Pátek 26. ledna 2018, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Vojtěch Pikal)

22.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb.,
o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů
(zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 5/ - třetí čtení

Znovu prosím o klid.

Nevypadá to, že by se někdo hlásil s návrhem na změnu pořadu, takže tenhle bod otvírám. Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a zpravodaj garančního výboru, což je výbor pro zdravotnictví, pan poslanec Rostislav Vyzula. Pánové prosím. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 5/3, který byl doručen dne 18. ledna 2018. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní... (Opět upozornění z pléna, že není slyšet pro šum v sále.)

Nejsem slyšet! Tak prosím ještě jednou o klid v sále. Já nebudu zvyšovat hlas, protože si nemyslím, že je to důstojné.

Ještě jednou: pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 5/3.

Prosím poslance z klubu SPD, kteří o něčem jednají, aby o tom jednali venku. Děkuji. (Sál se uklidňuje.) Tak. Můžeme důstojně jednat.

Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 5/3, který byl doručen dne 18. ledna 2018. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 5/4. Táži se navrhovatele, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy. Tak prosím.

 

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení hosté, cílem předloženého návrhu je provést transpozici směrnice Komise, kterou se mění směrnice, pokud jde o standardy, o specifikaci systému jakosti pro transfuzní zařízení. To je ten primární účel tohoto návrhu. Původně tedy šlo pouze o transpoziční novelu, jejímž cílem vytvořit předpoklady pro zezávaznění dosavadních pokynů pro správnou praxi uplatňování standardů a specifikací systému jakosti právě pro zařízení transfuzní služby, přičemž upozorňuji, že transpoziční termín uvedené směrnice uplyne 15. února 2018. V rámci druhého čtení ale byly načteny tři pozměňovací návrhy, o kterých se vedla největší debata, resp. zejména o návrzích týkajících se tzv. eReceptu.

Dovolte, abych vás seznámil se stanoviskem Ministerstva zdravotnictví k těmto návrhům.

Pokud jde o pozměňovací návrh, který je uveden pod písmenem A, tak to je můj pozměňovací návrh, který jsem navrhl jakožto poslanec. Tento návrh si osvojil i výbor pro zdravotnictví a doporučil jej ke schválení. Návrh zavádí po dobu roku 2018 tzv. bezsankční období pro lékaře, kteří by předepisovali léky v rozporu s § 80 odst. 1 zákona o léčivech, tedy předepisovali by léky na ten klasický listinný recept v případech, kdy jsou povinni předepisovat elektronicky. Tímto návrhem by taktéž byla zastavena veškerá sankční řízení, pokud by byla zahájena, i když musím znova opakovat, že žádná zatím zahájena nebyla. Je to spíše nějaká pojistka pro lékaře. Tento návrh považuji s ohledem na situaci kolem elektronické preskripce za potřebný a nezbytný, neboť fakticky vytváří další časové období pro to, abychom celý systém elektronické preskripce mohli v tomto roce zkompletovat a vylepšit. Tím zkompletováním myslím zejména vytvoření nové navazující aplikace tzv. lékového záznamu pacienta za účelem sdílení dat o preskripci léků napříč poskytovateli zdravotní péče. Prosím vás tedy tímto o podporu tomuto pozměňovacímu návrhu.

Další pozměňovací návrh je uveden pod písmenem B, podal ho pan poslanec Jaroslav Dvořák a jeho prostřednictvím se snaží celkově zrušit povinnou elektronickou preskripci, která nastala od 1. 1. 2018, tedy navrátit ten právní stav před 31. 12. 2017. Já osobně a Ministerstvo zdravotnictví považujeme tento návrh za krok zpět. Pokud se podíváme na ten systém, jak funguje od 1. 1. 2018, tak vidíme, že přes všechnu kritiku, která se odehrávala v posledních měsících, ten systém funguje. Lékaři elektronicky předepisují podle těch dostupných údajů, které máme, skutečně každý den přes 200 000 elektronických receptů je předepsáno. Systém je funkční. Samozřejmě jsou tam jisté porodní bolesti, na kterých pracujeme, ale myslím si, že skutečně zde nedošlo k jakémukoli kolapsu v oblasti předepisování léků, neřkuli ke kolapsu zdravotnictví, jak bylo některými varováno.

Myslím si, že aby ten systém elektronických receptů skutečně měl svůj smysl, tak potřebujeme, aby ten elektronický recept byl povinný, a to zejména právě z důvodu zavedení nové modality, toho lékového záznamu, do kterého budou zapisovány veškeré léky předepsané pacientovi lékaři v rámci českého zdravotnictví, resp. všemi poskytovateli. Pokud právě by ten elektronický recept nebyl povinný, tak tento systém ztratí význam. Myslím, že to je největší benefit, na kterém teď pracujeme, a bude dokončen do konce tohoto roku, tak aby mohl být spuštěn v příštím roce. Myslím, že to je skutečně ten největší benefit elektronického receptu, který zajistí bezpečnou a kvalitní preskripci léků pro pacienty tím, že předejde nežádoucím interakcím léků, nežádoucím duplicitám. Má potenciál i ušetřit prostředky z veřejného zdravotního pojištění tak, aby dva lékaři nepředepisovali třeba stejný lék konkrétnímu pacientovi, abychom skutečně eliminovali tyto duplicity a zejména tedy abychom ochránili pacienta před špatnou preskripcí léků. Takže si myslím, že bychom měli zachovat povinnost té elektronické preskripce, a proto chci požádat, abyste tento pozměňovací návrh pana poslance Dvořáka nepodpořili.

Posledním pozměňovacím návrhem, uvedeným pod písmenem C, byla iniciativa pana poslance Patrika Nachera. Ten se snaží upravit stávající úpravu zákona o reklamě v oblasti léčivých přípravků, doplňků stravy, potravin pro zvláštní výživu a kojenecké výživy. Chce, aby byla zrušena společná odpovědnost šiřitele a zadavatele takové reklamy. Po diskusi ve výboru pro zdravotnictví jak ministerstvo, tak výbor se shodly na nedoporučujícím stanovisku k tomuto návrhu s tím, že vnímáme potřebu řešit tuto problematiku. Dohodli jsme se, že ji otevřeme jakožto ministerstvo v rámci dalšího návrhu novely zákona o léčivech, který bude připravován právě v souvislosti s elektronickým receptem, s tím lékovým záznamem, ale měli bychom to skutečně řešit komplexně v diskusi s Ministerstvem zdravotnictví, a proto tento návrh v tuto chvíli nepodporujeme.

To je asi vše. Takže děkuji mockrát za pozornost. Rád bych vás požádal o podporu pro tento návrh zákona, a to ve znění mého pozměňovacího návrhu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Než se posuneme dál, tak tady mám další omluvy. Za prvé bych se chtěl opravit. Pan poslanec Jan Volný se neomlouvá od 12, ale do 12 hodin ze zdravotních důvodů a dále se omlouvá pan poslanec Lubomír Zaorálek z dnešního jednání z pracovních důvodů a pan první místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec ze zdravotních důvodů. Děkuji.

A nyní otevírám rozpravu, do které v tuto chvíli nemám přihlášky, takže se ptám, jestli se někdo ještě hlásí do rozpravy. Nevypadá to, tedy rozpravu končím a ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Ne. V tom případě přikročíme k hlasování o pozměňovacích návrzích.

Prosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. Prosím.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Dobré dopoledne, dámy a pánové. Vážený pane předsedající, dovolte mi, abych vás jenom krátce seznámil s tím, co se událo od posledního jednání, od druhého čtení. (Předsedající: Prosím klid v sále!)

Garanční výbor pro zdravotnictví se sešel 24. ledna a odhlasoval usnesení číslo 26, ve kterémžto usnesení jednak stanovil hlasovací proceduru v prvním bodě, ve druhém bodě potom zaujal stanoviska doporučující nebo nedoporučující, s tím bych vás seznámil později, a dále potom mě zmocnil, abych vás seznámil s oběma těmito body. Takže pokud souhlasíte, tak bych přečetl tu hlasovací proceduru. (Předsedající: Prosím.)

Takže pokud se týká hlasovací procedury, je velice jednoduchá. Je tam pět bodů. Za prvé je navrženo hlasování o případných legislativně technických úpravách - ty žádné nebyly načteny v rozpravě. Za druhé by se hlasovalo o pozměňovacím návrhu pod písmenem A, za třetí o pozměňovacím návrhu pod písmenem B, za čtvrté o pozměňovacím návrhu pod písmenem C a za páté by se hlasovalo o návrhu zákona jako celku. Jednotlivé návrhy tady byly sice předneseny, ale potom před každým hlasováním bych je jen krátce okomentoval.

Můžeme hlasovat o hlasovací proceduře.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já vás přeruším, protože se mi tady ještě objevila přihláška do rozpravy od pana poslance Válka, ale rozprava již byla uzavřena, takže se zeptám pana poslance Válka, jestli na své přihlášce trvá. Netrváte. Děkuji, v tom případě to mažu a budeme pokračovat. Prosím.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Takže můžeme hlasovat o hlasovací proceduře. Prosím, jestli byste vyhlásil hlasování o hlasovací proceduře, tak jak byla přečtena.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Ano, všichni víme, o čem budeme hlasovat? (Ano.) Dobře, v tom případě zahajuji hlasování číslo 84. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji.

V hlasování číslo 84 bylo přihlášeno 136 poslanců, pro bylo 135, proti nikdo. Usnesení bylo přijato.

 

Prosím, abychom tedy pokračovali podle schválené hlasovací procedury.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Takže vzhledem k tomu, že nebyly navrženy žádné legislativně technické úpravy, můžeme hlasovat o prvním pozměňovacím návrhu, to je pozměňovací návrh pod písm. A, kterým je usnesení zdravotního výboru a zahrnuje pozměňovací návrh pana poslance Vojtěcha týkající se zrušení sankcí za eventuální nepředepsání elektronického receptu. Stanovisko? (Ministr: Doporučující.) Stanovisko garančního výboru je doporučující.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. Zahajuji hlasování číslo 85. Ptám se, kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti? Děkuji.

V hlasování číslo 85 bylo přihlášeno 137 poslanců, pro bylo 136, proti nikdo. Usnesení bylo přijato.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Dále je to pozměňovací návrh pod písm. B, to je návrh pana poslance Dvořáka, který se týká zbavení povinnosti elektronického receptu a navržení nepovinnosti. Tady je stanovisko? (Ministr: Nedoporučující.) Stanovisko garančního výboru je nedoporučující.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. Zahajuji hlasování číslo 86. Ptám se, kdo je pro, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti? Děkuji.

V hlasování číslo 86 bylo přihlášeno 136 poslanců, pro bylo 48, proti 81. Návrh byl zamítnut.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Dále je návrh pod písm. C, to je pozměňovací návrh pana poslance Nachera, který se týká té klamavé reklamy, kde zbavuje šiřitele jeho určitých povinností. Stanovisko? (Ministr: Nedoporučující.) Stanovisko garančního výboru je nedoporučující.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. Zahajuji hlasování číslo 87. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?

V hlasování číslo 87 bylo přihlášeno 137 poslanců, pro 14, proti 106. Návrh byl zamítnut.

 

Poslanec Rostislav Vyzula: Pane předsedající, tím jsme se vyrovnali se všemi pozměňovacími návrhy a můžeme zahájit hlasování o návrhu jako o celku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. O všech návrzích bylo hlasováno. Přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon číslo 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících předpisů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 5, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Já zahajuji hlasování číslo 88. Ptám se, kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

V hlasování číslo 88 bylo přihlášeno 137 poslanců, pro bylo 131, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.

 

Já vám děkuji. (Zpravodaj: Také děkuji.)

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, projednali jsme stanovený pořad 6. schůze Poslanecké sněmovny, kterou tímto končím. Ale než se rozutečeme, tak tady budu mít nějaké organizační poznámky. Poprosil pan předseda Benda.

 

Poslanec Marek Benda: Děkuji mnohokrát. Já jenom připomínám schůzi ústavněprávního výboru za pět minut u klavíru. Potřebujeme udělat jednu organizační věc.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já děkuji. Pokud nemá nikdo další organizační poznámky, které by chtěl přednést, tak já... Prosím. Pan poslanec Berkovec.

 

Poslanec Stanislav Berkovec: Hezký den dámy a pánové. I když naši členové to registrují, tak ještě také připomínám, u klavíru krátká schůze volebního výboru. Přeji vám krásný a úspěšný víkend.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také pěkný víkend všem a uvidíme se na 7. schůzi, která bude začínat, myslím, 27. února.

 

(Schůze skončila v 9.26 hodin.)

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP