(10.50 hodin)

 

Poslanec Ondřej Benešík: Za druhé. "Vítá důraz, který Evropská unie v rámci občanské kompetence klade na pojem zodpovědné občanství, které považuje za pojem nadřazený pojmu aktivní občanství. Jako hlavní cíl občanské kompetence Poslanecká sněmovna doporučuje používat pojem zodpovědného, nikoliv aktivního občanství. Zároveň Poslanecká sněmovna shledává, že v základním výčtu oblastí, jimž je třeba porozumět pro zajištění plné účasti na občanském a společenském životě, v prvním odstavci textu o občanské kompetenci chybí oblast práva, kterou považuje pro občanskou kompetenci za stejně klíčovou jako porozumění sociálním, ekonomickým a politickým pojmům a strukturám. Zároveň Poslanecká sněmovna doporučuje změnit prioritizaci oblastí následujícím způsobem: politickým, právním, sociálním a ekonomickým pojmům a strukturám. Poslanecká sněmovna také požaduje, aby jako základ pro občanskou kompetenci byla explicitně uvedena znalost kulturních kořenů Evropy, kterými jsou mimo jiné židovsko-křesťanská kultura, řecko-římská tradice demokracie a právního státu, jakož i humanismus a osvícenství."

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak to je celý text toho, že Poslanecká sněmovna vítá.

Zahájil jsem hlasování číslo 151 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 151 z přítomných 124 pro 32, proti 26. Návrh nebyl přijat. Další návrh?

 

Poslanec Ondřej Benešík: Za třetí. "U kompetence občanské, jakož i kompetence v oblasti kulturního povědomí a vyjadřování požaduje konkretizovat, že "podporou kulturní rozmanitosti" se rozumí podpora rozmanitosti pouze takových kultur, které jednoznačně a plně uznávají základní lidská práva a svobody a nejsou v rozporu s právními řády evropských zemí."

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Hlasovat budeme v hlasováním číslo 152, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 152 z přítomných 124 pro 110, proti nikdo. Návrh byl přijat. Za čtvrté?

 

Poslanec Ondřej Benešík: Další návrh - za čtvrté. "Připomíná, že prvotní motivy evropské integrace po druhé válce, tj. zajistit mír, stabilitu a zamezit dalším ničivým konfliktům v Evropě, položily základ pro ekonomický a sociální rozvoj Evropy, a měly by být proto zdůrazňovány i v současnosti."

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, rozhodneme v hlasování 153, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 153 z přítomných 126 pro 69, proti 17. Návrh byl přijat. Další návrh?

 

Poslanec Ondřej Benešík: Za páté. "Podporuje rozvoj jazykové kompetence s důrazem jak na mateřský jazyk, tak i cizí jazyky. Znalost cizích jazyků považuje Poslanecká sněmovna za klíčovou kompetenci člověka v době globalizované ekonomiky 21. století. Poslanecká sněmovna vyzývá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, aby věnovalo zvýšenou pozornost jazykovému vzdělávání s ohledem na skutečnost, že Česká republika v této kompetenci dlouhodobě zaostává."

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Rozhodneme v hlasování 154, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 154 z přítomných 126 pro 100, proti 4. Návrh byl přijat. Děkuji. Další návrh?

 

Poslanec Ondřej Benešík: Za šesté. Bere na vědomí rámcovou pozici vlády k tomuto dokumentu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, rozhodneme v hlasování číslo 155, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 155 z přítomných 126 pro 88, proti nikdo. Návrh byl přijat. Za sedmé?

 

Poslanec Ondřej Benešík: Za sedmé. "Upozorňuje, že podle Zprávy o České republice 2018 předložené v rámci aktuálního cyklu evropského semestru je jedním z hlavních strukturálních problémů ČR přetrvávající nízká atraktivita učitelského povolání."

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Zahájil jsem hlasování číslo 156 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 156 z přítomných 126 pro 77, proti 3. Návrh byl přijat. Osmý bod?

 

Poslanec Ondřej Benešík: Osmý bod. "V této souvislosti připomíná nezbytnost systematické dlouhodobé podpory pedagogických pracovníků na všech úrovních vzdělávacího systému prostřednictvím zajištění odpovídajícího počátečního a pokračujícího vzdělávání, vhodných pracovních podmínek a odpovídajícího platového ohodnocení."

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, zahájil jsem hlasování číslo 157 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 157 z přítomných 126 pro 76, proti 4. Návrh byl přijat. Poslední návrh?

 

Poslanec Ondřej Benešík: Za deváté. "Pověřuje předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, aby v rámci politického dialogu postoupil toto usnesení předsedovi Evropské komise."

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, rozhodneme v hlasování 158, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 158 z přítomných 126 pro 82, proti 2. Návrh byl přijat.

 

Tím jsme vyčerpali všechny body. Z 9 bodů bylo přijato osm. Děkuji předsedovi a zároveň zpravodaji výboru pro evropské záležitosti. Pardon, podle jednacího řádu bych měl ještě nechat hlasovat usnesení jako celek.

Takže rozhodneme v hlasování 159, které jsem zahájil. Kdo je pro usnesení, tak jak bylo v jednotlivých bodech přijato? Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 159 z přítomných 126 pro 69, proti 4. Návrh byl schválen. (Potlesk.)

 

V tuto chvíli děkuji předsedovi a zpravodaji výboru pro evropské záležitosti a končím bod 75. Pan předseda se ještě hlásí. Prosím.

 

Poslanec Ondřej Benešík: Já děkuji Poslanecké sněmovně za konstruktivní debatu, ale v kontextu včerejší debaty o tom, koho máme přijmout a kdo patří a nepatří do našeho civilizačního okruhu, tak mě celá řada kolegů - (Předsedající hovoří současně s řečníkem: Pane předsedo, já jsem tolerance sama...) - velmi, ale velmi překvapila, že dneska hlasovala úplně jinak, než včera mluvila.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já jsem tolerance sama, pane předsedo, ale tohle nebylo fér, protože to je mimo body.

Předseda klubu ODS s přednostním právem mimo body Zbyněk Stanjura. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Protože vystoupil předkladatel, tak mi nedá, abych neměl krátkou reakci. Já bych příště poprosil organizační výbor, aby zvážil, jestli takový materiál patří na plénum Poslanecké sněmovny. Nic proti zásadního, ale abych říkal: upozorňuje, že podle zprávy o České republice v rámci aktuálního cyklu evropského semestru je jedním z hlavních strukturálních problémů České republiky přetrvávající nízká atraktivita učitelského povolání. Já jsem nevystupoval, ale kdyby to pan předseda teď nekomentoval, tak bych mlčel. Klíčová otázka je, koho upozorňuje Poslanecká sněmovna? Nás? My jsme to nevěděli doteďka? Nebo vládu? Měli bychom fakt zvážit, pro co vlastně hlasujeme. Ne že by ty cíle nebyly v pořádku, ale ten jazyk! Zejména bych potřeboval, aby každému z nás, aby v pondělí, až budou poslanecké dny, těm občanům, kteří přijdou, vysvětlil a přednesl bod dva v celé šíři. Myslím, že než to dočtete, tak máte volnou poslaneckou kancelář. (Pobavení a potlesk.) Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ještě předseda klubu SPD Radim Fiala. Prosím, pane předsedo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP