(0.40 hodin)
(pokračuje Jurečka)

Nicméně ještě bych si dovolil takový krátký komentář. Já jsem dnes v devět hodin měl diskusi na Českém rozhlase v pořadu Šedesátka s místopředsedou ČSSD panem hejtmanem Netolickým. Tady se snažím ptát předsedy ČSSD, případně někoho z jeho kolegyň a kolegů, kdyby mi vysvětlili, jak to myslel, když jsme dnes v té diskusi na Českém rozhlase hovořili a já jsem kritizoval dnešní projev pana předsedy vlády a pan místopředseda Netolický mě a především posluchače, voliče a občany České republiky, uklidňoval tím, že nesmíme ta slova pana premiéra brát úplně vážně, že to dneska nemyslel úplně vážně, že to byl projev, který se mu nepovedl.

My tady jednáme o důvěře vládě a místopředseda koaliční strany říká národu, že slova premiéra, pro jehož vládu dnes mají poslanci za ČSSD vyslovit důvěru, nemáme brát vážně? Nestálo by to za nějaký komentář, prostřednictvím pana předsedajícího pane předsedo Hamáčku, kdybyste na to nějak zareagoval? Protože to bylo vážné sdělení. (Předsedající: Mým prostřednictvím prosím.) Já jsem to zmiňoval, prostřednictvím pana předsedajícího. Prosím, pane předsedo, poslouchejte mě, když mluvím. Děkuji.

Potom tady hodně zaznívá i v mediálním prostoru a zaznívá to i dnes, že tato vláda má jenom toleranci komunistů. Sociální demokraté to hodně zdůrazňují, že to není vláda s podporou komunistů, ale je to jenom tolerance. Když tady budeme za pár minut každý za sebe podle svého vědomí a svědomí říkat, jestli vyslovujeme této vládě důvěru a říkáme, jestli jsme pro návrh či proti návrhu, je odpověď buďto ano, nebo ne. Není tam žádná jiná varianta. Vy všichni, kteří řeknete ano, tak ze všech tří stran rovným stejným dílem a stejnou zodpovědností podporujete tuto vládu. Nikoli tolerujete. Podporujete!

Poslední věc. Zaznělo tady z úst představitelů komunistické strany, že oni nemají v novodobé historii České republiky žádné kostlivce. Vy žádné kostlivce ve skříních nemáte. Vy je máte na hřbitovech! (Potlesk zprava.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan předseda Bartoš.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Děkuji za slovo, pane předsedající. Mě by asi nikdo neobvinil, že mám nějaký příliš vřelý vztah k ODS, přesto bych chtěl prostřednictvím pana předsedajícího poděkovat panu Stanjurovi za hezké shrnutí převážně období konce předchozí vlády Andreje Babiše spolu se sociální demokracií.

Když jsem dneska poslouchal dotazy, které mířily na vládu, která zde sedí, a vlastně jenom těch pár výstupů, které z toho prostoru za námi zde bylo, a poslouchal jsem, co zaznívalo na plénu, chtěl bych upozornit, že doba se mění. Tyto volby se už nesly dosti značně v tom, že přicházeli lidé, kteří historicky nevolili, a přicházejí lidé, kteří třeba v těchto volbách volili poprvé. A mně už také bude asi 40 let, já jsem se narodil, když už vlastně začínal internet. A pan Stanjura zde například citoval ty stenopisy. Politici byli dlouhou dobu zvyklí, že to do těch lidí, voličů, takhle nasypou přes tu televizi a takhle to naflákají do těch novin, ti lidé si to přečtou. Tak ti lidé samozřejmě, třeba generace mých rodičů nebo i třeba padesátníků, ještě nejsou zvyklí zadat si do vyhledávače nějaké heslo a podívat se, kdo kolikrát otočil, kdo co sliboval, zda to splnil, jak se politici k sobě chovali, když spolu byli ve vládě těsně před volbami, a jak se potom chovali, když se potřebovali do té vlády znovu dostat.

Ta vědomostní společnost, o které jsem mluvil, to je prostě společnost svobodných, digitálně propojených lidí, kteří si ty informace sdílejí. A já si nemyslím, že ta společnost ještě dlouho bude konzumovat ty polopravdy a hry na politiku, které tady probíhají, a ti lidé si to řeknou. A já i děkuji třeba lidem, kteří se díky Pirátům a třeba i díky novým mladým lidem v politice dívají na jednání Sněmovny a kopírují na YouTube kanály ty záznamy, protože jak přijde ta další a další generace, tak prostě ten styl politiky, kterého jsme svědky zde dnes a kterého jsme byli svědky významnou dobu, kdy Česká republika ještě nesměřovala ke vzdělanostní společnosti, tak ti lidé si to řeknou a v těch dalších a dalších volbách se to projeví. A já doufám, že tohle je poslední volební období, kdy se musíme dívat na takovýto styl politiky. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji a ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení v rozpravě k tomuto bodu. Faktická poznámka, pan předseda Kalousek. (Šum v sále.) Pan předseda Kalousek stahuje svoji faktickou poznámku. Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení v rozpravě? Není tomu tak. Končím rozpravu.

Připomínám, že podle § 85 odst. 1 a 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny se o návrhu na vyslovení důvěry vládě hlasuje podle jmen. K přijetí usnesení o vyslovení důvěry vládě je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

Nyní poprosím určené ověřovatelky této schůze, kterými jsou paní poslankyně Jana Černochová a paní poslankyně Kateřina Valachová, aby zaujaly svá místa u stolku. A my už jdeme rovnou hlasovat.

Nejdříve přistoupíme podle § 74 odst. 4 jednacího řádu Poslanecké sněmovny k vylosování jména poslance, od něhož se bude v abecedním pořadí hlasovat. Kontrola lístků se jmény poslanců byla provedena. (Losování.) Jako prvního jsem vylosoval poslance pana Tomáše Martínka.

Připomínám, že podle § 74 odst. 4 jednacího řádu se vyvolaný poslanec vysloví "pro návrh" nebo "proti návrhu". Jestliže se zdržuje hlasování, řekne "zdržuji se". Jiný projev poslance se považuje za zdržení se hlasování.

Okamžik, já si upravím svůj seznam. (Po chvilce:) Prosím samozřejmě, aby každý poslanec své stanovisko řekl dostatečně hlasitě, abych jej mohl zopakovat v souladu s jednacím řádem. Bývá zvykem samozřejmě povstat u tohoto projevu ve sněmovně.

 

Já přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje vládě důvěru."

Nyní vás budu vyvolávat a prosím o vyslovení se.

 

Zahajuji hlasování. Jako první pan poslanec Martínek Tomáš: Proti návrhu. Děkuji.

Martinů Jaroslav: Proti návrhu.

Maříková Karla: Proti návrhu.

Mašek Jiří: Ten je omluven. Výborně.

Matušovská Květa: Pro návrh.

Matyášová Eva: Pro návrh.

Mauritzová Ilona: Proti návrhu.

Maxová Radka: Pro návrh.

Melková Marcela: Pro návrh.

Mihola Jiří: Proti návrhu.

Michálek Jakub: Proti návrhu.

Munzar Vojtěch: Proti návrhu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP