Úterý 4. prosince 2018, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Petr Fiala)

3.
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb.,
o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 89/5/ - vrácený Senátem

Senát nám vrátil návrh zákona s pozměňovacími návrhy a usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 89/6. Informace o pozměňovacích návrzích vám byly rozdány do vaší pošty. Vítám mezi námi paní senátorku Alenu Šromovou a prosím, aby se za navrhovatele k usnesení Senátu a k předloženým pozměňovacím návrhům vyjádřila paní poslankyně Jana Pastuchová. (V sále je stále velký hluk.)

Zároveň vás prosím, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, znovu o klid, protože jsme v takové situaci a v takovém hluku, že se tu nedá pokračovat v projednání tohoto návrhu zákona.

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Vážený pane předsedající, vážená paní senátorko, kolegyně a kolegové, dovolte mi, abych vás krátce seznámila s tímto návrhem, který se nám vrátil ze Senátu.

V minulém volebním období Poslanecká sněmovna schválila návrh novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, která upravila způsob výplaty příspěvku na živobytí u příjemců, kteří jej pobírají déle než šest měsíců v posledních dvanácti měsících. Nyní část příspěvku na živobytí, nejméně 35 % a nejvýše 65 %, tito příjemci dostávají v poukázkách. Toto opatření bylo po schválení Senátem a podpisu... Pardon, pardon. Zavedení poukázek dopadlo na některé zranitelné skupiny příjemců příspěvku na živobytí, a proto jsem podala novelu zákona včetně pozměňovacích návrhů, které zde byly schváleny, a 19. 10. to bylo postoupeno Senátu. Senát do tohoto zákona vložil další pozměňovací návrhy, které rozšířily vlastně okruh osob, kterým se poukázky vyplácet nebudou, a ruší tam ještě jeden pozměňovací... nebo navrhuje zrušení pozměňovacího návrhu paní poslankyně Richterové, kdy bylo tady námi schváleno to, že klienti, kteří mají dietní stravování, budou chodit na úřad práce pro výplatu této dávky v hotovosti. To je asi krátké shrnutí toho.

A vlastně Senát nám tam přidal ještě dvě skupiny - pardon, doplním - přidal nám tam skupinu pečujících a skupinu třetího stupně závislosti, takže se to rozšířilo o další dvě skupiny k těm našim, které jsme schválili zde v Poslanecké sněmovně.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji paní poslankyni a prosím nyní, aby se slova ujala paní senátorka Alena Šromová. Prosím, paní senátorko, máte slovo.

 

Senátorka Alena Šromová: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, jak již zde bylo řečeno, předmětem tohoto návrhu je otázka formy poskytování příspěvku na živobytí jako jedné z dávek v hmotné nouzi. Senát se ztotožnil se smyslem zákona, tedy s principem, že některým skupinám osob nemohou být dávky v hmotné nouzi vypláceny formou poukázek místo finančních prostředků, pouze však považoval za vhodné upozornit a opravit legislativně technickou chybu v návrhu a přitom došlo i k drobné úpravě ve výčtu skupin osob, kterých se týkají vámi navržené výjimky. Já se zaměřím pouze na změny schválené Senátem.

V Senátu byl návrh projednán ve dvou výborech, ve výboru pro zdravotnictví a sociální politiku a na ústavněprávním výboru. Oba výbory přijaly dva pozměňovací návrhy, z nichž jeden byl totožný pro oba dva výbory. S návrhy obou výborů se pak ztotožnilo plénum Senátu.

První změnou, jak jsem již zde řekla, je legislativně technická úprava textu s cílem dosáhnout jeho věcné i formální srozumitelnosti. V návrhu, který přišel do Senátu, byla v pasáži o doplatku na bydlení použita slova "služby následné péče" a tato formulace byla v Senátu nahrazena slovy "zařízení služeb následné péče". Toto je ten pozměňovací návrh, na kterém byla shoda obou výborů.

Jenom stručně to zdůvodním. Za případ hodný zvláštního zřetele se ve věci přiznání nároku na doplatek na bydlení považuje vždy osoba ubytovaná ve vyjmenovaných zařízeních sociálních služeb. Přijatým pozměňovacím návrhem zde v Poslanecké sněmovně byl do předmětného výčtu ubytovacích zařízení vložen odkaz na služby následné péče. Tyto služby však nemusí být realizovány pouze v podobě poskytování ubytování, ale mohou mít i charakter ambulantní služby. Změnou v Senátu, kdy jsou slova nahrazena slovy "zařízení služeb následné péče", tak dojde vlastně k nápravě vadné formulace.

Druhým pozměňovacím návrhem, který byl přijatý na plénu a byl doporučen výborem pro zdravotnictví a sociální politiku, je vyjmutí z povinnosti výplaty příspěvku na živobytí ve formě poukázek také osob pečujících.

Třetím návrhem přijatým na plénu a v podstatě druhým návrhem ústavněprávního výboru je rozšíření výjimky o osoby pobírající příspěvek na péči ve třetím stupni, tedy jde o těžkou závislost. V původním návrhu byla pouze závislost ve stupni IV, tedy velmi těžká. Důvodem pro tyto dva pozměňovací návrhy je skutečnost, že tyto osoby nebo tyto skupiny osob jsou v naprosté většině případů bez možnosti zvýšit si příjem výdělečnou činností. Jsou tedy odkázány v prvním případě na příjem plynoucí z příspěvku na péči, který jim poskytuje osoba, o kterou pečují, a výplata části dávky na živobytí prostřednictvím poukázek tak zhoršuje jejich finanční a celkovou životní situaci a navíc by mohla ovlivnit i rozsah poskytované péče osobě s těžkým hendikepem. (V sále je trvale silný hluk.) V druhém případě výplata hmotné nouze prostřednictvím poukázek u osob ve třetím stupni by také vedla ke zhoršení jejich již tak obtížné finanční situace v zajištění nezbytných sociálních služeb.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Já se omlouvám, paní senátorko. Vy tady musíte v podstatě překřikovat část poslankyň a poslanců, kteří nevytvářejí podmínky pro to, abyste mohla v důstojné atmosféře dokončit svoje vystoupení. Dámy a pánové, já vás ještě jednou prosím o klid. Paní senátorko, prosím, pokračujte.

 

Senátorka Alena Šromová: Při projednávání na plénu Senátu byl načten a následně přijat poslední pozměňovací návrh, který v textu návrhu zákona vypouští slova "zvýšení částky živobytí z důvodu dietního stravování se vyplácí vždy v hotovosti". Důvodem přijetí tohoto návrhu bylo použití nevhodného slova "hotovost". Podle původního návrhu by si osoby patřící do této skupiny musely pro svou dávku na pokladny plátce, tedy na pokladny úřadu práce. To by bylo komplikující jak pro osoby pobírající dávku, tak i pro plátce dávky. Jenom pro zajímavost, třeba v Olomouckém kraji by se to týkalo už zhruba 35 tisíc dávek ročně.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, paní senátorko. Nyní se ptám zpravodajky garančního výboru, což byl výbor pro sociální politiku, paní poslankyně Aulické Jírovcové, jestli se chce vyjádřit k usnesení Senátu. Ne, nechce se vyjádřit, tak v tuto chvíli otevírám rozpravu. Do rozpravy je přihlášena paní poslankyně Richterová. Je zde přihlášena s faktickou poznámkou ještě paní poslankyně Levová. Já jsem jí nemohl dát slovo, protože jsem ještě neotevřel rozpravu, takže pokud bude trvat na té faktické poznámce, tak dostane slovo po paní poslankyni Richterové. Paní poslankyně Richterová má slovo.

 

Poslankyně Olga Richterová: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Vážená paní senátorko, vážené kolegyně, vážení kolegové, chci poděkovat Senátu, že opravil moji chybu. Potom chci říct, že mi to přijde skvělé, když vidíme, že to je ten proces, který může fungovat, to zpřesňování a opravy. A jenom stručně stanovisko, že zkrátka některé skupiny ubudou, některé přibudou, že budeme pro tento návrh takto hlasovat, ale že nám přijde velmi dobré, že v návrhu zákona zůstávají ty důvody hodné zvláštního zřetele. Tolik velmi stručně. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do rozpravy? Ano. Pane poslanče, prosím, máte slovo. Pan poslanec Kaňkovský.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Vážená paní senátorko, vážený pane předsedající, milé dámy, vážení pánové, jenom krátce. Stanovisko klubu KDU-ČSL k Senátem vrácené novele. My jsme už zde při projednávání ve třetím čtení avizovali, že bychom jeden z těch pozměňovacích návrhů, které poslanci KDU-ČSL zde prezentovali v rámci projednávání této novely, chtěli prosazovat v Senátu, tak se i stalo. Já děkuji senátorům, že vzali do své verze rozšíření okruhu výjimek o osoby pečující o osobu blízkou, protože jak jsme tady mnohokrát zdůrazňovali, situace těchto osob je už tak dost velmi svízelná, a proto si myslím, že skutečně u nich ta výjimka je na místě. Takže děkuji senátorům za to, že do senátní verze tuto výjimku vzali. A jinak klub KDU-ČSL podporuje Senátorem vrácenou verzi a budeme hlasovat pro tuto verzi. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do rozpravy? Nehlásí. Rozpravu končím. Je zájem o závěrečné slovo ze strany paní navrhovatelky? Není. Ani paní senátorka nemá zájem o závěrečné slovo. Takže přistoupíme k hlasování. Budeme hlasovat podle § 97 odst. 4 zákona o jednacím řádu, to znamená, že k přijetí následujícího usnesení bude zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

Návrh usnesení, o kterém nyní budeme hlasovat, zní: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona, kterým se mění zákon číslo 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 89/5, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku 89/6."

Poslance a poslankyně jsem přivolal na hlasování do sálu. Je zde žádost o odhlášení. Tedy jste všichni odhlášeni a prosím, abyste se znovu přihlásili svými hlasovacími kartami. Jsme připraveni na hlasování.

 

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování číslo 18 přihlášeno 169 poslanců, pro 169, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme návrh zákona ve znění schváleném Senátem přijali.

 

Děkuji paní senátorce, děkuji paní poslankyni Pastuchové.

 

Zahajuji projednávání dalšího bodu, kterým je

Aktualizováno 1. 9. 2020 v 16:47.




Přihlásit/registrovat se do ISP