(11.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní paní kolegyně Aulická. A ještě se přihlásil kolega Dolínek. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová: Děkuji, pane předsedající. Dovolte mi, abych prostřednictvím pana předsedajícího reagovala především na kolegyni Adamovou Pekarovou a samozřejmě tak trošku i na kolegyni Černochovou. Já jsem se trošku uklidňovala při vašich projevech, protože jsem si říkala, že kdybych to řekla tak, jak si to opravdu myslím, tak bych vyvolala určitě faktické poznámky další, ale možná bych se dostala i někam jinam. Každopádně, nezlobte se na mě, ale to, co jste tady předvedly, tak to doslova plivete těm zaměstnancům do obličeje. Protože říci, že jim nikdo nebrání si vzít tu nemocenskou, to je pravda. Ale právě ty tři dny, o kterých jsme tady hovořili, že jsou pro ně zásadní v těch jejich nízkých příjmech, jsou pro ně ten důvod, proč nechodí právě na nemocenskou nebo proč si berou dovolenou, kterou mají čerpat úplně na něco jiného. A vy se jim tady vysmíváte, že si přeci můžou vzít ty tři dny dovolené. Ale nikdo jim to nezaplatí.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní kolegyni Aulické za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan kolega Dolínek s faktickou poznámkou a potom ještě faktická poznámka paní kolegyně Pekarové. S přednostním právem se hlásí předseda klubu sociální demokracie, který dostane po faktických poznámkách čas. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Petr Dolínek: Dobré dopoledne. Dopravní podnik hlavního města Prahy je největší městská firma v celé České republice. Umíte si představit, že váš recept na sick days by si vzali všichni řidiči autobusů? To je nesmysl. Proboha, to je holý nesmysl. Nechte ty lidi stonat tak, jak jsou nemocní, a ne podle vašich sociálních experimentů. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu kolegovi Dolínkovi. Nyní poslankyně Pekarová s faktickou poznámkou. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Já teď navážu na předřečníka. Možná si to nevybavím úplně správně, tak mi pomozte vy, kolegové, kteří jste tady byli už i v minulém volebním období. Nebyla to náhodou sociální demokracie, která alternativně navrhovala, že by měli zaměstnavatelé povinnost sick days poskytovat, pokud právě neprojde zrušení karenční doby? Myslím si, že to tak bylo, ne? Možná se teď mýlím, ale dívám se třeba na bývalého předsedu poslaneckého klubu sociálních demokratů pana Sklenáka, v minulém volebním období taktéž člena sociálního výboru. Mě to něco mýlí, že to tak bylo.

Dobře, to jsem ale nechtěla v tuto chvíli reagovat. Chci jenom říci, že co se týče toho, jak se změní-nezmění to chování lidí a tak dál. Já vám vedu příklad jedné nadnárodní společnosti, která je na tom tak dobře a tak štědrá vůči svým zaměstnancům, že proplácí 30 dní ve 100 procentech výše. To znamená, že žádné první tři dny neplacené, žádných 60 % od dalších dnů. Prostě 100 procent, jakmile je člověk... od prvního dne dostává. A co myslíte? Myslíte, že tam nechodí nemocní lidé? Myslíte si, že všichni zůstanou doma, protože prostě přece jim to vůbec nic neudělá na jejich příjmech? Ne. Chodí tam také i ti, kteří jsou nachlazeni, roznášejí tam dál tu nemoc. Prostě tak to bohužel je. Takže to jenom konkrétní příklad, kdybyste - já tady nebudu říkat na mikrofon, ale pracuje tam jeden můj blízký, takže to vím velice dobře. Klidně vám tady popíšu, jak to tam funguje. A to tam mají i sick days a mají jich tam tolik, že by se na Praze 2 o tom zaměstnancům snilo, protože jich tam mají skutečně 12. A na co myslíte, že je používají nejvíc? Když jdou večer ve čtvrtek na nějaký společný večírek. Je to bohužel tak. Ale to je příklad z praxe, když už tady o té praxi hovoříme, jak to někdy funguje. A nikdo tím neříká, že tím chceme nějak dehonestovat lidi, kteří jsou opravdu nemocní, kteří jsou opravdu v tíživé situaci. To tedy vůbec neděláme.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní poslankyně, i vám skončil čas k faktické poznámce. Tak. Poslankyně Jana Černochová s faktickou poznámkou. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Černochová: Tak o logice už tady mluvil náš pan předseda klubu Stanjura. Mně to nedá, musím reagovat vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, na poslance Dolínka. Já se vůbec nedivím, že ten výsledek sociální demokracie v Praze je takový, že se sociální demokracie nedostala ani do Zastupitelstva hlavního města Prahy. Protože pokud takto brilantně uvažoval náměstek primátora, tak mě to vlastně nepřekvapuje.

Pane Dolínku prostřednictvím pana místopředsedy, možná se informujte o tom, co znamená sick days. To neznamená, že budou mít všichni zaměstnanci čtyři dny volna naráz. Na Praze 2 si také neberou ty čtyři dny v roce, co mají, neberou si je všichni. A je to samozřejmě o těch manažerech. Vždycky to je o tom, že musí to volno nahlásit svému nadřízenému. A samozřejmě že na něm je, jestli řekne ano, beru na vědomí, anebo je zapotřebí zajistit dopravu, obslužnost, cokoli. Máme přepážková pracoviště. Takže skutečně přemýšlejte o tom, co říkáte na mikrofon, než k tomu mikrofonu jdete.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Ještě jedna faktická poznámka poslance Váchy. Před kolegyní Gajdůškovou je s přednostním právem předseda klubu sociální demokracie. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec František Vácha: Děkuji za slovo. Já bych se vrátil k základu. To je prostě pravicový a levicový pohled na svět a na proplácení zdravotního pojištění nebo těch tří dnů.

Chtěl bych upozornit na jednu věc, o které už tady mluvila kolegyně Pekarová a která tady nějak zjevně zapadla. V roce 2009 bylo zrušeno nemocenské pojištění. Zaměstnanec nemusí od roku 2009 platit nemocenské pojištění. To znamená, ty peníze mu zůstanou v kapse. Nikdo mu nebrání, aby si ty peníze, které ušetřil, strčil doma do slamníku, a pak když je jednou na rok nebo dvakrát za rok nemocný, aby je použil na krytí nákladů na ty tři dny, kdy není doma. To je ten pravicový a levicový pohled na svět. Pravicový pohled je: Jsem zodpovědný za to, jak se chovám vůči sobě, vůči společnosti. Levicový pohled je: Spoléhám na to, že za mě stát všechno zaplatí, zařídí a já se budu moct flákat, nebudu chodit do práce, nebo když budu nemocný, tak budu doma, protože on to za mě zaplatí. O tom se tady bavíme. A bavíme se také o tom, že v současné době vy nenavrhujete to, aby ten zaměstnanec zase platil nemocenské pojištění. On pořád nebude nic platit. Pokud byste navrhli to, že by se vrátilo nemocenské pojištění na to 1,1 %, pak bychom se možná mohli bavit o tom, že bychom to nějakým způsobem podpořili. Ale to vy tam nedáváte. To je jádro problému, o kterém se tady bavíme. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní s přednostním právem předseda klubu sociální demokracie Jan Chvojka. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jan Chvojka: Tak, přednostní právo, faktická, mně už se to motá. Prostě chtěl jsem vystoupit. Chtěl jsem reagovat prostřednictvím vás, pane místopředsedo, na kolegyni Pekarovou. Už jsem ale zapomněl, od té doby, co TOP 09 není ve vládě, jak je tato strana asociální. Ale připomněl mi to právě výrok paní kolegyně, kterou mám jinak rád a mám s ní dobré vztahy, o tom, že vlastně ti nemocní nebo ti, co se necítí dobře, mají tu svoji volbu. A pokud jsou nemocní a chtějí si jít lehnout, nebo potřebují si jít lehnout, to je něco jiného, tak že samozřejmě můžou. No samozřejmě že nemůžou, protože mně píšou maminky, já jsem o tom mluvil ve svém prvním vystoupení, pro které těch tisíc korun nebo dva tisíce korun, o které přijdou za ty tři dny nemoci nebo za celou tu nemoc, je prostě hodně. Jestli mají příjem 13 tisíc, nebo devět, je pro ně zásadní věc. A paní kolegyně mi připomněla výrok manželky Ludvíka XVI. Když si ti chudí stěžovali, že nemají na chleba, a ona řekla: Tak proč nejíte koláče? To mně připomnělo to, co řekla paní kolegyně. A opravdu, TOP 09 je stále asociální tak, jak bývala před těmi mnoha lety. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi. Kolegyně Gajdůšková ještě posečká, protože paní kolegyně Pekarová se opět přihlásila k faktické poznámce. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Já tu debatu rozhodně nechci extendovat a rozhodně nechci, aby to vypadalo, že něco obstruujeme. To tady chci říct na mikrofon, aby i předkladatelé si nemysleli, že to tak je. Ale nemohu nereagovat samozřejmě.

Byli jsme tady napadeni, že jsme asociální. Víte, vy když to máte v názvu, jako strana, tak to neznamená, že se chováte sociálně zodpovědně. A už jsme si to tady v mnoha příspěvcích vyslechli. V mnoha příspěvcích zaznělo, že právě z dlouhodobého hlediska pokud nebudeme řešit veřejné rozpočty, pokud nebudeme řešit jejich udržitelnost, tak v tom jste nejasociálnější, jak můžete být, protože na ty nejslabší to vždycky dopadne nejhůř, až se systémy zhroutí a až to stát nebude moci všechno ufinancovat. To jenom zaprvé. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP