(12.40 hodin)

 

Poslanec Petr Kudela: Vážené dámy a pánové, projednáváme novelu zákona, kterou nám vrátil Senát s pozměňovacími návrhy. Nicméně si dovolím konstatovat a upozornit, že v předcházejícím bodu, který jsme projednávali zde v Poslanecké sněmovně, jsme přijali novou verzi zákona o registru smluv, a dovolím si tedy charakterizovat, že tady tato norma, kterou bychom teď měli projednat, již není aktuální na projednávání, a doporučuji, aby tento bod byl zamítnut.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Zamítnutí tohoto bodu není možné, budeme hlasovat o obou verzích, což je standardní postup. Ale rozumím vašemu stanovisku, že předchozí normu považujete za lepší. (Tak.) Děkuji.

Chtějí se k předloženým pozměňovacím návrhům Senátu vyjádřit nejprve zpravodaj garančního výboru pan poslanec Jan Farský? Nevidím zájem. Zpravodaj výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj poslanec Jan Klán? Nevidím zájem. Zpravodaj hospodářského výboru poslanec Štěpán Stupčuk? Také ne.

Otevírám rozpravu. Táži se, zda se do ní někdo hlásí. Zájem nevidím. V tom případě rozpravu končím. Hlásil jste se, pane poslanče? V tom případě se omlouvám, přehlédl jsem vás, rozprava není ukončena a dávám vám slovo.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, vážení páni ministři, dámy a pánové, já vím, že tady byla uzavřena jakási dohoda, že obě dvě tyto verze neprojdou, a já ji pokládám za poněkud nepraktickou a doporučuji, abychom přerušili projednávání tohoto bodu do okamžiku, než Senát projedná ten bod předchozí, který jsme schválili. Pokud nám to sem senátoři zase s nějakými svými geniálními nápady vrátí, tak chci mít hrozbu toho, že tady máme původní poslaneckou variantu, která je mnohem lepší. Čili myslím, že můžeme úplně v klidu se s tím návrhem vypořádat v září, posíláme verzi, která je rozumnější. Já za nejrozumnější pokládám původní, schválenou Sněmovnou, ale chápu, že tady je obtížné najít vůli, ale pokládám za nerozumné teď oba dva tyto zamítnout a zase nechat volné pole působnosti Senátu.

Čili doporučuji, abychom to teď přerušili a vrátili se k bodu až v okamžiku, kdy bude jasné, jak s předchozím tiskem naložil Senát. Vím, že je to trochu proti dohodám, ale fakt to pokládám za rozumnější řešení. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Hlásí se pan místopředseda Filip. Prosím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane místopředsedo. Členové vlády, paní a pánové, budu velmi stručný. Já jsem přesvědčen, že to udělat nemůžeme, že je potřeba se vypořádat s tím, že každý zákon vrácený Senátem se musí zařadit na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny a musí se o něm rozhodnout. To přerušení je sice možné, hlasování, nebylo by v rozporu s jednacím řádem, ale bylo by to velmi složité například při jednání Ústavního soudu, kdyby to bylo napadeno někým ze Senátu.

Jsem přesvědčen, že senátní návrh je potřeba zamítnout, ale sněmovní verzi můžeme klidně schválit, ta může platit a alespoň ochrání ty podniky, na které Sněmovna pamatovala v tom svém prvním jednání. Potom bude samozřejmě nahrazena tím, jak bude schválena verze, která prošla v prvém čtení.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Takže chci se zeptat, pane poslanče Bendo, zda akceptujete tento výklad, anebo je to o tom, že chcete dát procedurální návrh na to, aby byl bod přerušen? Rozumím tomu dobře? Upřesněte svůj návrh, abych věděl, jestli o něm mám dát hlasovat.

 

Poslanec Marek Benda: Já se omlouvám. Já jsem tady slyšel nějaký výklad od pana místopředsedy Filipa, který mi ještě tedy nepřišel úplně nejpřesnější, protože si nedokážu představit, jak by mohla začít platit původní sněmovní verze a současně jsme se mohli dostat do situace, kdy bude posléze nahrazena tou verzí, kterou jsme schválili před asi deseti minutami, ale která samozřejmě vůbec nepočítá s tím, že bychom měli dneska nějaké platné znění podle toho návrhu, který tady uváděl pan místopředseda Filip. To si myslím, že bychom se dostali do úplné pasti.

Takže já doporučuji, abychom přerušili projednávání tohoto bodu. Myslím, že to v tuto chvíli může udělat celkem v klidu pan předsedající sám ze své vůle, protože je 12.45 a máme zařazené jiné body, a když tak si dejme ještě poradu tady vevnitř ve sněmovně. Nic se nestane, jestli tento návrh zákona projednáme o tři nebo pět dnů nebo i týdnů později. To nám Ústava nijak nepředepisuje.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vzhledem k tomu, že jsme se dostali do 12.45 hodin, kdy máme pevně zařazené volební body, přerušuji projednávání tohoto bodu a nyní se dle schváleného programu budeme věnovat jednotlivým bodům.

 

Nejprve tedy otevřu bod, který se jmenuje

 

135.
Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny

Prosím, aby se slova ujal předseda volební komise poslanec Martin Kolovratník. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Pane předsedající, já děkuji za slovo. Jménem volební komise snad mohu říci, že mě mrzí, že jsme přerušili takto zásadní bod, ale jsme v tom trochu v uvozovkách nevinně, je to standardní čas pro provedení voleb takto ve středu, jak probíhá po celé volební období. Těch volebních bodů je pět. Čtyři z nich - dnes to bude velmi rychlé - čtyři z nich jsou druhá kola tajných voleb, takže už nebudou otvírány rozpravy, pouze v té nejstručnější míře vás budu informovat o tom, která to je volba. Ale bod, který teď otevřel pan předsedající, jim předchází a je to návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny.

My jsme víceméně standardně jako každou schůzi na volební komisi vyhlásili lhůtu pro podání návrhu. Ta byla do předvčerejšího dne, do pondělí 26. června, a já konstatuji, že byly obdrženy, nebo že jsme obdrželi a schválili na komisi v usnesení číslo 176 dvě nominace. Obě se týkají hnutí ANO. První je nominace do výboru pro evropské záležitosti za pana ministra Ivana Pilného. Je to nominace poslance hnutí ANO Pavla Čiháka. Tady připomenu, že podle § 33 zákona o jednacím řádu poslanec, který je členem vlády, nemůže být členem výboru. Takže to místo hnutí ANO bylo uvolněno a nyní tedy je nominace Pavla Čiháka. A druhá nominace je do Stálé delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Připomenu, že dne 7. 6. Sněmovna na návrh hnutí ANO odvolala z této delegace paní poslankyni Kristýnu Zelienkovou jako teď již členku klubu TOP 09, a na to místo hnutí ANO navrhuje tedy svého kolegu pana poslance Pavla Šrámka.

Tak jako u všech změn v orgánech volební komise navrhuje hlasování veřejné pomocí hlasovacího zařízení a já prosím, pane předsedající, abyste otevřel rozpravu.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Otevírám rozpravu a táži se, kdo se do ní hlásí. Vidím přihlášku pana předsedy Kalouska. Prosím. Máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dne 7. 6. Sněmovna svým hlasování odvolala - nebo se domnívá, že odvolala - z Rady Evropy paní poslankyni Kristýnu Zelienkovou. Tímto aktem se snaží... nebo ne se snaží. Tímto aktem nerespektuje zakládací listiny Rady Evropy, ke kterým se Česká republika přihlásila, že není možné během kalendářního roku z politických důvodů měnit delegáta České republiky v Radě Evropy.

Navzdory vašemu hlasování není pochyb o tom, že mandát poslankyně Rady Evropy Kristýny Zelienkové nezanikl. Ona, protože svůj mandát bere vážně, odcestovala do Štrasburku na své vlastní náklady a včera i v tuto chvíli svůj mandát vykonává. Samozřejmě vzhledem k tomu, že tam mezitím dorazil dopis pana předsedy Poslanecké sněmovny Hamáčka, kterým oznamuje tuto změnu, vyvolává tato vůle Poslanecké sněmovny České republiky mimořádné rozhořčení v Radě Evropy, protože nic takového Česká republika vzhledem k zakládacím listinám, které podepsala, udělat nemá a nesmí. Prostě to neplatí. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP