Čtvrtek 13. července 2017, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
74.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s výpovědí Smlouva mezi Českou republikou a Nizozemským královstvím
se zřetelem na Arubu o automatické výměně informací týkající se příjmů z úspor
v podobě úrokových plateb, sjednaná ve formě výměny dopisů
ze dne 8. června 2004 v Praze a dne 9. listopadu 2004 v Haagu
/sněmovní tisk 1112/ - prvé čtení
Děkuji panu ministrovi i paní zpravodajce, že zůstali u stolku zpravodajů. Pan ministr financí je připraven a žádám ho nyní o úvodní slovo. Prosím, pane ministře.
Ministr financí ČR Ivan Pilný Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, jak už jsem indikoval ve své úvodní zprávě, jedná se o úplně stejný problém, tzn. bilaterální dohoda bude nahrazena automatickou výměnou informací ve standardním formátu, takže je úplně stejný problém jako v minulé smlouvě. Ty důvody jsou naprosto stejné a jedná se opět o smlouvu prezidentské kategorie, se kterou musí vyslovit souhlas Parlament České republiky. Takže tímto vás žádám o schválení této smlouvy a zároveň požádám také o zkrácení lhůty na 50 dnů, aby bylo možné dokončit legislativní proces.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní požádám zpravodajku pro prvé čtení paní poslankyni Janu Fischerovou o její zpravodajskou zprávu. Prosím, paní zpravodajko, máte slovo.
Poslankyně Jana Fischerová: Opět děkuji za slovo. Doplním velmi stručně pana ministra, opětovně nebudu už se na nic ptát, spíše dám takovou malou edukativní glosu k tomu. Protože možné ne každý ví, co to je, kde leží Aruba. Je to tedy ostrov v Karibském moři 30 km severně od Venezuely. Má 103 000 obyvatel. Tak jenom abychom věděli, kam tento ostrov zařadit, o čem jednáme.
Navrhuji také postoupit projednání této smlouvy do zahraničního výboru a současně navrhuji zkrátit projednání ve výborech na 50 dnů. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Otevírám rozpravu, do které mám přihlášku pana poslance Procházky, ten se toho ujme.
Poslanec Roman Procházka: Takže já tímto dávám návrh na zkrácení lhůty k projednání ve výborech na 50 dnů.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, děkuji. Pan předseda klubu ODS v rozpravě dále. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Sice jsem původně chtěl jako třetí navrhnout zkrácení lhůty, ale když pan kolega Procházka byl druhý, tak mu to nechám.
Ne, tak jede to jako dobře namazaný stroj. Já bych se chtěl pana ministra přece jenom zeptat - já tomu rozumím, nic nenavrhuji, nejsem proti - jestli dostaneme nějaké kvantitativní údaje. Kolik firem či občanů z této země má nějaké obchodní zájmy v České republice a naopak? Nebo je to jenom takový formální akt, že si najdeme všechny země, které jsou na atlase, a se všemi to budeme uzavírat, přestože to není. Možná i u těch, Aruba jsem ještě věděl, kde je, ale kde je Anguilla, to tedy fakt nevím, jestli to je někde vedle. Paní zpravodajka nás pak poučí. A docela by mě to zajímalo. Já vím, že to běží mimo naši pozornost, dneska budeme výborní, schválíme 30 smluv. Ale jestli se to týká aspoň 30 občanů do kupy, to by mě docela zajímalo. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan ministr financí Ivan Pilný odpoví. Prosím.
Ministr financí ČR Ivan Pilný Děkuji za slovo, pane předsedající. Tak já přesné údaje nemám, ale tak jak jsem řekl v úvodním slově, týká se to především fyzických osob, zdaňování jejich úroků a případných dalších výnosů, které tam jsou. To znamená, to je taková ta typická možnost úniku v těch lokalitách, které jsou v tom Karibiku. Samozřejmě se pokusím ty údaje zjistit, pokud jsou tedy někde přístupné, a Poslanecké sněmovně nebo panu poslanci, předsedovi Stanjurovi je sdělím dopisem.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan předseda Stanjura ještě jednou v rozpravě. Třeba navrhne rozpočtový výbor. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji, pane ministře, rád ty informace dostanu. Jenom se chci zeptat, jestli ty země jsou charakterizovány jako daňové ráje, nebo ne. Velmi často mnozí vládní politici mluví o tom, jak budou bojovat s daňovými ráji tam či onde. Trošku zapomínáme, že jako daňové ráje jsou označovány minimálně dvě členské země Evropské unie, tak nevím, jak s nimi bojujeme. Mě by to jenom zajímalo. Nebo je tam jakoby... nejsou označovány jako daňové ráje. Nebo obecně celou tu oblast Karibiku považujeme za daňové ráje. Jestli jsem to dobře pochopil, problém je v tom, že někdo si tam uloží peníze jako fyzická osoba a nedaní je. (Reakce z pléna.) Rozumím. Nemusí to být pouze peníze, můžou to být i majetkové daně, nejenom z financí. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ještě někdo do rozpravy? Nikoho nevidím, rozpravu končím. Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak. V rozpravě padl návrh na zkrácení lhůty na 50 dnů.
Budeme tedy hlasovat nejdříve o přikázání zahraničnímu výboru, a to v hlasování číslo 223, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 223, z přítomných 128 pro 98, proti nikdo, návrh byl přijat.
Nyní budeme hlasovat o zkrácení lhůty k projednání na 50 dnů.
Zahájil jsem hlasování číslo 224 a ptám se, kdo je pro. Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 224, z přítomných 128 pro 97, proti nikdo, i tento návrh byl přijat.
Konstatuji, že tento vládní návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru a lhůta k jeho projednání byla zkrácena na 50 dní.
Tím končím bod 74 a otevírám při stejném obsazení u stolku zpravodajů bod
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.