(9.30 hodin)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ještě s faktickou poznámkou paní poslankyně Maxová, pak jsem zachytil, s přednostním právem pan zpravodaj a poté paní ministryně. Prosím.
Poslankyně Radka Maxová: Děkuji, pane předsedo. Já bych chtěla uvést na pravou míru pouze svoje dva pozměňovací návrhy pod písmeny A2, A1. Já jsem si plně vědoma, že se tyto pozměňovací návrhy vzájemně vylučují, nicméně oba byly podány především proto, abychom chránili naše občany proti úředníkům a aby byl vyšší zájem našich občanů, kteří žádají o přiznání příspěvku na péči či invaliditu. Takže pokud samozřejmě projde pozměňovací návrh A2, pak je A1 nehlasovatelný a tím se všechno vysvětluje. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, děkuji. Nyní prosím pana zpravodaje. Poté paní ministryně.
Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré dopoledne, vážený pane předsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, vážení kolegové. Já jenom abychom učinili zadost všem náležitostem, tak bych rád načetl legislativně technickou úpravu, která je nutná, abychom mohli potom posuzovat a schvalovat jednotlivé pozměňovací návrhy. Dovolte mi, abych načetl legislativně technickou úpravu v tomto znění: Bod 2 pozměňovacího návrhu A2 paní poslankyně Maxové zní: "Za druhé, článek dvě se zrušuje." Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. A poprosím paní ministryni, která je přihlášena s přednostním právem.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Co se týká dotazu na eNeschopenky, tak již to padlo několikrát. Mohu to ale dnes zopakovat. Před dvěma týdny vláda schválila novelu zákona, která zavádí povinnost pro lékaře na eNeschopenku. A co se týká těch dat, tak k 1. lednu 2019 bude fungovat možnost dotázání se na pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu ale, že eNeschopenku v tuto chvíli používá asi tisíc lékařů, tak to nebude plnohodnotná funkce.
K 1. 7., to znamená s datem zrušení karenční doby, bude fungovat takzvaná první etapa eNeschopenky, což je právě ta možnost zjistit pro zaměstnavatele, zda je zaměstnanec na pracovní neschopnosti. A od 1. 1. 2020 by měla fungovat eNeschopenka jako celek, to znamená kompletně v ostrém provozu. Takže tato data. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda má ještě někdo zájem vystoupit v rozpravě k tomuto bodu. Jestliže tomu tak není, rozpravu končím. Přikročíme k hlasování o pozměňovacích návrzích. Poprosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou a přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním sdělil stanovisko výboru. Prosím.
Poslanec Vít Kaňkovský: Ještě jednou dobré dopoledne. Dovolte mi, abych vás seznámil s návrhem procedury, kterou projednal a doporučil Poslanecké sněmovně ke schválení garanční výbor pro sociální politiku na své 20. schůzi dne 8. listopadu 2018. Výbor pro sociální politiku doporučuje Poslanecké sněmovně hlasovat ve třetím čtení o návrzích podaných k návrhu zákona podle sněmovního tisku 263/3 v následujícím pořadí.
Za prvé návrhy legislativně technických úprav podle § 95 odst. 2 jednacího řádu přednesené ve třetím čtení. Za druhé pozměňovací návrh A2 poslankyně Maxové. Bude-li návrh A2 přijat, je potom nehlasovatelný návrh pod písmenem A1. Za třetí pozměňovací návrh A1, tedy v případě, že nebude schválen pozměňovací návrh A2. Za čtvrté pozměňovací návrhy B1 a B2 společně pana poslance Sklenáka. A za páté hlasovat o návrhu zákona jako celku.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Procedura není až tak složitá, ale odhlasujeme si samozřejmě, zda je v pořádku. Jestliže k proceduře nikdo nemá zájem vystoupit, budeme tedy o ní hlasovat.
Kdo souhlasí s procedurou, tak jak ji přednesl pan zpravodaj?
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 215. Přihlášeno je 183, pro 173, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Prosím pana zpravodaje.
Poslanec Vít Kaňkovský: Takže za prvé bychom hlasovali návrh legislativně technických úprav. Byla načtena jedna legislativně technická úprava k pozměňovacímu návrhu A2, kterou jsem před chvílí načetl.
Předseda PSP Radek Vondráček: Omlouvám se na chvilku. Vidím tady problém s hlasovacím zařízením. Všechny vás odhlásím a zkuste se přihlásit znovu. Poprosím, jestli by to někdo mohl zkontrolovat po technické stránce. Je to v pořádku, nebo není? Svítí, to je dobrá zpráva.
Takže budeme hlasovat o legislativně technických úpravách.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 216. Přihlášeno je 178, pro 178, proti nikdo. Návrh byl jednomyslně přijat. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Vít Kaňkovský: Za druhé budeme hlasovat pozměňovací návrh pod písmenem A2. Je to návrh paní poslankyně Maxové a věcně se jedná o to, že ruší převod posuzování odvolacího řízení o nepojistných dávkách z posudkových komisí Ministerstva práce a sociálních věcí na Českou správu sociálního zabezpečení.
Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko navrhovatele? (Nesouhlas.) Stanovisko výboru? (Stanovisko výboru je doporučující.)
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 217. Přihlášeno je 180, pro 170, proti 2. Tento návrh byl přijat. Tím se stal nehlasovatelný návrh A1. Je to tak? Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Vít Kaňkovský: Pozměňovací návrh A1 je v tomto případě již nehlasovatelný. Proto přicházíme do bodu 4, kdy budeme hlasovat pozměňovací návrhy pana poslance Sklenáka B1 plus B2. Věcně se jedná o posunutí termínu povinné eNeschopenky k 1. 1. 2020.
Předseda PSP Radek Vondráček: Stanovisko navrhovatel? (Souhlas.) Stanovisko výboru. (Doporučující.)
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 218. Přihlášeno je 183, pro 106, proti 32. Tento návrh byl přijat. Prosím.
Poslanec Vít Kaňkovský: Vypořádali jsme se se všemi pozměňovacími návrhy. Takže v tuto chvíli bychom měli hlasovat o návrhu zákona jako celku.
Předseda PSP Radek Vondráček: Ano. Já tedy přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, podle sněmovního tisku 263, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 219. Přihlášeno je 184, pro 148, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
Děkuji panu zpravodaji, paní navrhovatelce a končím projednávání tohoto bodu.
S přednostním právem pan předseda Kováčik. ***