A nyní poslední interpelující pan poslanec Petr Bendl na nepřítomného ministra financí. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo, pane předsedající.
Kolegyně a kolegové, vážený pane ministře, Finanční správa využívá velmi často takzvané zajišťovací příkazy, kterými si chce zajistit platbu DPH. Toto však má dopad i na firmy, které pravidla dodržují a nikdy nepodváděly. Finanční správa jim ale zadržuje peníze. Proto se chci zeptat, proč je postupováno takto restriktivně. Jaký je objem peněz, které jsou takto zadržovány? Kolika firem se to týká a kolik z těchto firem se v minulosti dopustilo nějakého daňového deliktu? Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Petru Bendlovi. To byl poslední interpelující v ústních interpelacích na členy vlády České republiky. Panu kolegovi Jaroslavu Holíkovi propadly interpelace, i když jsem byl připraven vzhledem k tomu, že jsme začínali hned po interpelacích na předsedu vlády, ho vyslechnout, ale není tady, takže jeho interpelace definitivně propadly.
Já vám všem děkuji. Končím dnešní jednací den s tím, že přerušuji jednání Poslanecké sněmovny. Zítra budeme začínat v 9 hodin bodem 344, to je otázka zbavení mlčenlivosti členů vyšetřovací komise, a bodem 338, to je závěrečná zpráva vyšetřovací komise na D47, dále body 90 a 20, to je občanský soudní řád, a bod 51 a další. To je realita zítřejšího dne.
Sice vidím kolegu Holíka tady, ale už jsem ukončil jednací den, nemohu tedy dělat nic jiného než respektovat vlastní rozhodnutí a kolegovi Holíkovi vzkázat, že bude možná lepší interpelace písemná. Dobře, hezké odpoledne, hezký večer a těším se s vámi zítra na shledanou.
(Jednání skončilo v 15.50 hodin.)
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.