(16.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. Paní poslankyně Markéta Pekarová Adamová, její přihláška do podrobné rozpravy. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Já bych se chtěla přihlásit k pozměňovacímu návrhu, který předložila moje kolegyně paní Pecková, která bohužel teď tady nemůže být přítomna, je řádně omluvena. V systému je tento návrh pod číslem 6256 a jenom velice krátce zdůvodním, že se jedná o vložení jedné jediné věty, a to do § 41b odst. 7, a to jest, že se opravdu blíže specifikuje, že podmínkou nároku na tuto novou sociální dávku je souhlas zaměstnavatele. Je to explicitně řečeno, explicitněji než v tom navrhovaném znění, jak nám bylo doručeno. Takže to je celý cíl tady tohoto pozměňovacího návrhu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Vít Kaňkovský. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré odpoledne. Jak jsem již avizoval, hlásím se formálně ke svému pozměňovacímu návrhu, nebo respektive k pozměňovacímu návrhu svému a paní kolegyně Peckové, který je v systému zaveden pod číslem sněmovního tisku 6614. Je to pozměňovací návrh, který zkracuje povinnou dobu hospitalizace ze sedmi dní na tři dny.

V této souvislosti bych chtěl ještě požádat paní ministryni, zda by do jednání garančního výboru, respektive do třetího čtení vyžádala ještě stanoviska Asociace nemocnic, všech těch existujících asociací nemocnic, a také české internistické a neurologické společnosti jako společností odborných, které budou nejvíce vyřizovat tyto žádosti. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. To byl poslední přihlášený do podrobné rozpravy. Ptám se, kdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Nikdo takový není. Končím tedy podrobnou rozpravu. Ptám se na závěrečná slova. Není zájem o závěrečná slova ve druhém čtení.

Budeme hlasovat o návrhu na zkrácení lhůty pro třetí čtení na sedm dnů. Je tady žádost o odhlášení. Odhlašuji vás všechny, prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Budeme hlasovat o návrhu o zkrácení lhůty pro třetí čtení na sedm dnů tak, jak jej navrhl pan předseda Sklenák.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 57, přihlášeno je 92 poslankyň a poslanců, pro 68, proti 19.

 

(K předsedajícímu přistoupil jeden z poslanců, hovor mimo mikrofon.) Pane poslanče, já jsem vás odhlašoval těsně předtím. Mohu vás odhlašovat, kdykoli chcete, ale nikoli v průběhu hlasování. Děkuji za pochopení.

Tak, tím končím druhé čtení tohoto návrhu zákona. Děkuji paní ministryni, paní zpravodajce.

 

Dalším bodem našeho jednání je

 

23.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti,
ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách
a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách),
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 1072/ - druhé čtení

Z pověření vlády i tento předložený návrh uvede paní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Prosím, paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, poslankyně a poslanci... Tak a teď mám trochu jiný papír, než jsem chtěla. (Ministryně odchází od řečnického pultíku ke stolku zpravodajů a bere si jiný papír.) Tak, to bude trochu lepší, děkuji.

Tento návrh novely zákona o zaměstnanosti a zákona o zdravotních službách upravuje komplexní systémovou změnu právní úpravy v oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Je to výsledek dlouhého jednání s organizacemi, které zaměstnávají zdravotně postižené, ale zejména s těmi, které samozřejmě zaměstnávají tak, jak mají. Jedná se zde především o jednoznačné oddělení a pojmové odlišení volného a chráněného trhu práce. Chceme vlastně zamezit zneužívání zaměstnávání zdravotně postižených. Chceme, aby byly podporovány jen ty subjekty, které skutečně zdravotně postižené zaměstnávají, které jsou řádně prověřeny a které nezneužívají státem poskytovanou podporu. Takže zde dochází k zavedení institutu uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na chráněném trhu práce formou dohody uzavřené vždycky s Úřadem práce ČR, přes který jde ta podpora, a k novému označení příspěvků poskytovaných těm zaměstnavatelům.

Zároveň se upravuje celkový limit takzvaného náhradního plnění. Zase aby se zabránilo zneužívání, aby se zabránilo tomu, že stát podporuje firmu, která jenom vlastně skrz sebe nechá protéct výrobky, na kterých ve skutečnosti zdravotně postižení vůbec nebo téměř vůbec nepracovali. To se jedná o tu takzvanou přefakturaci.

Zároveň zde zavádíme možnost odstranění tvrdosti zákona spočívající v prominutí splnění podmínky bezdlužnosti, protože se nám stává, že nějaká chráněná dílna skutečně zapomene včas poslat třeba odvody na pojištění, jedná se tam o malé částky, to zpoždění je v řádu třeba tří dní, a oni pak nedostanou podporu na další dobu, protože prostě ten zákon neumožňuje ani ty směšné sumy a ta opravdu směšná opomenutí prominout.

Já bych jenom chtěla konstatovat, že garanční výbor pro sociální politiku přijal usnesení, jímž se Poslanecké sněmovně doporučuje tento vládní návrh zákona schválit ve znění předloženém vládou. Takže vás žádám o podporu tohoto zákona. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní ministryni za její úvodní slovo. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro sociální politiku jako garančnímu výboru. Usnesení tohoto výboru vám pak bylo doručeno jako sněmovní tisk 1072/1. Prosím nyní zpravodaje garančního výboru pro sociální politiku pana poslance Zdeňka Soukupa, aby nás informoval o projednání návrhu ve výboru a případně odůvodnil pozměňovací návrhy. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Zdeněk Soukup: Dámy a pánové, děkuji za slovo. Jsem rád, že předsedající schůze pochopil, jak to bylo, že nedojde ke zmatení pojmů. Musím říci ještě předtím, než přečtu odůvodnění nebo usnesení, že mě zastupovala vlastně na jednání výboru, protože jsem chyběl ze zdravotních důvodů, Radka Maxová. Takže to usnesení je napsáno v podstatě na Radku Maxovou a předkládám ho já. Ale musím ho přečíst tak, jak bylo usnesení odhlasováno. Tedy není to nějaké zmatení pojmů, nepletu si ani sexuální orientaci.

Tedy usnesení výboru pro sociální politiku z 53. schůze konané 1. června 2017 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon číslo 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a zákona číslo 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, ve znění pozdějších předpisů, je to sněmovní tisk 1072. Po odůvodnění náměstka ministryně práce a sociálních věcí Petra Hůrky, zpravodajské zprávě poslankyně Radky Maxové a po rozpravě výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon číslo 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a zákona číslo 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, ve znění pozdějších předpisů. Za druhé zmocňuje zpravodajku výboru, aby se stanoviskem výboru seznámila schůzi Poslanecké sněmovny - činím tak já - a ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedla příslušné legislativně technické změny i úpravy.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci a jsme rádi, že se u něho nic nemění.

Dalším řádně přihlášeným do obecné rozpravy je paní poslankyně Jitka Chalánková. Prosím, paní poslankyně, máte slovo jako první v obecné rozpravě. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP