(12.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Ano, děkuji. Má ještě někdo zájem o vystoupení? Nevidím žádné poznámky. Končím obecnou rozpravu. Nikdo nemá zájem o závěrečné slovo. Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak.

 

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro přikázání zahraničnímu výboru? Kdo je proti?

Hlasování číslo 235. Přihlášeno 128 poslanců, pro 100, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Nyní budeme hlasovat o zkrácení lhůty k projednání na 50 dnů.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh? Kdo je proti?

Hlasování číslo 236. Přihlášeno 128 poslanců, pro 97, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že vládní návrh byl přikázán zahraničnímu výboru a lhůta k projednání byla zkrácena na 50 dnů, a tento bod končím.

 

Teď už nám to asi tak hladce nepůjde. Otevírám bod

 

6.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení
a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů
(antidiskriminační zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 688/ - druhé čtení

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal pan ministr Jan Chvojka a paní zpravodajka Zuzka Bebarová Rujbrová. Připomínám, že usnesení petičního výboru a ústavněprávního výboru byla doručena jako sněmovní tisky 688/1 a 2 a záznam výboru pro bezpečnost byl doručen jako sněmovní tisk 688/3. Jak si asi vzpomenete, obecná rozprava byla ve středu 12. července přerušena a budeme v přerušené obecné rozpravě pokračovat. V tuto chvilku do rozpravy nemám žádnou přihlášku, ptám se... S přednostním právem pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Přednostní právo neuplatňuji, když jsem jediný, nevím, před kým bych měl přednost. Ale já jsem včera položil panu ministrovi několik otázek, tím, že jsme to přerušili, měl určitě dostatek času, aby jeho lidé, jeho aparát... Tak jestli by byl tak hodný a na ty otázky by mi odpověděl. Já je nebudu opakovat, jsou ve stenozáznamu, ale v zásadě se jednalo o to, jak budeme recipročně postupovat, k čemu to vlastně je, kolik lidí bude mít ten úřad atd. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan ministr má zájem vystoupit. Prosím, pane ministře.

 

Ministr vlády ČR Jan Chvojka Já už si ty otázky nepamatuji přesně, ale pan předseda je v kostce zopakoval. Ten první dotaz, jestli dochází k nějaké diskriminaci našich pracovníků v rámci Evropské unie, tak já si myslím, že může docházet, nemusí docházet, přesný přehled o těch číslech nemáme. Minimálně vím o tom, že dochází v rámci části Evropské unie k diskriminaci třeba např. českých řidičů. To je nesporný fakt.

Další dotaz, tuším, byl, kdo to bude dělat. Tam si myslím, že by měla být kompetence veřejného ochránce práv. Je určitě zbytečné kvůli tomuto zákonu zřizovat nějaký nový orgán, myslím si, že by to bylo finančně neproduktivní a určitě by to bylo zbytečné.

Ještě nějaký dotaz, pane předsedo? Já se omlouvám. Děkuji za vaši vstřícnost.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Do rozpravy se hlásí pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já bych chtěl poděkovat panu ministrovi za to, že zmínil problém těch řidičů, protože my jsme o tom včera tak trošku žertovali, o tom zákoně, už bylo pozdě, ale ten problém je velmi vážný. A není to pouze problém, že některé členské státy vyžadují, aby naši zaměstnanci pobírali (nesrozumitelné) mzdu odpovídající jejich zemi. Jsou to taky zákazy toho přespat v kamionu, tzn. maskuje se to různými důvody a v zásadě se jedná o skrytou ochranu vnitřního trhu. A tady si myslím, že by česká vláda měla postupovat skutečně razantně, bez ohledu na to, jak formální budou tyto zprávy, protože ti, kteří nám kážou o svobodném obchodu, vytvářejí umělé administrativní překážky, velmi často pod záminkou nějakých jiných hygienických norem, starosti o ty řidiče apod.

Ale to je první vlaštovka a nemusí být poslední. A určitě jste mnohokrát slyšeli něco jako daňový dumping a sociální dumping, velmi často to používají levicoví politici zejména ve starých členských zemích. Ale ten trend je velmi nebezpečný. Buď je volný obchod a máme čtyři základní svobody, na kterých má být postavena Evropská unie, a někdy už o tom pochybuji, jestli všechny čtyři základní svobody jsou to pravé, nebo je to orgán, který chrlí jednu regulaci za druhou.

Takže ve vší vážnosti si myslím, že je dobře, že to pan ministr zmínil, a čekal bych od vlády jako celku a od jednotlivých resortních ministrů, v tomto případě zejména ministra dopravy, aby razantně na každém jednání, které bude mít v Bruselu, proti tomu protestoval a případně aby zablokoval některé jiné normy, že to neschválíme, dokud se nevyhoví našim oprávněným stížnostem v tomto případě. A říkám, těch stížností je určitě víc a budou se opakovat případy, kdy se budou vymýšlet administrativní překážky, aby se ztížilo podnikání českých firem na území členských států Evropské unie.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Hlásí se pan ministr Chvojka. Máte slovo.

 

Ministr vlády ČR Jan Chvojka Děkuji za slovo. Byť je pan předseda z jiné strany než já, tak já s ním v podstatě ve všem souhlasím. Určitě by bylo zbytečné, aby tady vznikla nějaká transpozice směrnice, která by byla k ničemu. Takže ta transpozice směrnice ve formě zákona by měla být nějakým způsobem naplňována a já určitě, dokud budu ministr, se o to budu snažit. A doufám, že i nějací mí kolegové, kteří přijdou po mě. Děkuji, pane předsedo.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení v obecné rozpravě. Jestliže tomu tak není, obecnou rozpravu končím. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova. Pan ministr, paní zpravodajka. Není. Návrh na vrácení nepadl, otevírám tedy podrobnou rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku v tuto chvíli. Ptám se, zda má někdo zájem o vystoupení. Není tomu tak. Končím podrobnou rozpravu. Ptám se opět na závěrečná slova. Není zájem. Vzhledem k tomu, že nepadl žádný další hlasovatelný návrh, končím druhé čtení tohoto návrhu.

 

Otevírám bod

 

32.
Návrh poslance Víta Kaňkovského na vydání zákona, kterým se mění
zákon č. 268/2014 Sb., o zdravotnických prostředcích a o změně zákona
č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 1020/ - druhé čtení

Prosím, aby předložený návrh uvedl navrhovatel pan poslanec Vít Kaňkovský.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, milé kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych stručně zopakoval důvody předložení novely zákona číslo 268/2014 Sb., o zdravotnických prostředcích a o změně zákona číslo 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.

Jak jsem už uvedl v prvním čtení, předložená novela má ambici změnit problematická ustanovení týkající se servisů a instruktáží u zdravotnických přístrojů, které byly schváleny touto Poslaneckou sněmovnou při projednávání zákona v roce 2014. Tato nešťastná ustanovení dávají zdravotnickým zařízením povinnost provádět servis, bezpečnostně technické kontroly a instruktáž pro práce se zdravotnickými přístroji pouze prostřednictvím výrobců a distributorů, což znamená pro zdravotnická zařízení zvýšené náklady i složitou logistiku. Považuji proto za naši povinnost, abychom problematické body platné verze zákona upravili, a tím pomohli zdravotnickým zařízením ušetřit finanční prostředky, které nyní musí zbytečně vynakládat na zajištění servisu zdravotnických přístrojů a instruktáží přímo u výrobců a dodavatelů.

Chci zároveň upozornit, že se to netýká jenom nemocnic, ale i ambulantních zařízení. Dnes už většina klinických ambulancí využívá alespoň menší přístrojovou techniku, ale jsou také obory, které jsou i v ambulantní péči na přístrojové technice bytostně závislé, např. oční lékařství. Schválíme-li dnes projednávanou úpravu zákona číslo 268/2014 Sb., tak ušetříme finanční prostředky a nadbytečné starosti i lékařům v privátních praxích.

Výbor pro zdravotnictví předloženou novelu projednal a doporučil její přijetí, chci o totéž požádat také vás při závěrečném hlasování ve třetím čtení, které, pevně věřím, že proběhne začátkem září. Děkuji vám za pozornost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP