(11.10 hodin)
(pokračuje Okamura)

Proto jsem vás chtěl ještě jednou poprosit, abyste podpořili náš návrh, potažmo návrh kolegy, abychom zařadili bod s názvem Stanovisko Poslanecké sněmovny o globálním paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a o globálním paktu o uprchlících na 19. 9. jako první bod a společně, stejně jako jsme to udělali na návrh SPD u Marrákešské deklarace a u připravované revize Dublinské deklarace, abychom jako Sněmovna zaúkolovali vládu i po vzoru Maďarska, jakým způsobem má závazně postupovat. Protože mě tedy velmi znejisťuje, že zatímco Maďarsko už i na to jednání do Marrákeše, které bylo v první polovině letošního roku, tuším v květnu, tak i tam už jel maďarský ministr zahraničí vybaven stanoviskem maďarského parlamentu, tak přestože jsme tady vyzývali jako Poslanecká sněmovna, a to přece tenkrát ještě ani vláda neměla důvěru v červnu, i v lednu, když jsme tady jednali o Dublinu, tak také ještě neměla vláda důvěru, a shodli jsme se napříč spektrem, že by se měla u těchto závažných věcí vláda zeptat Poslanecké sněmovny, a je jedno, kdo je opozice nebo koalice, a společně bychom měli vládu vybavit naším stanoviskem.

A mimochodem, i z vládních řad jsem od některých poslanců slyšel, že to bylo dobře, že například u Marrákeše a u Dublinu jsme tady to stanovisko udělali, protože někteří vládní představitelé to ještě uvítali, protože mohli jet skutečně se silnějším mandátem a mohli případně lépe čelit nějakým případným tlakům, které by byly proti zájmům České republiky. Proto jsem vás chtěl znovu požádat o to, abychom tento bod zařadili, abychom se na to všichni v klidu připravili a abychom se dobrali nějakého usnesení, stejně jako jsme to udělali u Dublinu a u Marrákeše.

Děkuji za pozornost. (Potlesk zprava.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Ptám se, zda má ještě někdo zájem o vystoupení k pořadu schůze, případně s přednostním právem. Není tomu tak. Budeme tedy hlasovat pouze o jednom bodu, a to o návrhu pana poslance Ondráčka, abychom nejprve zařadili nový bod, který se nazývá Informace vlády o postoji České republiky ke globálnímu paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a globálnímu paktu o uprchlících.

Já ještě přivolám poslance z předsálí. (Gong.) Pan poslanec Juříček chce vystoupit k programu? Navrhujete bod? Není rozprava, to znamená buď navrhovat konkrétní bod, anebo s přednostním právem. Jiné vystoupení nemohu připustit. Ještě vidím přicházet několik kolegů, kteří to stihnou.

 

Budeme hlasovat o zařazení nového bodu.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Jedná se o hlasování číslo 65, přihlášeno je 123, pro 47, proti 14. Návrh nebyl přijat. O pevném zařazení už tedy nebudeme hlasovat.

 

Dovolte mi přečíst jednu omluvu. Omlouvá se pan poslanec Ondřej Polanský mezi 11. a 19. hodinou z důvodu návštěvy lékaře.

(Hovoří mimo mikrofon s místopředsedou Okamurou.) Ještě vteřinku.

Je to zřejmě hlasovatelné, je tady navržen ještě bod "stanovisko Sněmovny", ne informace vlády, což je formálně jiný bod.

 

Budeme tedy hlasovat i o návrhu pana místopředsedy Okamury. Omlouvám se, já jsem to vnímal jako připojení se k návrhu. Takže budeme hlasovat o zařazení nového bodu, který by se nazýval Stanovisko Poslanecké sněmovny o globálním paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a o globálním paktu o uprchlících.

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 66, přihlášeno 128, pro 35, proti 4. Ani tento návrh nebyl přijat.

 

Dorazily další omluvy. Omlouvá se pan poslanec Lukáš Černohorský mezi 14.30 a 19.00 z důvodu jednání. Omlouvá se paní poslankyně Richterová z odpoledního jednání.

 

Budeme pokračovat bodem

 

76.
Víceletý finanční rámec EU na období 2021 - 2027
/sněmovní tisk 227-E/ - prvé čtení

Výbor pro evropské záležitosti projednal sdělení Komise, návrh nařízení Rady a inicioval jeho zařazení na schůzi Poslanecké sněmovny. Usnesení, stanovisko výboru a návrh usnesení Poslanecké sněmovny je součástí předloženého tisku 227-E.

Já teď poprosím poslance Adama Kalouse, aby se ujal slova a informoval nás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Adam Kalous: Děkuji, vážený pane předsedo. Členové vlády, dámy a pánové, Evropská komise představila na začátku května tohoto roku balíček návrhů k víceletému finančnímu rámci Evropské unie na období 2021 až 2027, kdy tento návrh víceletého finančního rámce je úzce zaměřen na politické priority evropské sedmadvacítky a návrh rozpočtu by měl být přizpůsoben novým výzvám, jako jsou dopady brexitu, výzvy ohrožující vnitřní i vnější bezpečnost členských států.

Nové a reformované programy se řídí těmito zásadami: je to větší důraz na evropskou přidanou hodnotu, jednodušší a transparentnější rozpočet, méně byrokracie pro příjemce, flexibilnější a akceschopnější rozpočet a účinný rozpočet. Komise chce rovněž zajistit, že provádění programu bude účinné, efektivní a posílí vazbu mezi financováním Evropské unie a dodržováním zásad právního státu.

Na období let 2021 až 2027 Komise navrhuje rozpočet v celkové výši 1 bilion 279 miliard eur v závazcích a 1 bilion 246 miliard eur v platbách. Rozpočet se snaží reagovat na unijní priority, které jsou strukturovány do sedmi okruhů, kolem nichž jsou sestaveny jednotlivé dotační programy.

Prvním okruhem je jednotný trh, inovace a digitální ekonomika, kdy nový program pro výzkum Horizont Evropa naváže na současný program Horizont 2020. Ten bude zaměřen na globální výzkum a inovace, dále na současný Evropský fond pro strategické investice, EFSI, naváže program Invest EU. Pro investice do infrastruktury v oblasti transevropských sítí, dopravních, digitálních a energetických by měl být zřízen zformovaný Nástroj pro propojení Evropy, známý jako CEF. Nově by měl vzniknout také program pro digitální Evropu.

Druhým okruhem je okruh soudržnost a hodnoty. V tomto okruhu je zahrnuto financování kohezní politiky, tedy jedné z klíčových priorit České republiky, a to zejména z pohledu zajištění dostatečně velké finanční obálky pro naše regiony, kdy hlavním kritériem pro rozdělení prostředků zůstane i nadále relativní hrubý domácí produkt na obyvatele v jednotlivých regionech.

Třetím okruhem jsou přírodní zdroje a životní prostředí. Tento okruh zahrnuje společnou zemědělskou politiku, která bude rozdělena do dvou okruhů, do dvou pilířů, a to přímých plateb pro zemědělce a rozvoje venkova. Dále tento okruh obsahuje Evropský námořní a rybářský fond, a také program Life na ochranu životního prostředí a klimatu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP