(15.10 hodin)

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Vidím, že jste věrný žák vašeho učitele, protože takové nesmyslné vystoupení jsem už dávno neslyšel. (Směje se.) Tak ještě jednou, pane poslanče. My jsme to měli v programu. Původně jsme předpokládali, že to naběhne s jízdním řádem Českých drah, který se měnil, myslím 10. června. A kraje nám řekly, že nejsou připraveny. Tak jsme to posunuli a teď to funguje. A lidi mají radost, že jezdí podstatně levněji. Já vím, že vás to štve a že každý dobrý počin musí být potrestán.

Takže ta vaše otázka je nesmyslná. Každý se občas splete, ne? Vy také. Ale možná, vy jste ještě mladý, tak jste se ještě nespletl. Ale já jako starý důchodce se pletu, ale snažím se napravit moje chyby.

Takže České dráhy pochybily a my tam snad - teď bude výběrové řízení, tak ten nový management snad nebude dělat takové chyby, tak doufejme, že to tak bude. Já pevně věřím, že to tak bude. Takže není to o ministerstvu, není to o vládě, ale je to o tom, že byl posunut termín a že České dráhy to nezvládly. Napravily tu chybu, myslím, že se veřejně omluvily. Tak to je všechno, co k tomu můžu říci.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. S další interpelací ve věci "proč jste neudělali nic pro elektronický oběh dokumentů na úřadech" vystoupí poslanec Jakub Michálek. Připraví se poslanec Petr Fiala.

 

Poslanec Jakub Michálek: Dobrý den. Vážený pane premiére, vážení kolegové, já už jsem o tom jednou dneska mluvil, ale předpokládám, že pan premiér se na to ze záznamu nepodíval, protože má asi lepší věci na práci, ale možná, že mu to zpracovali jeho poradci, jeho tým, ale pro jistotu to tady zopakuji.

Obrátil jsem se na pana předsedu vlády s dotazem, jak se daří jeho zmocněnci pro digitalizaci, který by měl řešit jeden z nejdůležitějších problémů, a to je elektronický oběh dokumentů, který je potřeba pro zavedení digitalizace. Odpověď, kterou jsem obdržel, uvádí, že úřady mají povinnost vyřizovat věci elektronicky. Poslal mi ji pan předseda vlády Babiš na papíře, resp. s podpisem na papíře, který byl následně zkonvertován, to znamená, pan předseda vlády podepisuje věci ještě na papíře a zaměstnává další úředníky, kteří to potom tedy musí konvertovat do elektronické podoby, místo toho, aby si všechny ty dokumenty podepsal jednou tím elektronickým podpisem.

Já si myslím, že pokud chceme zavádět digitalizaci, tak by bylo potřeba, aby se začalo u těch ministrů. Proto jsem si připravil takovou anketku na všechny ministry. Trošku mě mrzí, že pan předseda vlády v té mé interpelaci neodpověděl na zásadní otázky. První zásadní otázka byla, kolik úřadů už reálně digitálně funguje, takže tam mi pan předseda vlády odpověděl, že mají povinnost fungovat elektronicky, ale neodpověděl, kolik jich funguje elektronicky ve skutečnosti. Ta skutečnost podle mě nebude nějak pozitivní. Ta druhá odpověď na otázku, jaké konkrétní kroky k digitálnímu oběhu dokumentů vláda učinila, tam také není. (Předsedající upozorňuje na čas.)

Takže co s tím budete dělat?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Nyní má slovo předseda vlády Andrej Babiš.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Dobrý den. Já jsem čekal, že piráti nám něco ukážou. Vy jste měli tolik řečí o tom IT, jaký jste fantastický experti. Tak kromě toho těžení bitcoinů nebo co jste to tu dělali, když jsem požádal Dzurillu, aby někdo od vás šel na schůzku, tak ten člověk přišel a nevypadlo z toho vůbec nic. Teď jste se probudili nedávno a začali jste nás kritizovat, že máte experty, a ve stejný den jste si dali inzerát, že hledáte experta na IT.

Pane kolego, vy jste tak mladý, vy přece nemáte dělat stejnou politiku jak Kalousek. Vy byste měl něco dělat reálně. Tak pojďte nám to ukázat. Vy máte jenom řeči. A když jsme vám řekli přijďte, tak jste se rychle přihlásili do té komise Dzurilly a neudělali jste vůbec nic.

No, já jsem důchodce. Podepisuji se normálně. Koukejte, tady máte počítač, to je můj notebook, to nikdo nehackne, to je, co? (Smích v sále.) Žádný kyberútok útok, nic. Dobrý, co? Tak já jsem důchodce, vy jste mladý, vy máte všechno jistě on-line všude. Že nám to někdo neukázal, tu digitalizaci?

Ano, my máme zmocněnce a ten je strašně šikovnej, ten Dzurilla. A má podporu premiéra. To nikdy nikdo neměl, protože byl jenom resortismus. Hádalo se vnitro, finance atd.

Takže ohledně digitalizace máme Moje daně s prvními službami v roce 2020, eJustice, dokončena zadávací dokumentace k projektu eSpis, máme eRecept, insolvenční agendový modul v rámci programu eJustice do roku 2020, digitalizace stavebního řízení, který bude vytvořen ucelený informační systém pro výkon agend stavebního úřadu, který umožní on-line dostupnost všech potřebných informací, předpokládaný termín první etapy 31. 12. 2019, napojení ministerstev na portál občana, napojení informačního systému registru živnostenského podnikání, systém elektronické licenční správy ELIS, zjednodušené vyplnění žádosti, ano? Takže máme projekt Moje daně, ano?, máme eObčanku, elektronická Sbírka a další projekty. Takže já jsem byl na té konferenci v Hradci Králové, tam 25 let se všichni schází, mluví o digitalizaci a teď už to děláme. Můj přítel estonský premiér Jüri Ratas sem přijde v listopadu na oficiální návštěvu a uděláme seminář eGovernment. A on nám ukáže, jak to mají v Estonsku. A mají to i v Dánsku a my se o tom bavíme.

Takže my, samozřejmě, vy jste se ptal na ty dokumenty, tak na vnitru připravují analýzu spisové služby. Do tří týdnů budeme záměr schvalovat na vládě. Diskutujeme s Hospodářskou komorou, abychom je zapojili do procesu. Celá analýza se bude dělat vzhledem na koncepci Digitální Česko. Také máme vypořádané připomínky a budeme materiál na vládě schvalovat. V analýze budeme řešit, jak máme standard definovaný, jestli ho budeme měnit, a další aspekty spisové služby.

Ohledně elektronického oběhu připravujeme znovu vzhledem na koncepci Digitální Česko analýzu služeb, které by měly být poskytovány ze strany ministerstev a úřadů, a naplánujeme konkrétní plán digitalizovat. Budeme prioritizovat, nemůžeme udělat všechno najednou. Jde o kapacity na straně úředníků i finanční nároky a také o státní službu, aby mohli, kdyby chtěli, pracovat víc. Takže komplexní implementační plány očekáváme do roku 2018.

Takže suma sumárum, vy stále něco kritizujete, a když se máte do něčeho zapojit, tak ani nemáte na to lidi, takže máte jenom řeči: Tak pokud skutečně chcete s tím pomoci, tak my se těšíme, že už konečně někoho zapojíte, a Dzurilla to dělá skvěle a má konkrétní výsledky. Takže já si myslím, že jsme první, kteří to vůbec dělají, protože ten, který byl na Úřadu vlády, Ondřej Malý, tak ten tam byl jen do počtu, neměl žádnou pozici. Dzurilla má podporu premiéra a je to pro nás priorita, chceme digitalizovat, chceme méně byrokracie, chceme ulehčit život občanům, firmám, živnostníkům, úřadům, všem. Ano?

Já nemůžu za to, že tady stát nainvestoval 125 miliard do IT systémů, 25 miliard ročně nás to stojí, firmy si obsadily ministerstva, ano, a že jsme od nich závislí, ano, a to všechno jsme zdědili a teď konečně za naší vlády máme toho zmocněnce, protože digitalizace je pro nás jedna z priorit.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za dodržení času a prosím pana poslance o doplňující dotaz.

 

Poslanec Jakub Michálek: No, tak on to nebude úplně doplňující dotaz, protože to, co jste tady předvedl, tak to byl opravdu brainwashing. Já jsem se vás ptal na to, jaké máte konkrétní výsledky v oblasti elektronické spisové služby. Z těch systémů, o kterých pravděpodobně ani nevíte, co jsou, tak jediný systém, který se týká té spisové služby, je stavební řízení. A já jsem se ptal paní ministryně, co jste udělali za pět let ve stavebním řízení, v jeho digitalizaci. Ona mi řekla, že na základě mého požadavku zadali aktualizaci pět let staré studie digitalizace stavebního řízení. Takže tohle je způsob, jakým funguje digitalizace za vaší vlády. Pět let tam sedíte na Ministerstvu pro místní rozvoj a výsledky nemáte žádné. Slibujete nám, že tady zavedete nějaké Moje daně za dva roky a že za dva roky předložíte komplexní implementační plán.

Ale my pracujeme a máme výsledky. My jsme předložili pozměňovací návrh, podívejte se do systému, sněmovní dokument 1275, který zavádí elektronický oběh dokumentů na úřadech od roku 2021. (Předsedající upozorňuje na čas.) Podpoříte to? Konkrétní návrhy, které my předkládáme?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Prosím pana premiéra o doplňující odpověď. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP