(Schůze zahájena v 15.30 hodin.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 11. schůzi Poslanecké sněmovny, všechny vás tu vítám.
Poprosím vás, abyste se už usadili na svých místech a ztišili se, hladina hluku je příliš vysoká, abychom začali projednávání další schůze. Děkuji.
Schůzi jsem svolal podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu na základě žádosti 54 poslanců. Pozvánka vám byla rozdána přes poslanecké kluby ve čtvrtek 22. března tohoto roku.
Já vás teď poprosím, abyste se všichni přihlásili svými kartami, případně mi sdělili, kdo hlasuje s kartou náhradní. Pan kolega Pražák hlásil kartu číslo 1. Bude hlasovat s náhradní kartou číslo 1.
Nyní přistoupíme k určení ověřovatelů této schůze. Navrhuji, abychom určili poslance Leo Luzara a poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou. Má někdo jiný návrh na ověřovatele této 11. schůze? (Nikdo se nehlásil.)
Jestliže tomu tak není, já zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?
Hlasování číslo 1, přihlášeno v tuto chvíli 142 poslanců, pro 135, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme ověřovateli 11. schůze Poslanecké sněmovny určili pana poslance Leo Luzara a paní poslankyni Markétu Pekarovou Adamovou.
Dále sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci a poslankyně: Ladislav Okleštěk ze zdravotních důvodů, Ivan Adamec bez udání důvodu, Jiří Běhounek z pracovních důvodů, Jan Birke z pracovních důvodů, Stanislav Blaha ze zdravotních důvodů, Andrea Brzobohatá ze zdravotních důvodů, Alexander Černý z osobních důvodů, Petr Dolínek do 15.30 z pracovních důvodů, Petr Gazdík ze zdravotních důvodů, Tereza Hyťhová z osobních důvodů, Miloslav Janulík do 16.30 z pracovních důvodů, František Kopřiva mezi 17 a 18 hodinou z pracovních důvodů, Robert Králíček z pracovních důvodů, Jana Levová z důvodu zahraniční cesty, Jan Lipavský z rodinných důvodů, Květa Matušovská ze zdravotních důvodů, Eva Matyášová do 19.00 z pracovních důvodů, Petr Pávek z rodinných důvodů, Mikuláš Peksa z důvodu zahraniční cesty, Ivo Pojezný z osobních důvodů, Ondřej Profant z osobních důvodů, Karel Rais z důvodu zahraniční cesty, Vít Rakušan do 15.30 z pracovních důvodů, Antonín Staněk z pracovních důvodů, Karel Tureček z důvodu zahraniční cesty, Radovan Vích z pracovních důvodů, Jana Vildumetzová z pracovních důvodů, Ivo Vondrák z pracovních důvodů.
Z členů vlády je do 15.30 omluvena Alena Schillerová, ale tu už zde vidím, takže je přítomna, Karla Šlechtová z důvodu zahraniční cesty.
Dodatečně ještě přišly další omluvy, a to pan poslanec Farský se omlouvá mezi 15.40 a 16.30 z důvodu jednání, pan poslanec Jan Skopeček se omlouvá z dnešního jednání od 15.30 z pracovních důvodů a pan poslanec Vít Kaňkovský se omlouvá z dnešního jednacího dne z pracovních důvodů. Tak. Tím jsme se vypořádali s omluvami.
A nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 11. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu. Rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.
V tuto chvíli jsme se vypořádali s náležitostmi schůze a eviduji čtyři přihlášky s přednostním právem. Jako první se přihlásil předseda poslaneckého klubu hnutí ANO pan Jaroslav Faltýnek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Dobrý den, pane předsedo, vážené kolegyně, kolegové. Dovolte mi, abych navrhl v souladu s § 56 odst. 1 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, aby se Sněmovna usnesla, že 11. schůze je neveřejná. Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Už jsem měl avizováno, že k tomuto návrhu dojde. Já vám k tomu přečtu několik obecných informací, které bychom zde měli zopakovat. V případě přednesení návrhu, aby schůze nebo její část byla neveřejná, je nutno rozlišovat mezi prostou neveřejnou schůzí a neveřejnou schůzí, na které se mají projednávat utajované informace. O neveřejných jednáních se pořizuje těsnopisecká zpráva jen tehdy, jestliže se na tom Sněmovna usnese podle § 68 odst. 5 jednacího řádu. Informace o výsledku hlasování se v případě neveřejného jednání nezveřejňuje v elektronické podobě - § 76 odst. 3 jednacího řádu. Podklady pro neveřejné jednání Sněmovny se poslancům doručují a písemné návrhy se předkládají pouze v listinné podobě - § 120e jednacího řádu. V případě jednání o utajovaných informacích se postupuje podle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti. V případě, že řečník, člen vlády nebo poslanec, chce hovořit o utajovaných informacích je nutné to předem oznámit včetně stupně utajení informace. Předsedající následně přeruší schůzi na nezbytně nutnou dobu pro poradu s bezpečnostním útvarem Kanceláře Poslanecké sněmovny.
Mám za to, že byl podán pouze návrh na neveřejnou schůzi bez utajení. Pane místopředsedo, mám tady další čtyři přednostní práva. Já bych... Protinávrh. V tom případě... samozřejmě.
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já bych měl protinávrh, a to, aby byla neveřejná pouze ta část schůze, kdy budeme projednávat ty neveřejné skutečnosti. To znamená, ten bod pořadu. Děkuji. (Diskuse některých poslanců.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Já tomu návrhu rozumím. My v tuto chvilku nemáme rozpravu. Nemáme otevřený bod. Jsou možná pouze přednostní práva. Pan místopředseda navrhuje, aby tato přednostní práva proběhla veřejně. A pak, až po zahájení bodu... Pak bychom museli přerušit a dále bychom pokračovali v neveřejném režimu. Takže máme tu v tuto chvíli dva procedurální návrhy, o kterých budeme hlasovat.
Myslím si, že vzhledem k tomu, že se bavíme o... No, ještě se nebavíme o pořadu. Ale budeme hlasovat podle pořadí, v jakém ty návrhy zazněly. Je to protinávrh. Budeme hlasovat jako první protinávrh pana kolegy Pikala. Zeptám se pro jistotu - vědí všichni, o čem hlasujeme? Hlasujeme o tom, že schůze bude neveřejná od okamžiku otevření bodu. Tak. Ano. Odhlásím všechny a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami.
Další návrh, pane předsedo? ***