(13.00 hodin)

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, já jsem byl před lety v podobné situaci, kdy mě jistá organizace někam nominovala, poměry organizace se změnily a byly tendence mě z té funkce odvolat. A byla to analogická situace, kdy si všichni mysleli, že je to takto možné, a nebylo to takto možné. Já bych musel v té situaci rezignovat sám, ale odvolatelný jsem nebyl tehdy.

A já se trošku divím, že když jsme tu situaci tady řešili už před pár týdny, že nemáme právní výklad. Já skutečně nechci uvést např. pana kolegu Šrámka do nějaké trapné situace, ani paní Kristýnu Zelienkovou. Zvažme, jestli je opravdu nutné to dneska takto dělat. A znovu opakuji, že já jsem trochu na rozpacích, že my nemáme právní výklad, zdali můžeme - nebo Sněmovna může někoho odvolat a instalovat někoho dalšího, nebo ne. (Šum v sále, z lavic ANO mimo mikrofon odpovídají.) Tady slyším, že je to naše právo. To já si nejsem úplně jistý.

Skutečně se kloním k názoru, který tady říkal pan předseda Kalousek, že my si to můžeme myslet, my to můžeme udělat, ale vzhledem k tomu, že máme určité závazky, tak to naše rozhodnutí bude irelevantní. A potom máme opravdu ostudu. Prosím zvažme to. Já nevím, jestli si můžeme vzít nějakou pauzu na promyšlení. Ale nedělal bych to v tuto chvíli. Děkuji. (Ozývá se potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Eviduji řadu faktických poznámek. Nejprve pan poslanec Kolovratník, pan poslanec Kučera a další.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Prosím vás, kolegyně, kolegové, já jsem to chtěl vysvětlit jako předseda volební komise v rozpravě, neměl jsem šanci přes tu smršť faktických poznámek. Pokusím se teď v tomto čase, který jsem si vybojoval.

Pan poslanec Kalousek s tou námitkou má pravdu, ale v tom smyslu z pohledu evropského, těch zakládacích listin, které opravdu říkají, že tam, v té Evropě nebo ve Štrasburku, nemůže někdo někoho odvolat. Ale proti tomu prosím, když o tom mluvíte, tak si o tom něco přečtěte. Já vám budu citovat z těch zakládacích listin, jsou k dispozici na adrese www.radaevropy.cz - a cituji: Shromáždění tvoří 321 zástupců, 321 náhradníků reprezentujících své státy... atd. atd. ... Členské státy si samy volí, jak vyberou poslance do Parlamentního shromáždění. Poslanec musí být poslancem parlamentu členského státu - a teď pozor - politické rozložení vybraných poslanců musí odpovídat politickému rozložení v parlamentu členského státu. Tečka. Cituji ze zakládacích listin Rady Evropy.

Jinými slovy, národní parlament musí ctít politické rozložení, v našem případě rozložení po volbách v roce 2013. Ta argumentace, na základě které byla paní Kristýna Zelienková navržena na odvolání a odhlasována národním parlamentem, právě říká, že tím, že ona se stala členem jiného klubu - a bylo by to to samé u kterékoli jiné strany - že jsme to vychýlili. Ta delegace nectila politické rozložení po posledních volbách. A prosím, neotvírejme Pandořinu skříňku, protože já jsem si dnes udělal přepočet, který tady mám k dispozici, a rád vám ho ukážu. A podle tohoto rozložení, poměrného rozložení po volbách, v tomto orgánu, který má 5 členů a 5 náhradníků, je 10členný, tak má TOP 09 nárok na jednoho člena, a máte tam dva. Takže by to naopak mohlo být ještě horší. A myslím si, že nechceme se do tohoto pouštět, a podle mě je to zbytečné.

Takže opakuji a stojím si na tisíc procent za tímto názorem... (Předsedající upozorňuje na čas.) Končím. Cituji tedy z těch zakládacích listin Rady Evropy. Ctíme je a dodržujeme (opět upozornění na čas) politické rozložení po posledních volbách. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Další faktické poznámky - nejprve pan poslanec Kučera, pan poslanec Sklenák, paní poslankyně Válková. Prosím.

 

Poslanec Michal Kučera: Já děkuji za slovo. Já jsem velmi překvapen a žasnu nad vystoupením pana předsedy volební komise. Toto je naprosto nekompetentní a nepřipravený výstup. Já jsem čekal tady, že po tom, co se tady dělo minule, tady vystoupí pan předseda volební komise a řekne: tady mám rozbor právníků, který říká toto a toto, toto můžeme udělat, toto nemůžeme udělat. Tady se cituje z nějakých webových stránek, které ještě pan předseda komise tady zmiňuje. Vyhrožuje tady nějakou excellovskou tabulkou o tom, kdo má nějaké zastoupení a kdo by nějaké zastoupení neměl. To je prostě nekompetentnost! A nejenom pana předsedy volební komise, ale nekompetentnost hnutí ANO, které se prolíná celým volebním obdobím! (Od konce vystoupení část poslanců ANO klepe do lavic.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Pan poslanec Sklenák. Prosím.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Já přicházím s určitým návrhem, protože jak se zdá, ta rozprava by mohla být ještě dlouhá. Za sebe - já bych třeba rád viděl ten dopis, o kterém zde je řeč, předsedovi Sněmovny a asi slyšel i vyjádření ministra zahraničí, pokud je zde zmiňován.

Já jsem totiž původně chtěl vystoupit ještě s jedním návrhem, který se týká tohoto bodu změny ve složení orgánů Sněmovny. Protože jak víte, včera složil slib poslance náš nový kolega Václav Valhoda. Nicméně bylo to až poté, co uplynula lhůta, která byla dána na návrh změn v orgánech Sněmovny. A já jsem chtěl, abychom odsouhlasili jeho nastoupení na místa ve výborech, které měl Vítězslav Jandák, nicméně očekával jsem, že by třeba proti tomu mohl být nějaký protest, protože to samozřejmě nebylo možné udělat v té dané lhůtě, protože ještě nebyl složen slib.

A tak tedy i v návaznosti na debatu, která zde probíhá do této chvíle, přece jen navrhuji, abychom přerušili tento bod do středy ve variabilním týdnu, abychom si mohli tyto otázky přece jen vyjasnit. Já si myslím, že to prodlení už není tak velké. A současně bych potom prosil, pokud by ten návrh prošel, aby volební komise znovu ještě vyhlásila lhůtu na změny v orgánech Sněmovny, abych ten návrh, který jsem avizoval, mohl podat.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Vzhledem k tomu, že se jedná o procedurální návrh, dám o něm hlasovat bez rozpravy. Jedná se o to, že budeme hlasovat o přerušení tohoto bodu do středy variabilního týdne.

Já zahajuji hlasování a táži se, kdo souhlasí s tímto procedurálním návrhem, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování s pořadovým číslem 52, přihlášeno je 144 poslankyň a poslanců, pro návrh 100, proti 1. Tento bod byl přerušen.

 

V tom případě vás požádám, pane předsedo, abyste pokračoval v dalších volebních bodech. Prosím.

 

Poslanec Martin Kolovratník: Tak já děkuji. Já hned navážu, ať pak neruším další průběh Sněmovny, a vyhlašuji novou lhůtu pro podání návrhu na změny v orgánech Poslanecké sněmovny do pondělí 10. července do 13 hodin do sekretariátu volební komise. Snad aspoň k tomuto ještě jsem kompetentní.

Teď prosím, pane předsedající, o otevření dalšího volebního bodu, a bude to velmi rychlé - návrh na volbu členů Rady Českého rozhlasu.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já otevírám další bod a tím je

 

136.
Návrh na volbu členů Rady Českého rozhlasu

Tímto bodem jsme se zabývali ve středu dne 7. června, kdy proběhlo první kolo volby. Prosím, pane předsedo, zopakujte kandidáty, kteří postupují do druhého kola.

 

Poslanec Martin Kolovratník: V Českém rozhlase 8. června skončilo funkční období třem členům rady - Ervinu Kukuczkovi, Michalu Stehlíkovi a Ivanu Tesařovi. Jak bylo avizováno, 7. června proběhlo první kolo, kde jsme zvolili bývalého kolegu Vítězslava Jandáka, a do druhého kola první volby dnes postupují na dvě neobsazená místa čtyři kandidáti - Zbigniew Czendlik se 45 hlasy z prvního kola, Jan Stanzel s 36, Michal Stehlík také s 36 a Ivan Tesař s 35 hlasy. Tím, že ta místa v radě již jsou volná, tak v případě zvolení by šestileté funkční období začalo dnes zvoleným členům dnem volby, tedy dneškem. A já prosím o přerušení tohoto bodu.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Přerušuji jednání na tajnou volbu.

 

Otevírám další bod a tím je

 

137.
Návrh na volbu členů Rady České televize

Tímto bodem jsme se zabývali ve středu dne 7. června, kdy také proběhlo první kolo volby. A i zde vás poprosím, pane předsedo, abyste zopakoval kandidáty, kteří postupují do druhého kola. Prosím.

 

Poslanec Martin Kolovratník: V případě České televize teprve skončí funkční období, a to bude 30. června, třem členům Rady České televize, Michalu Jankovcovi, René Kühnovi a Jiřímu Závozdovi. 7. června jsme zvolili dva nové radní, Martina Doktora 90 hlasy a Tomáše Samka se 72 hlasy. Zbývá tedy obsadit jedno místo. Do druhého kola budeme vybírat z Reného Kühna, získal 36 hlasů, a Jiřího Závozdy, 46 hlasů. V případě zvolení započne funkční období nově zvolenému členovi 1. července. Prosím o přerušení tohoto bodu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP