(Jednání zahájeno ve 14.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 19. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. V tuto chvíli tady mám jednu náhradní kartu, je to karta číslo 2, paní poslankyně Šlechtová.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Vondráček Radek - pracovní důvody, Adamec Ivan - rodinné důvody, Balaštíková Margita - zdravotní důvody, Bartoš Ivan do 16.30 - pracovní důvody, Bělobrádek Pavel - pracovní důvody, Blaha Stanislav bez udání důvodu, Bláha Jiří do 15 hodin - pracovní důvody, Černochová Jana - pracovní důvody, Dolínek Petr do 15.30 bez udání důvodu, Fiala Petr do 16.30 - pracovní důvody, Grospič Stanislav - pracovní důvody, Hanzel Tomáš do 15 hodin - pracovní důvody, Kohoutek Jiří - pracovní důvody, Kolovratník Martin - pracovní důvody, Kováčik Pavel - pracovní důvody, Kovářová Věra do 15 hodin - pracovní důvody, Kupka Martin od 17 hodin - pracovní důvody, Kytýr Jaroslav - zahraniční cesta, Lipavský Jan 17 až 19 hodin - pracovní důvody, Mauritzová Ilona bez udání důvodu, Pávek Petr - zdravotní důvody, Peksa Mikuláš - zahraniční cesta, Pikal Vojtěch do 14.15 - pracovní důvody, Polanský Ondřej - zdravotní důvody, Pour Milan do 15.30 - zdravotní důvody, Pražák David do 15.15 - pracovní důvody, Růžička Pavel - zdravotní důvody, Stropnický Martin - pracovní důvody.

Dále se omlouvají z dnešního jednání členové vlády: Brabec Richard do 17 hodin - pracovní důvody, Hamáček Jan od 17.30 - pracovní důvody, Kněžínek Jan - pracovní důvody, Plaga Robert - pracovní důvody, Schillerová Alena - pracovní důvody, Ťok Dan - pracovní důvody, Toman Miroslav - pracovní důvody.

Tak. Pan poslanec Kohoutek Jiří mi oznámil, že se neomlouval z dnešního jednání, takže bych prosil pracovníky Poslanecké sněmovny, aby tedy... tu omluvu, která tady byla v seznamu napsaná, rušíme. A svoji omluvu stahuje také místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal, který měl do 14.15 pracovní důvody, ale již je přítomen. Dobře. A pan poslanec Pavel Bělobrádek se z pracovních důvodů omlouvá až od 15 hodin - tady mám doplnění. Takže to máme omluvy.

A nyní bych vás nejdříve chtěl informovat o návrzích, na kterých se shodlo dnešní grémium. Navrhujeme tyto změny schváleného pořadu 19. schůze:

bod 167 schváleného pořadu, Žádost o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance Zdeňka Ondráčka, zařadit pevně na pátek 21. září jako druhý bod;

bod 76 schváleného pořadu, sněmovní tisk 227, Víceletý finanční rámec EU na období 2021 až 2027, zařadit pevně na čtvrtek 20. září jako druhý bod po písemných interpelacích, to znamená, po již pevně zařazeném bodu 75, sněmovní tisk 144;

a ještě na třetí věci se domluvilo grémium, a to bod 147 schváleného pořadu, sněmovní tisk 145, Zpráva o činnosti Kontrolní rady Technologické agentury ČR za rok 2017, zařadit pevně na čtvrtek 20. září jako třetí bod po písemných interpelacích.

To je z mé strany vše. Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozdán na lavice.

A nyní se táži poslanců, zdali má někdo návrh na změnu k pořadu schůze. Tak teď tedy nejdříve s písemnou přihláškou, mám tady paní poslankyni Adamovou Pekarovou. Má zájem o návrh na přeřazení bodu již schváleného programu.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Dobrý den, dámy a pánové. Dovolte, abych vás požádala o předřazení bodu, který se týká, nebo je to trestní zákoník, konkrétně tedy bod číslo 57, sněmovní tisk 214. Jedná se o novelu trestního zákoníku, která byla předložena 77 poslanci napříč politickým spektrem a která směřuje ke zpřísnění trestného činu týrání zvířat, zvyšuje trestní sazby... (Odmlka pro silný hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já vás poprosím o klid, aby se paní poslankyně mohla vyjádřit. (Hluk v sále trvá.)

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Zvyšuje trestní sazby trestu odnětí svobody za tento trestný čin a také zavádí nový trestný čin, který spočívá v chovu zvířat v nevyhovujících podmínkách. Vytváří novou trestněprávní sankci spočívající v zákazu chovu nebo držení zvířat. Tedy je to i zákon proti tzv. množírnám.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já vás poprosím ještě jednou o klid, prosím vás, protože paní poslankyně, opravdu, já ani tady nahoru neslyším, co vlastně přesně navrhuje. Tak, prosím.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Mám pocit, že se to vůbec nelepší, pane místopředsedo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano, vůbec se to nelepší. Tak já bych vás ještě jednou chtěl požádat, jestli máte k projednávání něco jiného, než co se týká programu schůze Poslanecké sněmovny, abyste si to projednali, prosím vás, v předsálí, protože myslím, že je galantní vůči dámě, aby se mohla skutečně v klidu vyjádřit. Tak, poprosím vás skutečně o klid.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji. Já tedy budu velmi stručná. Vzhledem k tomu, že se jedná o návrh, který, jak jsem řekla, byl podpořen 77 podpisy mnohých z vás, tak si myslím, že by mohla být velká shoda na tom, že takovouto problematiku je potřeba projednat co nejdříve. Proto navrhnu, abychom jej projednali již zítra jako pevně zařazený bod, a to dopoledne po již pevně zařazených bodech. To znamená, navrhuji jej na středu 19. 9. jako první bod po již pevně zařazených bodech. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano. Takže by to byl v tuto chvíli třetí bod, protože máme dva pevně zařazené. To máme paní poslankyni Pekarovou Adamovou. A pan poslanec Fiala se chtěl ještě vyjádřit.

 

Poslanec Radim Fiala: Dobrý den, vážené kolegyně, kolegové. Já se opět pokusím zařadit bod Projednání postupu Evropské komise a Evropského parlamentu proti Maďarské republice.

Zdůvodnění. Minulý týden jsme byli svědky postupu orgánů EU proti Maďarské republice, který je, jak jsem přesvědčen, v rozporu se základními principy spolupráce mezi evropskými státy, a je hrubým porušením suverenity Maďarské republiky. Orgány EU nastoupily cestu otevřené politické agrese proti Maďarsku. Agrese plně srovnatelné v politické rovině s československou zkušeností z roku 1968. Je zpochybněna legitimita vlády a suverenita země. Je zpochybněn nejzákladnější princip, že v Maďarsku je pánem lid Maďarska. V plné nahotě se demaskovala neomarxistická podstata EU a její zásadní koncept na omezenou a postupně zanikající suverenitu národních států. Je strašné, že na agresi proti Maďarsku se podílí europoslanci z České republiky a schvaluje jej místopředseda vlády a ministr pověřený řízením rezortu zahraničí České republice.

Europoslanci hnutí ANO, ČSSD, STAN a TOP 09 nezrazují svým hlasováním jen Maďarsko, ale i Českou republiku. Agrese je totiž přímo namířena proti státům V4, což je pro naši republiku klíčové partnerství, a já jsem přesvědčen, že význam tohoto partnerství v budoucnu jistě poroste.

Premiér Orbán dnes patří k politikům, kteří mají jasnou vizi rozvoje své země. Je to program obrany národní a státní suverenity, svobody a demokracie. Odmítá destrukci přirozených hodnot a brání právo Maďarů na své národní dědictví. Tím dědictvím je maďarský stát. Takový program je SPD blízký a k těmto principům se hlásí SPD. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP