Úterý 11. července 2017, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
171.
Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě,
Estonsku, Lotyšsku a Polsku v rámci Posílené předsunuté přítomnosti NATO
/sněmovní tisk 1121/ - prvé čtení
Předložený návrh postupně uvedou ministr obrany Martin Stropnický a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Požádám pana poslance a zpravodaje výboru Václava Klučku, aby zaujal místo u stolku zpravodajů.
Připomínám, že před hlasováním o tomto návrhu klub KSČM žádá o jednu hodinu na poradu poslaneckého klubu.
Nyní tedy požádám pana ministra Stropnického o jeho vystoupení. Pane ministře, máte slovo.
Ministr obrany ČR Martin Stropnický Já vám vřele děkuji, pane předsedající.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vás ještě přeruším. Vážené paní kolegyně, páni kolegové, úvodní slovo by měl pan ministr přednášet v důstojné atmosféře, která zdůrazní vážnost takového jednání. Nejde o obyčejné hlasování při závěrečném hlasování. Jde o hlasování na 101 poslanců, protože jde o vyslání našich vojáků do zahraničí. Tak prosím, abyste tomu věnovali příslušnou pozornost. A pokud budete diskutovat něco jiného, tak prosím v předsálí, abych mohl udělit panu ministrovi obrany slovo.
Prosím, pane ministře.
Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji ještě jednou, pane předsedající.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, předkládám společně s ministrem zahraničí k projednání a ke schválení Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Polsku v rámci Posílené předsunuté přítomnosti NATO, který schválila vláda České republiky dne 10. května tohoto roku usnesením číslo 351. Předmětem materiálu je působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v pobaltských státech a Polsku v počtu do 290 osob, a to v době od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019. Vyslání bude realizováno na základě závěru summitu NATO ve Varšavě v červenci 2016 a v souladu s článkem 43 odst. 3 písm. a) Ústavy České republiky.
Koncept Posílené předsunuté přítomnosti NATO, takzvané Enhanced Forward Presence, spočívá v trvalé rotační přítomnosti aliančních sil ve státech na východním křídle NATO s cílem posílit schopnosti kolektivní obrany a demonstrovat odhodlání bránit členy aliance.
Český příspěvek do EFP tvoří mechanizovaná rota do 250 osob, která bude součástí bojového uskupení na území Litvy, a minometná četa do 40 osob, která bude operovat v sestavě kanadského uskupení v Lotyšsku. V Litvě budou společně s námi působit vojáci z Německa, Belgie, Nizozemska, Norska, Francie, Chorvatska a Lucemburska, v Lotyšsku pak příslušníci armád Kanady, Polska, Itálie, Španělska, Slovenska a Albánie. Co se týče Estonska, vedle vedoucí země, kterou je Velká Británie, budou v zemi operovat francouzští a dánští vojáci. V Polsku budou součástí amerického bojového uskupení britské, rumunské a chorvatské jednotky.
Finanční prostředky na obě mise se odhadují do 362 mil. korun a budou čerpány z rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany.
Závěrem mi dovolte zdůraznit, že navrhované působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v pobaltských státech a Polsku je konkrétním příspěvkem České republiky k posílení spojenců na východním křídle Aliance. Bude se jednat o silný politický a praktický výraz solidarity a zároveň ochoty naplňovat závazek kolektivní obrany, tedy principu, na kterém je založena i naše vlastní bezpečnost.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi obrany Martinu Stropnickému a ještě před zpravodajem se hlásí pan předseda klubu sociální demokracie. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Dovolte mi, abych po konzultacích, které jsme zde před chvílí vedli, navrhl přerušení tohoto bodu do zítřejšího dne.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: No, já bych musel pravděpodobně požádat ještě o vystoupení pana ministra zahraničí, kterého tu nevidím, takže pravděpodobně ten návrh vyplývá nejen z této věci. Takže pana zpravodaje ještě uklidním, ať zůstane u stolku zpravodajů.
O procedurálním návrhu pana předsedy klubu sociální demokracie rozhodneme v hlasování číslo 165, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Je to hlasování pořadové číslo 165. Ze 129 přítomných, 110 pro, proti 1. Návrh byl přijat.
Takže v tuhle chvíli poděkuji panu ministrovi obrany, poděkuji panu zpravodaji a přerušuji bod číslo 171. Poznamenáme... (Předsedající dělá záznam o přerušení bodu.)
Ještě, než budeme pokračovat, mám tady omluvu pana ministra Zaorálka do konce jednacího dne z pracovních důvodů.
Dalším bodem našeho jednání je bod číslo
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.