(11.50 hodin)
(pokračuje Zaorálek)
Já jsem tady řekl, že bych byl také rád, kdyby byly readmisní dohoda. Kolega poslanec citoval, že jsem řekl, že to tak úplně nejde. Tím jsem chtěl říci, že se to nedá dělat jako takový bargain, takové jako my to, vy to, prostě prachsprostý obchod. Myslím si, a to jsem neříkal za sebe, to jsem říkal i za reprezentanty EU, tak ochota dělat to takto tvrdě není.
Na druhé straně si myslím, že to v něčem je legitimní, a třeba za Českou republiku my skutečně takto postupujeme. Když děláme dneska rozvojovou pomoc, tak zároveň žádáme ty vlády, aby s námi kooperovaly, aby přistoupily na readmise, protože je to něco, co je velice naléhavé pro nás, a situace je pro nás vážná. Takže když jsem řekl, že to nejde, tak jsem to myslel tak, že to prostě nejde úplně v nějaké jednoduché, prosté podobě, ale samozřejmě obecně tendence dostat kooperaci na úroveň, že se můžeme i o těchto věcech dohodnout. Víte, problém je, že vůbec musíte mít partnera, který je ochoten s vámi jednat. Teď nemluvím o Afghánistánu, ale v případě afrických zemí tam prostě vůbec, abyste dokázali sedět u stolu, takže tam kdybyste přišli s podobnými obchody, tak pravděpodobně ani nemusíte začít. Takže proto jsem říkal, že to nejde tak jednoduše. Nicméně to, že tohle je součástí české politiky, že se to snažíme v EU prosazovat, že bychom chtěli co nejdůkladnější readmisní dohodu, pravděpodobně širší, než je ta, o které vy jste říkal, že se rýsuje, to je všechno pravda, ale politika je umění možného. A nám se podle mě vyplatí spolupracovat s touto vládou přes všechny nedokonalosti, které tady jsou, a s touto vládou se snažit vytvořit co nejlepší readmisní dohodu, která by byla co nejširší. Ale chápete, jedna věc je naše přání a realita těch zemí, která bývá často velmi složitá.
Omlouvám se, že jsem asi nezodpověděl všechno, ale to základní je, že si stojím za tím, že tuto smlouvu ratifikovat pro ČR má smysl, a přes všechnu složitost situace - o tom opravdu vím myslím hodně - si myslím, že tohle je cesta, na které jsme schopni se dohodnout v Evropě a která je jediná, kterou bychom teď měli sledovat. Kdybychom od tohoto odstoupili, tak by to bylo špatně.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a táži se, zda pan zpravodaj Václav Zemek si chce vzít závěrečné slovo. (Zájem o přihlášku do rozpravy z pléna.) Není otevřena rozprava. Už jsou pouze závěrečná slova ministra a zpravodaje. Není otevřena rozprava. Každý bod má závěrečná slova ministra a zpravodaje. Pan zpravodaj nechce závěrečné slovo a my přistoupíme k návrhu hlasování o navrženém usnesení.
Přivolám kolegyně a kolegy z předsálí. Požádám vás o chvíli strpení. Táži se, zda je potřeba přednést návrh usnesení, tak jak je přednesen. Nikde tento požadavek nevidím, v tom případě dám hlasovat.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo souhlasí s návrhem usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 68, přihlášeno je 121 poslankyň a poslanců, pro návrh 78, proti nikdo. Já konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas, a končím projednávání tohoto bodu.
Otevřu další bod dnešního jednání a tím je
65.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi vládou České republiky
a vládou Republiky Tádžikistán o leteckých službách
/sněmovní tisk 1031/ - prvé čtení
Prosím, aby pana ministra dopravy Dana Ťoka v tomto bodu zastoupila paní ministryně Karla Šlechtová a přednesla úvodní slovo k tomuto bodu. Prosím.
Ministryně pro místní rozvoj ČR Karla Šlechtová Vážený pane předsedající, vážené dámy poslankyně, vážení páni poslanci, vzájemné vztahy ČR a republiky Tádžikistán v oblasti civilního letectví nejsou v současné době nijak upraveny. Na základě návrhu tádžické strany probíhala od roku 2012 korespondenčně expertní jednání, jejichž výsledkem byl vzájemně přijatelný text dohody. Vláda ČR vyslovila se sjednáním dohody souhlas svým usnesením v říjnu 2016. Následně byla dohoda 1. prosince 2016 podepsána. Text dohody odpovídá současnému vývoji v oblasti civilního letectví, je v souladu s ústavním pořádkem a ostatními součástmi právního řádu ČR, včetně závazků naší země v EU. Sjednání dohody nevyžaduje změny v českém právním řádu a nebude mít dopad na výdaje státního rozpočtu.
Vážené dámy poslankyně, vážení páni poslanci, dovoluji si vás jménem vlády ČR požádat o postoupení materiálu k projednání zahraničnímu výboru Sněmovny a o zkrácení lhůty pro projednání ve výborech na 30 dnů. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Pak vás požádám, abyste načetla lhůtu na zkrácení v rozpravě, kterou otevřu.
A nyní prosím, aby se ujal slova zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Matěj Fichtner. Prosím.
Poslanec Matěj Fichtner: Dobré poledne, děkuji za slovo. Dámy a pánové, čekají nás celkem čtyři úmluvy nebo dohody, které mají dosti podobný obsah s různými zeměmi. Začínáme tedy Tádžikistánem. Já budu mít jako zpravodaj ještě Saúdskou Arábii, potom pan kolega Šrámek se ujme dalších dvou.
Je to vcelku jednoduché, ona už to tady paní ministryně uvedla. Jedná se spíše o technický text s tím, že konkrétní dohoda upravuje různé oblasti, které se týkají civilního letectví. Ta dohoda vychází z Úmluvy o mezinárodním civilním letectví z prosince 1944 a jsou to skutečně dílčí věci. Jenom když vezmu letem světem některé oblasti, kterým se věnuje, tak to jsou například otázky, které se týkají provozního oprávnění leteckých společností, užívání letišť, otázky, které se týkají cel, kapacity přepravy, letových řádů, tarifů apod. Čili je to opravdu technický materiál, stejně jako jsou technickými materiály i další dohody.
Já tady pouze souhlasím s tím, co říkala paní ministryně, jak ten materiál uvedla, a doporučuji přikázání zahraničnímu výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Otevírám obecnou rozpravu a táži se, kdo se do ní hlásí. Paní ministryně, vzhledem k tomu, že jste avizovala zkrácení doby, tak vás požádám, abyste to načetla v obecné rozpravě.
Ministryně pro místní rozvoj ČR Karla Šlechtová Vážený pane předsedající, vážené dámy poslankyně, páni poslanci, dovoluji si požádat o zkrácení lhůty pro projednání ve výborech na 30 dnů. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a táži se, kdo se hlásí do obecné rozpravy. Žádný zájem nevidím, v tom případě končím obecnou rozpravu a táži se, zda paní navrhovatelka nebo pan zpravodaj chcete závěrečné slovo. Není tomu tak.
Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Nevidím.
V tom případě přednesu návrh na přikázání výborům: "Poslanecká sněmovna předložený návrh přikazuje k projednání zahraničnímu výboru."
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh... Omlouvám se, prohlašuji toto hlasování za zmatečné, protože eviduji žádost o vaše odhlášení. Já vás tedy nejprve všechny odhlásím a požádám vás, abyste se přihlásili svými kartami.
A nyní tedy zahajuji hlasování a táži se, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání zahraničnímu výboru, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 70, přihlášeno je 93 poslankyň a poslanců, pro návrh 86, proti nikdo. A já konstatuji, že jsme tento tisk přikázali k projednání zahraničnímu výboru.
Dále zazněl v obecné rozpravě návrh na zkrácení lhůty na projednání na 30 dnů.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro zkrácení lhůty o 30 dnů, tedy na 30 dnů, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 71, přihlášeno je 94 poslankyň a poslanců, pro návrh 82, proti nikdo.
Já konstatuji, že jsme projednávání tohoto materiálu zkrátili na 30 dnů, a dále, že jsme přikázali tento materiál k projednání zahraničnímu výboru, a končím projednávání tohoto bodu. ***