(11.50 hodin)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Další faktická poznámka pan poslanec Koten, připraví se pan poslanec Peksa.

 

Poslanec Radek Koten: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, dovoluji si tvrdit, že to, co tady řekl pan Foldyna, je naprosto přesná definice toho, jak by se měl chovat poslanec, který je zvolen občany této republiky. Hájit jejich zájmy! Protože to, co tady předvádí různí poslanci nebo europoslanci, to je opravdu ostuda! Naprostá ostuda! Děkuji. (Potlesk z řad SPD.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Další s faktickou poznámkou pan poslanec Peksa, potom jsem si dovolil přihlásit já.

 

Poslanec Mikuláš Peksa: Děkuji. Mě fascinuje ta až dojemná sounáležitost, která tady probíhá mezi SPD, některými kolegy z ODS a některými kolegy z ČSSD. Bravo, pánové, gratuluji.

Nicméně pojďme to vzít věcně. Pane kolego Klausi prostřednictvím pana předsedajícího, pan Juncker opravdu, ale opravdu není můj reprezentant. Včera prošla Evropským parlamentem směrnice ke copyrightu na společném digitálním trhu a prošla takovým způsobem, že se pokazilo všechno, co se pokazit mohlo, a ještě něco navíc. Za tuhle směrnici nesou odpovědnost evropští lidovci a pan Juncker je jejich reprezentantem. Takže rozhodně mě s nimi neházejte do jednoho pytle, protože pokud mi někdo teď leží v žaludku, tak je to právě pan Juncker.

A ještě druhá věc, k problematice toho právního státu. Asi jste zaregistrovali, že mezi Českou republikou, Maďarskem a ostatně všemi státy Evropské unie probíhá policejní a justiční spolupráce. To znamená, že pokud je policie, příp. justice zneužívána v některém státě, tak je to potenciální ohrožení i pro občany České republiky. A já si myslím, že ta věc, že nějakou konkrétní členskou zemi ovládne nějaký oligarcha, se může stát. To není nic nepředstavitelného, to se může stát. A je docela dobře představitelné, že bude dělat čistky v rámci policie a justice. Takže prosím nezlehčujte to, protože je to opravdu problém! Děkuji. (Potlesk z lavic Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. S faktickou poznámkou vystoupí pan předseda Vondráček. Prosím, pane předsedo.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Já budu stručný. Dámy a pánové, víte, že já zpravidla nevystupuji, není to role předsedy Poslanecké sněmovny. Ale jako předseda Poslanecké sněmovny, jako člen hnutí ANO, jako člen předsednictva hnutí ANO bych se tady také chtěl veřejně distancovat od hlasování našich europoslanců. (Výrazný potlesk zejména z řad ANO.) Já nemám žádné informace o tom, že by toto stanovisko bylo jakkoli konzultováno jak na úrovni předsedy, nebo předsednictva, nebo výboru. V době různých krizí, nejenom těch migračních, Evropa potřebuje spíš nějaký respekt a důvěru mezi státy a dialog. A tohle není nic jiného než prohlubování příkopů, které už existují a budou jenom hlubší. Možná z toho poslanci Evropského parlamentu měli dobrý pocit, když si odhlasovali rezoluci, já ten dobrý pocit vůbec nemám. (Potlesk poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Následuje faktická poznámka paní poslankyně Langšádlové. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Tady několikrát zaznělo, že máme hájit zájmy České republiky, že máme hájit zájmy našich občanů. No samozřejmě, že je máme hájit! Samozřejmě že máme hájit zájmy našich občanů! Ale co je zájem našich občanů? Já jsem pevně přesvědčená, že zájmem našich občanů je, abychom byli aktivní a pevnou součástí Evropské unie. Vy si opravdu někdo myslíte, že je zájmem našich občanů, abychom vystoupili z Evropské unie, abychom se izolovali, abychom na to ekonomicky i bezpečnostně doplatili? To si opravdu myslíte, že tohle je zájmem České republiky? Kam by nás to přivedlo? Naším zájmem, životním zájmem České republiky je být opravdu pevnou částí Evropské unie! Nenabízejte jinou cestu. Ona totiž jiná není. Evropská unie není ideálním projektem. Podílejme se na tom, aby byla lepším projektem. Ale je to i na nás. Ten Brusel jsme i my! (Potlesk z řad TOP 09.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Další faktická poznámka, pan poslanec Skopeček, připraví se pan poslanec Ondráček. Prosím.

 

Poslanec Jan Skopeček: Děkuji za slovo. Já bych nejdřív chtěl poděkovat vám, pane předsedo. Já si velmi vážím vašich slov a opravdu to uznávám. Někdy se to v politické straně stane. Vím, jak je to nepříjemné, a opravdu si cením těch slov, která tady zazněla.

Dál bych se chtěl zeptat pana místopředsedy Foldyny, se kterým jsem v tom jeho projevu také v lecčem souhlasil, ale chtěl bych se ho zeptat, jestli se jako místopředseda sociální demokracie tedy distancuje od nominanta sociální demokracie na ministra zahraničí, protože pan europoslanec Poche hlasoval rovněž proti Maďarsku. Takže to je můj dotaz. (Ruch v sále, zejména vlevo.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já poprosím o klid v sále! Děkuji.

 

Poslanec Jan Skopeček: K paní poslankyni Langšádlové. Já myslím, že tady nikdo z nás nezmínil slovo vystoupit z Evropské unie. Ale to přesně ilustruje tu debatu. Pokud nesouhlasíme se vším, co k nám ze starých členských států Evropské unie míří, a dovolíme si mít nějaké výhrady, tak jsme automaticky eurofederalisty nařčeni z toho, že chceme vystoupit z Evropské unie. Ale ono to není souhlasit ze sta procent, nebo vystoupit z Evropské unie. Ono jde o to najít svoji pozici, hájit národní zájmy a dokázat to dělat ve chvíli, kdy si myslíme, že máme pravdu, mít tu odvahu a říct to do očí i těm starým členským státům. Není to buď, anebo. Je to o aktivní politice a o tom mít schopnost a odvahu i občas nesouhlasit. (Potlesk z řad ODS.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji za dodržení času. Další faktická poznámka, pan poslanec Ondráček, připraví se pan poslanec Peksa.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, pane předsedo. Musím říct, že se zájmem jsem si vyslechl vaše dvě minuty zde u řečnického pultu, kdy jste se i vy jako čelný představitel hnutí ANO distancoval od svých kolegů europoslanců, kteří včera hlasovali tak, jak hlasovali. On se v podstatě stejně vyjádřil i váš premiér, který řekl také, že se distancuje od vámi zvolených poslanců, kteří hlasovali pro zahájení návrhu o řízení proti Maďarsku atd. atd., a řekl, že vás zradili. Samozřejmě je to krásné vystoupení. Možná proto jsem chtěl zařadit bod informace vlády o postoji České republiky, protože teď v podstatě se bavíme o tom, o čem jsem se chtěl bavit já příští týden ve středu odpoledne. Vy jste to svým hlasováním neumožnili, samozřejmě je to vaše právo. Tak já předpokládám, že až píáristi vašemu panu premiérovi poradí, tak že se distancuje od poslanců hnutí ANO, kteří tento bod zablokovali. Je to vaše volba.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní faktická poznámka pan poslanec Peksa, připraví se pan poslanec Klaus. Ne? Pan Peksa to zrušil, takže poprosím pana poslance Klause, poté pan poslanec Plzák.

 

Poslanec Václav Klaus: Tak ještě jednou. Já mám pocit, že my, já, kolega Skopeček a spol., jsme tady hájili demokracii, právo Maďarů rozhodovat si o své zemi, volit si své zástupce a chovat se tak, jak se chtějí chovat. A v protikladu, nezlobte se, vystoupí pan poslanec Peksa a dělá osobní útok. On říká: Ha, ha, vy hlasujete tady stejně jak pan poslanec Foldyna. No a co? V řadě věcí mám stejný názor jako poslanec Foldyna, je to můj názor a je velice neslušné takhle jedním způsobem házet do jednoho pytle lidi jenom proto, že patří k někomu jinému, aby svoje názory nesdělovali. Je to výsostně nedemokratické. Je to skoro stejně nedemokratické jako buzerovat svrchovanou zemi.

A k paní poslankyni Langšádlové. Mně už bude skoro padesát, tak děkuji, že mě vrátila o třicet let nazpět do Měsíce československo-sovětského přátelství (předsedající upozorňuje, že to mělo být jeho prostřednictvím), tak jsem trošku omládl při tom vašem projevu. (Ozývá se smích i potlesk.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Pan poslanec Plzák s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Ondřej Veselý.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji, pane předsedající. Kolegyně, kolegové, já nevím, jestli moje vystoupení přímo spadne do kategorie faktické poznámky, protože nereaguje bezprostředně na vystoupení předřečníků. Ale já bych chtěl poprosit paní ministryni, až bude mít vystoupení, jestli by mi odpověděla na jeden dotaz. A ten zní: Protože víme, že rozpočet Evropské unie budou muset schválit všechny státy Evropské unie, co se stane, když se neschválí, jak se vlastně postupuje dál, jaké je to další řešení, jestli můžete říct. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Ondřej Veselý, připraví se pan místopředseda Okamura. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP